Nereferenční Radeony RX 5700 XT se opozdí, prý vyjdou nejdřív v polovině srpna

18

Minulý týden AMD oznámilo během E3 2019 nové grafické karty Radeon generace Navi, modely RX 5700 a RX 5700 XT. Na obrázcích, které k nim máme, byly zatím jenom karty opatřené referenčním chlazením, které má klasickou koncepci s jedním radiálním ventilátorem (tzv. „blower“). Protože nereferenční chladiče jsou typicky o dost lepší po stránkách teplot a/nebo hlučnosti, určitě by vás zajímalo, kdy přijdou právě tyto nereferenční modely. Bohužel to vypadá, že nikoliv hned v den nula a na takovéto karty bude třeba nějakou dobu čekat.

Web Fudzilla nyní píše, že podle jeho zdrojů se nereferenční karty Navi s vlastním chlazením určitě neobjeví hned při počátečním startu prodejů, který nastane 7. července. V tomto termínu budou tedy na prodej jenom referenční verze. V červenci by nereferenční karty mohly být jenom odhaleny nebo oznámeny, ale na prodej ještě nebudou.

Podle Fudzilly již partnerské firmy nereferenční karty připravují, ale uvést do prodeje se je podaří až v dalším měsíci. Fudzilla uvádí, že jako nejdřívější možné datum zdroje sdělily polovinu srpna, pokud nenastanou nějaké komplikace. Karty s lepšími chladiči by tak měly zpoždění asi šest týdnů (nebo víc). Je možné, že v tomto termínu dorazí první karty a více jich bude až přibývat časem.

GPU Navi Anandtech
GPU Navi ukázané na Computexu 2019 (Zdroj: Anandtech)

Toto se asi týká hlavně modelu RX 5700 XT, tedy výkonnější verze s plnou konfigurací čipu a 225W TDP (či chcete-li TBP, jde o údaj pro celou kartu). Pro levnější 180W model Radeon RX 5700 jsou informace méně jasné. Zatím ani nevíme přesně, jak bude jeho chladič vypadat a zda pro něj je použité to samé PCB. Pokud jsou PCB odlišná, mohlo by se datum vydání modelů s nereferenčními chladiči u této verze lišit.

Referenční PCB by mělo být kvalitní, chlazení je otázka

Referenční Radeon RX 5700 XT by měl mít docela kvalitní PCB s digitálními VRM, nicméně problematické (přinejmenším relativně) by mohlo být referenční chlazení (jak se stalo v podstatě pravidlem). AMD při odhalení uvádělo, že by mělo být zdařilejší než obvykle s vapor chamber v základně pasivu, optimalizovaným tvarem krytu a hlučností údajně regulovanou pod/na 43 dB. Ale zda se s ním opravdu podaří příjemně překvapit, ukáží až recenze (poslední Radeon VII byl hlučnostně zklamáním – doufejme jen proto, že byl dělán narychlo a kvůli malému objemu produktu se mu nedostalo dost péče).

Design karty AMD Radeon Navi RX 5700 XT
Design karty AMD Radeon Navi RX 5700 XT

Nereferenční karty by každopádně měly být schopné dosáhnout nižších decibelů a mohly ba také umět například zastavovat ventilátory v nečinnosti, nebo nabízet tovární přetaktování. Pokud byste tedy nespěchali, tak nereferenční karty asi budou lepší volbou.

Galerie: AMD Radeon RX 5700 XT

Nereferenční Radeony RX 5700 XT se opozdí, prý vyjdou nejdřív v polovině srpna
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. to se dalo čekat… Proč jen se vrací k bloweru, vždyť je to krok zpět to nejde nijak okecat tím „že jsou místa kde je blower lepší“ – pokud se vydávají jako herní tak v takových strojích už se předpokládá nějaká fungující ventilace. Ale to už je taková tradice AMD pořád se motat okolo něčeho co nefungovalo (fungovat nebude), udělat pár kosmetických změn a doufají že to zabere…. Po zkušenosti s R9 290 už nikdy více.

 2. „zpoždění asi šest týdnů (nebo víc)“ – škoda.

  AMD mohlo hneť od začiatku prísť s RX5700/XT v tom najlepšom prevedení a výkone – nereferenčné OC verzie – ale namiesto toho budú tlačiť ako v prípade RX480 referencie a to ostatné príde až potom. OK niečo málo na tom trhnú viac než na partnerských nereferenciách ale to meno ktoré si karty spravia pri príchode – hlučnosť, neviem či to za to stojí. (karty s TDP225/180W a „blower fan“ budú všetko len nie tiché v záťaži)

  A potom až za 6 týždňov po referenciách nech hneť tu budú OC verzie ale tie už budú stát proti silným RTX „super“ grafikám/možno výpredajovým RTX „NIE Super“ nereferenciám a situácia AMD nebude nijako prívetivá – nie pri tých 379/449 USD cenách.

 3. NeverEndingStory by AMD. To prostě není možné. Reálná dostupnost počítám až po prázdninách.
  Jo to zas odborníci budou vykládat, jak to dělá AMD pro ochranu zákazníků a až bude ta bezchybná grafika bezpečná pro zákazníky, tak je budou moci koupit i v nereferencích.

  • Tuším, že Nvidia to měla taky tak ne? Napřed prodávala reference a pak přišly na řadu nereference. Potíž bude ale v tom, že Nvidia to dělá záměrně…A další podstatná věc je, že Nvidia má odpověď na Navi. Takže to bude jako dřív. Výjde Navi a než se ukážou nereference, už tu bude Nvidia Super. …

   • „Potíž bude ale v tom, že Nvidia to dělá záměrně“

    Lebo AMD nie 😀

    Vážne, teraz asi zabudli dopredu/skôr poslať podrobné info výrobcom kariet ale inak vážne, prisahám, AMD to neurobila zámerne…

    …tak ako to isto a na 100% neurobili zámerne pri RX480 kde sa za nereferenciami čakalo snáť 2 mesiace – ale referencie sa zohnať dali…
    …a Vega VII kde nereferencie ani nie sú – ale to tiež tutty-frutty nie zámerne zo strany AMD 😀

    Sorry, trocha rýpania ale musel som.

    • Myslíš tedy, že od AMD je to taky úmysl? Nvidia s tím tehdy přišla oficiálně tuším. Řekli, že nejprve budou prodávat jen reference přímo od Nvidie. Ale u AMD jsem toto stanovisko nikd nečetl. Proto usuzuji, že to je neplánované zpoždění. Pokud je to jinak, tak se samozřejmě omlouvám za desinformaci…

     • Neoplánované zpoždění bych tomu neříkal. Prostě výrobci karet dostanou ty důležité podklady pro výrobu později než lidi, co pracují na návrhu referenční karty. Je to asi dané tím, že firma nechce moc pouštět tajné informace ven příliš brzo, protože pak to uniká na veřejnost, ale hlavně ke konkurenci. Jde asi o to, jak jsou pak nastavené priority mezi časem dostupností nerfer./custom karet a tím, jak brzo se informace pustí partnerům. IIRC Nvidia taky u Turingu dost dlouho držela všecko pod pokličkou, ale teda tam je štěstí, že přišla s axiálním referenčním chlazením. Sice teda na demontáž prý je strašně udělané , když by bylo třeba výměnu ventilátorů, ale pokud nebude třeba, tak je to jako nereferenční karta.

     • Samozrejme že úmysel, nemusím čítať žiadne stanovisko aby som si vyvodil záver z reality…

      RX480 sa čakalo 2+ mesiace za nereferenciami – ale referenčné karty boli
      Vega 56/64 sa čakalo x mesiacov za nereferenciami – ale referenčné karty boli
      Vega VII – referencie máme ale nereferencie nie sú vôbec

      Ak sa naplní že RX5700 v ref. budú ale nereferenčky až za 6-7 týždňov tak už z príkladov minulých kariet je zrejmí zámer a naplánovanie, rovnaký scenár ako pri RX480/Vege 56/64/VII.

      Či to AMD verejne povie a prizná alebo nie.

 4. AMD se v tomhle asi nikdy nepoučí 🙁 Minule jsem byl rozhodnutej koupit RX480, ale když vyšla, byly jen referenční verze a chlazení + hlučnost nic moc. No a najednou tady byly GTX1060, sice s 6GB, ale chladnější, tišší, v nereferenci a dokonce i proti logice doporučených cen u nás levnější. Takže zatím pořád mám Gainward GTX 1060 GB, co tehdy stála 7600Kč hned při vydání u nás. Sice už pokukuju po něčem novém, ale zatím čekám…
  Spíš upgradnu CPU, ale tady už to AMD snad bude, uvidíme kde budou ceny nových procesorů, rád bych Ryzen 5 3600, kdyby byly problémy s cenou, tak starší Ryzen 5 2600X

 5. ROFL, takze situace jako Polaris. A az budou nereference, nikoho uz to zajimat nebude. Nadrzenci uz referencku budou mit a ostatni budou „SUPER TM“ v pohode uz davno.
  Bravo AMD, sice pozde, ale za to horsi a nedostupne, ale taky 7nm se spotrebou konkurence na 14nm, uz pred dvema roky.
  So called NEW GCN Architecture…. is here!!! (almost) 🙂

  CPU divize AMD ok ale GPU by potrebovali nakopat…

  • Keby nereferencie RX5700…

   Teraz, bez čakania za nejakými RX5700/XT idú napr. na amazon.com – aby sme teda zachovali cenu v tých dolároch – nereferenčné Vega 56 resp. 64 od $299.99 resp. $399.99

   Referenčné RX5000 za 379/449$ by aj bez konkurencie zo strany nVidie boli slabým, slabým ťahákom.

   A po testoch v porovnaní cena/výkon až to bude sranda.

    • Vieme už teraz kddo to bude obhajovať najviac. 🙂 Súvislosti pre obhajobu sú už vymyslené – môže za to NVIDIA a zákazníci. AMD je v tom nevinne, pretože tam sú ludia asi nesvojprávni a neurčujú si ceny podľa seba.

     • Ja len dúfam že ako v prípade nVidia RTX nám pri preview RX5700 nezabudne aspoň 50x napísať že RX5700 nás nikam neposúvajú, že AMD si z nás robí srandu a kto tie karty za tie ceny kúpi je hlupák a ničí konkurenčné prostrednie 😀

      • Když už jste ho tu nakousli, přidám si trochu spamu. Je to ukázka, za co se rozdávají banány. Na začátku diskuze měl uživatel něco malinko nad 50%, to znamená že nebyl označkován podobně jako to dělali na Židech. Pro kontext neboli souvislosti dávám celé vlákno:

       janpsar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] – Označení 2019-06-14 16:04:01

       Když už tu pořád Honzo píšeš o objektivitě, tak proč nezkritizuješ to marketingové označení?

       U NV či Intel nezapomeneš rýpnout, ale u AMD ticho po pěšině.

       Díky za odpověď

       ————————————————————————————-

       aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-14 19:05:55
       avatar

       hmmm … snažíme se o FLAME nebo děláme nechápavého? Chceš říci, že RYZEN G 3000 jsou přejmenované RYZEN G 2000 a srovnávat to se situací Intel a jeho tzv. 9té generace, která je úplně stejná jako ta 8má apod? Vážně? Nedivím se, že mou objektivitu nemůžete posuzovat objektivně, když ani nevíte co to objektivita je 😉

       označení navazuje na předchozí řadu … RYZEN G je jiný druh produktů než ostatní RYZEn a je jasně označen nedávalo by moc smysl, kdyby byl značením o generaci pozadu, i když je aktuální generací APU prodávanou s katuální generací odlišných CPU. Jasně jsou odlišeny názvem i použitým čipem.

       viz příspěvek výše, taky se tam někdo na to ptal. přijde mě, že nejste úplně objektivní. U NV či Intel kritizuje označení nové generace, když to není nová generace … ale RYZEN 3000G je nová generace se vším všudy. Není to přejmenované RYZEN 2000G a žádné novější APU tu není, tohle je aktuální generace, tak má označení 3000 a fakt že jde o zcela jiný čip a produkt je v názvu jasně označen písmenem G, takže fakt nechápu, v čem je problém a přijde mě že se tu snažíte o FLAME. Mám to tak chápat? Musíte přeci objektivně vidět, že je to v pořádku, není to stará generace není to přejmenování a nelze to tedy považovat z ato samé, když Intel přejmenuje 8gen na 9gen jen tak atd.

       ————————————————————————————-

       Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 06:49:42

       Tak ono by stačilo přidat jen to G. Prostě minulá generace 1000G, nová 2000G. A bylo by to úplně jasné. Byl by z toho patrná i generace jader, i to, že má grafiku. A pokud má někdo jiný názor než ty, tak to přece není automaticky pokus o flame.

       ————————————————————————————-

       aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 09:05:57
       avatar

       ale tohle není stará generace, tohle je nová generace ….není to přejmenované a nic novějšího na poli APU není …. tak proč by se to nesmělo jmenovat jako aktuální generace CPU tedy 3000 když to nové je. Že je to odlišný produkt od CPU bez grafiky, tedy zcela odlišném čipu tak jako tak, je jasně označeno Gčkem …

       ————————————————————————————-

       potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 10:36:26

       Prostě jde o to, že to není stejná generace Zen architektury jako ostatní Ryzeny 3000. STandardní Ryzeny 3000 bez iGPU jsou Zen2 a tyto procesory Ryzen 3000G jsou generace Zen+ … tedy procesorový výkon bude jiný. O to jde.
       Ano, je to další nová generace Ryzenu s iGPU … ale není to stejná generace Zen architektury a proto by to ideálně mělo být značeno jinak. Aby z názvu bylo poznat, že procesorově to patří ke generaci Ryzen 2000. A podobně to bylo u předchozích 2200G a 2400G … ty taky byly pozadu proti Ryzenům 2000.

       ————————————————————————————-

       aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 11:15:00
       avatar

       no to sice ano, ale je to zcela jiný čip jako celek není to jen čistý ZEN+ má pár dalších vylepšení a iGPU k tomu. Patří tedy do generace RYZEN 3000G je to v pořádku že je to tak označeno, nedávalo by smysl uvádět to jako RYZEN 2000 když to je stará generace

       ————————————————————————————-

       MTB.Petr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 18:39:43

       No jindy si tu hrajete na to, jak BFU netuší, co nějaké G vlastně znamená. On si prostě kupuje AMD Ryzen 3000 o kterém někde četl že je to super nejnovější počin, k tomu si dosadí že chce procesor s grafikou. A prodavač mu na základě požadavku prodá 3000G a ten chudák si vlastně koupí úplně něco jiného než chtěl.
       Takže když někde uvádíte jak někdo obelhává BFU a zde ne, tak je to trochu divné. V tomto mají oba pravdu.

       ————————————————————————————-

       aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 18:55:14
       avatar

       jsou to 4jádrové procesory, jestli jste si nevšim, AMD přestalo uvádět jiné RYZEN bez grafiky s méně jak 6 jádry a bude v tom pokračovat iv této generaci, takže i tím jsou od RYZEN 3000 7nm bez GPU odlišeny …..

       ————————————————————————————-

       MTB.Petr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 21:01:04

       Aha, takže BFU nakupující podle „většího čísla“ budou vědět že G znamená méně jader? Hmm.

       ————————————————————————————-

       aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 21:05:34
       avatar

       ???? tak když nakupuješ cpu tak snad víš na co se dívat a všude v popiscích cpu je jasně vše uvedeno …. jinak už to s tím flame přeháníš …. píšeš kraviny … ryzen g je naprosto jednoznačné označení

       ————————————————————————————-

       MTB.Petr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 22:43:57

       Bože bože, vy jste jak kůň, klapky na oči a tradá. Víte jak nakupuje BFU? Ten přijde a řekne že chce Ryzen 3000 protože to někde četl. Prodavač se ho zeptá „A chcete aby to mělo grafický čip v procesoru?“. Zákazník: „A k čemu je to dobré mít dva grafické čipy?“. Prodavač: „Pokud nepotřebujete výkon, tak to má menší spotřebu, jede to na ten v procesoru.“. Zákazník: „Super, to beru.“
       Tak takto nějak to může i vypadat v reálu a VY tady začnete vytahovat něco o flame. Je to normální?

       ————————————————————————————-

       aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 22:56:09
       avatar

       dělám skoro 20 let v tomhle businessu vím moc dobře jak je na tom BFU a ten tak nějak vůbec neřeší označení, jak ho řešíte vy, protože ani neví, že by ho řešit měl.

       BFU má peníze, chce za to produkt, dostane na výběr 4jádro s integrovanou grafikou, nebo 6 či 8 jader bez integrované grafiky vezme to na co má … TEČKA. Nemůže se ti stát , že zaměnjíš RYZEN 3000G za RYZEN 3000 protože jsou z jiné cenové i parametrové kategorie ….

       takže ano, děláte tu FLAME, SPAM a plácáte tu zbytečně nesmysly, které nikdo neřeší a nepředstavují žádný problém …

       ————————————————————————————-

       MTB.Petr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 23:35:46

       Jasně Ryzen 3 3300X, Ryzen 3 3300, Ryzen 5 3400G, Ryzen 3 3200G. Z toho bude BFU naprosto jasné že u G jde o starou architekturu Zen+. Nashledanou.

       ————————————————————————————-

       aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-18 01:23:53
       avatar

       ano nashledanou … lžeš a děláš FLAME. Žádné Ryzen 3 3300X a 3300 neexistují ….

      • Myslim, ze jsi toho zkopiroval malo..byt tebou, zacnu tady kopirovat rovnou cele diskuse..ono to urcite spoustu lidi bude zajimat..