Radeon VII končí, AMD prý zastavilo výrobu a karta se už jenom doprodává

41

Tento týden se na trhu objevily nové grafiky Radeon (RX 5700 a RX 5700 XT) i GeForce (RTX 2060 Super, RTX 2070 Super). Vypadá to, že se ale zároveň jiné chystají na odchod. Z prodeje má údajně zmizet Radeon VII, tedy karta, kterou AMD vydalo letos v únoru, čili jen před pěti měsíci, jako vůbec první 7nm GPU prodávané běžným spotřebitelům.

Francouzský web Cowcotland přinesl zprávu, že Radeon VII už se přestává nebo dokonce přestal vyrábět, což se mu údajně podařilo ověřit. AMD prý kartě přidělilo status „end of life“ dokonce už před měsícem, což znamená, že bylo rozhodnuto ukončit produkci těchto modelů a výroba se začala připravovat na konec. Tyto grafické karty tím pádem pomalu zmizí z trhu, zůstanou již jen současné skladové zásoby a po jejich vyčerpání už Radeon VII nebude k sehnání. Jak dlouho bude trvat, než zbylé kusy z distribuce úplně zmizí, zatím těžko říct, ale měla by to být jen otázka času.

Radeon VII tedy za nějakou dobu odejde z obchodů. Pokud byste jeho pořízení zvažovali (třeba kvůli 16GB kapacitě paměti s vysokou propustností, která je momentálně mezi dostupnějšími GPU vzácností, pro nějaké zvláštní účely), měli byste počítat s tím, že karta už se nemusí prodávat dlouho.

AMD Radeon VII Gold Edition twitter
Radeon VII Gold Edition k 50. výročí AMD (Foto: Twitter)

Přímé důvody pro ukončení výroby karty budou asi souviset s příchodem karet Navi, které mají velmi blízký výkon, ale skoro poloviční cenu, takže i s přihlédnutím ke kapacitě RAM Radeon VII dost „podkopávají“. Stejně pak bude působit zvýšení výkonu refreshovaných GeForce RTX (RTX 2080 Super by měla mít stejnou cenu, RTX 270 Super zase podobný výkon za méně). Zároveň má také Radeon VII asi o dost vyšší výrobní náklady než karty RX 5700 XT.

amd radeon vii finalni specifikace
Finální specifikace Radeonu VII. Základní frekvence měla původně být 1450 MHz, zde došlo ke snížení. AMD také k 1800MHz špičkové frekvenci přidalo upřesnění, že „Boost clock“ je 1750 MHz. Že by problémy s chladičem?

Pětiměsíční výdrž na trhu je hodně krátká, ale v tomto případě se s ní možná počítalo od začátku. Radeon VII byl podle toho, jak uvedení probíhalo, přichystán poměrně narychlo a původně nebyl v plánu (GPU Vega 20 mělo sloužit čistě pro datacentra). Zřejmě byl spíš improvizovanou reakcí na nečekanou příležitost k vyrobení herního modelu, kterou poskytly poměrně vysoké ceny karet RTX 2070 a RTX 2080 od Nvidie. Pravděpodobně se ale hned počítalo s tím, že půjde o specialitu s hlavně symbolickým významem, ne o standardní součást nabídky grafik, což naznačuje i jméno nezapadající nijak do systému značení, nebo to, že výrobci karet vůbec neplánovali nereferenční verze.

Vykon 2160p Radeon RX 5700 XT ComputerBase
Takto nějak vypadá Radeon VII proti aktuálním konkurentům v pro něm asi nejpříznivějším rozlišení 4K (Zdroj: ComputerBase)

Je možné, že po ukončení výroby a vyschnutí dodávek může cena zbylých karet poněkud stoupnout, což se podle Cowcotlandu v některých obchodech stalo. Toto bude ale záviset na tom, zda se po těchto kartách bude pořád objevovat poptávka. Pokud ne a zbylé kusy by ležely skladem, tak jejich cena naopak klesne a mohly by se objevil nějaké výprodeje.

Galerie: AMD Radeon VII: rozborka a fotografie, PCB a chladič

Radeon VII končí, AMD prý zastavilo výrobu a karta se už jenom doprodává
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 3 hlasů

41 KOMENTÁŘE

 1. By mě zajímalo, jak to vysvětlují ti, co říkají, že AMD je chudá a nemá na to, vyrábět víc druhů křemíku pro procesory, protože návrh každého stojí moc peněz. A pak místo aby udělali cca 100 mm2 7nm APU, udělají 331mm2 naprosto zbytečný křemík, na kterém pravděpodobně prodělali boty.

  • O tom, že by se přestaly vyrábět Radeon Instinct MI60/MI50, tj. že by se přestaly vyrábět Vegy 20 pro svoje hlavní a původní odbytiště, tam přece nikde řeč není. Jako kolik se těch karet pro datacentra prodá nikde neříkají, ale prý to minimálně v některých obdobích bylo circa 50/50 v sererových tržbách s Epycem, takže tak málo to být nemohlo.

   Jinak Vega 20 se evidentně vyvíjela dřív (launch na konci roku 2018) než Ryzen 3000 a potřebovala jenom IP pro GPU Vega 20 a IP pro 7nm proces, kdežto APU bude potřebovat Zen 2 (takže nebylo možné ho vydat tehdy) a možná IP pro GPU Navi (dtto) a zároveň zvládnout oboje najednou.

   Jako souhlasím s tím, že mi Vega 20 nedává zas tak moc smysl a mít druhý větší čip Navi by mi přišlo přínosnější, ale ta vaše argumentace míchá dohormady věci, které se míchat nedají.

   • Ještě teda pozor – Ryzen 3000 CPU má hodně zjednodušený vývoj tím, že na 7nm jsou jenom CPU jádra, L3 a infinity fabric. APU bude s největší pravdpodobností monolit, takže nejenže že tam vyvstává úkol najednou zprovoznit jak vysokofrekvenční CPU blok, tak GPU blok s jinými požadavky, ale hlavně se tam musí najednou na 7nm zprovoznit všechny ty blocky uncore, čipsetu, řadiče DDR4/PCIe 4.0, IO a analogové obvody, které se u Ryzenů 3000 a Epyců 2. generace nacpaly do separátního 14nm čipu mimojiné i proto, že to není zas tak lehký úkol. Takže jestli vyjde 7nm APU až třeba v Q2 2020 (se zpožděním cca 9 měsíců, řekněme proti čipu, kde jsou na 7nm jenom čistě CPU jádra), tak je to IMHO vlastně úplně přirozený a ne o tom, že by „ti blbci neudělali 7nm APU pro notebooky, když normálně mohli“. O moc rychleji by to asi nebylo, ani kdyby to mělo absolutní prioritu a dostalo to přednost před Matisse, tj. tím čipletovým Ryzen 300, i před Vega 20.

   • Na to jste si odpověděl, když jste psal článek k výsledkům AMD za 1Q. Tržby za Epyc jste odhadoval na 95 milionů. Pokud by to bylo 50:50, tak by tržby za ty grafiky byly cca 30 milionů měsíčně. V článku z 11. října loňského roku jste psal o tom, že náklady na vývoj 7nm čipu jsou cca 150 milionů, takže jen na zaplacení vývoje by se musely ty čipy prodávat 5 měsíců. K tomu jsou potřeba připočítat výrobní náklady, takže pro zisk moc místa není.
    Se 7nm APU nemuseli čekat na Zen 2. Mohla to být jen 7nm varianta toho, co vyrábí dneska, která by přinesla výhody nižší spotřeby.

    • To by jim nic nepřineslo, naopak – Zen 2 totiž už na 7nm vyvíjejí, a teď by museli navíc ještě vyvinout Zen1 pro 7nm proces, tj. fyzický design celý znovu – blbost dělat.
     A pořád je tam třeba dodělat všechno to okolní IP, které projekt Matisse nedodá, takže by to pořád asi bylo hotové později než Matisse. Koukněte na ten druhý post nad vámi, co jsem pak přidal.

 2. Tomu nerozumím, proč zastavili výrobu trhače asfaltu? DD P. Stach psal, že si v pc nedokáže představit žádnou jinou, než tuto, psal že na noc ji demontuje z pc a spí s ní pod jednou peřinou, tomu nelze rozumět, karta která s přehledem vydrtila 2080Ti a oni chtějí ukončit výrobu. Blázni, neví co dělají.

  • Ukončuju vyrobu, lebo nahrada je na ceste, ma skoro 2x viac vykonu a je lacnejšia na vyrobu ako Radeon VII.
   NAVI je robene na duplovanie čipov, tak že velky monolit AMD určite nepripravuje, je drahy nakladny a nie velmi konkurencieschopny proti Nvidii. AMD aj preto zrušilo crosfire, kto bude chcieť viac GPU jadier, tak si ich kupi na jednom plošaku. 5800 a 5900 sa bližia. Este pred 3 rokmi sme si mysleli že 2 čipi CPU sa pod jeden pliešok procaku nedaju dať a dnes tu mame 8×8+1 🙂

   • „nahrada je na ceste, ma skoro 2x viac vykonu… velky monolit AMD určite nepripravuje“ – predbežné testy ? zdroj ? oficiálne vyjadrenie AMD ?

    „Este pred 3 rokmi sme si mysleli že 2 čipi CPU sa pod jeden pliešok procaku nedaju dať“ – nie vôbec nikto si to nemyslel, 100% vylúčené 😀

    …po tom čo pred 4rokmi mal Intel v i7-5775C dva samostené čipy CPU/GPU „pod jedným plieškom“ a vlastne aj prvé 4jadro od Intelu pred 12+ rokmi !!! boli dva samostatné čipy „pod jedným plieškom“ je neuveriteľné, šokujúce a maximálne prekvapivé že to AMD dokázalo v 2019tom a bez najmenších pochýb nikto, ale že nikto neveril že sa niečo také dá urobiť 😀 😀

    • O tom jsem taky neslyšel, ale nedivil bych se. Už mají propojené 2 Vegy přes Infinity fabric (5x větší propustnost než PCIex3), takže propojit víc navi do jednoho virtuálního čipu by byl husarský kousek. A bacha, nejednalo by se o klasické sli. Stejně jako u Vega ii pro duo nebo ryzen by šlo o jeden čip navenek.
     Tohle by byla další revoluce.

      • zadnej raytracing do mainstreamu amd vymyslet nemuze. muze vymyslet levnou cone-based nahrazku pocitanou pres shadery a rikat tomu raytracing, to je koneckoncu cela jejich strategie.

     • Problém je, že i když má to IF (nebo NVLink, Nvidia má tohle taky) vysokou propustnost, tak je to pořád zlomek proti propustnosti do RAM. A pokud by ty půlky/čtvrtky měly mezi sebou rozhozené i paměťové řadiče, tak by špičková lokální propustnost pro jednu část taky byla poloviční, čtvrtinová…
      Třeba to pro herní grafiku tak bude možné dělat, když se tomu architektura a způsob vykreslování přizpůsobí, ale bude to IMHO mnohem složitější než Threadripper a nepůjde to udělat jen nějak jednoduše. Takže IMHO je dost otázka, jestli něco takového fakt čekat.

      U Threadripperu/Epycu to zdaleka není tak těžké, ostatně dlouho předtím existovaly PC s dvěma samostatnými separátními CPU, tam není tak těžké udělat, aby se tomu software přizpůsobil a uměl to využít. Většina programů běžících na CPU ani není zdaleka závislá na propustnosti do paměti, na rozdíl od her na GPU.

      • Take boli povidačky minuli rok v zime, ked sa uvadzalo AMD 64 jadrovi CPU.
       Ale poporiadku, AMD plannovalo 3 čipi
       1.VEGA vypočetna Radeon 7 ten tu je
       2. NAVI 10 5700/5700XT
       3. posledni čip NAVI 11 to je lowend
       O žiadnom inom čipe sa nikto nikdy nikde nezmienil.
       Tak ako chce dosiahnuť vyšši herny vykon AMD pre 5800 a 5900? Žiadny iny čip v roadmape AMD nema. Tak že je velmi vysoka pravdepodobnosť že AMD bude duplovať graficke čipi ako je to u CPU. Ja netušim ako to dokaze, ja to osobne nedokažem, ale AMD sa na to pripravuje roky a NAVI je na to prednosne vyvyjane aby to dokazalo.

     • Zřejmě jich bude hodně. Ostatně někteří neváhají a reklamu zdarma mu dělají doslova rychlostí blesku. Pak se není čemu divit, když to DD pokaždé „rozbalí“ – i špatná reklama je totiž stále reklama.

      • mě určitě ne 😀 Občas kouknu články na „diit“, tam se o objektivitu alespoň snaží …

      • Ta urputná snaha bránit lidem ve svobodném přístupu k informací(zakázané ovoce:-) mě donutila se tam po dlouhé době podívat a našel jsem zajímavé vyjádření k „problematice měření“:

       „2, no zkoušeli jsme to v těch které uvádí AMD že to 100% funguje tedy CSGo apod. A bylo to poznat …. trochu, což je asi subjektivní, ale dá se to změřit jako přínos ….“

       Nemůžu si pomoci, ale ten komediální talent tam vidím.

      • Mě na DDW upozornili právě takoví 🙂 Do tý doby jsem ani nevěděl že existuje 🙂 Chodil jsem na PCT, SHW, EHW a Diit.

       No a samo že na Guru3D 🙂 Můj neoblíbenější již z pradávných časů 🙂

     • no jo, potrefená husa gogo se ozval, čekal jsem Maudita, ale ono to vyjde na stejno. Sorry, na DD jsem už nebyl dlouho, chodím spíš sem a na DIIT, takže je mi jedno co se na DD píše, ale spíš se bavím, jak to vy potrefenci pořád řešíte 😀 Je ubohost tam chodit a pak na to nadávat na jiným Webu – svědčí to o IQ pod 80, chudáčci.

      • Snaha, aby sme nerobili Dedemu reklamu je sice pochopitelna, tie jeho sranda-stranky robia rozhodne AMD ovela viac skody, nez uzitku, ale pochop, ze nam Nvidiotom, to moze byt jaxi jedno. 🙂

 3. Mno AMD této kartě ani nedala moc šanci se předvést, vzhledem k tomu, že vyšla jen v nepovedené referenční podobě. Nicméně si myslím, že ani nechtěli nějakou větší poptávku, protože na té kartě za danou cenu nešlo nic moc vydělat.