Ze slajdu AMD s roadmapou pro letošek zmizel Threadripper 3000. Zpoždění? Problémy?

V roadmapě AMD, oficiálně uvedené v prezentaci pro investory, přestala být vyznačená 3. generace Ryzenu Threadripper. Jde o náhodu, nebo to něco znamená?

18

Letos AMD vydá velkou procesorovou novinku, Ryzeny 3000 s novou architekturou Zen 2, které zároveň budou poprvé vyráběné 7nm procesem, což bude asi v té době nejpokročilejší křemíková technologie ve světě PC. Původně jsme měli znamení, že ne moc dlouho po mainstreamových čipech pro platformu AM4 by mohly vyjít i výkonné Threadrippery 3000, které by přinesly totéž s ještě více jádry (a paměťovými kanály). Ovšem AMD teď ukázalo roadmapu, z které byly Threadrippery odebrány, což na jejich vydání hází stín nejistoty.

 

Zmizení z roadmapy?

Co se vlastně stalo? Jestli si pamatujete na březen, měli jsme tu roadmapu AMD z veřejně dostupné prezentace, v níž se poprvé objevilo oficiální potvrzení Threadripperů 3000, které podle tohoto dokumentu patrně měly být uvedeny na trh v druhé polovině letošního roku. Zatímco u Ryzenu 3000 pro platformu AM4 AMD oficiálně mluvilo o jeho uvedení a prozradilo termín („v polovině roku“), Threadripper 3000 výslovně přislíben nebyl, takže jsme pro něj měli jen tuto roadmapu, i když asi nikdo nepochybuje, že někdy vyjde. Tato produktová řada minimálně zaznamenala docela velký ohlas a úspěch.

amd procesory roadmapa investor presentation brezen2019
Roadmapa procesorů AMD pro PC, která mají být uvedeny v roce 2019. Tento slajd byl v březnové prezentaci

Ovšem nyní se z roadmap Threadripper 3000 z nějakého důvodu odporoučel. V nové prezentaci pro investory z května je totiž stejný slajd, který představuje produkty, které AMD chce vydat pro desktopový trh během roku 2019. Ale zatímco před dvěma měsíci v něm pro AM4 Ryzenu 3000 následuje Threadripper 3000 (přesněji „třetí generace“), nyní už tam tato položka chybí. Logicky tím byly vzbuzeny otázky, zda to znamená, že AMD roadmapu nějak změnilo a zda jsou Threadrippery 3000 nějak ohroženy nebo zdrženy.

amd roadmapa prezentace kveten2019
Verze z května už postrádá Threadripper 3. generace (Zdroj: techPowerUp)

Teď je samozřejmě otázka, zda bylo odebrání Threadripperu z tohoto slajdu uděláno z nějakého reálného důvodu. To vůbec není samozřejmé. Vysvětlení může být i tak jednoduché, že tvůrce prezentace chtěl, aby výčet horizontálně zabral méně místa a tak poslední kousek odebral. Případně v předchozí verzi prezentaci byly překročeny meze toho, co mělo být veřejně přiznáno. Nebo se AMD mohlo rozhodnout, že začne Threadrippery brát více jako „Workstation“ produkt a nebude ho uvádět mezi „klientskými“ CPU. Tato zpráva tedy neznamená s jistotou, že by se skutečně něco v plánu AMD změnilo.

Zrušení 7nm Threadripperů není pravděpodobné, odklad by asi nastat mohl

Ovšem určitá šance tu být může, vyloučeno to také není. Co je asi hodně nepravděpodobné, je úplné zrušení těchto Threadripperů. 7nm verze by díky značně lepšímu poměru výkonu a spotřeby mohla jen zlepšit atraktivitu těchto CPU a AMD by pravděpodobně mohlo prodat značné množství i vyšších modelů s cenami od 1000 do 2000 $. Intel bude mít stále jen 14nm čipy Cacade Lake-X, které jen refreshem Skylake-X a bude značně limitován spotřebou. Snad jediný důvod, který by mohl vést ke zrušení Threadripperů 3000, by asi mohl být nějaký technologický problém.

Ale realističtější případ, který by asi nastat mohl, je zpoždění. Závazný konkrétní termín pro Thredripper 3000 zatím nikde nezazněl, dalo se jen usuzovat na druhou polovinu roku. Pokud AMD schovalo tento produkt v roadmapě, mohlo by to znamenat, že se uvedení přesunulo až za konec letošního roku do roku 2020. Případně se třeba opozdil vývoj čipsetu (Threadrippery by asi měly dostat vlastní verzi čipsetu X570) a na něm založených nových desek.

Až v roce 2020 kvůli Epycu?

Teoreticky by AMD mohlo Threadrippery 3000 o pár měsíců posunout kvůli objemu 7nm výroby, aby se vyhnulo nedostatku čipů po vydání Epyců 2. generace a Ryzenů 3000. Jenže Threadripper 3000 bude mít patrně docela vysoké marže při řádově nižším objemu prodeje než Ryzeny pro socket AM4. Čistě výroba 7nm čipů proto asi limitem nebude. Threadripper ale asi bude sdílet substrát, pouzdro a IO čiplet se serverovým Epycem. A to je strategický produkt, kterého asi AMD bude chtít dostat na trh co nejvíce co nejrychleji. Asi nejrealističtější možnost tedy je, že současná výroba Threadripperů ze stejných komponent by Epyc kanibalizovala a proto se k masové výrobě Threadripperů přikročí až s určitým zpožděním, až opadne největší nápor na výrobní linky. Pořád je to ovšem naše spekulace, kterou raději berte s rezervou.

Protože AMD neřeklo oficiálně, kdy Threadripper 3000 vyjde, asi nemá smysl se ptát na to, zda tato změna prezentace něco znamená; pravděpodobně by jediná odpověď byla, že se k Threadripperu dozvíme víc později až přijde čas. Nicméně do situace by mohlo být vneseno lepší jasno poměrně brzy. Na konci tohoto měsíce má totiž AMD úvodní prezentaci na Computexu a procesory by měly být na pořadu dne. AMD pravděpodobně bude odhalovat různé aspekty Ryzenů 3000 a když ne přímo při keynote, v otázkách novinářů by měl být prostor pro dotazy na Threadripper. Je slušná šance, že se tak či onak už tehdy něco konkrétního dozvíme. Osobně bych ovšem pořád čekal, že tyto procesory vyjdou ještě letos, byť by se třeba posunuly o pár měsíců.

Galerie: AMD Ryzen Threadripper

Ze slajdu AMD s roadmapou pro letošek zmizel Threadripper 3000. Zpoždění? Problémy?
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 15 hlasů

18 KOMENTÁŘE

  • Pří nedostatku křemík bych čekal prioritizaci podle výše marží na produktu (EPYC, TR, RYZEN). Prodeje TR jsou proti RYZENu radove jinde takze tech par chipletu navic by je asi nespasilo. Spíš si myslím, že půjde o doprodej existujich zásob 29×0, nakonec dostupne jsou dnes jeste 19×0,

   • Muze to byt kombinace vic veci. TR stejne vicemene slouzila AMD spis marketingove. Tech par kousku co prodaji ve srovnani s pocty CPU v desktopu v retailu, asi momentalne nestoji „za namahu“ a doladeji to pozdeji. Je i mozne ze cekaji v dektopu velkou poptavku a tak se snazi soustredit support, markteing atd spis na tohle.

    • Pokud chce být AMD vnínáno jako poskytovatel řešení pro náročný trh, cesta serverů je tou nejtěžší (konzervativnost výrobců/zákazníků, delší vývojový cyklus, akceptance dodavateli doplňující infrastruktury, tvůrců sw řešeních), může právě trh HEDT/workstations být tím průrazným prvkem do firem (riziko je s ohledem na cenu nižší, nepotřebuje tolik integrace). První generace Tr byla cca 7 měsíců za desktopovým Ryzenem, takže vydání na přelomu 19-20 bych nepovažoval za přílišné zpoždění. Nějak mi v těch zprávách zaniká osud případného nástupce X399.

 1. A není to jednoduše tím, že zatímco v 1. a 2. generaci to byl produkt, na který nepotřebovali vynakládat moc nákladů navíc, prostě jen zapouzdřili čtyři Ryzeny a byl ThreadRipper, kterých stačilo prodat pár a už se to vyplatilo, tak v 3. generaci musí navrhnout úplně nový, ne zrovna malý a na nic jiného nepoužitelný centrální čip? A náklady jen na jeho vývoj budou cca 100 milionů dolarů?

 2. Ono ani nemusí jít o zpoždění. 1. a 2. generace TR taky vycházela cca 5 měsíců po Ryzenech. Tzn. že pokud Ryzen 3k vyjde 7.7.2019, vychází to na prosinec, což asi není ideální na vydávání novinek tohodle typu. Tipuju proto vydání na leden 2020. 😉

 3. Problém může být také příliš dobrá vytěženost 14 a 7nm procesu.
  Epycu se pak bude muset vyrobit velké množství než bude mít smysl vydat TR.
  Když se Epycum bude dařit, předpokládám první vzorky v lednu.

  První generace šla na trh hrozně brzo. Dařilo se jí dlouho tajit. Takže Intel neměl nic v ruce když přišla na trh. A když se to provalilo, že se chystá, bylo v zájmu AMD je vydat co nejdřív. Dnes není kam spěchat. Intel proti TR 3000 nic nepostaví ani za rok.

  Nebo vědí že pro tolik jader není optimalizován Windows 10.
  Nechtějí opakovat situaci kdy TR propadl v testech pod Win10. Že to pod linuxem funguje dobře nikoho nezajímá.

  Právě cesta dobývání trhu přes servery se mi zdá lepší než přes WS. WS je hodně zavysli na optimalizacích od velkých firem (M$ a Autodesk), ty se do toho hrnout nebudou, protože z toho nekouká zisk.

  U serveru se kouká na spotřebu. Protože každý Watt se musí klimatizací uchladit. U WS se spotřeba neřeší. Takže tam AMD ztrácí jednu velkou výhodu.

  • Podle všeho se AMD povedlo získat slušnou zakázku právě v serverech. viz https://bit.ly/2vMEF3A
   I DELL má navýšit množství produktů postavených na AMD

   Popravdě… chceš li dnes jako velká firma koupit servery a stroje např DELL, HP a pod (to si nikdo neskládá sám), tak zjistíš že jaksi nabídka s produkty AMD skoro nejsou… Proto se zatím moc nezvětšuje podíl AMD…

  • Pokud, jak píšete, vám u WS nevadí nějaký ten watt navíc a samozřejmě akceptujete cenu, tak vám už Intel vydal své 400W 56jádro. Tak jaképak, že proti TR3000 nepostaví nic ani za rok. 🙂

   • Jabka & hrusky..
    Pro bezne serverove nasazeni jsou boosty jader pro ST a malo threadove aplikace, narozdil od nekterych WS uloh, nezajimave. Servery jsou primarne delane na MT zatizeni, kde na nich beha casto X mensich casove kratkych uloh, ktere se prave rozhazou na co nejvetsi pocet volnych jader. Typicky nejake client-server app(i web based) v korporatech, webove aplikace, virtualky,..
    WS by asi mel pro urcity typ uloh naopak mit vysoke boosty pro par jader…coz serverova CPU typicky nemaji.