Ryzeny 3000 mají chybu, kvůli které neběží Linux či Destiny 2. Oprava je už na cestě

128

Při vydání Ryzenů 3000 – prvních 7nm desktopových CPU od AMD a zároveň prvních procesorů s architekturou Zen 2 – se objevila informace, že tyto procesory vykazují chybu, kdy nejsou schopné nabootovat nejnovější Linuxové distribuce (což není zrovna drobnost). A také se poté objevily informace, že na těchto CPU se nechce spustit hra Destiny 2. Oba problémy zdá se jsou skutečně zaviněné procesorem a dokonce mají zřejmě společnou příčinu. Naštěstí je již na světě řešení a chyba bude opravena aktualizací.

 

Systemd/Linux nefunguje kvůli RdRand

O co v této chybě jde? Při vydání Phoronix hned upozorňoval na to, že se mu dařilo na Ryzenu 3000 spustit jen starší distribuce jako Ubuntu 18.04 LTS, ale s posledními verzemi pohořel. Přesněji vzato novější verze jádra Linuxu fungovala plně při ruční aktualizaci starších dister, takže přímo v jádru problém zřejmě nebyl. Zdá se, že nastává v systemd, takže například Gentoo. nepoužívající tuto komponentu, by mělo fungovat bez potíží.

Příčinou má být chybné chování instrukce RdRand, což je speciální funkce CPU, generující náhodná čísla pro různé účely. Zdá se, že Ryzeny 3000 nekorektně vracejí nenáhodnou a konstantní hodnotu (0xFFFFFFFFFFFFFFFF), ovšem chybnost programy nedetekovaly, protože v carry výsledku byl nekorektně indikován úspěch instrukce (čímž CPU říká, že vrácená hodnot je podle něj náhodná). A systemd, což je sada základních systémových služeb pro Linux, používá RdRand pro své účely (generování identifikátorů pro procesy například) a navrácená chybná hodnota ho rozbije, takže operační systém nenabootuje.

Mimochodem, rozbití RdRand se objevilo před delším časem i u některých starších APU od AMD (Kabini) a systemd pro ně má v kódu opravu. Ale tam nastávala špatná výstupní hovnota po PC probuzení ze spánku, kdežto u Ryzenu 3000 vždy. Dlužno říct, že toto je hodně očividná chyba a je s podivem, že nebyla odhalena a opravena před vydáním.

Stejná chyba rozbíjí i hru Destiny

Destiny 2 snad údajně také instrukci RdRand využívá, a separátně tak nabourala do stejného problému, nebo se za to tak momentálně má, protože nefungování této hry má údajně vyřešit stejná oprava. Je třeba říct, že chybný výstup je i potenciální bezpečností problém, protože pokud tuto hodnotu použije nějaký kryptografický software (což je jedna z hlavních aplikací náhodných čísel), budou jím generované klíče a hodnoty poměrně předvídatelné a tedy zranitelné pro útoky. Tuto chybu je tedy třeba rychle opravit, nebo zajistit, aby takové programy kontrolovaly při použití RdRand, zda nedostávají z procesoru ono „FFFF…“.

AMD Ryzen 9 3900X a Ryzen 7 3900X foto PC Perspective
AMD Ryzen 9 3900X a Ryzen 7 3900X (foto: PC Perspective)

Oprava v následujících dnech?

Nadcházející verze systemd 243 bude tuto chybu obcházet, ale kardinální příčina v chování CPU bude muset být řešena přímo v jeho rámci. Oprava je už údajně na cestě. Podle AMD byla příčina odhalena a bude opravena či jinak řešena v aktualizaci BIOSu pro základní desky. To patrně znamená aktualizaci AGESA nebo mikrokódu procesoru, kterou výrobci desek začlení do vlastních BIOSů. Kód od AMD už údajně mají, jen bude třeba počkat, až novou verzi otestují a pak vydají vlastní aktualizace BIOSů pro své základní desky. Ty pak budou uživatelé muset naflashovat do svých desek. Podle AMD by údajně aktualizace měla být dostupná koncovým užviatelům snad už docela brzy, „v nadcházejících dnech“.

AMD has identified the root cause and implemented a BIOS fix for an issue impacting the ability to run certain Linux distributions and Destiny 2 on Ryzen 3000 processors. We have distributed an updated BIOS to our motherboard partners, and we expect consumers to have access to the new BIOS over the coming days.

Povaha řešení nebyla AMD nějak rozvedena. Kromě toho, že bude instrukce RdRand přivedena ke korektnímu fungování, by teoreticky mohl nastat i třeba jen nějaký částečný „workaround“. Možností je například i úplné odstranění podpory pro RdRand, pokud by se nepovedlo ji opravit. Nejde totiž o centrální součást instrukční sady, ale o poměrně nedávné rozšíření, bez kterého tedy Linux i jiný software musí normálně fungovat – pokud RdRand není nalezeno, použije se jiný zdroj entropie.

Aktualizace by neměla mít negativní dopady na výkon procesoru, protože chyba nebude asi v ničem, co by přímo ovlivňovalo obecné výpočty v ALU/FPU a dalších částech CPU. Instrukce RdRand pravděpodobně již předtím fungovala skrze mikrokód, takže se jen nějak změní její implementace a chování v rámci mikrokódu. Je možné, že se může nějak změnit třeba latence či výkon zpracování přímo této instrukce, ovšem to by asi u žádného programu nemělo mít podstatné dopady.

Galerie: Architektura jádra AMD Zen 2 (prezentace z E3 2019, červen 2019)

Ryzeny 3000 mají chybu, kvůli které neběží Linux či Destiny 2. Oprava je už na cestě
Ohodnoťte tento článek!
2.6 (52%) 5 hlasů

128 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, dnes budete mět krýsný záznam do sekce “ Má rád: sranda“

  V „Systemd/Linux nefunguje kvůli RdRand“ posledním odstavci se Vám povedlo 🙂
  Mimochodem, rozbití RdRand se objevilo před delším časem i u některých starších APU od AMD (Kabini) a systemd pro ně má v kódu opravu. Ale tam nastávala špatná výstupní „(hovnota)“ po PC probuzení ze spánku, kdežto u Ryzenu 3000 vždy. Dlužno říct, že toto je hodně očividná chyba a je s podivem, že nebyla odhalena a opravena před vydáním.
  Dík za pěkné probuzení ještě jsem u toho na půl dřímal když jsem to četl 🙂

 2. Co je proti tomu nějaká spectre, tady půlka čipu nejede a všechno j v pořádku. No to je chyba jak hrom. Bůh ví jak co všechno se ještě objeví jak se procáky dostnaou mezi lidi. aby to nebyly jen předražené kalkulačky… znáte přece ten vtip jak si povídá CPU intel s CPU AMD:
  CPU intel: K o l i k j e d v ě k r á t d v ě ?
  CPU AMD: devadesát sedm
  CPU intel: A l e t o j e š p a t n ě ! ! !
  CPU AMD: To nevadí, ale je to rychle.

  • Sranda musí být. Srovnávat po letech na veřejnost se provalenou fundamentální chybu architektury s rychle odhalenou chybkou snadno postradatelné instrukce.:)
   Já bych ještě s podobnými komenty počkal. Určitě se přijde i na nějaké další nešvary – a u těch to srovnání třeba už nebude tolik bít do očí.;)

   • Jo, na to byl originálně ten vtip vymyšlenej. Špatně bylo samozřejmě Pentium, ale co jsem to za ty roky viděl, tak se bavilo spíš se 486kou. Nebo Motorolou (to byla asi Amigářská verze…)

  • @jakim A to ani neni vsechno. Brutalni chyby, ktere se nemely dostat ven, se tykaji i novych Navi grafik. Staci si precist, co napsal W1zzard v recenzi na TPU:

   „What is shocking are the absurd number of driver bugs I encountered during the review. I listed some of them on the overclocking page, and while they can all be fixed easily with driver updates, it still makes me wonder whether anybody test these cards. Some of the issues are so obvious, I can’t imagine nobody noticed them.“
   https://www.techpowerup.com/review/amd-radeon-rx-5700-xt/35.html

   Proste v AMD se netestuje 😀 Zatim to ma naslapnuto na jeste vetsi fail nez Vega 😀 Bude zajimavy sledovat, jak se k tomu AMD postavi a jestli to jeste nejak zachrani 😉

   • Proč jsi vytrhl z kontextu článku jen jeden odstavec, aby to bylo fér? The Radeon RX 5700 XT is a beautiful card that continues the theme AMD set for their reference designs, yet is able to improve on. I love the new metal fan shroud with its milled stripes that immediately convey a feeling of „high-quality product“ when you hold the card in your hands, thanks to the coolness of the metal and feel of the surface texture. The included metal backplate is nice to have, too. Nebo AMD’s new architecture brings in significant improvements over GCN we highlighted in the architecture section of this review. One important cornerstone is the long overdue reduction in power draw to make up lost ground against NVIDIA. In our testing, the RX 5700 XT is much more power efficient than anything we’ve ever seen from AMD, improving efficiency by 30%–40% over the Vega generation of GPUs. With 220 W in gaming, the card uses slightly less power than RX Vega 56 while delivering 30% higher performance. Také se mi nepodařilo dohledat, jaké chyby odhalil, jen že je někam napsal. Chceš zároveň říct, že u konkurence, čerstvě po vydání nikdy žádné chyby v ovladačích nebyly?

     • Jasně, teď se ti hodí do krámu jen jedna věc, ok tak znovu a pomalu, aby jsi pochopil můj dotaz. Jaké konkrétní chyby to byly? A druhý dotaz, na který jsi mi též neodpověděl. Problémy s ovladači při uvedení nikdy žádný konkurent neměl? Chápu, že pro takového „lumena“ jako jsi ty, je problém odpovědět na jednoduché otázky.

      • Jde samozrejme o mnozstvi. W1zzard uz toho natestoval hodne, takze kdyz pise „absurd numbers of bugs“, neco to znamena. Tady se nebavime o beznem mnozstvi problemu, co maji nove produkty. Tady se bavime o zaplave bugu, kterou uz dlouho nikdo pri uvedeni nepamatuje. Ocividne i u procesoru je situace podobna.

      • Teď jsem si vzpomněl na Krytona 🙂 „Ale těch jsou tisíce. Tisíce, tisíce a tisíce…. jestli ne miliony!“ To byla skvělá scéna.

      • Vzhledem k tomu, ze W1zzard dela recenze uz snad 15 let, s tim nejlepsim renome nejen na OC scene a je autorem napr. GPU-Z, vyzniva Olsanovo snaha o jakousi radoby vtipnou reakci dost uboze 😉 Zvlast kdyz je to kvuli tomu, ze se jim jeho aktualni nazor nehodi ..

      • No to je pravda, ale opravdu významný chyby by asi jmenoval a popsal, takže u těch, kde to dál nerozváděl, to nejspíš nebude tak šílený, jak se to snažíš líčit.

      • Ehm, trpis poruchou cteni?

       „Due to several bugs in the driver, overclocking is complicated.. more or less broken. The first driver AMD gave us would mess up the card’s thermal policy as soon as you touched something in Wattman—unfixable by a Wattman „reset“.. if you even noticed that it screwed up your results.

       What’s also broken is memory overclocking. While on NVIDIA, you can explore the full range of memory clocks right up to the memory chip stability limit, moving the slider more than a few MHz up or down on Navi will make the screen start flickering, crashing the card soon after that.

       Another issue is that Wattman reports memory clocks as „875 MHz“.. it’s actually 1750 MHz—twice that. What Wattman reports is the frequency of the memory controller’s internal clock source, not the actual clock the chips get driven at. How did nobody notice this? My solution for GPU-Z is to simply multiply all memory clocks on Navi by two, which avoids confusing the hell out of people as they may otherwise wonder whether their card is broken.

       While we’re talking about driver bugs, when asked, the driver says the GPU has 20 CUs when it should be 40, which is another thing I override in GPU-Z by multiplying it with two.“

       „GPU overclocking was very problematic, too. The only way I could get my overclock to apply was by moving both frequency ranges together, to the same spot, so that only one frequency would get applied all the time, nullifying any power management. I managed 2086 MHz, a frequency increase of +9%. Pushing the clocks just 1 MHz higher would cause the card to crash, which is indicative of another bug as the card should gradually become more and more unstable instead.

       Should you happen to wonder why GPU-Z doesn’t show several values in the screenshot above, note that I don’t know how to read the GPU clocks on Navi. I can read something, but it doesn’t match the clocks AMD marketing has communicated, so I’m zeroing them out for now. I added my 2086 MHz overclock to the screenshot manually in Photoshop.“

      • (Taks měl dát konkrétní info hned, ne až skoro po dvou dnech…)

       Takže při launchi špatně funguje přetaktování a pak detekce v GPU-Z a tak? To mi nepřijde jako nějaká katastrofa, a přetaktování ze začátku blblo docela pravidelně, co si vzpomínám.

       To jsem teda po tý předehře čekal větší drama.

      • V te spravne hlave se i predehra muze zmenit v drama s tragickym koncem.. 😀

      • Po dvou dnech? 😀 😀 😀

       Celou dobu je tam napsany, kde ty bugy jsou.
       „I listed some of them on the overclocking page“

       Opravdu se nedivim ty „kvalite“ tady, s takovou „uzasnou“ schopnosti porozumet textu 😀

      • Víš, co, oba víme, jaký kraviny většinou píšeš, tak přece nebudu ztrácet čas tím, že budu aktivně něco dohledávat když mi říkáš „někde v komentářích tady pod odkazovaným článkem“. Aspoň ne o víkendu.

      • Tak „všichni víme“ Honzo, abych použil tvého slovníku,, že se neumíš omluvit svým čtenářům, když tě v něčem vymáchají, a po vzoru tromba a spol je začneš dehonestovat.
       Fuj.

      • Tak Jan Olsane, a tady mas tu tvoji super korektnost nemoderace diskuse v praxi:))
       Pitomci jako Hnizdo a dasli si stezuji, ze je zesmesnujes .. ten se povedl :))))
       Uz jen chybela vyhruzka, ze te za to daji k soudu pro lidska prava ve Strasburku :))

     • Ona to není „linuxová“ chyba, ale chyba projevující se v systemd. Je to navíc chyba na stejné úrovni, jakých má Intel ve svých opravách mikrokódu desítky, tudíž jde o klasické fňukání intelfanů, kteří nyní můžou maximálně poukazovat na chyby konkurence.

      A nejlepší je, že nejvíce fňukají ti, kteří donedávna hrdě drželi prapor PC master race gamingu (tj. Windows čeládka, která o Linuxu neví vůbec nic). 😁

      • No neřekl bych že je to tuctovka. Typicky jsou errata věci, co se objeví v málo běžných situacích a proto prolezly testováním. Tady ta instrukce vždycky vrací chybu zdá se, takže zřejmě došlo k metodickému selhání (někdo špatně definoval testy/něco opomněl).
       Ještě je teda možnost, že o tom věděli, akorát to nemělo prioritu a vývoj fixu se nestihl udělat do vydání. Pak to asi mělo být zadokumentováno v reviewer’s guide, aby testeři věděli, co se děje a že to bude opraveno.

      • Já bych řekl, že to testovali z rychlíku a věnovali se podstatnějším věcem. Tohle je IMHO chyba v mikrokódu a jako taková taky bude opravena.

  • nechápu co to tu plácáte ….

   na 1,4V není nic nebezpečného, funguje to nomrálně a stabilně a OC je vždycky dělání na vlastní riziko. Nic z toho však nevysvětluje, proč mě tady tvrdíte, že 4GHz jsou prý maximální OC já vám vypsal některé z mnoha webů, kde to bez potíží dostaly na 4,3, 4,4GHz úplně normálně … takže přestaňte tu tvrdit něco o tom, že to nejde ….

  • Tak oni lidi jeli přes 1.4V i na 14nm/12nm a i tam si člověk říká, jestli to určitě ty čipy ustojí. Tady když je to vůbec první CPU na procesu TSMC za XX let (když si odmyslíme VIA) mi to přijde jako vyloženě hazard, když to vůbec nemáme vyzkoušený, a byl bych o dost opatrnější.

   Ono taky i kdyby ten křemík zvládal stejný napětí jako 14nm GloFo, tak je tu problém, že se kvůli malý ploše hůř chladí a když je vyšší teplota, tak je bezpečné napětí nižší…

    • Ta řídící jednotka údajně má nějaké interní tabulky/kritéria, podle kterých napětí pouští a měla by se řídit podle toho, aby napětí bylo bezpečný. Pro největší zátěž všech jader IIRC považuje za bezpečných 1,325 V, ale když není zatížený celý čip, tak dovolí víc, takže pro extrémní jednovláknové turbo to nechá i víc než 1,45 V. Když je celkově čip jen lehce zatíženej, tak je to prý bezpečný (taky to asi záleží na teplotě).
     Taky doufám, že je to podložený a že se nepletou 🙂 Vzhledem k tomu, že se dneska PC (a CPU) dá používat třeba deset i víc let, pokud má stroj dost RAM a funguje na něm aktuální OS…

     • Snaha AMD za každú cenu zvýšiť single core výkon je pochopitelná, za to schytávajú veľkú kritiku a 7nm novým Ryzenom sa nad 4GHz moc nechce, preto jedno-dve jadrá dopujú vysokou voltážou, na strane druhej neverím, že kremík nebude degradovať pri +1.5V.

      • to by Ryzen 3xxx na tom byl pomalu hůř než 1xxx.
       Mám R7 1700 a jedu na 4GHz napětí držím pod 1,38 . Zvládne to na všech jádrech… Stabilitu vždy testuji dost brutálně a to na Prime95. Po dobu 12 hodin.

  • AMD si začína robiť zo zákazníka testovacieho panáka, ako Microsoft s aktualizáciami Windows. Nové procesory i grafiky samé problémy. To, že neotestovali Linux a niektoré distribúcie vôbec nenabehnú je skutočne ostuda .

     • Výrobci HW testují především ve stabilních distribucích = starší systemd a ano, ještě jsou distribuce systemd prosté a není to pouze Gentoo. Je známo, že se tato chyba projevuje v novější verzi systemd, což vysvětluje, proč na to nepřišli dříve. Testy probíhali v době, kdy inkriminovaná verze systemd byla nově v rolling distrech a asi ještě ne ve všech.

      Že jde o chybu instrukce, tedy chybu AMD, je neoddiskutovatelný fakt. Ale že se tu nikdo nedotkl ani náznakem změn v systemd, které připomínají teorii chaosu, mě celkem překvapuje, když tu probíhá zasvěcená diskuze. Jeho model vývoje a oprav již v minulosti zamotaly hlavu nejednomu vývojáři či výrobci hardwaru. Vzhledem k tomu, jak to funguje, se skoro vsadím, že to není ani naposledy. Možná je na místě se na to podívat i touto optikou ;).

      • IMHO se to tou novostí/LTS moc omlouvat nedá, protože Systemd je mainstream a to RdRand začal používat už koncem loňska, takže půl roku na odhalení/otestování bylo.

       Hlavně tu nefunkční instrukci měly odhalit nějaké testy ještě předtím, než by na ní skapal systemd. Ono se celé CPU nedá pokrýt nějakými regresními automatickými testy ve všech situacích, ale tohle zrovna jo. Minimálně mohl test instrukcí zkusit, jestli dvě invokace po sobě nedávají stejnou hodnotu (a pak ideálně nějak dál analyzovat náhodnost, ale elementární sanity check by bylo už tohle).

   • No řekl bych že mrzne spíš úsměv Intelu:)
    Viděl jsem počty poptávek v jedné nejmenovaném velkém prodejci.
    3600 a 3700 v podstatě vymazal Intel(nejen) ve své kategorii.
    Zbohem Intele,honem zlevni děravé zázraky:)

    • Ono se staci podivat na mindfactory na
     3700x ktery konkuruje 9700k, ktery za tyden smazal skoro tretinu prodeju 9700k za 9 mesicu :))
     3700x cca 2000ks 1 tyden
     9700k cca 6000+ks za 9 mesicu

     Kdo si tohle teda koupi :))

      • Hele Mauditku, ty tvoje lzi jsou opravdu srandovni, rekl bych, az detsky infantilni. Muzes dolozit cimkoliv, ze Mindfactory je „AMD fans“ positivni Retailer? To ze se nekde prodava vic AMD procesoru, opravdu neni dukaz, mozna tak v materske skole.
       Ja vim, ze nemuzes, protoze je to nesmysl co tvrdis, ale udivuje mne, ze ti nevadi lhat a delat ze sebe dokolecka verejne blbce 🙂
       ps: ono se staci poivat, kolik treba drive prodavali i7 6700k, 6500k a jeste treba i 7700k..ale takova namaha je jak znamo, na tebe uz moc slozita 😀

      • Sem chtěl poznamenat, že každej ví, že fandové AMD se organizujou a domlouvají, aby všichni kupovali jenom na Mindfactory a nikde jinde a obchod schválně dává šaptný ceny na Intel, aby ho tam lidi naopak nekupovali, ale Maudit mě inb4nul 😉

       Jinak teda už vážně – u dost očekávanejch věcí bývá velkej nával v těch prvních dnech, ty Coffee Lake Refreshe asi taky měly velkej nával objednávek po vydání, tvořící relativně velkou část celkovejch prodejů. Teda přinejmenším pokud tam nezaúřadovaly ceny a nedostupnost (ty pak určitě hodně brzdily standardní prodeje v následujících měsících).

      • Tak jasne, ze prvni vlna nakupu je trochu extremni, ale jako ukazatel toho, ze o ty CPU je zajem, je to dostatecne. Uvidime, kde se to ustali po cca 1 mesici.
       Uvedl jsem to jen proto, aby si ti skarohlidi zkusili vykouknout z te sve zaslepene ulity, ze to co tady resi jak, jak je AMD „hrozne“ je uplna blbost. Minimalne do doby, nez nekdo neprijde s nejakym presvedcivym dukazem toho, ze to napeti opravdu muze to CPU v ramci jeho technicko-moralni zivotnosti poskodit nebo to samo AMD nejak potvrdi.

      • Statistiky mindfactory lze brat vazne uplne stejne jako statistiky alzy nebo jineho prodejce. Je to PR nastroj, ne zdroj tvrdych dat.

      • To vis ze jo Hnizdilku..co jineho by to mohlo byt :))
       Nevitezi tam Intel, tak je jasne, ze je to pokrouceny nastroj Marketingu :))
       Uz jen chybelo dodat, ze AMD si stejne nikdo nekoupi :))

      • Tombo: Osobně jsem vůči podobným statistikám poměrně skeptický, zejména Alza a podobní, kteří je dávají jako nákupní indikátor PŘED vlastní volbou, to mohou zneužívat k prodeji a tlačení ležáků.
       U Mindfactory je to tak napůl, protože ty statistiky dávají AFAIK zpětně, ale i tak nemáš žádnou záruku, že výsledky odpovídají realitě. Na druhou stranu je to prodejce pro homebuildery, takže tam se dá očekávat jiná struktura zájemců než v běžném maloobchodě, který tlačí sestavy.

      • Ja jsem v nemecku pobyval docela dlouho a obecne jejich mentalita je trosku jina, nez „vycuraneho cecha“. Nerikam, ze lepsi, ale jina. Mindfactory patri ke 2-3 nejvetsim online shopum v nemecku. Nekdo rika, ze je dokonce, co se tyce prodeje HW i nejvetsi. Ty statistiky, ktere dela erobor uz 2 roky, celkem dobre kopiruji to, co se tak o tom trhu povedome vi. Proc by melo mindfactory svoje statistiky nejak upravovat moc nechapu. Pravidelne chodim na nejznamejsi nemecke weby, jako CB, Golem, PCG, Heise, HWLuxx a nikde jsem nevidel nejake poznamky k tomu, ze by tyhle statistiky nekde zpochybnovali. Spis naopak, nektere je uvadeji ve svych clancich jako poukaz na to, ze neco ma pozitivni odezvu u uzivatelu.
       Nerikam, ze se to neda patricne pak marketingove prodat..ale ze by ty statistiky byli falsovane, se mi opravdu nechce verit.

      • @Tynyt
       Klidne se muzes podivat na nejvetsi nemecky srovnavac cen (obdoba heureky)
       https://geizhals.de/?cat=top100
       V TOP 10 HW, mas na prvnich 6mistech AMD CPU, AMD desku a AMD NAvi. TOP herni Intel 9900k je na miste 7.
       Vzdyt to do sebe hezky zapada…
       Ta vlna urcite opadne a jak jsem uz psal, uvedl jsem to spis proto, abych tech intelovskym skarohlidum ukazal, ze jsou tradicne vedle jako jedle.

      • Pravda je na tom asi jedna věc a to že ten tržní prodej/úspěšnost je ve světě různý, asi i podle síly marketingu/propagace a toho, jak dobrá je vůbec distribuce v dané zemi. A zrovna v Evropě IIRC byly Ryzeny populárnější než v USA, kde ale pořád v eshopech (Amazon/Newegg) byl zájem značný, kdežto v nějakých dalších světových trzích už to bylo horší.

       To Německo z nějakého důvodu bylo na Ryzen docela vysazené. Ale zase když se sleduje to, jeslti ten zájem stoupá nebo klesá relativně proti Intelu a proti předchozím měsícům, tak je to pak dlouhodobě relevantní asi i vůbec (krátkodobě je třeba dát majzla na to, že mohly být třeba slevy vůči ostatním eshopům na stejném trhu atd…)

      • Nebud te zase presprilis korektni 🙂
       Mindfactory je obrovsky retailer. Nejake casove omezene slevy tady nebudou hrat zadnou vyznamnejsi roli. Kdyz budete sledovat nemecke cenove srovnavace, zjistite ze jeho ceny patri obecne mezi ty nejlevnejsi, aspon v beznych HW jako CPU, Grafiky, atd. Zpusob jakym ziskava ty obrovske objemy prodanych soucastek je celkem zrejmy.
       Jinak z tech cisel l vyhledavacu a retailu se daji vycist minimalne tendence hodne presne. Kupni sila samozrejme hraje roli, ale nejspis v TOP segmentu jako 9900k, 9700k, 3900x, 2080, 2080ti, atd. Dost pochybuji za se nejak vyrazne lisi bezny mainstream zeme od zeme, aspon v Evrope.

 3. Jeden z názorů uživatele 3900X
  They should lower there price for making us think that this chip will boost to a certain frequency and it never does it, they probably tested it on LN2 and got that frequency.
  V AMD jsou lháři prvního kalibru, Nvidia ani Intel jim nesahají ani po kotníky.

 4. Nakonec si ten komentář neodpustím 🙂
  – je až komické vidět jak jsou někteří trollové v křeči a nemůžou ustát to že ze Ryzen 3xxx fakt povedl 🙂 Ostatně on se povedl i přes porodní bolesti i první Ryzen. V době kdy tu byla 7700K za brutální peníze se tu objevily procesory co levněji nabízely ne letitou 4/8 ale 8/16 🙂 A já jsme rád že jsme do toho šel.
  – AMD splnilo co slíbilo a znovu to byl ode mne super tah, že jsme si ZEN pořídil. Proč? Inu na těch mých deskách rozjedu i nové ZEN2 🙂 Paráda a tohle tu už fakt dlouho nebylo.
  – být na oněch trollech tak tu stále šaškujeme na předražených 4/8… Takže hurá gratuluji AMD a jsem šťastný za tak fenomenální návrat konkurence. I podle toho co dnes vidíme je jasné, že konkurence ze potřebná jak ona sůl.
  (i když to je nyní sůl do ran odpůrcům AMD) My ostatní jsme za konkurenční prostředí rádi 😉

     • Ale jistě měli max 4/8 a s tím vyhráli 😀
      A že máš teď 6/12? Díky komu? 🙂
      Krom toho Já upgradoval po 6 letech. Nebyl prostě důvod. A co myslíš Když prodám R5 1600 a koupím R5 3600 jak draho mě to vyjde? 🙂

      • Rozhodne draz nez ty lidi ktery vubec upgradovat nemusi 😀
       Jinak ten kdo chtel treba osmijadro ho mel davno, ty jen zamenujes to kdo na nej mel a kdo ne, ale mit ho mohl kazdy i bez amd 😉
       BTW muj 8700K vznikl davno predtim, nez od nejakem ryzenu kdo slysel, takze takove to „diky komu“ je klasicka fanAticka DDemagogie.

     • PS: když to situace dovoluje tak jsem to vždy využíval. Už od dob P2-P3 na Ambit BX6 rev. 2 se dalo začít na P2 233 a končit na skoro posledním P3. Pak to šlo na soketu Socket 462 / Socket A a pak na 775. Když jsi měl ty správný desky.

      • ono to šlo už dříve, desky pro 486 šly upgradovat poměrně zásadně z 486SX až typicky k nějaké AMD Am586, totéž pak u desek pro první Pentia, kde se to dalo taky poměrně dobře upgradovat.

      • Přiznávám moje první setkání s PC x86 bylo v šesté třídě v rámci PC kroužku. A to byly 286 a 386. Jinak všude byly CONSULy. Bližsí seznámení s HW bylo až u mého prvního PC, a to byl P166MMX.

  • protože sociální lůzy je víc. Hlavně na tebe sedí ten post tvého spolubojovníka:
   tynyt 15.7.2019 at 6:22

   „Už jsem to psal – mají po žížalkách, tak jim nezbývá než po internetu hledat negativní “zajímavosti” ohledně Ryzenů~(intelu pozn.Crhy) a strkat je do diskusí.“

   To je sranda 😀 😀 😀 Dokonce opět přispěchal na pomoc Kochreen, tak už jste v plné zbroji. Ještě že to Ježek vzdal, ten by vám do bratrstva házel vidle, když by vydal článek jak dvoujádro na linuxu stačí na všechno. Proto musel odstoupit. 😀

   • Ahoj Hnizdile, Inteli trubicko. Taky jsem te tam zapomel napsat, tak jsi se ozval co…Uz jsi se dival do slovniku, co znamena slovo „click“?
    Vyznam by mel byt v tom, ze tohle je statistika, kera pochazi z nakliknutych stranek uzivatelu webu, nikoliv z nejakeho „marketingoveho heuristickeho algorytmu“ dane firmy. Pokud ji neveris, to je tvuj problem.
    Jinymi slovy, tvoje rovnani s alzou, ktere mne celkove stejne nezajima, mne unika stejne, jako pointa tveho prispevku..vyjma samozrejme toho, ze se ti ten prispevek nelib, jelikoz neadoruje tvou modrou modlu..

    • Mi to spíš připadá že to jsou lidi co ze srdce nenávidí AMD a cokoli od této firmy.

     Přitom je to naprosto hloupý a nelogický. Tak místo aby byli za AMD rádi, že se jim jejich Intel a nVidie snaží tak jen kopou a plivou… Intel už taky dodává 8/16 a bude dodávat 10/20 a to je přeci pro ně dobře ne? nVidia zareagovala na Navi příchodem grafik S, které jsou výkonnější jak ty původní. A to je taky super ne?

     Bez AMD by to neměli a stejně z toho mají pupínky a praskají jim žilky…
     Je to blbost… je rozumnější a lepší jít po výhodnosti a potřebnosti…

     • neneneneee my AMD milujeme, protože díky AMD se zvyšuje počet jader u intelu.
      Ale strašně rádi si užíváme jak AMD fanoušci prskají a lžou a překrucují viz:

      “Už jsem to psal – mají po žížalkách, tak jim nezbývá než po internetu hledat negativní “zajímavosti” ohledně intelu a strkat je do diskusí.”

     • to je zvlastni, z tonu a agrese suity zdejsich fantaiku bych rekl, ze pupinky a zilky praskaji spis jim samotnym.. proc, vzdyt prece to neni tak ze intel stale drzi sve pozice s prastarou architekturou na zaslouzilem procesu proti treti generaci nejnovejsi architektury na nejskvelejsim nejnovejsim procesu….
      monstrozni vyprodeje intelu se nekonaji, zadny krach na burze, ted jsem nekde cet ze procesory KF maji 10% trhu, mysleno celeho…
      no nevim nevim. mozna ne vsichni slepe naskakuji na much core much doge train…

 5. Meanwhile… Obr na PCT: „V průměru architektura ZEN 2 poráží Intel Coffee Lake v IPC. Intel po letech nadvlády prohrál“. Vzápětí Obr udělil AMD zlatou hvězdu a potvrdil tak, že má větší nadhled než skupinka místních uplakaných AMD haterů. 😀

  • „Výkon nejslabšího šestijádra generace Ryzenů 3000 je skvělý. V jedno vláknové zátěži sice Intel Coffee lake Core i7-8700K o kousek vede, ale ve vícevláknovém nasazení jsou rovnocennými soupeři. V průměru je Ryzen 5 3600 na úrovni Core i7-8700K. Ten ale stojí 11 500 korun, kdežto Ryzen polovinu. Za 5300 korun na trhu v této chvíli nepořídíte nic výkonnějšího. AMD zcela ovládlo poměr ceny k výkonu. Tady bude muset Intel jít s cenami významně dolů.“

   OBR… Peklo zamrzlo.

   • S výkonom AMD 6-jadra v porovnaní s dva roky starým Intel 8700K práve nemôžme byť spokojní, v multi sa len dotiahol na 8.gen Intelu, v single stráca a v hrách je dosť slabší. Jediná výhoda je tá cena.
    Od úplne novej arch. a nového procesu AMD sme čakali podstatne vyšší výkonový skok.

    • Kdo my? My vladař Mirek druhý bláznivý? 😀
     Nebo ty ses tu napozicoval do role mluvčího všech AMD haterů?

     Panáček asi nepochopil, že jde o test šestijádrového lowendu 3600 za poloviční cenu. Kdo chce pořádný výkon, sáhne po zcela jiném modelu.

      • Prý nenávist… 😀 ROFL
       Já se tu vesele bavím tvou demagogií. 😀 To je jak kdybych napsal, že Celeron G4900 nedotáhl ani 2600X a bojuje jen nízkou cenou. 😀

       Navíc tu podsouváš něco o MY, tj jak kdyby to byl názor většiny, další demagogie. Takže příště mluv laskavě za sebe a nelži tu. 🙂

    • Taky nevím, kdo je to „my“, protože střízlivá očekávání byla daleko nižší, než se nakonec Zen2 prezentoval a jeho výsledky odpovídají těm „hypetrain“ únikům, kterým se tu někteří vysmívali.

     Dále nechápu, proč je problém srovnávat 2x dražší top model consumer řady 8. generace Intelu (který se stále prodává) s consumer lowendem od AMD? Poměr cena/výkon a cena/features je jasně na straně AMD, pár procentíček zapařeneckého výkonu je nepodstatných. Kdo má počítač mladší 2 let, upgradovat stejně nebude. Jednoduše tak platí, že AMD dotáhlo Intel a je cenově i funkčně výhodnější (a potvrzuje to i Obřík, který AMD rád nemá vůbec, přesto mu dal zlato). Ostatně raidy koupěchtivých zákazníků na obchody jsou toho nejlepším důkazem.

    • Hnízdo a všiml sis na co reaguješ? 😀
     Pro jistotu ti připomenu, že uvozovky značí citaci…
     Já nic nepíšu, já pouze kopíruju text nejznámějšího Intel fanboye OBRa.
     btw v tom linku co dáváš žádné výsledky 8700K nejsou… 🙂