Turboskandál s Ryzeny 3000. Nedosahují svoje maximální takty, prý to zlepší aktualizace

Podle statistiky youtubera Der8auera je maximální turbo boost u 7nm Ryzenů 3000 dosažen jen na krátkou dobou a málo často. AMD slibuje (částečnou?) opravu.

122

Prakticky hned od vydání Ryzenů 3000 bylo kritizováno, že jejich maximální turbo frekvence je extrémně vyšponovaná a je i 200–300 MHz nad maximální úrovní přetaktování na všech jádrech. Také se nedá dosáhnout na všech jádrech, nicméně množí se i stížnosti na to, že jí CPU uživatelům nedosahují vůbec, s menším nebo větším přiblížením. Rakouský nadšenec (jakož i zaměstnanec obchodu Caseking) Der8auer proto uspořádal anketu na youtube, kdy sbíral údaje od majitelů Ryzenů 3000 o tom, jak vysoko jim procesor boostuje. Výsledky byly nemilým překvapením, protože frekvence, které uživatelé reportovali, byly od maximální frekvence boostu ve specifikacích většinou docela daleko.

Der8auer 2726 reportů od uživatelů (dohromady pro všech pět teď prodávaných 7nm Ryzenů 3000), přičemž byly jednotlivě zkontrolovány a některé byly vyloučeny (ty, používající přetaktování přes PBO, či v jednom případě exotické chlazení s podchlazenou vodou). Z těchto dat udělal Der8auer grafy pro jednotlivé modely, v nichž je uvedená distribuce dosažených frekvencí po jednotlivých 25MHz krocích. Grafy můžete vidět níž v galerii.

Statistiky maximálních boostů* Ryzenů 3000

Pro Ryzen 5 3600 došel k výsledku, že na ve specifikacích uvedených 4,2 GHz (nebo výš, což by ovšem mohla být chyba měření, nebo vliv desky, která automaticky zvyšuje BCLK) se dostalo 49,8 % těchto modelů. Pro modely CPU s vyššími boosty jsou pak ale procenta výrazně pod polovinou. Ryzen 5 3600X se na svých 4,4 GHz dostal jen v 9,4 % případů (podobné procento se pak dostalo na 4375 MHz, větší množství kusů zvládla až mety 4325 a 4350 MHz).

Výsledky pro Ryzeny 5 3600 (Zdroj: Der8auer)

Galerie: Statistika maximálních boostů dosažených Ryzeny 3000 (anketa Der8auera)

Nejpopulárnější Ryzen 7 3700X, pro nějž bylo nejvíce výsledků (přes 1000), zaznamenal 14,7 % CPU, které se dostaly na svých maximálních 4,4 GHz (ovšem poměrně dost se jich pak dostalo na hned následující stupeň 4375 MHz, jak lze vidět v grafu). Ryzen 7 3800X s vyšším maximálním boostem 4,5 GHz měl jen asi 150 vzorků, z nichž se na maximální turbo dostalo 26,7 %, U některých z toho byla tato frekvence vyšší. Tento model má podle některých zdrojů reálný strop turbo boostu nastavený interně výš, než je specifikace – na 4550 MHz – což asi vysvětluje tyto výsledky. Hodně čipů se pak dostalo na o stupínek nižší hodnotu než je ve specifikacích, 4475 MHz.

Výsledky pro Ryzeny 7 3700X (Zdroj: Der8auer)

Dvanáctijádro Ryzen 9 3900X má nejvyšší maximální boost dle s specifikací – 4,6 GHz. Navíc opět interně má jeho řídící jednotka údajně povoleno ještě o trošku víc, 4650 MHz. Takovéto výsledky v grafu skutečně jsou. Ale na 4,6 GHz (nebo výš) se dostalo jen 5,6 % exemplářů. Na dvě nižší příčky (4550 a 4575 MHz) se dostalo o dost víc čipů, ale nejčetnější případ je až 4525 MHz a hodnota 4500 MHz je podobně četná jako 4550 a 4575 MHz. Toto jinak asi nelze vysvětlit variabilitou mezi deskami. Jak můžete v galerii vidět na dvou grafech s daty pro vybrané jednotlivé modely desek, takt se stejně liší i mezi různými exempláři stejné desky.

Výsledky pro Ryzeny 9 3900X (Zdroj: Der8auer)

Kromě samotného nízkého procenta čipů, které se dostanou na uváděný maximální boost, je tu jinak ještě jeden problém. Hodně čipů končí o hodně níž, než je maximum, nejen o těch dejme tomu snesitelných 25–75 MHz. Za nejčetnějšími hodnotami je v grafech ještě „ocas“ výsledků, kterých sice třeba není tolik, ale jdou i hodně hluboko dolů (u R9 3900X můžete vidět relativně dost zastoupené hodnoty 4250 až 4450 MHz). Podle Der8auera budou nejnižší z těchto výsledků asi ovlivněné bugy v BIOSu nebo podobnými problémy, ale část z těchto výsledků (přinejmenším třeba ty vyšší z nich) také může způsobovat neschopnost CPU.

* při delším běhu Cinebench R15 na jednom jádru

Je třeba říct, že tato čísla neříkají úplně striktně, že taková je úplně maximální frekvence, kterou daná CPU v turbu jsou schopná nastavit. Kritéria byla trošku specifičtější – jde o nejvyšší frekvenci, kterou CPU nasadilo při běhu jednovláknového Cinebench R15, přičemž pro její zaznamenání má být použité HWiNFO, s periodou měření půl sekundy. Nízká „úspěšnost“ turba je i tak dost překvapivá (náš exkolega nyní působící na Slovensku například říkal, že jeho vzorek R9 3900X k 4,6 GHz boostoval, ovšem nešlo o prodejní kus). Zaznamenána jinak také byla vždy špičková frekvenci, takže během benchmarku pak jádro většinou asi šlo i níž.

Teoreticky by použití programu Cinebench mohlo situaci zhoršit, tento program jádra Zen(2) zdá se vytěžuje poměrně silně. Jenže to asi není zrovna pádná omluva, pak by se zase dalo ptát, jestli je úplně v pořádku, že se maximální turbo dostaví jenom v nějakých nenáročných programech a ne v těch více výživných, které ho ale zase víc potřebují. Podle Der8auera také Cinebench pro tyto účely doporučilo samo AMD. Vypadá to, že někdy schopnost Ryzenu boostovat také zhoršuje běh aplikací na pozadí (launchery Steamu, Uplay a podobně), které patrně někdy z pohledu CPU vypadají jako zátěž na dalším jádru a omezí turbo pro onu hlavní běžící jednovláknovou aplikaci. Ale nevím, jak moc je toto rozšířené a opět se pak zase můžeme ptát, jestli takové chování také není samo o sobě chyba (a ne omluva). Přesně tento problém se také Der8auer pokusil vyloučit, explicitně v pokynech uvádí, že takové aplikace (Steam výslovně zmíněný) na pozadí měli uživatelé zavřít, takže toto asi mohlo ovlivnit výsledky jen tehdy, pokud by někdo pokyny ignoroval.

Problém, který z tohoto vyvstává, je vám asi jasný – 7nm Ryzeny svoje maximální turbo dosahují málo často nebo jen na krátkou dobu (jak bylo řečeno, ona perioda měření byla půl sekundy, takže nějaká bleskovka, která může pomáhat třeba s responzivností aplikací, mohla zůstat být nezaregistrována – kromě toho měření začínalo podle metodiky až po spuštění zátěže, takže pokud maximum je vždy jen při jejím započetí, také by se do výsledků nedostalo). Případně nastává maximum málo často a  zároveň i jen na krátkou dobu. To, co znamená „maximální turbo“ je asi dost otevřené interpretaci, ale minimálně se dá říct, že význam tohoto údaje u Intelu je naprosto jiný.

7nm procesory AMD Ryzen 3000 Matisse prezentace 11
Prezentace 7nm procesorů AMD Ryzen 3000 z květnového Computexu

Problém ve značení, ne ve výkonu?

Der8auer sám upozorňuje, že toto není nic proti výkonu Ryzenům 3000, který je reálně dobrý a tyto procesory může srdečně doporučit (toto naleznete na konci videa). Z určitého úhlu pohledu by se dalo tedy říct, že problém je v reprezentaci, kdy AMD zbytečně dalo do specifikací vysoké a málo časté hodnoty pro efekt, a mělo raději použít systém z GPU, kdy se uvádí jakési maximum či typické turbo, které ve skutečnosti ale maximem není (a skutečný strop by uveden nebyl). To mě osobně zase přijde matoucí, ale předešlo by to podobným kontroverzím. Pravda, zůstalo by i tak to, že mezi exempláři CPU je variabilita.

Galerie: Statistika maximálních boostů dosažených Ryzeny 3000 (anketa Der8auera)

AMD uvádí, že boost snižuje chyba, slibuje opravu…

Tato ministudie už chvíli budí internetové kontroverze, ovšem vypadá to, že ještě nemusí jít o úplně definitivní podobu toho, jak se Ryzeny 3000 chovají. AMD totiž nakonec včera vydalo prohlášení (viz techPowerUp), podle kterého by na tento problém měla přijít určitá oprava či záplata, což implikuje, že by se situace s variabilitou dosažených frekvencí mohla zlepšit. Schválně neříkáme, že by to měla být oprava v silném slova smyslu, která by toto vyřešila plně, to nikde slíbeno není.

AMD uvádí, že frekvence boostu je závislá na mnoha faktorech – na provedení počítače (chlazení, napájení, deska), ale také na charakteru běžícího programu. To z mého pohledu říká, že maximum nelze očekávat u každého typu úlohy. Ovšem zároveň AMD píše, že při studování této zpětné vazby byl ve firmwaru (asi jednotky řídící Precision Boost) objeven problém, který snižuje boost „v některých situacích“. Základní desky by měly dostat aktualizace, které tento problém odstraní. (Podle neoficiálních zvěstí by mělo jít o update firmwaru jednotky SMU na verzi 46.44.00). Více informací o této věci má být zveřejněno 10. září. BIOSy ke stažení a naflashování do desek by se snad měly začít objevovat po tomto datu, přičemž to může dny až týdny trvat a desku od desky se to asi bude lišit.

We closely monitor community feedback on our products and understand that some 3rd Gen AMD Ryzen users are reporting boost clock speeds below the expected processor boost frequency. While processor boost frequency is dependent on many variables including workload, system design, and cooling solution, we have closely reviewed the feedback from our customers and have identified an issue in our firmware that reduces boost frequency in some situations. We are in the process of preparing a BIOS update for our motherboard partners that addresses that issue and includes additional boost performance optimizations. We will provide an update on September 10 to the community regarding the availability of the BIOS.

Nečekal bych raději, že po této aktualizaci bude na všech CPU najednou během celého Cinebench R15 ST těch 4,4 GHz, 4,5 GHz a 4,6 GHz. Do jaké míry byly deficity ovlivněné zrovna touto chybou a do jaké míry jsou prostě reálnou vlastností čipů Matisse, to teď netušíme. Tudíž ani nelze vědět, kam se po odstranění nedostatku takty vrátí. Lepší asi bude očekávat nějaké konzervativní menší zlepšení. Je možné třeba i to, že tyto opravy budou řešit zmíněné „ocasy“ výrazně nižších výsledků, a ne to, že se značná část čipů drží v pásmu 25–100 MHz pod maximálním inzerovaným boostem. To by se pak asi dalo, respektive muselo přijmout jako vlastnost těchto procesorů, ať se nám to už bude líbit (a ať už to třeba někdo napadne v USA u soudu, jako reprezentaci architektury Bulldozer…), nebo ne. Procesory každopádně budou mít takový výkon, jaký mají, bez ohledu na to, jak jsou označené.

Turboskandál s Ryzeny 3000. Nedosahují svoje maximální takty, prý to zlepší aktualizace
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75.86%) 29 hlasů

122 KOMENTÁŘE

 1. .. toto není nic proti výkonu Ryzenům 3000, který je reálně dobrý a tyto procesory může srdečně doporučit …

  Přesně tak. Tohle zajímá akorát žlučovité Obrmaiery a ynteltrolly. 50-100Mhz rozdíl člověk nevnímá.

 2. Resit nejakou „spickovou frekvenci“ je tak akorat pro lojzy. K cemu je mi „spicove turbo“, ktere nebude drzet celou dobu po dobu provadeni nejake ST ulohy, ale vyskoci si na 100ms a pak jde dolu. Sledoval jsem to chovani na notebooku s 8550U a melo o cca 4,2+% nizsi vykon v ST pro R15, nez je udavana hodnota 4GHz specifikaci Intelu. U R20 to slo dokonce o 6% dolu. Za mne jsou konstatntni 4.2% a 3,832Mhz pohodovy vysledek, i kdyz je o to 168Mhz niz. To CPU umi peak nekde k maximu 3990Mhz ale k cemu mi to je. Na co je mi „milisekundove“ 3990, ktere nikde nepoznam, kdyz v realnem narocnejsim ST tasku pojede stejne podstatne niz, treba tech 3832?
  Cela ta diskuse tak jak je, je mirne mimo realitu.

  • Vladar, jeste tak umet cist a chapat ty prispevky. To ze AMD priznalo chybu v rizeni Boostu je jedna vec. Druha vec je tvrdit na zaklade diskusi, kde nelze dolozit co a jak dotycny dela, jakou ma konfiguraci, ze to CPU spravne neboostuje. Dalsi vec je, ze je priznalo pro „specificke situace“, nikoliv jako obecne chybny boost. To jsou ale detaily, ktere nekomu, ktery nema poneti o tom, co to znamena technicky se bavit, clovek nevysvetli.
   Jinak o jake sebereflexi mluvis trolle? Myslis tu svoji, kdy tady dokolecka blejes neco o tom, ze Ryzeny se zacnou za chodu pomalu rozpadavat? Nebo tu, kde se michas do diskusi o video kodecich a ani vlastne nevis, co to kodek je a jake jsou mezi nima rozdily?
   Nechces zacit tak nahodou u sebe kameramane? :))

   • No jasné, tombotrolo, presne taká reakcia sa dala čakat, hlavne že si celý ten čas jačal, že chceš oficiálne vyjadrenie AMD. Keď AMD prizná chybu, ty sa vykrúcaš a pokračuješ v urážkach, úžasný charakter….

    • Vladarko, v cem se vykrucam? muzes to dolozit na konkretnich prikaldech a ne jen na tvych beznych fabulacich, kdy nevis o cem pises?
     Cekani na vyjadreni AMD je podle Tebe „vykrucanie“? 🙂 Ty jsi technik 😀
     Nevykladas ty po vecerech pohadky detem?

     • Prečítaj si svoje konkrétne príspevky v susednom vlákne, kde si jačal, že pokial sa AMD oficiálne neprizná k pochybeniu, neveríš.
      Už si sa strapnil na maximum, tak v tom aspon nepokračuj….

      • A co je na tom vyjadreni chybneho? Proc ma verit nejakymu Vldarovy jako jsi ty, ktery se vyziva v postovani komentaru o tom, jak AMD nefunguje? 😀
       Jeste jsem ti napsal ve spodnim prispevku, jak funguje Bug reporting..a zase nic..clovece..chapes uplny kulovy

    • Vladarko specielne pro Tebe, aby jsi vedel, jak funguje neco jako Reporting chyb.
     Pokud jako uzivatel zjistis neco, o cem se domnivas, ze je to chyba nebo chybne chovani SW (v tomto pripade HW), tak prislusnemu vyrobci zasles hlaseni o chybe. Pokud je tento schopen dany problem reprodukovat u sebe v jeho prostredi , tak ti potvrdi, ze se jedna o chybu. Pokud neni schopen problem reprodukovat (nebo te jednoduse neignoruje), mas smolika a nic dalsiho se s tvojim hlaseni nestane (vyjma toho, kdy se jedna treba o nejakeho vyznamneho zakaznika, kde to pak funguje treba vic na primo).
     Abych ti to predvedl do tobe srozumitlne reci…dokud AMD nepotvrdi, ze se o chybu jedna (coz priznalo, ze za urcitych podminek je tam problem), tak si muzes doma merit co chces a oficialne to chyba zadna neni. Takhle funguje SW, ne na tom, ze nekdo nekde neco nameri a ty a tobe podobni ‚kameramani‘ z toho udelaji „boost nefunguje“.

 3. Ja to cekal, pruser jak prase. Kamos je z toho na praskach, RyZen 3700X mu da maximalne 4150MHz a to je jeden z tech lepsich. IPC je totalne dole, zlatej Intel. Takovej i7-9700KF je dneska stejne drahej a bez problemu s boostem.

  • Jedine preflashovat na staršie vydanie AGESA, ale tam je zase problém s nestabilitou RAM. Inak v AMD absolutne nezvládli predprodukčné testy, na pct si už z toho robia prdel, každá aktualizácia BIOS je lotéria. Humorne vypadá rada AMD ohľadne nastavenia RAM, kde doporučujú 3733MHz pre najnižšie latencie, no dostať sa tam nejde ani za boha…

  • 1. 9700kf je o 70€ drahsi ako 3700x, takze v podstate pri AMD mam zadarmo Ninja5
   2. 9700kf je pomalsi ako 3700x, priklad CB20 i7 466/3656; 3700x 494/4856
   3. garantovana frekvencia 9700kf aj r3700x je 3600MHz, vsetko ostatne je len bonus navyse, ktory vyrobca NEGARANTUJE. Je to spinavy obchodny tah hraniciaci s klamanim zakaznika a zacal s tym Intel.

   • No tak bych turbu neříkal, ani u AMD a o to spíš ne u toho Intelu. Je na tom možná vypečený, že se neuvádí spotřeba v turbu ale jenom v základ, ale to má AMD nakonec taky, takže…

  • AMD sa ocitlo v patovej situácii. Jadrá nových Ryzenov vyžadujú na boost +4.4GHz 1.5V, čo je z pohľadu životnosti celé zle. Takže skutočné riešenie – zachovať proklamovaný boost a zároveň znížiť voltáž na prijateľných 1.3V neexistuje. Jedine priznať farbu, znížiť špecifikácie boostu proti predošlému hurá marketingu…

    • A v tu chvíli byly potvrzené? Chtělo to někoho, kde se tomu bude intenzivně věnovat a tak se toho ujal Der8auer.
     A vlastně je to super, že i AMD chystá opravu a CPU poběží líp než doteď. Ty to určitě oceníš 😀 To by sis ale Ryzena musel koupit a ne jen tlachat o něčem co ani nemáš a ani nikdy mít nebudeš.

    • Hele Hnizdile, dokazes napsat prispevek bez toho, aniz by jsi znel jako fanatik? Dokazes rozlisovat mezi pojmy „potvrzeny“, „informativni“, „dolozitelny“, apod. ?
     Z tvych postu je celkem lehce odovoditelne, ze netusis, jak se takove prokazovani v praxi ve firmach dela. Takze kdyz ti nekdo napise, ze to neni prokazane, tak tim nepopira, ze nemuze existovat problem. To jen v cernobile fanaticke nelogice, jako mas napr ty, jsou automaticky vsichni, kteri nesdileji tvuj fanaticky nazor automaticky ti spatni. Ja bych ti pral delat nekde na supportu a snazit se reprodukovat nahlasene chyby uzivatelu. Mozna by jsi potom pochopil, jaky je rozdil mezi tvou fikci a realitou.

  • No to by měl říct hlavně Intel, vždycky psal o „Security first“ a poslední roky na to dost kašlal. Takže u Intelu už není Security důležitá? Intel na to měl 5 let, AMD se tu řeší 2 měsíce. Aha, pan hnízdo je objektivní a 5 let nebo 2 měsíce je vlastně jedno….
   Navíc spolehlivost zrovna tebe přece nemusí zajímat, ne? 😀 😀 😀

  • Tak to je jasne. Od doby vydani Ryzenu, jsou mentalne slabsi jedinci v plne pohotovosti. Nahodou je zajimave sledovat, jak fanatismus probiha v praxi. Ono je celkem jedno, jestli je clovek nabozensky fanatik, nebo Intel fanatik..ty projevy nesnasenlivosti, za kazdou cenu zadupani do zeme „toho spatneho“, jsou myslim vcelku stejne.

   Hele jinak Hnizdile, vis ze ti na mindfactory 3700x uz predbehl v prodejich 9900k? 😀

 4. Tak je to tak, socky z Diitu a DD si koupily ( ne všichni, vybírači z popelnic, Tynyt, Tombo a další na to nemají) za pár šupů vícejádrový Ryzen 3000 a myslí si že mají top-level procesor, ale ouha, aby ten procák vůbec najel tak do toho AMD pere 1,5 v , kde poslední měření a testy jasně ukazují, že vlivem vyššího napětí po roce provozu budou tyto procesory zvládat možná jen taktak defaultní frekvence. Jo degradace je potvora.
  Intel opět v rámci kvalitní výroby opět vyhrává, a to nemluvím o tom, kolik kupců reklamují a vrací zpět AMD procesory v rámci „Boostgate“

  • No vidis a pak jsi se probudil a byl jsi uplne mokry 😉

   @J.O. .. nechcete ty narazky na jine weby zacat konecne mazat. Tady pitomec Jakim urazi jednak vaseho kolegu, jednak se dost nevybiravym zpusobem pousti i do druhych. Krome toho, je ten prispevek nesmysl, zalozeny na jeho fantazii.

    • Nikoliv trolle, ja tady tyhle flame komentare kritizuji dlouhodobe. Psal jsem nekolikrat JO, at se tyhle druhy „utoku“ na jine weby mazou okamzite, jak se uvedou. To stejne jsem psal o evidentne lzivych komentarich.
     To ze ty budulinku z toho delas aferku pro sebe, no jo..na vic v tech diskusisch stejne nestacis :))

      • socky z diitu? Vzdyt je to vylozene urazlivy komentar.
       Delejte si to jak uznate za vhodne, ale pak se nedivte, ze se vam to tu zacne zase vsechno hnojit…

      • @tombomino
       Hmm, já to bral neadresně a že to není urážka přímo těch webů, ale teď mi došlo, že nepřímo to tam má formulovaný, že by to mohlo jít na ty konkrétní jména.
       Ale jako mám-li to říct bez obalu, tak v některých případech je IMHO nejlepší trest, když to zůstane vidět :3 Mě ten meltdown docela pobavil, když jsem to teď v podvečer uviděl.

      • Mne to prijde jako dost blby nesvar. A je to zakerne, protoze se pomlouva, aniz se vlastne nekdo muze branit. Ti lidi na diit nechodi, protoze by dostali nasolino, tak aspon pomlouvaji jinde a nebo tam udelaji presne stejny vykrik do tmy. Teda vyjma crhy, protoze ten je nepolapitelny 😉
       Vam tay pak nekteri lidi do tech diskusi ani nevlezou, protoze to je zahnojeny samyma flamama, misto aby si lidi snazili nejak technicky bavit.

      • A mě už celkem nebaví číst stále dokola ty tombombinovo posty…Musí reagovat furt a na vše. A hlavně stále dokola musí někoho napadat. Tombombino: Začni se chovat jako dospělej člověk. Ty jsi ten, kdo tu NEJV9C pleveluje diskuzi. Člověk si chce něco přečíst, ale je to tu zahlcený ze 30% tvými komenty. Kdyby byly aspoň k věci……

      • To je zvlastni, ze ti nevadi ty od Vladara a hnizda.. nemas nejakou zrakovou chybu?

      • Tombo nezlob se, ale ta role kádrováka se na tebe nehodí ani náhodou, evidentně na tebe teď sedí „potrefená husa“ … možná by ses mohl zaměstnat v redakci, a pak by sis tady rozmlouval sám se sebou, protože ve chvíli, jak bys zabanoval posledního „intelího trolla“, odešlo by taky 90% AMD fans, kteří by se neměli do koho navážet … tedy – méně brečet, víc se věnovat studiu nadsázky a nedělat ze sebe lingvistu … já se taky nestydím za to, že jsem měl přesný rozpočet na grafárnu a koupil jen 2060 bez „super“ … jsem socka? Tak ať …

      • On totiž tu diskuzi svými 20 příspěvky z 88 zachraňuje, před trolly.
       (Přibližně v tomto duchu se vyjádřil)

      • @Simi: když to má někdo jako svou životní misi, tak do toho jde naplno , ne ? 😀

      • @gogo,simi,delsa .. zivotni misy ne, ale mne to jednoduse vadi. Jsou lidi co to nevadi, mne to vadi. To je asi tak cely co k tomu muzu rict 🙂

      • tombomino 4.9.2019 at 22:48

       To je zvlastni, ze ti nevadi ty od Vladara a hnizda.. nemas nejakou zrakovou chybu?

       Nemám zrakovou chybu. Jen těch jejich komentářů je dohromady zlomek toho, kolik jich tu máš ty.

      • IMO bude problém v tom, že Vy zjevně vnímáte diskuzi místo výměny názorů spíše jako jakýsi souboj: „Ti lidi na diit nechodi, protoze by dostali nasolino,..“.

       A protože je to nejspíše pravda(že každý s jiným názorem dostane „nasolino“), zjevně nebudete sám a s takovým přístupem lze těžko diskutovat.
       Proto se to tam postupně přeměňuje v jednonázorový proud, kde se vzájemně plácáte po zádech, jak ten Váš favorit to nandal konkurenci.

      • @tombomino Na Diitu dostává „nasolíno“ v poslední době každý, kdo neprojevuje dostatečnou AMD pozitivitu. Jsou tam jedinci, kteří si se zdejší prointelí skvadrou nezadají; mohl bych jmenovat, ale nebudu. Sám víš dobře, jak to tam vypadá, když tam do diskuze přispěje takový Marek Moravčík, což je jeden z nejslušnějších diskutérů, co znám. Co si pamatuji, zastal si se ho jen jednou a to ještě poté, co jsem se proti dehonestacím na jeho adresu ozval. Prostě mi přijde, že to tvoje „mne to vadí“ je takové selektivní.

      • Diit nepoznám, ale asi tam občas zájdem, keď sú tam také skvosty ako spomínate.
       Onehdál som mrkol k stachanovi, mal som tam životnosť ako nemecký tank pri Stalingrade, čiže 12 hodín, potom jednosmerná letenka na Bananos, skvelá partia….

      • @casper
       ..takze mas zrakovou vadu a nebo i nejde jednoducha matika 🙂
       Jinak, pokud ti vadi, ze reaguji, tak reaguj taky. Treba tvoje vymeny na PCT s hnizdem, kdy mu dokolecka opkaujes stejnou vec, protoze to neni schopny pochopit delas taky. Pise ti tam nekdo, ze snad reagujes prilis?

      • Vsem, kteri se chytli na slovicko „nasolino“. Nasolino je mysleno ve vztahu k lidem, kteri chodi placat vylozene blbosti. Prikaldem jsou treba lidi jako Maudit, Hnizdo, Jakikm, Vladar. A tihle lidi nasolino maji dostat, protoze s tema svyma blabolama otravuji dokola vsechny ostatni, kteri maji zajem o normalni diskusi. Je to jedna z moznosti, jak jim ukazat, ze neco delaji blbe. To ze se na ne nereaguje, pak vede casto k tomu, ze chodi prasit vic a vic. Kdyz se k tomu jeste najde nejaka „dobra duse“, ktera je jeste zacne ochranovat..to uz cloveku stoji rozum kompletne.

       Jinak k DIitu..ano chodi tam lidi, kteri treba tihnou vic k AMD, ale neznamena, ze jsou to AMD trollove. Vetsina tech lidi ma za sebou nejake zkusenosti a neplacaji do vetru, i presto, ze treba inklinuji k jedne znacce. Maji to ale vetsinou, narozdil od zdejsich trolu, postavene na zkusenostnich argumentech. Ne na fanatatickem pohledu fotbaloveho fanouska s IQ tykve. Samzorejme, se najde vsude nekdo, kdo jde obcas trochu prescaru, ale zdaleka to neni tak nesmyslna diskuse jako nekdy tady.

      • @mauz
       ..ja moc diskuse, ktere probihaji treba mezi MM a Tom tam moc nesleduji. Prijde mi ze obhajovat veci jako jsou RTX, DLSS je porad dokolecka a nebavi se mne v tom babrat, kde se podle mne jedna v tehle generaci o spis marketingovou akci, nez o smysluplne technologie, ktere jsou pripraveny opravdu pro nasazeni. Tolik asi k tomu. Pokud mas pocit, ze se do nej nekdo neslusne pousti, tak to klidne napis, ja to rad podporim.

      • Matika Důvod? V době, kdy jsem to psal, bylo 66 komentů. Z toho 20 bylo tvých. Jinak co se týč PCT, tak to si mě asi pleteš. Tam jsem nenapsal tak minimálně měsíc ani čárku. A všehovšudy tam mám tak 10 postů za celej život. ….

      • tombomino 5.9.2019 at 21:28
       @casper
       ..takze mas zrakovou vadu a nebo i nejde jednoducha matika 🙂
       Jinak, pokud ti vadi, ze reaguji, tak reaguj taky. Treba tvoje vymeny na PCT s hnizdem, kdy mu dokolecka opkaujes stejnou vec, protoze to neni schopny pochopit delas taky. Pise ti tam nekdo, ze snad reagujes prilis?

       Matika Důvod? V době, kdy jsem to psal, bylo 66 komentů. Z toho 20 bylo tvých. Jinak co se týč PCT, tak to si mě asi pleteš. Tam jsem nenapsal tak minimálně měsíc ani čárku. A všehovšudy tam mám tak 10 postů za celej život. ….

      • @mikymauz
       Marek Moravčík je super kluk dá se s ním fajně pokecat. Ostatně ne nadarmo ho mám v přátelích a jak jsem uváděl plánujeme sraz a pokec.

      • @Tombomino:
       „Jinak k DIitu..ano chodi tam lidi, kteri treba tihnou vic k AMD, ale neznamena, ze jsou to AMD trollove. Vetsina tech lidi ma za sebou nejake zkusenosti a neplacaji do vetru, i presto, ze treba inklinuji k jedne znacce. Maji to ale vetsinou, narozdil od zdejsich trolu, postavene na zkusenostnich argumentech. Ne na fanatatickem pohledu fotbaloveho fanouska s IQ tykve. “

       Mě jenom vrtá hlavou, proč tedy se tedy nedržíte těch lidí se zkušenostmi co neplácají do větru a chodíte sem 🙂
       Také by mě zajímalo, kde berete informace o zkušeností lidí z jednotlivých webů.

       P.S. Právě jste dost nevybíravím způsobem urazil zdejší diskutující, můžete vysvětlit jak to zapadá do Vašich žádostí o blokaci/mazání ostatních? Nebo by pro Vás měli být nějaké vyjímky?

      • @Tombomino
       „@Vsem, kteri se chytli na slovicko “nasolino”. Nasolino je mysleno ve vztahu k lidem, kteri chodi placat vylozene blbosti. Prikaldem jsou treba lidi jako Maudit, Hnizdo, Jakikm, Vladar. A tihle lidi nasolino maji dostat, protoze s tema svyma blabolama otravuji dokola vsechny ostatni, kteri maji zajem o normalni diskusi. Je to jedna z moznosti, jak jim ukazat, ze neco delaji blbe.“

       Jistě, mají dostat „nasolíno“, protože Vám nevyhovuje to co píší do diskuze. To, že je to často naprosto odlišný pohled od toho Vašeho je jistě náhoda.

       Každý, kdo chce omezovat/obírat/likvidovat/umlčovat ostatní se při tom ohání nějakým vyšším dobrem. Sorry, ale tu hru na supermana, co prohlédne veškeré zlo a jedinný je připraven ho vymýtit, Vám nežeru. Prostě jste další troll co nesnese jiný názor.

  • 25-50MHz dolů je opravdu strašná věc. Já být tebou, tak doporučím těm, co koupili Ryzena, aby si podřízli žíly.
   Jakimovo lhaní v akci… dodej statistiku, kolik se vrací Ryzenů kvůli boostu, protože jinak je to tvůj vlhký sen. Lidé naopak toto z 99,9% neřeší a jsou spokojení a 0,1% které to řeší, tak čekají na opravu. A i kdyby to pak vrátili, tak AMD prodeji v obchodech stejně Intel drtí.
   Tak si dej nohy do ledu, ať tě netrefí z těch prodejů Ryzenů u obchodníků :o) Socko

   • wendaku, Jakima bere vážně opravdu málokdo, ale ty jdeš přesně v intencích jeho projevu, jen v opačném garde … ta procenta, být tebou, bych poupravil, stačí si projet „help“ fóra … není to jen o frekvencích, zdaleka ne …

 5. “ Lidé naopak toto z 99,9% neřeší a jsou spokojení a 0,1% které to řeší, tak čekají na opravu. “

  Wendaku, určite si čísla nevymýšľaš a iste dáš odkaz na tú štatistiku, tak poprosime ten link…

   • Tak to jsou jenom prodeje, teoreticky by mohlo z toho být 50% reklamací 🙂

    Docela mě překvapilo, že Alza těď po těch dvou měsících hlásí 100+ prodenejch R9 3900X a 500+ prodanejch R7 3700X. Takový čísla IIRC u první generace generace trvalo mnohem, mnohem dýl, takže to Matisse se evidentně u nás prodává o dost víc než tehdy (pokud to teda není nějakýma superslevama, kdy by stahovali prodeje všem ostatním eshopům…)

    Hmm, CZC má uvedenou spolehlivost 100% a 98%, takže reklamací zatím moc nebude, ale asi v tom nejsou kusy vrácený v 15dení lhůtě.

    • Ja jsem treba jeste CPU reklamovat nevidel 😉
     Ale jinak souhlasim, ze ty prodeje jsou pro AMD po tech hubenych letech 2012-2017 famozni i u nas. Indiciji, ktere to potvrzuji je hodne, takze se ta cisla daji brat za relevantni. Alza urcite nejake zvlast super ceny nema. Kdyz kouknu na 3700x, tak patri treba k tem levnym. U 3600 uz ne a ne kazdy rad kupuje na Alze..

     • Na Alze jsem 3700X kupoval cca před třemi týdny a vím, že dva dny po objednávce se na ně cca týden čekalo. Jinak ceny na Alze jsou jak co jak kdy; taky záleží od výše ceny a jaký rozdíl je akceptovatelný, i kvůli případné ceně dopravy, pokud to náhodou mají jinde lacinější a pokud sháníš víc věcí najednou. A i tu 3600 tam mají řekl bych za vcelku normální cenu.

 6. Hele ty namalovanej vejtaho..tyhle kecy si nech pro svyho synka. Pro toho jsi tak mozna nekdo. Pro mne jsi obycejny salat a podle toho i ty prispevky vypadaj. Navazet se na jinem webu do jinych lido za jejich zady a pomlouvat jen tak…to mu rikam hrdinstvi v plnem proudu :))
  A pokud sebe povazujes za normalniho..tak potes koste..