Další informace k notebookovému Ryzenu 5000 Cezanne s jádry Zen 3. IPC je prý trochu nižší, než už se někde optimisticky slavilo, ale zvýší se takty, byť ne na úroveň Tiger Lake od Intelu. Také ovšem prý bude třeba silnější napájení.
Psali jsme tu teď o chystaném mobilním APU Van Gogh od AMD, které se již dostalo do ovladačů pro Linux, díky čemuž víme, že by například už mohlo podporovat dekódování videa ve formátu AV1. Van Gogh ale vypadá na design zaměřený spíš proti 7–9W „Y“ procesorům Intelu a pravděpodobně se objeví jen v menším počtu speciálnějších zařízení (doufejme že nedojde k tomu, že ho výrobci ultrabooků úplně odignorují…).
Pokud vás více zajímá, co přinesou 15W a 45W APU Cezanne pro běžné notebooky, také něco máme, ale zde jsou to jen nepotvrzené útržky. Leaker MebiuW nedávno na Twitteru uvedl několik detailů k těmto APU.
Jsou zatím nepotvrzené a je možné, že v nich mohou být nějaké chyby nebo nepřesnosti, takže je berte s rezervou. Ovšem MebiuW minimálně některé informace (například kus zdá se reálné roadmapy AMD) má, takže je důvod se jeho tweety zabývat.
Zvěsti o Cezanne
Podle vícero zdrojů už Cezanne bude profitovat z nové architektury CPU Zen 3. Podle MebiuW má přinést zlepšení IPC – neboli výkonu na 1 MHz), které v průměru bude vyšší než o 10 %, ale nižší než o 15 %. Na jiném místě pak uvádí odhad 12–13 %, ale to už může být tip. Vyšší nárůst by prý mohl být v běžném celočíselném „integer“ kódu, kde se má IPC zlepšit o víc než 10 %, zatímco programy používající FPU (čímž se asi spíš myslí SIMD instrukce) prý budou mít IPC lepší spíš jen o cca 10 %.
MebiuW také uvádí, že tyto procesory mají mít vyšší frekvence. APU Cezanne údajně dosáhne na boost „minimálně“ 4,6 GHz, zatímco u Renoiru bylo maximum 4,4 Ghz. Je tedy teoreticky možné, že notebookové modely třeba nakonec budou ještě o kousek (4,7 GHz) rychlejší, ale není to zaručené, zatím s tím radši nepočítejte.
CZN's maximum ST turbo is at least 4.6
— MebiuW (@MebiuW) September 11, 2020
Každopádně toto bude maximální jednojádrový boost, ne frekvence možná na všech jádrech. A také platí jen pro nejdražší modely, ty levnější budou mít boost nižší, jak je obvyklé.
Ryzen 5000U/H bude mít nižší jednovláknový výkon než Tiger Lake
Díky kombinaci IPC a vyššího taktu by prý jednovláknový výkon Ryzenů 5000 Cezanne mohl být proti generaci 4000 lepší až o 15–20 %. AMD tedy dotáhne náskok v jednojádrovém výkonu, který si Intel vybudoval s Tiger Lake, ale nevíme, jak moc, lepší bude počkat na recenze. Podle MebiuW zůstane v jednovláknovém výkonu Tiger Lake neporaženo, Cezanne na něj stačit nebude (má ostatně pořád nižší takt a IPC bude asi o něco nižší). Osmijádrové Tiger Lake-H by prý mohlo mít i vyšší vícevláknový výkon než Cezanne (i když nevíme, zda při stejné spotřebě).
Mimo notebooky by jednovláknový výkon Zenu 3 údajně mohl dosáhnout přes 600 bodů v jednovláknovém Cinebench R20, ale to bude potřebovat takt alespoň 4,8 GHz. Podle úniků ES čipů na igor’sLAB by desktopová verze Zenu 3 možná mohla mít až 4,9 GHz, ale zatím nevíme, zda se toto podaří protlačit i do finálního procesoru.

Energetická efektivita Zenu 3 asi moc nenaroste, v noteboocích bude potřebovat silnější napájení
Zen 3 bude zvyšovat výkon, ale na konkrétní frekvenci možná bude potřebovat vyšší spotřebu. Protože je pořád na 7nm procesu, bude možná ve vícevláknových zátěžích nárůst výkonu limitován TDP. Podle MebiuW prý notebooky s procesory Cezanne vyžadují posílené VRM a napájecí infrastrukturu.
CZN laptops require enhanced power supplement designs
— MebiuW (@MebiuW) September 19, 2020
Je možné, že minimálně vyžadované proudy budou vyšší. Toto může notebooky prodražit a procesory Cezanne budou vyžadovat úpravy desky, nepůjde je osadit bez dalších změn do notebooků navržených pro Ryzeny 4000 Renoir.
Galerie: Úniky k APU Cezanne (AMD Ryzen 5000), Van Gogh, Lucienne a Rembrandt (Ryzen 6000)
Zdroje: MebiuW (1, 2, 3, 4, 5, 6)
Uz by to chtelo pomalu nejake testy na Cezanne.
Tady aspon jeden „nic nerikajici“ o Vermeer
https://wccftech.com/amd-ryzen-7-5800x-vermeer-8-core-16-thread-zen-3-cpu-benchmark-leaks-out/
Faster Than Intel’s Fastest Core i9-10900K 10 Core … 😀
Ja bych to zatim bral s rezervou, je to jen jeden test a neznamne presne, jak probihal. Ale i tak to zatim potvrzuje internetove drby o Zen3, ze bude ve hrach poprve po vic jak 10letech rychlejsi nez Intel
🙂
však jo
ale i tak, bude to srumec :))
Souhlasím, je to ne zcela vypovídající test, AOTS je specifická hra. V typické hře, kde se uplatní 2-3 jádra max. to může být úplně jinak.
to je mi úplně jedno jako náhrada za R7 1700 to bude doslova bomba 😉
A když se tento výkon potvrdí, tak dvojnásob!
Mám obavu, že kvůli taktice Intelu s vysokými příkony bude muset AMD kvůli konkurenceschopnosti taky prasit tyhle parametry na úkor efektivity.
u CPU to nehrozí tak, jako u grafik … a proti Intelu má AMD ve spotřebě obrovskou rezervu …
Uvidíme, jak to bude. Podle AMD by snad nový Ryzeny měly držet boost daleko dýl, než Intel a četl jsem, že u 12 jádra(takže třeba i u 16 jádra) by mohlo být TDP 150W. Jsem pak zvědav, jak se to bude projevovat na charakteristice vyzářeného tepla. Ale asi pořád lepší dýl boostující 150W Ryzen, než Intel, kterej boostuje v kratších intervalech ale lítá to pře 250W.
to jo, ale 12- a 16-jádro jsou už přece jen pěkní otesánci i z hlediska výpočetního výkonu. Běžnému pařiči bude stejně jako dnes stačit 8 jader a 16 threadů.
Navíc je tu stále otázka navýšení IPC. Pokud to bude těch ~10% pro integer a ~50% pro float operace, pak by to mohlo být i tak poměrně zajímavé. Otázka je, kolik z toho připadá na unifikaci cache napříč všemi jádry, zda je to 0, nebo 50 nebo 100%. V první případě by to znamenalo, že celkový výkon ještě mírně povyroste, v opačném pak zase to, že se IPC neposunulo nikam a vše bylo nahnáno jen rekonfigurací jader v chipletu.
Kde jsi vzal těch +50 % pro FP?
+50% byl nějakej ústřel, s tím bych fakt nepočítal.
Tady tohle od MebiuW je aktuálnější a uvádí v FP/SIMD +1% IPC. O dost pravděpodobnější, myslím.
nope, uvadi se cca +10%
„v běžném celočíselném „integer“ kódu, tam to bude o víc jak 10 %, zatímco programy používající FPU (čímž se asi spíš myslí SIMD instrukce) by zrychlily o víc než 10 %.“ Co je to za šotka?
Jinak jak se teď budou porovnávat CPU? Intel udělá dvě série testů, kde u jedné zakáže testovat výdrž baterie a spotřebu a u druhé zakáže testovat výkon. Vždy vyladěno pro dovolenou skupinu testů. Ale už teď víme, že konkurence se nejspíš nedotáhne na papírově srovnatelný produkt. Však neasi, srovnávat výkonově cpu, které žere 25W vs 50W je docela hovězina. Ve spotřebě pak prohraje taky, pokud se tyhle podvody nestanou standardem.
Jo, napsal jsem tam opak toho, co tam mělo být :/
Díky za upozornění, opraveno.
A jsou nejake „normalni“ testy Tiger Lake?
Podle clanku na Diit pry testeri dostali referencni notebooky, kde misto TDP 28W bylo nastaveno 41,5W a 64W a bylo zakazano testovat vydrz a ukazat chlazeni.
těch testů je vícero. Ale podstatný je jeden slajd, který byl i tady, přímo od Intelu, ve kterém je jasně vidět, jak spotřeba TL je úplně jinde než u konkurenčního laptopu s Ryzenem.
BTW, Honza tu newsku o TL i odlinkoval v tomto článku, takže jen pro pořádek: https://www.cnews.cz/intel-procesory-core-11-generace-tiger-lake-pro-notebooky-uvedeni-modely-parametry-vykon-platforma-intel-evo/
A ten zásadní obrázek je tento: https://www.cnews.cz/wp-content/uploads/2020/09/Ofici%C3%A1ln%C3%AD-benchmarky-procesor%C5%AF-Intel-Tiger-Lake-09-1024×576.jpg
a ještě tady to máš ozřejmeno z jiného zdroje: https://www.notebookcheck.net/Why-your-next-Tiger-Lake-laptop-likely-won-t-perform-as-well-as-all-those-Intel-slides-claim.491568.0.html
plus recenze referenčního stroje:
https://www.notebookcheck.net/Intel-Core-i7-1185G7-in-Review-First-Tiger-Lake-Benchmarks.494462.0.html
Osobně to vidím jako zklamání – jak výkon Xe, tak celého čipu. Ale 100 lidí, 100 chutí. 🙂
Tak uz jsou venku ‚realne‘ testy „15W“ TL v produkcnich nebo pred-produkcnich notasech. A bohuzel se potvrdilo, ze pro tech 15W je to krome kratkodobeho ST dost „plichta“. Dlouhodobejsi zatez i v ST to taky nedava, aniz by tomu nespadly frekvence. Vydrz na baterii plus/minus podobna, mozna o neco lepsi nez u IceLake. Nejvetsi rozdil je opravdu v GK, ktera je momentalne nejvykonejsim integrovanym resenim.
https://www.notebookcheck.net/Asus-ZenBook-14-UX425E-Review-11th-Gen-Core-i7-Tiger-Lake-Debut.495286.0.html
https://www.notebookcheck.net/Acer-Swift-5-Sneak-Peek-Preview-Tiger-Lake-iGPU-attacs-Entry-Level-GeForce.496234.0.html
https://www.notebookcheck.net/Asus-ZenBook-Flip-S-UX371-Review-Compact-Convertible-with-Tiger-Lake-and-OLED.496285.0.html
Na bezny office/web + nenarocny MT je to samozrejme vykone az nad hlavu. Pro neco vic, bohzuel uz moc ne.
Čo na to dodať AMD to vali prave oslavilo 37,5% podielu na trhu a to ešte nieje ZEN 3 https://tech4gamers.com/amd-reaches-37-5-global-cpu-market-share-highest-in-14-years/
To je jenom statistika lidí, co spouštějí Passmark, není to to údaj o tržním podílu. Počkejte nějaký měsíc, zase by měla být analýza od Mercury Research. Ale ten podíl by měl být celkově spíš někde do nebo okolo 20 %.
Poslední čísla jsou za druhý kvartál: https://www.cnews.cz/trzni-podily-x86-procesory-q2-2020-amd-ma-20procent-notebooku/
Ale porad se to da pouzit jako trend. Tudiz podil AMD stoupa a podle tech prirustku treba u notebooku, stoupa docela rychle, oproti predchozimu obdobi.