Zen 3 se přece jen dostal na 5 GHz. Boost Ryzenů 5000 je reálně vyšší, než podle specifikací

111

Na Ryzenu 5000 je nejdůležitější nové jádro Zen 3 a jeho vyšší IPC. Ale i tak se hodně řešilo, jestli se frekvence dostane na 5 GHz. Překvapivě ano.

Při debatách nadšenců do procesorů se často probírá IPC procesorů, ale důležitá je také frekvence, zvlášť když se soustředíme na jednovláknový výkon. Od té chvíle, kdy se turbo procesorů Intel dostalo na 5,0 GHz, se magická hodnota 5 GHz občas zjednodušeně považuje za záruku, ne-li podmínku či symbol špičkového herního výkonu.

Procesory Ryzen 5000 proto možná někoho zklamaly, když AMD ohlásilo, že maximální frekvence 16jádra a nejvýkonnějšího modelu je „jen“ 4,90 GHz, tedy těsně pod. I když ne nejtěsnějším rozdílem, jádra Zen a jejich potomci podporují nastavení taktu v krocích po 25 MHz (na rozdíl od Intelu, kde jsou kroky po 100 MHz). Jenže, nakonec je skutečnost trošku jiná. Byť to může být relativně vzácné, Zen 3 nakonec v nejvyšším modelu Ryzen 9 5950X na 5 GHz dosáhl (mluvíme o výchozím nastavení bez přetaktování, samozřejmě).

V recenzích, které včera vyšly, se ukázalo, že v jednovláknových programech, kde má CPU možnost dosáhnout maximálního boostu – jenž je typicky omezený jen na jedno (maximálně možná dvě) preferované jádro – ve skutečnosti Ryzeny 5000 běží na vyšších než očekávaných taktech. Oficiálně uváděné maximální boosty nejsou skutečně maximální a řádící jednotka procesoru má ve skutečnosti trošku jinou „stínovou“ specifikaci, s níž pracuje.

Vyšší reálné boosty

Anandtech došel k tomu, že reálný limit je u Ryzenů 9 o 125 MHz nebo 150 MHz vyšší, takže šestnáctijádro 5950X se může dostat přes 5 GHz (na 5025 či 5050 MHz). U Ryzenu 7 5800X naměřil maximální takt 4825 MHz (+125MHz), ale ComputerBase se dostal výš, takže limit může možná být také až 4850 MHz. U šestijádra Ryzen 5 5600X je ale bonus už mnohem menší, jen 25–50 MHz, takže reálné maximum je zdá se 4650 MHz. Toto jsou samozřejmě hodnoty pro jednovláknové turbo boosty a navíc jenom na jednom preferovaném jádru.

Toto už nastalo v předchozí generaci, kde Ryzen 7 3800X ve skutečnosti může běžet až na 4550 MHz, Ryzen 9 3900X na 4650 MHz a Ryzen 9 3950X na 4750 MHz, ačkoliv tu poslední padesátku jejich specifikace neuvádějí (uvádí se u nich 4,5, 4,6 a 4,7 GHz). U Vermeeru je ale tento skrytý a z hlediska AMD nepovinný/nezaručený bonus výraznější.

Frekvence Ryzenu 5000 podle specifikací a naměřené během jednojádrového Cinebench
Frekvence Ryzenu 5000 podle specifikací a naměřené během jednojádrového Cinebench (Zdroj: ComputerBase/Google Translate)

Protože jde o špičkový jednojádrový boost, může to asi být dosahováno jen málo často a na krátké okamžiky. Nicméně třeba ComputerBase uvádí, že Ryzen 9 5950X dosáhl na 5 GHz při jednojádrovém Cinebench R20, což není zcela nenáročná úloha.

Frekvence Ryzenů 5000 podle zjištění AnandTechu
Frekvence Ryzenů 5000 podle zjištění AnandTechu (Zdroje: AnandTech)

Současně je ale asi také možné, že toto „neoficiální“ pásmo boostování může být nezaručené také v tom, že AMD negarantuje jeho dosažení do budoucna a na všech čipech. To, co recenze naměřily, může být výsledek toho, že novináři dostali nadprůměrně dobré exempláře a průměrný čip by se přes oficiální boost nedostal – nebo jen velmi vzácně.

Také asi není vyloučené, že třeba v průběhu měsíců, kdy budou Ryzeny 5000 na trhu, dojde AMD k tomu, že toto boostování je excesivní a updatem firmwaru pro řídící jednotku ho boost sníží. Pro takové změny boostu totiž máme precedenty: chování boostu bylo změněno po vydání u Ryzenu 3000, ale nedávno také u GeForce RTX 3000 (GPU jsou sice jiná kategorie hardwaru, ale princip je tu podobný). Teoreticky se i může nakonec ukázat, že v některých případech byly chybně nastavené BIOSy desek (a umožňovaly tak přetaktování).

Balení procesoru AMD Ryzen 9 5950X
Balení procesoru AMD Ryzen 9 (Zdroj: AMD)

Vyšší frekvence znamená také vyšší jednojádrový výkon

Frekvence v jednojádrových programech tedy může být o pár procent vyšší, než očekávaná (150 MHz dělá proti 4,9 GHz asi tři procenta navíc). To znamená, že také procesory mohou o trošku překvapit v jednovláknovém výkonu, protože nakonec poběží na o trošku vyšších taktech, než jsme mysleli. Jde ovšem jen o drobné zlepšení. Je ale možná, že procento nebo dvě bude rozhodující v souboji, který v březnu teď vydané Ryzeny 5000 svedou s nadcházející konkurencí, procesory Rocket Lake od Intelu.

Galerie: Odhalení procesorů AMD Ryzen 5000 a architektury Zen 3, oficiální benchmarky

Zdroje: AnandTech, ComputerBase

Zen 3 se přece jen dostal na 5 GHz. Boost Ryzenů 5000 je reálně vyšší, než podle specifikací
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.6%) 25 hlasů

111 KOMENTÁŘE

 1. Dle odpovědi AMD na dotaz GamerNexus údajně každé CPU má svou „fitness quality“, která určuje jakého zaručeného boostu při vhodné jednovláknové zátěži by měl dosáhnout (4,9GHz všechny, 5,05GHz jen některé z nich), pokud je tedy řeč o případě 5950X. Takže vlastně taková oficiální klasifikace v rámci „siliocon lottery“.
  https://youtu.be/72AHENDeTEI?t=350

   • asi tak:) hlavně 7nm čip je menší a teplo se soustředí na menší ploše, tedy dá se hůře uchladit. Intel v tom chlazení bude mít paradoxně navrch skrz 14nm procesu. Intelu zatím krom frekvencí nic nezbývá, nicméně dlohodobě je to neudržitelné a ty čipy prý po čase degradují, čemuž bych věřil. AMD je momentálně na koni nicméně už se celkem těším, až intel přijde s něčím lepším, jelikož pokud to tu bude AMD válcovat, nebude to pro nás zákazníky paradoxně úplně nejlepší, konkurence musí fungovat.

   • Azi, jj pokud hraješ stress test, pak máš asi pravdu … jinak vůbec … tyhle bláboly už začínají být trapné … alespoň se na ty recenze podívej pořádně, když už se furt pochechtáváš … tohle omílá „petr“ na pc help pořád dokola, že intel v zátěži all core bere 250 watt a topí na 350° (s nadsázkou) .. realita je asi takové, že třeba při „7zip“ když balíš velké archivy, 16 vláken jede na 85-100% nonstop, teploty 55°, spotřeba slabých 80 watt … a tak nějak podobně to bude se zátěží v jiných aplikacích … žádná neždíme cpu tak, jako účelový stress … nepíší o tom proto, že jsem koupil intel, důvod je ten, že to mohu zkusit a vidím sám, co za bláboly někdy někteří odpůrci pouští … podívej se na grafy, co si „papne“ 5900x při mírém přetočení a kam jdou teploty … taky žádná lednička a samochod …

    • Intel může být v klidu, AMD se Zen3 určitě povedl ale ty ceny to je overkill. Hlavně že tu všichni řvali že to bude stejný jako Zen2. Osobně jsem rád že jsem si za 6500kč koupil kometu (i7 10700). Když i nejlevnější 5600x stojí 8400kč. Jedno jádrový výkon má 5600x lepší, ale ve hrách už to tak slavný není ( až na vyjímky CS, LoL) . Kdybych chtěl rovnou 8/16 od AMD tak za 12500kč si ho můžou strčit do zadnice, za tu cenu to ten výkon oproti kometě nemá. Spotřeba šla u AMD taky nahoru.

      • Nech ho, koupil si nedavno Intel, potebuje si to obhajit 🙂
       I ta udajna cena tomu dost napovida 😉

      • Pokud jsi to koupil zanovni, tak nemam problem cenu neverit, ale nedava smysl ji prezentovat jako neco „super“. Mas jednoduse bazarovku. Kdyz se podivas na heureku, tak ten tvuj CPU byl nejlevneji pod 9k, s prumernou cenou lehce nad 9500,-. Ja netvrdim, ze to je spatny CPU. To vubec ne. Je to velmi dobry herni CPU, ktery se vyrovna v realu herne Zen3, byt neni rychlejsi. Na vse ostatni je ale slabsi.
       Co se tyce techpowerup, tak jejich review je jedno z mala, ktere ukazuje CometLake v lepsim svetle nez Zen3. Vzhledem k tomu, ze pouzivaji 2080Ti a vetsina recenzi tvrdi neco jineho, tak je pro mne tahle recenze nesmerodatna a beru ji jen jako doplnkovou.
       Muzes si to sam projit https://videocardz.com/95980/amd-ryzen-5000-vermeer-zen3-review-roundup
       Ja prosel tech testu dneska uz asi 15, z toho „nejaky“ Skylake vysel lepe na techpowerup. Jinak si nevybavuji, ze bych nekde videl lepsi namerene vysledky (mon jeste nekde jednu?). Jen pro srovnani treba 5800x vs 10700k na techspotu
       https://static.techspot.com/articles-info/2134/bench/Average.png

      • Techpowerup review je mimo, i sám autor (Wizzard) hledá čím to je, že oproti ostatním reviews mu vyšel Ryzen tak slabě.
       „Yup, already working on trying to figure out what’s going on“

    • GOGO „Přímotop“ je vábnička na fanboye, evidentně dobře fungující. Faktem je, že efektivita Intelu v produktivním použití je momentálně tristní (starý výrobní proces). Vzhledem k diskusi tady, kdy každej druhej enkóduje nebo renderuje není od věci o tom mluvit https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/cYUA5AxMBE5EXDxq2StvPh-970-80.png.webp

     Jestli tě zajímá spotřeba pouze ve hrách, tak jaksi není o čem, když ty cpu jednou na 20% výkonu.

     Sám mám Kčkovej Intel, ale teď stavět novej komp… 100% jdu (po cca 12 letech) do AMD. Nevidím jeden jedinej důvod, proč koupit Intel, když je AMD ve hrách stejně výkonné nebo o chlup lepší a ve všem ostatním Intel rozmetá.

  • Nebude.

   Intel môže AMD prekonať v 1C ale bude to víťazstvo o 1-3% (?) a už to asi isto nebude plošne vo všetkých 1C testoch.
   A hlavne, Ryzeny 5000 majú už taký vysoký herný výkon, výkon na jadro a toľko jadier za (prijateľne) vysokú cenu že 5,6GHz u Intelu za 600-700USD a výhra v SC teste Cinebench R20 o 2% nebude okrem overclockerov, zarytých fanúšikov a produkťákov Intelu nikoho zaujímať.

   + „upgraidovateľnosť“ a fantastická spotreba v prospech Ryzenov ani nehovorím…

    • Maršálku OK, za 3-4-5 mesiacov si pozrieme verejne dostupné štatistiky predajnosti CPU na takom mindfactory a zhodnotíme ako veľmi bolo veselo a ako tie „5,6GHz“ Intely zaujali.

     Súdiac podľa výsledkov Ryzenov 3000 vs. všetko od Intelu som si svojím názorom dosť istí.

     + možno myslíš že nemám pravdu v náskoku 5,6GHz Intelu ale aj to je hovorím jedno, nech bude o 5% výkonnejší v 1C – čo to zmení ?

     Nič.

     • Maťko, Helmutova mindfactory, to myslíš ten večerníček ?? Predsa od včera tu máš globálne výsledky procesorového trhu, konkrétne 80% zákazníkov kupuje Intel desktop, ten zvyšok AMD….

      • Maršále, tak na čo sa tu hráme ?

       „80% zákazníkov kupuje Intel desktop“ je bez debát pravda keď tých 80% sú zákazníci ktorí kupujú hotové PC v ktorých sú z akýchkoľvek príčin skoro výhradne CPU intelu…
       a sú to zákazníci ktorí by ho kúpili to hotové CPU aj keby tam bol CPU VIA…

       Mindfactory som spomínal preto lebo tam na tabuľkách samostatných predajov CPU vidno čo ľudia volia keď si vybrať môžu a keď si vyberajú problematiku chápajúci ľudia.

       Ono, aj Ryzeny 3000 v noťasoch sú mega CPU ale keď sa sotva dajú kúpiť obzvlášť posledné týždne tak sa nedá čudovať že v predajoch vedie Intel i keď ani ten nestíha ale predsa len je kapacitne 10x taký ako kapacita TSMC vyhradená pre AMD.

       btw. nemčúrov kľudne vynechaj, amazon či opakované správy z Ázie repodrtujú že v samostatnom predaji CPU Ryzeny bijú Intely hlava nehlava – ale to verím vieš.

      • A Ferrari má podíl 0,011% automobilového trhu. Who cares?? Lol podíl na trhu je argument jak noha.

      • z Maťka, kterého jsem vždycky bral tak, že má rozhled a nadhled, se stává/stal AMD dvorní plácal nesmyslů … ty demagogické drísty se už skoro nedají číst …
       a Azi, ty tvoje příměry jsou opravdu mimo mísu … poněkolikáté jsi udělal z AMD Ferrari … to už je … ach jo

      • a mindfactory … i na Německé poměry nic extra … statistiky prodeje si můžu upravit dle potřeb … kdo tohle bere vážně? Proč sem netaháte čísla z Ruských, Čínských megaobchodů s řádově vyššími obraty? Furt dokola stejná mantra o kancelářských křápech a hotových compech …

      • Zato ty tu Gogo působíš jak zkušený kádrovák. 😀

       Že jsi ten příměr nepochopil, není můj pronlém.. když se řeší výkon, tak najednou přijde fanatik a dá příspěvek o podílu na trhu. 🙂 Podíl na trhu je zákazníkovi, kterej si chce koupit CPU úplně ukradenej, takže naprosto zcestný argument. Stejně tak když si jdu koupit toho Ferrdu, tak neřeším jestli prodají víc aut za rok než Volkswagen, je mi to totiž úplně jedno.
       Až se bude řešit velikost firem nebo jejich hodnota či finanční výsledky tak ok.

      • jj když napíše red, že podíl amd je minimálně 80%, nikdo od AMD ho nesejme, ,, to najednou vyhovuje 😀 i kdyby napsal jak to myslel, že v retailu, to se taky dá celkem dobře zpochybnit …tržby mindfactory, čísla prodaných cpu, jejich ceny, k tomu nějakédesky, paměti, započítat tržby dalších tisíců produktů, které prodávají … nakonec to tak nějak nevychází … samozřejmě si podle toho nikdo nebude kupovat cpu … ale ty blafy Maťka, jak nelze koupit hotový počítač s AMD a podobné lahůdky … ohánět se na každém kroku jedním německým obchodem tayky není moc košer a když zapojíš kalkulačku, dějí se divy …

      • nakonec. .. když jsi napsal o tom Ferrari … postav vedle sebe Ferrari a Maserati, výkonově podobné … co si koupíš? Pochybuji, že tě bude zajímat spotřeba, nebo nějaké fičůry … rozhodneš se podle značky …

      • gogo1963 7.11.2020 at 5:56
       „z Maťka, kterého jsem vždycky bral tak, že má rozhled a nadhled, se stává/stal AMD dvorní plácal nesmyslů“
       Hele nechci Ti brát iluze, ale maťko byl dlouhodobě vnímám jako modro zelený. Evidentně špatně neb je to jeden z lidí, kteří značku opravdu tolik neřeší a drží se faktů…

       Gogo to Ty jsi ten u koho se ví jakou značku máš rád. Maťka tu z něčeho obviňuješ ale hemzy kecy a lži Maudita Ti nevadí… Nakopak ho chráníš a pokud se do maudita někdo za jeho výstupy pustil, tak jsi se do nich začal sprostě a urážlivě navážet…

       Být Tebou Gogo jsem zticha a šoupu nohama a ne kádruji…

      • pokud jsou tohle fakta, pak potěš pánbůh a co se týče nadávání, nemá to nic společné s Mauditem a spol … seru na vás, soudruzi, klidně se poplácávejte po ramenou a blábolte kraviny, nikdo nic nevidí, nikdo nic neslyší, víc neřeším … hlouposti jsou považované za fakta, fakta za hlouposti … jak jinak, když jde o AMD … víc k tomu psát nebudu, není důvod snažit se…

      • A ty si kde dal nejaké fakty? Nič také tu nevidím. Hovoríš, že Mindfactory nemá výpovednú hodnotu, ok, tak daj niečo iné, ja si to rád pozriem. Nič si nedal, len si dourážal Maťka, lebo je podľa teba AMD fanatik. Kochren má pravdu, že ty nemáš právo kritizovať druhých, ale nie si jediný a to myslím jednu aj druhú stranu barikády. Ďalej by som ťa poprosil, aby si prestal nadávať vo svojich príspevkoch, nedá sa to čítať.

      • „Hele nechci Ti brát iluze, ale maťko byl dlouhodobě vnímám jako modro zelený.“
       @Kochren: Jestli tak působil, pak ho asi právě proto gogo1963 bral jako někoho s nadhledem a rozhledem.

      • „a mindfactory … i na Německé poměry nic extra … statistiky prodeje si můžu upravit dle potřeb …“
       .. hmm a proc by to delali? Mas nejake vysvetleni na to, proc falsovat on-line prodeje?
       Nekdy mi pripada, ze apriori negujes veci, at to dava smysl nebo ne.

      • @gogo1963 „ty demagogické drísty se už skoro nedají číst“ – tak ich nečítaj, čo ti mám napísať 😀

       Ale btw. kde som napísal že „jak nelze koupit hotový počítač s AMD a podobné lahůdky“ – prosím cituj ma. Akurát som poukázal na to že napr. Noťasov z intelom je násobne viac, len pre porovnanie nemusíme chodiť ďaleko, mimozemšťan, NTB s AMD z ryzenom 71 vs. NTB s i3/5i/i7/i9 – 846 ! – 12 x toľko.
       Alebo hotové PC od toho istého predajcu, PC s Ryzenom 3-9 spolu 130 vs. PC s i3 – i9 spolu 616 teda takmer 5x toľko. Jééééééééééé, aké prekvapenie že v kategórii „hotových PC“ vedie Intel, to som v šoku.

       @KOCHREN „maťko byl dlouhodobě vnímám jako modro zelený“ – musím znova povedať čo som opakoval roky, AMD FX boli za mňa jednoducho na nič (i keď v nejakých úlohách si nesporne viedli slušne) a zase nVidia od GTX900 a 1000 sa výkonom, spotrebou a aj cenou sakra vytiahla tak beriem že moje písanie najme „červeným“ nemuselo byť po chuti…

      • Maťkův přístup je ten nejlepší možný, preferuje to, co je pro něj aktuálně nejvýhodnější.

      • „Maťkův přístup je ten nejlepší možný, preferuje to, co je pro něj aktuálně nejvýhodnější.“
       Tak to má byť. Ja si tiež kúpim to, čo je momentálne najvýhodnejšie a je jedno od koho.

   • @Matko
    Dneska mel MoresLaw nove infa ohledne nasledujich generaci Intelu. Doslo i na RL, kde on byl prvni pred nekolika mesici, ktery uvedl, ze budou mit jadra Cypress Cove a Intel to v rijnu potvrdil oficialne. On tvrdi, ze narust IPC u nej nebude tech +18%, jak ma Ice Lake, ale nekde v rozmezi 10-15%, s tim, ze predpoklada nejakych 11%. Zatim bych to bral s rezervou, ale pokud by se strefil, tak by opravdu ten ST i s tim „mega boostem“, stacil jen na to vyrovnani IPC Zen3. Herne pujde RL zase do mirneho vedeni, ale jak pises, koho to bude nejak zvlast zajimat. V nejhorsim se vrati stav Zen2 vs CometLake.
    Ja ale drzim RL palce, protoze to muze byt „nastroj“, jak srazit ceny AMD aspon v relaci 4-8C :)) Jak se ty veci otocili o 180 stupnu..

    • Za mňa/podľa mňa je to jedno.
     Ryzeny 5000 sú „príliš“ dobré.
     A musím napísať že aj drahé, 315€ za 6C/12T som nejako „prekusol“ ale 480€ za 8C/16T v prakticky 2021 je sakra pálka – ale chápem, AMD si proste môže diktovať.

     A ceny dole nepôjdu, neverím, korona nepoľavuje, ľudia – deti doma chcú techniku, milióny čipov na PS/X, 7-5nm kapacity TSMC „vybukované“ na 110%.

     Aspoň tie RAMky a SSDčka sú za super ceny.

     • je prostě třeba vydržet, trh se po vánocích nasytí a ceny spadnou. Měl jsem nutkání včera objednat z TSB buď 5800X nebo rovnou 5900X, ale udržel jsem se a počkám. S 3800X ještě chvíli vydržím.

      Koronu bych do toho moc netahal, negamesníci si pořizují notebooky, ne dekstopy, takže tam bych vliv viděl minimální. Gamesníci se pak podělí mezi konzolisty a PCMR, a ti samozřejmě už Zen3 kupovat budou. Vychází mi z toho výše zmíněný závěr, tj. leden/únor by mohl být začátkem nižších cen.

   • Jestli používá Zen 3 shodné výrobní linky jako Zen 2 (s obdobnou výtěžností), tak AMD nemá motivaci vyrábět další wafery pro starší modely. Rozdíl cen působí motivačně na doprodej původních modelů a bonusový příplatek odpovídá pokroku (Zen 3 neobsahuje slevu za
    nižší výkon v 1080p hrách 😉 ). Až se zásoby Ryzen 3000 doprodají AMD určitě trh zaplní levnějšími modely na bázi Zen 3. Pochybuji, že by si nějaký cenový segment nechala ujít (chybějící nabidkou).

    • Ano, jenze mas-li napriklad 3800X, nepujdes si koupi jako upgrade nic min nez 5800X. Tim, ze je ale drazsi, tak si to cast lidi muze rozmyslet. Nicmene tak to je a uzivatel, bud ten upgrade chce nebo ne.
     Ve chvili, kdy bude konkurence, tak uz se uzivatel bude rozhodovat i s vedomim mozne koupe konkurencniho vyrobku, v nasem pripade nejakeho Rocket Lake. A pak uz je to jenom o tom, jak konkurencne nastavi cenu agresivne. Pak treba zacne AMD s nejakym zlevnovanim tech uz vydanych procesoru.

      • Jinými slovy:
       3700x/3800x musí stačit všem kdo nejsou „fps hipster“ 😉

     • Já upgradovat svou 3800X budu určitě, ten výkon navíc za to stojí. Ale počkám si (TM) 😉 na skončení prvotní nákupní horečky, a pak se rozhodnu, jestli to bude 5800X nebo 5900X jako ultimátní závěr historie AM4 (to se ještě uvidí, jestli nepřijde nějaký refresh). Možná (i když v to nedoufám) zahýbe cenami Intelova přihřátá Gagarinova Raketa, kterou sice nechci, ale konkurence je v tomto ohledu fajn.

      Jinak u mne je problém upgradu poměrně jednoduchý, stávající 3800X půjde v rámci akce Kulový blesk do dalšího stroje a na konci vypadne deska s děravým a pomalým Intelem. Takže win-win strategie.

  • Problém je v tom, že ty nové Ryzeny při nižší frekvenci jsou stejně rychlé nebo rychlejší, než když má Intel vysoké frekevence.
   5800x, který běži při zátěži ve hrách na 4.6GHz je stejně vykonný jako i7 10700K na 4.9GHz.

 2. Jsem rád, že je AMD s procesory i GPU konečně konkurencí, v CPU bych řekl, že dokonce převzalo otěže. Rád koupím další CPU od AMD a ten další rád zase od Intelu, protože pokud se tito dva výrobci budou v nějakých rozumných časových intervalech takto střídat, prospěje to nám všem a především cenám a pokroku. Ne jako doteď, kdy se AMD léta plácalo a Intel ta samá léta hibernoval a usnul na vavřínech. Gj AMD.

 3. Minule v diskusi tydyt tvrdil, že 5800X nabídne bezpochyby o 32% více výkonu než 10700KF.
  (viz.: https://i.imgur.com/RbzRSo8.jpg )

  Samozřejmě kecal jako vždy, protože o 32% dražší CPU Ryzen 5800X nabídne jen o cca 15% více výkonu oproti 10700KF.
  https://nanoreview.net/en/cpu-compare/intel-core-i7-10700kf-vs-amd-ryzen-7-5800x
  Jinde ještě méně:
  https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-10700K-vs-AMD-Ryzen-7-5800X/4070vs4085

 4. Jinak zatím příjemné překvapení, že jsou ty procesory běžně ke koupi a to dokonce ca za ceny odpovídající MSRP.
  Možná díky vyšší ceně, kdy všichni byli od AMD zvyklí na charitu, si lidi víc rozmyslí co koupí. Jsem hodně zvědav, jestli se některej procák z 5000 řady odstane do TOP 10 na mindfactory…

 5. De8auer u jednoho MB ukázal zajímavou featuru. Dynamic OC mode, která podle charakteru zátěže přepiná CPU mezi OC(all-core) a boost mode. Tak je pro jediné nastavení možné dosáhnout vysokého boost taktu pro single(light MT) zátěž a pro masivní MT zátěže max. výkon přetaktováním na všech jádrech. Pokrok proti nutnosti zvolit ji jedno či druhé.
  https://youtu.be/3CEFQxsgZ20?t=380