AMD v jednu chvíli změnilo chování boostu u Ryzenů 3000. Třeba závislost na teplotě

378

Vydání Ryzenů 3000 minulý měsíc proběhlo podobně jako s Ryzenem 1000 poněkud hekticky s aktualizacemi BIOSů krátce po vydání, kdy byla například opravována chyba RdRand (také spojená s hrou Destiny 2). Změny BIOSů ale také přinesly změny v chování turba. Zřejmě mezi BIOSy založenými na kódu AGESA 1.0.0.2 a na verzi 1.0.0.3 se snížila jeho agresivita, čímž myslíme ochotu stoupat na vysoké frekvence.

Změnu chování turba potvrdil Shamino, což je přezdívka vývojáře BIOSů pro desky Asusu na fóru Overclock.net. Zmiňuje předtím, že předchozí boost byl příliš agresivní, a novější politika je upravená tak, aby byla jistota, že CPU s ní budou dlouhodobě fungovat bez poškození. To implikuje, že s původním agresivnějším turbem to úplně jisté být nemuselo. Nebo bylo rozhodnuto, že je pro tuto jistotu třeba větší rezerva.

Update AGESA turbo Ryzen 3000 Shamino

V čem tyto změny spočívají, Shamino přímo neuvádí. Pro výrobce desek je turbo poněkud blackbox, do kterého nezasahují, protože ho řídí firmware jednotky SMU, který dodává přímo AMD a oni ho neupravují. Uživatelé nicméně méně agresivní turbo registrovali. Mělo by se asi týkat hlavně méněvláknových zátěží, kdy jsou vysoké frekvence. Vícevláknový výkon by se asi naopak hýbat nemusel, protože ten je omezen spíše limitem spotřeby než limity frekvencí nahoru, alespoň při nepřetaktovaném stavu.

Pro stejné turbo je teď třeba lepší chlazení

Víme o jedné změně, která by za méně agresivním turbem mohla stát, ale není známo, zda je jediná, nebo zda AMD sáhlo i do dalších parametrů a tudíž je faktorů víc. Jde o změnu ve vlivu teplot na dosažitelnost turbo frekvence a vysvětlil ji na stejném fóru pro změnu The Stilt, jenž sděluje asi nejhloubkovější informace o platformě Ryzenů.

Stilt uvádí, že v předchozí politice Precision Boost fungoval tak, že maximální turbo bylo dosažitelné jen za podmínky, že čip má teplotu do 79°C včetně. Pásmo 80–95°C čip považuje za „HighTemperature“ a pobyt v něm znamená, že maximální turbo má automaticky snížený strop o nějakých 200 MHz. Například Ryzen 3700X povolí i jednomu jedinému aktivnímu jádru maximálně už jen 4200 MHz, místo normálního maxima 4400 MHz, které je přípustné do oněch 79°C. Zde můžete vidět, jaké jsou tyto limity (maximální turba) vlevo při zvýšené teplotě a vpravo při normální pro jednotlivé modely. Pro Ryzen 9 3900X je například „horečné“ maximální turbo 4400 MHz, zatímco chladné maximum je interně 4650 MHz (dokonce více než inzerovaných 4,6 GHz).

Update AGESA turbo Ryzen 3000 TheStilt
Limity frekvencí boostu na Ryzenech 3000 s BIOSy se starým kódem AGESA (Zdroj: The Stilt)

Je třeba o 5 stupňů lepší teplota

Co AMD udělalo v nové AGESA 1.0.0.3? Není to tak, že by se snížily tyto maximální frekvence, ani maximální frekvence pro turbo za nižších teplot. Změnily se ale hranice teplot, takže se stejným chlazením může být (a často se to asi stalo) obtížnější udržet se pod hranicí a tím se můžete dostat do fáze HighTemperature častěji než předtím – a výsledkem je, že CPU poběží na nižší frekvenci. Pro jednotlivé Ryzeny 3000 tedy údajně stál platí stejné takty z postu výše, ale od teď je pásmo vysoké teploty už od 75°C výš. Nově tedy potřebujete chladit na 74°C a méně, zatímco dřív stačilo na 79°C a méně.

Nadto se zřejmě přidalo ještě další mezipásmo „MiddleTemperature“ mezi původní „HighTemperature“ a normální režim. U toho bohužel nemáme informaci, na kolika stupních začíná a zda také snižuje frekvenci a o kolik (teoreticky by to mohlo být třeba o 100 MHz, ale to opravdu jenom hádáme, informace prostě není). Na rozdíl od 75°C limitu se ovšem tohoto omezení můžete zbavit, když zapnete přetaktování PBO (Precision Boost Overdrive). Tento režim MiddleTemperature deaktivuje a platí pro něj jenom 75°C hranice pásma HighTemperature a -200MHz postih nad ní.

Tento detail nám tedy trošku přibližuje, jak to v řízení Precision Boostu funguje. Samotné frekvence tedy nebyly sníženy, přesně formulováno se místo toho ztížilo jejich dosažení. Jak už bylo řečeno výš, nemusí asi jít o jedinou změnu. Ovšem o těch případných dalších bohužel nic takto konkrétního nevíme.

AMD Ryzen 3000 Matisse Am4 procesor 1600Zhoršení specifikací?

Striktně vzato se specifikace nezměnily. Jednak AMD negarantuje dosažení turba za všech okolností, tato frekvence je oficiálně „maximální“. Kromě toho jak už bylo řečeno, maximum se nesnížilo, jen se změnila „křivka“ průběhu mezi základem a tímto maximem. Mění se tak sice chování, ale toto chování ve veřejných specifikacích nikde kodifikováno nebylo.

Změna chování byla asi učiněna ještě před vydáním

A otázku, jestli AMD „zhoršilo produkt po uvedení,“ komplikuje ještě jedna věc. Zdá se, že minimálně část recenzí již měla BIOSy s AGESOU 1.0.0.3, případně snad AMD poskytovalo BIOSy s AGESA 1.0.0.2 + patchem SMU. SMU je řídící jednotka ovládající mimo jiné boost, takže je možné, že tyto speciální BIOSy pro recenze měly právě již také upravené turbo, aby odpovídalo novému méně agresivnímu chování AGESA 1.0.0.3. Tudíž možná vlastně nedošlo ke změně proti stavu, v jakém byly procesory recenzovány. To, že AGESA 1.0.0.3 s méně agresivním boostem byla k dispozici už před vydáním, jinak také ukazuje, že rozhodnutí o změně agresivity turba a tím změna chování CPU bylo uděláno ještě někdy před vydáním, ne až po něm.

Mám pocit, že ono zmírnění boostování asi nejvíce zakusili ti, kdo Ryzeny 3000 koupili hned po vydání a osadili ho do starších desek. Ty totiž měly BIOSy se staršími AGESA než nové modely platformy X570 a updaty dostávají pomaleji. Pokud by tedy ono původní agresivnější turbo neodpovídající finálním specifikacím bylo něco jako „beta fáze“ a nové fungování „finální verze“, pak vlastníci starších desek byli déle vystaveni oné tou dobou už neaktuální beta fázi, kdy běžely na specifikacích, které AMD zrušilo ještě před vypuštěním.

Možná to je třeba brát jako daň za možnost upgradu. Určitě by bylo lepší, kdyby beta fáze skončila ještě před začátkem prodejů a odbývali si ji jenom interní testeři a ne normální uživatelé. Možná by bylo řešením, kdyby se tolik široce nedistribuovaly beta verze BIOSů, když s nimi ještě základní fungování CPU tak výrazně ve vývinu, a místo toho se zpřístupnily až stabilnější verze. Jenže to by mělo i velkou nevýhodu – pak by zase bylo při vydání v obchodech méně již kompatibilních desek, protože by se kusy s BIOSem připraveným na upgrade mohly do distribuce začít posílat s menším předstihem. Úplně efektivním řešením by tak bylo pozdržet vydání o několik týdnů až měsíců, ale i to by samozřejmě bylo negativum.

Galerie: Architektura jádra AMD Zen 2 (prezentace z E3 2019, červen 2019)

AMD v jednu chvíli změnilo chování boostu u Ryzenů 3000. Třeba závislost na teplotě
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.2%) 25 hlasů

378 KOMENTÁŘE

 1. pokud dobře čtu, AGESA ComboAM4 1.0.0.3 byla původně vydána jako oprava bugu „Destiny 2“, takže ne před vydáním … kdo ví, jak to bylo, nebylo … určitě se objeví nové testy, které potvrdí, nebo vyvrátí článkem zmiňované …

   • To co opravovalo Destiny 2 byla verze AGESA 1.0.0.3AB (a pak ABB), předtím byly předchozí verze (A, a před ní asi i 1.0.0.3 vanila). AMD/výrobci desek posílali recenzentům vývojové BIOSy, které měli novější kód, než co bylo v danou chvíli vydané – něco jako beta/alpha verze, AMD mělo seznam biosů, které byly „prověřené“ a považovaly se za reprezentativní,a si právě kvůli tomu, aby u nich sedělo chování s pozdějšími stabilními verzemi ve výkonu.

  • Njn, tenhle blundr AMD je potreba nejak omluvit prece, takze clanek 😉

   Hlavne me bavi sledovat, jak jeste pred timhle clankem, ale uz v dobe, kdy se o tom boostovani psalo ve svete, se najednou nase znamy AMD firmy snazi presvedcovat, jak se i9-9900k „taky strasne prehriva“ 😀 Zvlast v tom clanku o utoku Intelu na nektery benchmarky se mohly ty individua pretrhnout. Tady uz se o to jeden exemplar taky snazi koukam 😀 Pritom i9-9900k je CPU, ktery je tu uz pomerne dlouho, vi se moc dobre, jak krasne se da taktovat a spousta z tech rychlejsich kousku dava 5GHz all-core i na vzduchu.

   „We could set a voltage offset of +50 mV, on air, while staying outside of thermal throttling, which resulted in a stable clock of 5.0 GHz on all cores.“

   https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-9900k/18.html

   Takze asi tak. Nic ve stylu „A vy zas bijete cernochy!“ se vam fakt nepovede panove 😉

   • Jasně, posuzuj podle samplu, kterej dostali od Intelu na review. 🙂 Realita podle Siliconlottery je taková, že na 5.0 allcore se vůbec nedostane ani třetina cpu a s novou horší revizí R0 to bude ještě míň.
    Der8er naměřil s 360 AIO vodníkem 93 stupňů u lehkého OC na 4,8GHz 1.25V, podle Maudita bude Der8er asi úplnej amatér a AMD fanatik, kterej si vymýšlí… oh wait… 😀
    https://youtu.be/r5Doo-zgyQs?t=467

     • Silicon Factory má docela striktní požadavky na stabilitu, oni hráči to asi často provozují na 1) vyšším napětí, takže můžou vymáčknout o kousíček víc 2) tak, že to ves kutečnosti nemají stabilní, ale na to gamesení to holt nějak stačí.
      To bude asi taky jeden zdroj toho, proč si lidi myslí, že to jde taktovat výš, než co pak říká Silicon Lottery.

      • To bude tím, že ty procesory prodávají a musí počítat i s nějakou malou rezervou… nestabilní by jim asi omlátili o hubu.

      • @Jan, presne tak, je obrovský rozdiel priradiť stabilné napetie frekvencii procesora v AVX móde, v burne non AVX a napríklad v hrách. Stejne tak je zbytočné nadhodnotit napetie aby to bežalo dlhé hodiny v Prime, ak je najnáročnejšie použitie prevod videa.

      • No zrovna u převodu videa ne… tam se využijou všechna jádra, navíc i AVX2 (vysoká spotřeba/teplo) a zrovna chce člověk stabilitu, aby to nekleklo uprostřed/nebyla tam neohlášená chyba vedoucí k desyncu dekodéru s enkodérem (artefakty v obraze/rozbité snímky/GOPy), takže tam by to bylo blíž té situaci Silicon Lottery než tomu druhému extrému.

       Já mluvil o hrách, kdy CPU jede třeba jenom na půlku vláken, a ještě třeba ta zátěž trošku kolísá, nebudou tam asi často nějaké náročné smyčky v SIMD instrukcích AVX/AVX2… tam věřím, že může být CPU natočené o dost výš, než co by snesl Prime95.

      • Závisí od programu na ktorom to video prevádzaš, ja mám čistý strih cez GPU, CPU je štatista, po farebných korektúrach je GPU i CPU tak 50:50, pri PIP, prechodoch atd. GPU 30%, CPU 70%, to je max.
       Na Apple vo Final Cut /4roky/ mi to pracovalo podobne.

    • Nic jako „realita silicon lottery“ samozrejme neexistuje 😀 A Der8uer postuje horsi kousek umyslne, protoze pokud ti to nahodou uniklo, zacal vyrabet a prodavat delid kity 😀 Takze ted ma dost podstatnej stret zajmu :-*

     Az dorazim domu, postnu zas ty linky na Guru3D, GamersNexus, AnandTech a THW, o kterejch ale moc dobre vis. Ach ta zahorklist AMD fans 😀

     • Maudite, kdyz nekomu rikas, ze je AMD fan, ten dotycny by mel mit aspon AMD HW doma. To ze Aznoh jede na Intelu tady nekolikrat psal. jenom zoufaly fanaticky fanousek jako ty, muze titulovat nekoho „AMD fan“ i presto, ze dotycny nema doma ani AMD HW..

     • Siliconlottery neokecáš, to jsou statistiky, ne nějaké vybrané review samply od Intelu. To, že se dají najít pěkné kousky nikdo nikdy nepopíral, ovšem průměrná realita je někde jinde, zvlášť s novou revizí R0. 🙂
      Tak Der8er je podle Maudita žabař a DeDeho kumpán, kvůli pár prodaným delid kitům si schválně pošramotí roky budovanou pověst. No co se tu ještě od našeho Krále všech výmluv nedozvíme. 😀

      • ale no, Maudit o Der“eit“hujerovi nic podobné nenapsal, bylo to myšleno jinak … 😀

    • takze na 5GHz se nedostane asi tretina, takze dve tretiny ano? to mne prijde dobry 🙂 krome toho, od AMD vime ze nejakych 110st. neni zadny problem, takze teploty netreba precenovat, ze 🙂

     anyway, rekl bych se je vetsi problem nez kdyz cpu nedosahne na svoje deklarovane turbu ani na jednom jadre, nez ze nelze dosahnout frekvenci vetsich nez je turbo na vsech jadrech 😉

      • mne to bylo jasny, ale porad to mas blbe, na 5.0 allcore se dostane 37% KF, na 4,9 se dostane 92%. pri pouhych 1.3V, nikoliv 1,5 jako nekde.

      • „nikoliv 1,5 jako nekde“ To by se už allcore neuchladilo. AMD se v tom pásmu 1,45-1,5V může pohybovat prakticky jedno v turbo pár (jednoho?) jádra. A taky tam v SMU musí být algoritmus (FIT), který hlídá, aby se tím ten čip nepoškodil, prootže za všech okolností tam to napětí pustit nemůžou. Tohle IIRC zatím Intel nemá, ale na 10nm podle mě s něčím takovým přijde, kvůli tomu problému s dosahováním vysokých taktů.

      • hnizdo 29.8.2019 at 12:06
       „ale porad to mas blbe“ – co mám tedy blbě? 🙂
       Ještě jednou ti připomenu, že celý thread je o procesoru 9900K, takže tvoje snaha o odklonění threadu na jiný cpu, nebo dokonce jiného výrobce je trochu úsměvná. 😉

       Pokud ti ale nutně jde o 9900KF a zdá se ti rozdíl 30% vs 37% tak zásadní, tak doporučuju zhlédnout statistiky prodejnosti 9900KF.

      • a jakypak je rozdil mezi 9900K a KF? budeme si vybirat ten horsi kousek jako referenci, protoze se to hodi? a jakypak je vztah mezi prodejnosti a taktovatelnosti?

      • To hnizdo: nechci se do vaší přestřelky vměšovat, ale začal to Maudit s „Pritom i9-9900k je CPU, ktery je tu uz pomerne dlouho, vi se moc dobre, jak krasne se da taktovat a spousta z tech rychlejsich kousku dava 5GHz all-core i na vzduchu“.

      • 91% i9-9900k se podle tvyho vlastniho odkazu dostane pres 4.9GHz, 30% pres 5GHz. Nevim v jaky realite zijes ty Aznohu, ale v ty normalni to jasne znamena, ze naprosta vetsina tech CPU se pohybuje v tesnym okoli 5GHz, dost znacna cast dokonce nad. To je presne co rikam.

       Tvoje pointa?

      • „Maudit 29.8.2019 at 10:31
       Neni problem 5GHz na vzduchu. Lepsi chladic je potreba az pri zvedani power limitu.“

       „Maudit 29.8.2019 at 13:47
       30% pres 5GHz“

       Pouze tě vracím do reality, kde tu chudáky informuješ o tom, že 5GHz není na vzduchu žádný problém a vzápětí sám potvrdíš, že to nedokáže ani třetina. Navíc tě upozorním, že to není „přes“ 5GHz, ale 5GHz a to bez AVX, s AVX to bude pár procent.

      • Aznohu, kde je psáno „bez AVX“? Nějak to nikde u těch taktovačů nevidím …

      • Koukam aznohu ze se snazis ignorovat fakt, ze 91% jich jde pres 4.9GHz .. 😀

      • „Aznohh 29.8.2019 at 14:01“
       „Navíc tě upozorním, že to není “přes” 5GHz, ale 5GHz“

       Diky za upozorneni 😀 A ted realita:
       „As of 8/12/19, the top 30% of tested 9900Ks were able to hit 5.0GHz or greater.“
       https://siliconlottery.com/collections/all/products/9900k50g

       Takze je to jak rikam: 91% i9-9900k se dostane pres 4.9GHz, 30% dokonce pres 5GHz. Naprosta vetsina je tak na hranici 5GHz a to na vzduchu. Muzes se cukat jak chces aznohu, ale pravde neuteces 😉

      • Ta věta co postuješ vůbec nevyvrací to co jsem uvedl, navíc je to zřejmé i z tabulky zde: https://siliconlottery.com/pages/statistics
       Jen 5% 9900K zvládne 5.1GHz.
       Tvoje bláboly o 4,9GHz jsou opravdu vtipné, vždyť defaultně boostuje na 4.7 allcore. To by byla ostuda kdyby se ten cpu nedal přetaktit ani o 4%, vždyť můj 8700K dává 15% s prstem v nose.
       Ji mi líto chlapče, ale ten blábol co jsi zde (opět) napsal už nezakecáš, i když se budeš snažit (jak je tvým zvykem) sebevíc.

       “Maudit 29.8.2019 at 10:31
       Neni problem 5GHz na vzduchu. Lepsi chladic je potreba az pri zvedani power limitu.”

       Reality check: 70% 9900K se na 5GHz vůbec nedostane.

      • „… spousta z tech rychlejsich kousku dava 5GHz all-core i na vzduchu”.
       Takže jsme se konečně dobrali k tomu, že „spousta“ (tedy dle definice UJČ velké množství, značný počet) je 30% a „dava 5GHz“ je nyní „tak na hranici 5GHz“. Jsme na technickém webu, tak by to chtělo i nějakou úroveň přesnosti vyjadřování. Ona by pak možná opadla ta spousta zlé krve tady.

      • To neni o presnosti vyjadrovani. 91% kusu pres 4.9 GHz all-core je vzhledem k base clocku 3.6GHz toho CPU proste neskutecne dobry. Jestli se u tak velkyho OC chcete dohadovat o tom, ze kvuli par MHz se to jakoze nepocita, je mi vas lito 😀 A narozdil od omezenyho aznoha, kterej srovnava schopnost kratkodobe boostovat s tvrvalym base clock overclockem, ostatni muzou srovnat s trochou inteligence s Ryzenama – rozdil base clocku s maximalnim overclockem na vsech jadrech. U ryzenu je to sotva zlomek, co u i9. Navic u i9-9900k ten overclock dokonce slusne zveda vykon, viz. muj techpowerup link, narozdil od Ryzenu, kde se to nevyplati, protoze boost bere v poraz kvalitu jednotlivych jader, kdezto rucni overclock ne.

      • „vzhledem k base clocku 3.6GHz“ 😀 😀 😀 Tím jsi tu demagogii myslím dostatečně završil. 😀 H. Olšan ti tu dával takovou pěknou tabulku, myslím že by ses měl konečně doučit na jakých frekvencích 9900K jede. A opravdu nesrovávám žádný krátkodobý boost, tady se opět ukázalo, že ty nemáš vůbec ponětí, jak u 9900K boost funguje. 🙂

       BTW S tou Navi, jak jsi tvrdil, že AIB karty rozhodně nebudou výkonnější než referenčka ti to taky nějak nevyšlo. Poslední dobou perlíš blbost za blbostí. 😀

      • „realnej rozdil ve vykonu oproti referenci? Cely obrovsky 2% 😀 Coz je presne jak jsem rikal“

       No já si vzpomínám, že jsi tvrdil něco jinýho, a sice že nereferenční Navi nebudou vůbec mít vyšší výkon než referenční, pastevče smajlů/bejby :).

       https://www.cnews.cz/amd-potvrdilo-highendove-gpu-navi-7nm-rdna#comment-214814
       „Ano, nereferencky maji vetsinou o neco lepsi vykon, ale ne v pripade Navi. 5700XT je nataktovana na maximum a po delsi zatezi bezi na 100C (viz. tebou samotnym linkovana recenze na tomshardware). Presne jak rika gogo – AIB partneri vyplejtvaji veskerej potencial extra chlazeni jen na to, aby snizili ten prisernej hluk a karta se zaroven neupekla.“

       Tos tu tehdá psal ještě předtím, než ty karty vyšly a něco takovýho nikdo přesně vědět nemoh. A dost zběsile jsi tu na tmo trval, běda když někdo vyjádřil pochybnost…

      • Koukám, že už se zmůžeš jen na nadávání (dotaz pro admina – nadávání do retardů je tu tedy povoleno v těchto nových mantinelech nebo jak?)
       /// edit JO: ne, není. ///

       Maudit 29.8.2019 at 20:19
       “realnej rozdil ve vykonu oproti referenci? Cely obrovsky 2% 😀 Coz je presne jak jsem rikal”

       Další prokázaná lež. Klasika ulhánek Maudit.

      • Myslím že se to dá zakončit slovy, že Maudit zas kecal. Nic nového. A bylo jasné, že nemá pravdu už předem. Jinak tohle jsou stále jen Pulse edice Uvidíme co Nitro edice (pokud přijdou).

      • Tak zaprvy, to co jsem rikal, bylo zalozeny na vyjadreni Gamers Nexus, ktery jsem tam postoval 🙂

       „Maudit 4.8.2019 at 19:28

       @janolsan
       Copa o to, asi casem budou, ale podle vseho s vykonem to prakticky nehne. Jak pise Gamers Nexus, zvedli i power limit o +50% a stejne dostali jen 3-4 fps nahoru.

       [PROMAZ urážky mezi disktuéry]

       A dopadlo to presne tak. 2% je jako nejakej narust vykonu? 😀 To je porad v rozsahu chyby mereni 😀

       A po manualnim pretaktovani?
       PowerColor Red Devil – 1.5%
       https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-5700-xt-red-devil/33.html

       MSI 5700xt Evoke – 3,9%
       https://www.techpowerup.com/review/msi-radeon-rx-5700-xt-evoke/33.html

       Sapphire Pulse – 3,6%
       https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-5700-xt-pulse/34.html

       Asus 5700 Strix OC – 0,7%
       https://www.techpowerup.com/review/asus-radeon-rx-5700-xt-strix-oc/32.html

       Proste ten nereferencni chladic s tim cipem uz nic moc extra neudela.

       A co Nvidia?
       Treba cerstva EVGA RTX 2080 Super s manualnim OC udela navrch dalsich 7.5%
       https://www.techpowerup.com/review/evga-geforce-rtx-2080-super-black/32.html

       EVGA 2060 Super 6,4%
       https://www.techpowerup.com/review/evga-geforce-rtx-2060-super-sc-ultra/32.html

       MSI RTX 2080 Super – 8,5%
       https://www.techpowerup.com/review/msi-geforce-
       rtx-2080-super-gaming-x-trio/32.html

       Zotac 2080 Super – 7.5%
       https://www.techpowerup.com/review/zotac-geforce-rtx-2080-super-amp-extreme/32.html

       EVGA 2070 Super – 8.3%
       https://www.techpowerup.com/review/evga-geforce-rtx-2070-ftw3-ultra/32.html

       To je ten bonus, co ma clovek dostat od opravdovy OC edice – a ne jako v pripade Navi od AMD, kde cip uz od zakladu jede na hrane provoznich vlastnosti, OC edice pridavaj max nizsi jednotky procenta a ani si je clovek nemuze potunit, protoze proste dal uz se ani nepohnou 😀 Jste k smichu panove, jestli hodlate tohle popirat. Tentokrat vazne extremne k smichu.

       Jestli tohle jeste nejaky chudaci ctou, udelaj si obrazek sami 😉

      • „Tak zaprvy, to co jsem rikal, bylo zalozeny na vyjadreni Gamers Nexus, ktery jsem tam postoval “
       Tak to je hezký, že najednou za to může někdo jinej. Minule jsi to takhle rozhodně nerelativizoval a dával jsi to jako absolutní a konečnou pravdu, z který nebude vyjímek…
       ———————-
       Jinak „Mentály“ a „retardy“, co jsem teď mazal z komentářů, tu nechceme.

      • 5% je ten nejlepsi vysledek, co se da sehnat, extremne vyberovej cip za £120 navic (stoji £499) oproti referenci za £379
       https://www.overclockers.co.uk/asus-radeon-rx-5700-xt-rog-strix-oc-8gb-gddr6-pci-express-graphics-card-gx-43p-as.html

       Referencni Sapphire:
       https://www.overclockers.co.uk/sapphire-radeon-rx-5700-xt-8gb-gddr6-pci-express-graphics-card-gx-38u-sp.html

       Zbytek karet neprekroci 3% (a to vetsinou ani 2%, ty 3% vetsinou ve 4k, kde je to realnej rozdil 1-2fps na tyhle pomaly karte). A dal uz z ni nic nevyzdimas 😀

       Manualni OC prida uz jen 0,7%:
       https://www.techpowerup.com/review/asus-radeon-rx-5700-xt-strix-oc/32.html

       Takze max 5.7% za 31,6% vyssi cenu 😀 😀 😀 Realne tech karet vyjde tak 100 kusu, protoze i tenhle mizerne nizkej OC zvladne sotva tak 1% cipu. Good job AMD!!! 😀 😀 😀

      • Jako v cem? 😀 😀 😀 Ze jsou ty karty pomaly a nereference jim na vykonu nepridaj? Cisla mluvi jasne. Na fps se ty nereference neprojevi.

      • To není pravda, neprodává víc „karet“. Je to číslo za samostatné a integrované grafiky dohromady (zítra o tom vyjde článek i tady) a AMD k tomu překročení podílu Nvidie hodně pomáhají hlavně ty APU. Podíl čistě v samostatných kartách pro desktop je asi 32:68.

      • To je mi známo, je to v tom článku uvedené. Ale jak můžou dělat tolik APU, když podle místních expertů se AMD CPU vůbec neprodávají. 😀

      • „jak můžou dělat tolik APU, když podle místních expertů se AMD CPU vůbec neprodávají“

       Ty statistiky nejsou prodeje koncovych karet, ale prodeje AIB partnerum a OEM vyrobcum. AMD zrejme prodalo o neco vic APU do levnejch kancelarskejch masin. Coz naprosto presne odpovida tomu, ze Intel kvuli nedostatku kapacit prioritizuje datacentra a high-end a na low-end s nizkou marzi kasle 😉

       Bud to a nebo maji chudaci AIB partneri sklady plny neprodejnejch Radeonu. Vyber si 😀

      • Dal jsem rozlišení, pro které je ta karta určena, tedy 1440p. V 720p dávají zásadně jen příznivci Intelu. 🙂 Ale chápu, že množina tvých výmluv se již limitně blíží nule. Ovšem i tvůj příklad je přes 5%, takže pouze další potvrzení tvojí lži.

      • @janolsan (co zas preskakuje posty)

       „Minule jsi to takhle rozhodně nerelativizoval a dával jsi to jako absolutní a konečnou pravdu, z který nebude vyjímek…“
       a
       „Tos tu tehdá psal ještě předtím, než ty karty vyšly a něco takovýho nikdo přesně vědět nemoh.“

       Recenze referencni 5700xt od Stevea, TPU a Guru3D vysly 7.7., takze ze je 5700xt prisernej na hranici moznosti nataktovanej cip, kde kdyz zvedli i power limit o +50% stejne dostali jen 3-4 fps nahoru, uz sme vedeli o mesic pred tou diskuzi. A presne tak ty nereferencni karty dopadly. Nebo hodlas tvrdit, ze ne?

       A protoze sem hodnej, tady to mas presne i na tu (shodou okolnosti velmi vtipnou //ne tak moc pro AMD fans) cast, kde o tom chovani Steve mluvi:
       https://youtu.be/-SAWtKEIYbw?t=1358

       Splnilo se to vsechno presne na chlup.

      • 😀 Neuvěřitelný tenhle člověk.

       Maudit 2.8.2019 at 22:59
       Ano, nereferencky maji vetsinou o neco lepsi vykon, ale ne v pripade Navi.

       Maudit 29.8.2019 at 22:36
       5% je ten nejlepsi vysledek, co se da sehnat,

       Není o čem debatovat. Prostě maudit.
       #zatloukatzatloukatzatloukat

      • Neni proc nebo co zatloukat 😀 Z tech cisel je ocividny, ze z nereferencek Navi proste zadnej extra vykon proti referencim nevyzdimas 😀

   • Krásně jste podtrhnul, jak Intel v podstatě momentálně nemá jinou zbraň, než i9-9900K.
    A těch několik % výkonu ve hrách, která jsou znatelná pouze s grafikou za 35000 Kč, to je tak marginální část populace, že snad ani nestojí za zmíňku.

 2. No tak nevím, aby tedy bylo lepší turbo, tak určitě s novým BIOSem už nelze používat základní chladič. Člověk by řek, že mezi 75 a 80 °C už není moc velký rozdíl… No já mám teploty nízké ale já jsem blázen na chladiče. Ty nové RYZENy mají vyšší teploty a ty malé čiplety se hůř chladí. Takže ne každý bude mít to max turbo u vyšších modelů.
  Nicméně to platí i u procesorů Intel . A ty nejvyšší modely je kumšt uchladit.
  Jsem opravdu zvědavý, na ty vyšší turba Ostatně se to dozvíme. Vypuštění 16/32 monstra se blíží.

  • Tohle jsi mi vzal od úst. Ale ono to bylo zřejmé už z recenzí a dalších zkušeností uživatelů, že boxovaný chladiče u Ryzenů jsou sice lepší než ty u Intelu, ale také nemusí stačit, bez ohledu na změny chování boostu. Ostatně, reálný výkon třeba u 3600 a 3600X je prakticky stejný, takže aktuální příplatek za X (byť má o něco lepší chladič) se nevyplatí; lepší koupit 3600 a k tomu za +/- pětikilo nějaký slušnější chladič. Já sám budu mít 3700X a k tomu Feru 3.

    • Fera3 je dobrý chladič, ale přikláním se k GOGO1963. Taky bych volil Grandis, případně levnějši GELID Solutions Phantom.
     Já uchladil i na základním chladiči R7 3700X do 75°C. Pravda mám skříň s hodně ventilátory.

     • Gelida Phantom jsem chtěl původně, ale nebyl skladem a nechtělo se mi čekat. Až to bude doma, vyzkouším to (chování v zátěži, šolíchání otáček větráku, atd.) a uvidím; nicméně si myslím, že Fera 3 vyhoví také dobře. Nikdy nic nehoním na krev nebo OC, jen mám rád rezervu a aby měl procík pohodičku 😉 A bedna bude taky s několika větráky…

      • Aktuální populár pro AM4 🙂 MSI B450 Tomahawk. Postačující výbava, velmi slušná napájecí kaskáda, velmi dobrý all-core výkon (s 3700X).

     • Co se pamatuju na testy L. Samáka, tak zrovna Grandis/Fortis nijak neexcelovaly a Fera (tehdy ještě tuším dvojka) jim natrhla pozadí.

      Osobně mám na 3800X právě Feru3 a je to napohodu. Jediný okamžik, kdy se větrák slyšitelně ozve, je allcore 100% zátěž, ale i tak nejede na 100% a hluk chlazení je stále akceptovatelný.

      Výhoda velkých věží je jen jedna, a to vyšší tepelná kapacita. Za to lae platíš velkými rozměry. Dva větráky jsou pak jen vynucená nutnost.

      • A jake mas teploty s tim Fera3? Ja pouzivam hlavne chladice Noctua a Scythe.

      • nemám nic proti Fera, u Grandisu si musíš pohrát s otáčkami, v defaultu jsou docela nízko na obou vrtulích …

      • Kochren: doporučuju začít zde: https://www.cnews.cz/silentiumpc-fortis-2-a-grandis-kral-chladicov-strednej-triedy-je-z-polska/

       – myslím, že se to za ty roky až tak neposunulo (Fera je IMHO už roky podařený produkt, který v ceně cca 500Kč dává výsledky jako o level dražší konkurence)

       Jinak co se teplot týká, tak při běžné práci 60-66° (virtualizace, grafika, apod.) při gamesení jsem to ještě nezkoumal, nebyl čas. Torture testy max. 78° ST, v MT jsem při několikahodinové zátěži zaznamenal maximum 89° na jednom z měřících bodů (jinak ostatní o 10° níž)

  • AMD v snahe dotiahnuť sa výkonovo na konkurenciu v ST použilo vysoký napeťový doping procesorov, čo je v kombinácii s vysokou teplotou jadra najhorší scenár. Dva mesiace od uvedenia si to uvedomili a chybu narýchlo opravujú. Paradoxne tento zásah postihne drahšie modely viac ako základné CPU. Bude veľmi zaujímavé sledovať pokles výkonu najdrahšieho modelu 16-jadra s inzerovaným max. boostom 4.7GHz, čo je už teraz jasný nezmysel.
   Všetky výkonové testy v recenziách sa budú musieť aktualizovať, výkon bude nižší.

   • zadnou chybu si neuvedomili. byl to od pocatku zcela zamerny podvod, aby vypadali lepe v recenzich. na to ze maji cpu extremni napeti v boostu ktere naprosto neodpovida danemu procesu lidi upozornovali od zacatku.

   • „Dva mesiace od uvedenia si to uvedomili a chybu narýchlo opravujú.“
    Dva měsíce ještě nebyly, mvladar…

    Kromě toho si fakt myslím, že to bylo změněné už před vydáním, psal jsem to v tom článku. I recenze, minimálně část (zatím vím určitě, že GamersNexus, AnandTech) jsou s tím novým turbem.

      • @olsan

       Tak moment – v clanku jsou terminy jako „zrejme“, „mozna“, „asi“. Tady v diskuzi pises i „myslim si to“. A najednou jsou z toho fakta? Jako by nebylo dost, ze z clanku je na prvni pohled videt snaha AMD omlouvat a ty brutalni problemy okecat. Ale najednou se jak se to hodi meni „mozna“ na fakt?

       L O L

      • AGESA 1.0.0.3 s tímhle změneným boostem byla k dispozici před vydáním (7.7.), protože byla recenzentům k dispozici minimálně pro některé desky použité v testech, co vyšly 7.7.
       Ergo implementace proběhla před 7.7. a rozhodnutí o té změně boostu muselo nastat ještě dřív než ta implementace.

       Jako už z vás po procházení 265 příspěvků/1den vidím několikrát, ale tohle mi přijde jako jasná věc. Nebo mi tam ušel nějakej časovej paradox styl vesmírná loď Enterprise?

      • Jan Olšan
       Hele Jane na STAR-TREK mi nesahej 😀 A nejvíc časových paradoxů měla asi kapitánka Kathryn Janewayová z vesmírné lodě Federace USS Voyager 🙂

      • Vážne blbost ?

       Za dva měsíce od uvedení, se událo spousta věcí. Vypadá to ale, že AMD uvedla Ryzeny v hodně nehotovém stavu, konkrétně bez řádného testování. Vypadá to, že první BIOSy (se starší AGESA než1.0.0.3A) s podporou Ryzenů 3000 (pro všechny platformy (X370/X470/X570) byly schválně nastavené na maximální výkon za každou cenu. Boost byl vyšponován na maximum i za cenu brutálního napětí a spotřeby (a také teplot). V těchto BIOSech byly všechny limity výrazně výše, jak pro TDP, tak pro teploty.

  • Tady zas někdo nezvládá učivo první třídy základní školy koukám…
   1. nikde si nestěžuji
   2. jasně uvádím, a i jsem uváděl že já problémy s teplotami nemám (dokonce jsme neměl ani u R7 3700X se základním chladičem)
   3. jen dodávám, že pokud někdo chce mít jistotu stačí Fera3. Na výkonnější modely se logicky použije výkonnější chaldič.

   Jen kdyby jsi měl aspoň nějaké znalosti, Tak bys věděl jak je obtížné dnes uchladit TOP modely Intelu… 9700K počínaje… U vyšších se prakticky bez vodníka neobejdeš. Toliko k Tvému trollení.
   Prostě chceš li top modely musíš mít na to chlazení.

   Ale děkuji za optání zopakuji mi to vše krásně jede (R7 3700X-dosahuje max boost, R7 1700@4GHz-AC, R5 3600@4,2GHz-AC, R5 1600@3,9GHz-AC) 🙂 S teplotami jsem v pohodě pod 70°C

   • Ta noctua stojí jako už ty trochu lepší vodníci. Má i jejich výkon. Měl jsi ji vůbec někdy v ruce? Je to gigant. Já třeba takové chladiče zbožňuji. Ale musíš na to najít i case abys to tam narval. Ale koupil jsem si ten chladič, protože je úžasný. Není to ale běžný ventilátorový chladič… A jak sám uvádíš na takovém monstru to má 85°C a to ani nevíme čím a jak dlouho dělali zátěž. Pod prime95 věřím, že by šli lehce přes 90…

  • Intel turbo nesnižuje s teplotou dokud nedosáhne max. hodnoty, pak to turbo prostě vypne případně i sníží takt pod base clock. AMD se chová více jako GPU, že to škáluje postupně. Otázkou je, jak reálný rozdíl ve výkonu to dělá.

 3. Hmmm, takze konspiracni teorie, ze AMD procesory vydane na recenze z pocatku vyhnane na krev s nebezpecnym napetim nakonec potichu zpomali, se stavaji realitou. Lidi se zakladnim nebo jinym obycejnym chladicem maji ted smulu XD

  • na druhou stranu … kdo k takovému cpu používá 8 cm vrtulku? Pořádný chladič, nebo voda je ve vlastním zájmu každého zákazníka. ..proto já už nechci v životě vidět jednovětrákovou nVidii 😀 (sluchátka nutností)

      • tak urcitee, tyhle pohadky o vode poslouchame porad, a zatim jedinej kdo snizuje vykon aby mu to neshorelo je amd.

      • KOCHREN: Blbost. Měl jsem tu 2x 9700K. Oba S chladičen Ninja 5. V max zátěži OCCT jeden 71C a druhý 68C. Moji 8700 nonK chladí NH-D14 v OCCT na 88C. Takže ne. 9700K se chladí krásně.

      • Tak je obecně známé, že 9900K se chladí buď Noctuou NH-D14 a nebo vodníkem, nic jinýho prakticky nemá smysl.

       casperdeluxe: to bych tu 8700 reklamoval.. není možný, aby se to s takovým chladičem takhle přehřívalo, to by znamenalo throttling s čímkoliv horším

      • Prasopasta no…Co bys chtěl… Co jsem tak koukal porůznu, tak jje to normální

      • @casperdeluxe
       Mám 8700K bez OC a se stejným chladičem. Mám to v klimatizované místnosti na 20°C. Teploty jsou do 70°C cca 64°C střed. Máš hodně dobrý chladič .
       https://ctrlv.cz/rah3
       K 9700K ty jsem v ruce neměl pouze jak jsme psal kamarád mi říkal, že se to blbě chladí. A jemu toho projde pod rukama sakra hodně. Mimo to Ninja je dlouhodobě asi nejlepší chladič poměrem cena výkon. A je to taky sakra výkonný chladič žádný ořezávátko. Zkus na to dát něco menšího a slabšího.

      • Bavím se o OCCT. Small data. Jinak když hraju tak jsem taky kolem 70. bez bátěže cca 35. Ano ninja je super. Ale není to voda a není to nic extra drahého. To, že na to dám ninju nepovažuji za „Problém to uchladit“

      • Tak Ninju za 1500 uplně nepovažuji za běžný chladič. Ale já vodu zmiňoval až u vyšších modelů. A To ninja je na svoji cenu dál jak jiné chladiče. I rozměry jsou dál 🙂 Je to nádherný chladič já tuto značku dlouhodobě používám. Velké chladiče miluji. Ale to je můj ůlet.

      • No pozor, ty 120mm-240mm all-in-one vodníky nejsou takový zázrak, těm třeba ta Noctua NH-D15 normálně konkuruje – jako nemám tohle úplně v malíčku, ale IIRC se jako takové hrubé pravidlo uvádí, že ji překonávají až 360mm radiátory, takže ta je řekněmě ve stejné třídě jako AIO chladiče. Není vodník jako vodník, že jo. Ono ty nižší AIO se asi dost čsto používají zbytečně/pro parádu, nebo si lidi myslí, že to určitě musí být lepší, než jakýkoli vzduch, aniž by to byla pravda.
       Ninja 5 teď nevím, jestli má tolik síly, aby konkurovala 240mm AIO, ale to byl taky IRIC hodně dobrej vzduchovej chladič.

       Takže jednak asi teda neplatí, že „je třeba vodník“, protože highend vzduch může být i lepší, na druhou stranu u těchhle chladičů se nesmí předpokládat, že je „jenom vzduch“ znamená, že to není zas nějak extra silný chlazení.

      • Voda patří do záchodu, ne do počítače 😀 Ale to je jen má osobní zaujatost, ať si každý používá co chce 😉

      • Záleží hlavně na napětí. S nízkým napětím problém není, S vysokým bude problém i voda. Bude záležet kus od kusu, ale s nějakým Mugenem, Ninjou apod. jde chladit i 9900k po OC, pokud se mu necpe moc velké napětí.

      • @KOCHREN D15 od noctuy je předražený a hlučný krám. Platí se tam za hroznou béžovou barvu. Scythe je podobně pčinný, ať Mugen nebo Ninja a stojí nejméně o třetinu méně, Ninja pak i bez v rozumné skříni nejde slyšet. Nicméně on nepotřebuje extra otáčky. Osobně chladím 8700k na 4.7GHz a včetně fanů v case se držím v rozmezí 500 otáček při idle až 550 otáček při hraní her 🙂

      • Honza Olšan … přesně … kdybych na masivní hlinikové žebrování foukal chladný vzduch (třeba z klimatizace), žádný vodník se mu nevyrovná … když je teplo kolem compu i ve skříni, ta voda se nijak nevychladí …

     • Jasne, nezavislej recenzent s dlouholetym renome tvrdi neco, zatimco chlapik, kterej vyrabi hardware pro „zlepseni teplot“ tvrdi cosi opacnyho, co jakoby nahodou podporuje prodej jeho hardwaru 😀 Go figure ..

     • Já ale nezpochybňuju recenzenta, ten jen dostal cpu vybranej k recenzi Intelem, kterej si určitě pohlídal, aby to nebyl průměrný či dokonce podprůměrný kousek. Kdežto der8auer a silicon lottery prošlo rukama stovky či tisíce ks, takže se u nich dostaneme k průměru a neřídíme se jedním náhodným kusem z recenze. 🙂 Go figure ..

     • Jak to „na 70% se na 5GHz vubec nedostane“ podava tak, jako byby nebyl zbytek v tesnym zavesu. Ja se dobre bavim 😀

      91% se jich dostane na 4.9GHz a nepochybuju o tom, ze na vetsine z nich nebude problem zvednout BCLK o 1-2MHz a dostat se tesne k 5GHz 😉

     • „For example, the Coffee Lake test CPU for this guide was not stable in a 51×100 configuration but was able to run normally using a 50×102 configuration. That produces the same 5.1 GHz result, but idiosyncrasies allowed for one and not the other. BCLK adjustments go both ways, so you can always go lower for added stability, e.g. 51×99 might work where 50×100 did not.

      Tweaking the BCLK gives more granular control, with many motherboards supporting 0.01MHz adjustments. However, for practical purposes, there’s usually very little difference in performance between a 5.0GHz and 5.05GHz CPU. Unless you’re chasing every last spec of performance, we’d leave the BCLK alone.“
      https://www.pcgamer.com/uk/how-to-overclock-intel-cpus/

     • Me uz je to jasny. Ty nechapes, jak ten binning funguje, co? Oni jako online shop muzou garantovat jen multiplier. Nemuzou garantovat taktovani pomoci BCLK, protoze to zavisi i na pametech, desce atd., coz muze a pravdepodobne bude mit kazdej uzivatel jiny, nez maji oni na testsystemu. Proto ty hodnoty uvadeji v rozmezich po 100MHz, protoze to je 48x100MHz, 49x100MHz, 50x100MHz, 51x100MHz a tak dal. Jenze kdyz ten cip dostanes a mas ho ve svy konkretni masine, muzes rozhodne jeste taktovat dal, presne jak se pise nahore. Ze jim nefungovalo spolehlive OC 50x100MHz neznamena, ze tobe v kombinaci s tvyma pametma nebude fungovat treba 51x99MHz nebo 49x102MHz. A to tim spis, ze jim v 91% pripadu fungovalo 49x100MHz bez problemu.

      Proste aznoh 😀

     • V QVL maji presne tohle:
      „Any AIO CLC liquid cooler“
      A jak sam moc dobre vis a jak pise i pomerne dost lidi o kousek niz, temhle zakladnim closed loop coolerum se vyrovnaji i lecjaky lepsi vzduchovy chladice 😉

     • Tak tys ten cpu nikdy ani neviděl, takže to že píšeš kraviny a vymlouváš se není absolutně žádným překvapením. 🙂
      Můj link pouze potvrdil to, co všichni ví, až na lháře Maudita. 🙂 Tedy, že 70% 9900K se na 5GHz vůbec nedostane (a to ani neberu v potaz, že to je vše bez AVX a s vodníkem), takže nějaké bláboly o tom, že 5GHz není problém na vzduchu jsou pochopitelně nesmysl. Protože pokud se většina cpu na tu metu vůbec nedostane, tak to problém je.
      https://siliconlottery.com/pages/statistics

      #patologickelhani

     • Chudak aznoh nevedel jak funguje taktovani a ted se to krecovite snazi zachranit. 91% tech CPU se dostane na 4.9GHz ciste diky multiplieru, 30% dokonce na 5GHz a on je ted chudak divokej z toho, ze se da jeste pridat pomoci BCLK 😀

     • Mně se líbí jak furt meleš o 4.9GHz, o které nebyla ale vůbec řeč. 😀 Zoufalost z tebe tryská proudem. Zatímco já dodal data, ty hledáš výmluvu za výmluvou, Der8auer, vodník, BCLK atd.. do nekonečna. Já si narozdíl od tebe s 9900K hrál, ty ani nevíš jak fungují boosty, což se provalilo minule. 😀

      vladař filmař, necpi se do threadu o kterým nic nevíš, myslím že ses minule znemožnil dostatečně 🙂

     • Vladaři já taktoval před 20 rokama když Maudit ještě kadil do plýnek a o BCLK se mu jen zdálo. 🙂 Běž si vypisovat do jiných threadů kraviny, nechci aby tu zaniklo jakej je Maudit patlal. 😀

     • Myslim, ze stejne jako v ty diskuzi s boostem je bez pochyb, ze ani o overclockingu nic netusis aznohu 😀 nejdriv mi to bylo divny, proc tak tvrdohlave trvas na presne na 100MHz zarovnanejch hodnotach, ale ted uz je to jasny 😉

     • Já nikde na žádnejch zarovnanejch hodnotách netrvám, ty jsi byl ten kdo napsal 5GHz na vzduchu v pohodě, ne já. 😀 Jak by řekl Hnízdo… opět ses střelil do vlastní nohy. Máš je už jak řešeta. 🙂 Rychle se šupej doučit jak funguje boost u tvýho imaginárního cpu. 😀

      “Neni problem 5GHz na vzduchu.”
      Reality check: 70% 9900K se na 5GHz vůbec nedostane
      https://siliconlottery.com/pages/statistics

      😀 Maudit style
      #zatloukatzatloukatzatloukat

     • Ano přesně jak jsem psal a 5.1 umí jen 5%, vše bez AVX 🙂
      S AVX umí 5Ghz asi tak 3% https://siliconlottery.com/pages/statistics

      vs Maudit: „Neni problem 5GHz na vzduchu.” rofl
      však to máš v té hlášce napsaný, že 70% cpu se na těch tvých „v pohodě na vzduchu“ 5GHz nedostane 😀 a to na vodě…
      “As of 8/12/19, the top 30% of tested 9900Ks were able to hit 5.0GHz or greater.”

      jak s blbým 🙂

     • JJ ten 8700K na 4.7 allcore na 1.2V na kterým teď píšu jsem přetaktil kouzlením.

      btw opět se ukázala tvá neznalost jazyka
      Maudit 29.8.2019 at 15:17
      “As of 8/12/19, the top 30% of tested 9900Ks were able to hit 5.0GHz or greater.”
      „30% dokonce pres 5GHz.“

      30% 5GHz or greater opravdu neznamená 30% přes 5GHz 🙂 to jen tak pro info pro tebe neangličtináře..

      #dalsimaudituvfail

      (ne že by to hrálo roli, protože i kdyby jich bylo 50%, tak to má stále daleko od hlášky “Neni problem 5GHz na vzduchu.”) 😀

     • Bez odpovědi na co? Co to furt meleš o zarovnanejch hodnotách? Já jsem o žádnejch zarovnanejch hodnotách nic nepsal. 😀 Zase vymejšlíš nějakou blbost co bys použil jako výmluvu, začínáš se ve svým patologickým chováním dost opakovat. 🙂

     • „Aznohh 30.8.2019 at 22:38“
      „Co to furt meleš o zarovnanejch hodnotách? Já jsem o žádnejch zarovnanejch hodnotách nic nepsal“

      “Aznohh 29.8.2019 at 14:01”
      “Navíc tě upozorním, že to není “přes” 5GHz, ale 5GHz”

      „začínáš se ve svým patologickým chováním dost opakovat.“

      #1: Reality check: 70% 9900K se na 5GHz … Aznohh 30.8.2019 at 0:41

      #2: Reality check: 70% 9900K se na 5GHz … Aznohh 30.8.2019 at 8:56

      #3: „že 70% 9900K se na 5GHz vůbec nedostane“ Aznohh 30.8.2019 at 11:47

      #4: Reality check: 70% 9900K se na 5GHz … Aznohh 30.8.2019 at 20:42

      #5: „že 70% cpu se na těch tvých “v pohodě na vzduchu” 5GHz nedostane“ … Aznohh 30.8.2019 at 21:23

      #6: Reality check: 70% 9900K se na 5GHz … Aznohh 29.8.2019 at 15:43

      Zacinas se ve svym patologickym chovani dost opakovat 😀 😀 😀 Zrejme si asi myslis, ze kdyz to budes dokola opakovat, stane se to pravdou 😀 A ze nejak zapomeneme, ze netusis nic o OC a o tom, ze existuje multiplier a bclk 😀

     • Lol, takže teorii o nějakém zarovnávání jsi opustil a zase vymejšlíš něco novýho jo? 😀 Tak to je škoda.. já se už těšil co to zase bude. 🙂

      Je jasný, že se tu tvojí potupu snažíš odsunout do ztracena, takže pro připomenujtí:

      Maudit: “Neni problem 5GHz na vzduchu.”
      Reality check: 70% 9900K se na 5GHz vůbec nedostane
      https://siliconlottery.com/pages/statistics

      😀 Maudit style
      #zatloukatzatloukatzatloukat

     • mentalni pochody aznoha:
      1) „potrebuju neco, co mu to konecne aspon jednou nanda“
      2) „hledam hledam a hele, tady rikaj 30% na 5GHZ, to je sice hodne, ale coz. treba si toho nikdo nevsimne“
      3) „kua, jak sem moh prehlidnout, ze se jich 91% dostane pres 4.9GHz? co stim? zkusim to vohnout tak, aby to vypadalo, ze vuuubec neni sance, ze by se k 5GHz priblizovaly. treba si toho nikdo nevsimne“
      4) „sakra, ono je nejaky bclk? a multiplier? ono to nemusi bejt po 100MHz??? to je pak ale jasny, ze jich vetsina je na tech 5GHz. kua, tak to budu porad opakovat, treba si toho nikdo nevsimne“

      😀

     • Já nic nenandávám, ty si nandáváš sám. 😀 V této diskusi hned double kill s nereferenčkama Navi a 5GHz pohoda na vzduchu. 🙂 To, že si tu vymýšlíš věci až přímo lžeš, jako co jsem kde přehlídl (jistě bych přehlídl údaj co je v tabulce hned nad tím, to je opravdu trapas z tvé strany) nebo jak umím nebo neumím taktovat, to už je jen taková třešnička na dortu, která pouze potvrzuje to, že jsi patologický lhář.

      30% je hodně? S vodníkem a bez AVX? 😀 Tvoje hláška “Neni problem 5GHz na vzduchu.” evokuje myšlenku, že 5GHz umí prakticky každá 9900K. Což je přesně ten nesmysl, kterej jsem ti tu vyvrátil. Protože narozdíl od tebe vím, jak je těžké se u toho CPU dostat z 4.9 (což umí téměř každý) na 5.0 a ta tabulka to jen potvrzuje. Zatloukej si tu s výmyslama třeba do alejůja, na realitě nic nezměníš. 😀

     • „Protože narozdíl od tebe vím, jak je těžké se u toho CPU dostat z 4.9 (což umí téměř každý) na 5.0 a ta tabulka to jen potvrzuje.“

      Vazne? 😀

      Ta tabulka rika, ze se 91% i9-9900k dostane na 4.9GHz ciste diky zvyseni multiplieru, aniz by ses musel vubec dotknout BCLK. Ta tabulka rika, ze 30% i9-9900k se dostane na 5GHz ciste s pouzitim multiplieru, aniz bys vubec musel sahat na BCLK 😀 To neznamena nic jinyho, nez ze na vetsine i9-9900k dosahnes na 5GHz easy – na tretine super easy, na zbytku potunis i BCLK a je to 😉

      A quotnu to jeste jednou (protoze sem se z toho malem pocural smichy):
      „Protože narozdíl od tebe vím, jak je těžké se u toho CPU dostat z 4.9“
      No kdyz netusis, co to je a ze vubec existuje BCLK, tak to se nedivim, ze to je pro tebe tezky 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

     • To, že garantují vše jen s AIO nic nemění, spíš naopak potvrzuje. 🙂 Koukám, že už opravdu nemáš čeho by ses chytil. Další tvůj výmysl je 5GHz s BCLK, který sis vycucal z prstu a nemáš k tomu žádné podklady. Ty evidentně vůbec netušíš jak oc s BCLK funguje, je totiž jedno, jestli se na 5GHz snažíš dostat s BCLK (který navíc přináší svoje vlastní problémy a tak se ve větší míře nepoužívá) a anebo s multiplierem. Ta zoufalost a neznalost z tebe už přímo tryská. Samá výmluva a lež za lží. 🙂

      Maudit: “Neni problem 5GHz na vzduchu.”
      Reality check: 70% 9900K se na 5GHz vůbec nedostane
      https://siliconlottery.com/pages/statistics
      😀 komik

     • „To, že garantují vše jen s AIO nic nemění, spíš naopak potvrzuje.“
      Jako jak? Ze testujou naprosto vsechno s vodnim chlezenim neznamena, ze by to nefungovalo i na vzduchu 😀 Jinymi slovy oni netestujou s vodnikem proto, ze by to nejakej konkretni procesor potreboval, ale protoze tak testujou vzdycky 😀 Me bylo jasny, ze logiku obraceny implikace nemas sanci pochopit 😀

      „Navíc to je vše 5GHz bez AVX, s AVX se na 5GHz dostane tak 1%“
      Co s tim ma spolecnyho AVX? Za prve o AVX nikdo nemluvil, za druhe to zase (neprekvapive) chapes blbe. AVX offset neznamena nic jinyho, nez ze kdyz zacne nejaka aplikace zatezovat CPU AVX instrukcema, snizi se multiplier o tu hodnotu, kterou mas nastavenou v AVX offsetu. Tzn s AVX offsetem treba 2, kdyz mas multiplier 51 (51x100MHz = 5,1 GHZ) a nejaka appka zacne vyuzivat AVX, se multiplier snizi na 49 ((51 – 2)x100 = 4.9GHz). V momente, kdy aplikace prestane AVX vyzuivat, se vrati multiplier na puvodni hodnotu (51 v tomhle pripade). To nema nic spolecnyho s bezne dosazitelnym OC danyho procesoru. Coz ti opet uniklo, protoze netusis, co to AVX offset je 😀

     • Z veškerého co Maudit napsal a to nejen teď tady vyplývá jedno. Je to jen teroretik. Nikde ani náznak osobní zkušenosti. Opravdu by mě zajímalo jaký má ve skutečnosti HW. Řekl bych, že to bude něco staršího a neskládal si to sám. Nepíše vůbec jako člověk který je znalý problematiky. Jen samá teorie a co se kde dočet. (+ ještě filtruje co se mu hodí)

     • Wow, tak uz i kochren vidi, ze je aznoh ztracenej 😀 Vis kochrene tahle kolegialita bratru ve zbrani je v tomhle pripade totalne kontraproduktivni 😀 😀 😀 Ty asi nemas moc „social“ zkusenosti, co? 😀 😀 😀

     • mentalni pochody aznoha:
      1) “potrebuju neco, co mu to konecne aspon jednou nanda”
      2) “hledam hledam a hele, tady rikaj 30% na 5GHZ, to je sice hodne, ale coz. treba si toho nikdo nevsimne”
      3) “kua, jak sem moh prehlidnout, ze se jich 91% dostane pres 4.9GHz? co stim? zkusim to vohnout tak, aby to vypadalo, ze vuuubec neni sance, ze by se k 5GHz priblizovaly. treba si toho nikdo nevsimne”
      4) “sakra, ono je nejaky bclk? a multiplier? ono to nemusi bejt po 100MHz??? to je pak ale jasny, ze jich vetsina je na tech 5GHz. kua, tak to budu porad opakovat, treba si toho nikdo nevsimne”

      part 2:
      5) „kua, tak to nezbastili. tak zkusim argument s vodnikem“
      6) „damn, to mi nedoslo, ze testujou s vodou vsechno a tim padem to nebyla nutnost specialne pro i9-9900k. tak zkusime avx, snad si toho nikdo nevsimne“
      7) „kua kua kua!!1! proc sem si o tom avx offsetu nic neprecet. zkusim pouzit kochrena a vyignorovat vsechno ostatni, snad si toho nikdo nevsimne“

      😀 😀 😀

     • Spis jsem mel chvilku a vyplytval jsem ji na precteni tohoto megavlakna. Pri tom jsem si vsim a uvedomil co a jak pises… Nikde ani naznak osobnich zkusenosti. Jen same placani teorie co sis kde precet. Nic o co by ses dokazal oprit.

     • 🙂 „zkusim pouzit kochrena“
      koukájm zajímavá psychická porucha 🙂 Vsichni se proti Tobe spikli ze? 🙂 Jak dlouho uz zijes v techto iluzich?
      Ne ze ne jsou tu lidi, ktere bych rad poznal. Marek Moravcik, Jan Olsan a dalsi normalnmi lide kteri se nebrani rozumne diskusi. Idelani by bylo kdyby si nekteri vzali i svy zeleza a lidi by se mezi sebou podelili o svy zkusenosti 🙂 Tohle uz dnes chybi, ale kdysi k temto ucelum byly idealni LAN-PARTY 🙂 Dnes uz jen anonymne kazdy sedi doma pripojeny internetem.

     • A na konci pohadky nechybi moralni ponauceni 😀 Heart-warming. Uz tu jen chybi aznoh aby prohlasil jak si mi to nandal, jak on mi to nandal a jak mi to rano nandal nocnik. Nejlip v Bohnicich. Pak to bude kompletni 😀 😀 😀

     • Vzhledem k tomu že to sám zmiňuješ tak se tak cítíš, že jsme Ti to nandal… Cítíš se poražený a zostuzený. Proto ty nejisté smajlíky a pokus o humor. Aby jsi to zastřel.

      Nebylo to mým úmyslem. Jen jsem sem napsal čeho jsem si u Tebe všiml a posteskl jsem si mimo Tebe (Tebe se to vůbec netýkalo) na staré dobré časy.

     • Maudit 31.8.2019 at 19:34
      „Jinymi slovy oni netestujou s vodnikem proto, ze by to nejakej konkretni procesor potreboval,“ – naprosto zcestná a nelogická výmluva, jako obvykle.. jsi nějak pozapomněl, že to jsou vše OCnuté cpu. 😀 Nabízí 3900X, 9700K, 9900K a 9900KF, vše pouze s garancí na minimálně 240 AIO, absolutně není co řešit, máš to tam napsaný. 🙂 Nejlepší ale je, že to používáš jen jako výmluvu. I kdyby to bylo na vzduchu, tak to nic neřeší, pořád se 70% těch cpu nedostane na 5GHz. 🙂

      S tím AVX je zcela zřejmý, že sis to o AVX dnes někde vygoogloval a opsal to sem. 🙂 Naprosto tě to prozradilo, protože jinak bys sem ty obecný věci o AVX vůbec nepsal. To je základ, kterej zná každej overclocker, pouze někdo pro koho je to nová informace to může překvapeně opisovat do fóra. 😀 prostě lama…

      Až se budeš mauditku doučovat o boostu tvé imaginární 9900K, tak si na tvém oblíbeném Nexusu zároveň dohledej jak funguje BCLK, abys opět nebyl za vola, že když se na 5GHz nedostanou s multiplierem, tak se tam dostanou přes BCLK, máš tam o tom video. 😀

      Ukazuje se čím dál víc, že jsi skutečně jen teoretik, co si narychlo googluje info na netu, ale nevíš o overclockingu prakticky nic.

     • No ja nejsem ten, kdo tu psal „Navíc to je vše 5GHz bez AVX, s AVX se na 5GHz dostane tak 1%“, jako by se AVX nejak vypinalo 😀 To ty 😀 😀 😀

      Aneb:
      „To je základ, kterej zná každej overclocker, pouze někdo pro koho je to nová informace to může překvapeně opisovat do fóra.“ 😀 Overclockere 😀 😀 😀 😀

     • Kdo dostal nandano Mauditko, jsi tak akorat tradicne ty. Treba tahle perla
      ‚V momente, kdy aplikace prestane AVX vyzuivat, se vrati multiplier na puvodni hodnotu (51 v tomhle pripade). To nema nic spolecnyho s bezne dosazitelnym OC danyho procesoru. “
      Kdyz ti to prevedu do mozna tobe srozumitelne reci zakladni skoly, tak v momente, kdy si nekdo koupil 9900k treba na encoding videa a enkoduje, CPU mu bezi treba na 4,8Ghz, protoze vic z toho CPU nevymackne pri te zatezi, tak jak mu ten tebou avizovany OC 5+Ghz pomaha? Je hezke, ze v momente, kdy se ten enkoding ukonci, tak se mu vysplha frekvenci vyse, ale to je mu celkem houby platne a pochopit by to mohl i nekdo jako ty.
      Napsat neco takoveho ve tvem originalu, to je opravdu majstrstyk 🙂

     • Já o žádném vypínání nic nepsal. 🙂 No shrňmě si to, tvoje bezcharakterní vymlouvací taktika funguje takto: Maudit plácne blbost… vzápětí si to uvědomí, ale místo toho aby se opravil, tak si řekne… za žádnou cenu to nepřiznám, budu zatloukat do nekonečna a vymlouvat se na cokoliv co mě napadne a tím se na tu kravinu co jsem tu napsal snad zapomene. 😀

      Bohužel (pro tebe) už tě tu většina lidí prokoukla, opakuješ se, stejně jako ve všech tvých předchozích failech: „touring má 200% výkonu pascalu“, „v dlss není upscaling“, „RT bude zvyšovat FPS“, „při vydání touringu bude k dispozici 21 RT her“ atd…

      Takže pro připomenutí tvých nových dvou fail kousků:
      #fail Maudit: “Neni problem 5GHz na vzduchu.”
      Reality check: 70% 9900K se na 5GHz vůbec nedostane
      https://siliconlottery.com/pages/statistics

      #fail Maudit 2.8.2019 at 22:59
      Ano, nereferencky maji vetsinou o neco lepsi vykon, ale ne v pripade Navi.
      Reality check: “Thanks to the factory overclock, the card achieves a 5% performance improvement over the AMD reference design, which is quite solid”
      https://www.techpowerup.com/review/asus-radeon-rx-5700-xt-strix-oc/34.html

      #mauditrektagain

     • Teda tenhle thread je fakt psycho… nejradši bych to celý zrušil smazáním toho kořenovýho komentáře, protože to je stejně částečně offtopic k článku a je to pořád jenom „Maudit neumí ustoupit“, někdo mu oponuje a ještě je to trochu personální, ale zase mi to přijde jako trochu rána pro ty, kdo investovali čas do toho odpovídání…

      Sice může být pravda, že s BCLK se dá dostat výš a trochu překonat ten problém, že na Intelu je granularita násobiče jenom po celých 100 MHz, ale chtělo by to nějaký doklad toho, jaké výsledky to v praxi dává. IIRC většina lidí používá k OC jenom násobič, ne BCLK (ale většina lidí asi taktuje jenom na hraní a teda viz https://www.cnews.cz/amd-v-jednu-chvili-zmenilo-boost-ryzenu-3000-zavislost-na-teplote/#comment-216545 ). Třeba na Ryzenech ale BCLK některým lidem zdá se dokáže zvednout dosažitelnou frekvenci, tam to zdá se trošku používané je.
      Jenže druhá věc je, že zvyšování BCLK může vést k nestabilitě PCIe (aspoň na těch Ryzenech), takže například The Stilt to na nich nedoporučuje dělat.

      Ovšem jinak je tenhle thread o tom, že Maudit musí mít poslední slovo a za žádnou cenu nikdy nechce ustoupit/slevit/uznat, že realita není tak černobílá, jak typicky vyhroceně tvrdí, takže pořád bude vytahovat nějaký klidně nepodstatný detaily, aby nemusel z debaty odejít jako ten, co symbolicky prohrál. Přitom je to o nějaký naprostý blbosti, ale musí o tom být 54 příspěvků, protože prostě něčí ego. Smutný.

     • Tady jsme se rozhodli zrušit asi 54příspěvkové vlákno, kde se v podstatě pořád dohadovalo o tom čísle z Silicon Lottery, že jenom cca 30% z i9-9900K jim při třídění zvládá přetaktování na 5,0 GHz (plus je v tom započítaných ještě těch 5 nebo 7 %, teď nevím, které dají i 5,1 GHz a jdou do té třídy).

      Přijde mi, že tu někdo (nejmenovaná osoba začínající na M) musel mít za každou cenu poslední slovo a za žádnou cenu nikdy nechce ustoupit/slevit/uznat, že realita není tak černobílá, jak to typicky vyhroceně tvrdí, takže pořád bude vytahovat nějaký klidně nepodstatný detaily, aby nemusel z debaty odejít jako ten, co symbolicky prohrál. Přitom je to o nějaký naprostý blbosti, ale musí o tom být 50+ příspěvků… je mi líto, že to je teď rána pro ty, kdo investovali čas do odpovídání, protože se jim zdálo, že je třeba něco uvést na pravou míru… ale ono by to tu asi pokračovalo ještě čert ví jak dlouho.

      • Tak teda jednoduchy otazka na redakci:
       – Je pravda, ze data Silicon Lottery jsou zalozena ciste na taktovani pomoci multiplieru? Ano/ne?
       – Je pravda, ze taktovat se da dal pomoci zvedani frekvence BCLK, jehoz vysledek je zavisly na konkretni desce, pametech atd.? Ano/ne?

       Takovy jednoduchy odpovedi snad zvladnete, ne? 🙂

      • Máte pocit, že chceme, aby to tu celé začalo znovu? Nemluvě o tom drzým tónu.

       Sice může být pravda, že s BCLK se dá dostat výš než jenom s násobičem a trochu překonat ten problém, že na Intelu je granularita násobiče jenom po celých 100 MHz, ale chtělo by to nějaký doklad toho, jaké výsledky to v praxi dává. IIRC většina lidí používá k OC jenom násobič, ne BCLK (ale většina lidí asi taktuje jenom na hraní a teda viz https://www.cnews.cz/amd-v-jednu-chvili-zmenilo-boost-ryzenu-3000-zavislost-na-teplote/#comment-216545 ). Třeba na Ryzenech ale BCLK některým lidem zdá se dokáže zvednout dosažitelnou frekvenci, tam to zdá se trošku používané je.
       Jenže druhá věc je, že zvyšování BCLK může vést k nestabilitě PCIe (aspoň na těch Ryzenech), takže například The Stilt to na nich nedoporučuje dělat.

       Ale ta statistika jim (Silicon Lottery) prostě vychází tak, jak vychází, a IMHO bylo naprosto zbytečný se o tom do krve hádat (zvlášť, když motivace je možná čistě ta, že se vám to prostě nelíbí), jak jste to předváděl, protože popřít ten jejich výsledek tím stejně nemůžete.

      • Postoval jsem v tom vlakne link tusim na Guru3D, kde to bylo. Ted ho budu muset najit znovu.

      • Sorry, tak to byl PCGamer. Je to tam krasne popsany a mluvi se tam dokonce konkretne o Coffee Lake:

       „For example, the Coffee Lake test CPU for this guide was not stable in a 51×100 configuration but was able to run normally using a 50×102 configuration. That produces the same 5.1 GHz result, but idiosyncrasies allowed for one and not the other. BCLK adjustments go both ways, so you can always go lower for added stability, e.g. 51×99 might work where 50×100 did not.“
       https://www.pcgamer.com/uk/how-to-overclock-intel-cpus/

       Takze posledni moje otazka, aby sme to uzavreli a neroztahovali zas to vlakno, kdyz to teda nechcete:

       Kdyz se 91% i9-9900k dostane na 4.9GHz a 30% na 5GHz ciste za pouziti multiplieru, je realny, ze se jich vetsina dostane k 5GHz za pouziti BCLK overclockingu, viz. ty detaily nahore? Ano/ne?

       Preju hezkej zbytek vikendu.

      • @ad PCGamer – vždyť já taky možnost přes BCLK nepopírám, asi jste nečetl to, co jsem tu napsal. Nicméně

       1) nevíte, jestli ten overclock PCGameru bylo stabilní podle metodiky Silicon Lottery – mohl být, nemusel.
       2) Taky nevím, jestli to třeba nemůže být případ rozdílných výsledků s vzorky zaslanými do recenzí Intelem a prodejními čipy, které binuje Silicon Lottery. Firmy mají možnost pro recenze vybrat nejlepší kousky (nebo třeba jenom vyřadit nejhorší, což taky může výsledky zkreslit), i když nemůžeme vědět, jestli to dělají.
       3) vzorek o velikosti jeden kus – nevíte, jak moc je to typické nebo naopak neobvyklé.

       „Kdyz se 91% i9-9900k dostane na 4.9GHz a 30% na 5GHz ciste za pouziti multiplieru, je realny, ze se jich vetsina dostane k 5GHz za pouziti BCLK overclockingu, viz. ty detaily nahore? Ano/ne?“

       To nevíme ani já, ani vy. Viz předchozí. Aby se to zjistilo, by se musely používat stejné podmínky jako u Silicon Lottery.

       —————————————-
       P.S.: Já jsem si fakt nedělal legraci, když jsem psal „Máte pocit, že chceme, aby to tu celé začalo znovu?“

       „Preju hezkej zbytek vikendu.“ Velmi potěší, když jsem teď s vaší grafomanií strávil v Neděli nechci vědět kolik času.
       Hezkej kontrast s tím „Takovy jednoduchy odpovedi snad zvladnete, ne?“

       —————————————-
       Edit 2: Ad Maudit:
       1) Smazal jsem ti to proto, protože jsem jasně řekl, aby se už k tomu flamu nevracelo, když už byl jednou smazanej. Kdyby to bylo téma k 9900K, tak by to problém nebyl, ale tahle diskuze je obří, takže je lepší, když to tu nebude. A přesně jak jsem říkal, už se to tady zase rozjíždí znovu, což ukazuje, že to bylo správný rozhodnutí. Lituju, že jsem nesmazal hned ten tvůj první pokus to oživit a jako debil na to odpovídal, což je trochu výsměch těm ostatním, co při tom byli smazaní.
       2) Kromě toho to ani moc nedávalo smysl, až jsem si říkal, co se tam na tý druhý straně děje. Říkal jsem ti, že jeden test, kterej si našel, je jenom jeden údaj, takže vzorek o počtu 1, u kterýho tím pádem není jasná relevance – to snad všichni chápeme.
       Ty mi na to odporuješ tím, že „je to obecné, protože ten návod na taktování pomocí BCLK se dá dělat u všech čipů“. No WTF, rouzuměl jsi/četli jsi vůbec? To je přece úplně jiná věc a je to naprosto irelevantní. Achjo, zase spousta energie vynaložená na odpovídání, ale ty prostě když se jednou rozhodneš odporovat, tak musíš automaticky vždycky nesouhlasit se vším, ať to je cokoliv, nebo rovnou útočit.

       A nemysli si, že když si budeš hrát na chudáka a umlčovanýho trpitele, tak budeme mít strach smazat spam/offtopic/bordel v momentě, když je to třeba. Většinou jsou tady diskuze 100% a úplně bez moderace, jak tu každej dlouhodobější čtenář ví. Ale když už je to třeba, tak to dělat budeme. A neděláme to proto, že bychom chtěli – pro nás je to práce a ztracený hodiny času navíc a není to nic příjemnýho. Ale bez pořádku se úroveň zvrhává a degeneruje čím dál víc, a teda se to dělat musí.

  • No počkám si až nový BIOS zkusí známí co mají celkem základní chladič FERA3 (https://bit.ly/2nChVjZ) jestli se něco změnilo. Co vím tak nejprodávanější R5 3600 to bez potíží uchladilo i po OC.
   Na 12-16 jádro už asi nikdo nepoužije základní chladič (nikdo rozumný).
   Recenze CPU dělá většina redakcí s vodníkem, takže bych řek že se zde nic nemění s vodníkem se lehce udrží pod 75°C.

     • Tynyt tu psal, že má Feru 3 na 3800X a stačí mu to. Jak na to koukám, AC 34 a Fera 3 mají cca stejný rozměry a vypadají velmi podobně, první uvádí pro procíky do 150W, druhý do 180W… Jak jsem psal, Fera 3 + 3700X, až mi to přijde, vyzkouším, uvidím, dám vědět…

      • Fakt by mě zajímalo ať ukáže jaké má teploty a to pod Prime95. Fera3 je dobrá, ale až tak dobrá?

  • Hele Hnizdile, muzes uvest „tu tvoji realitu“ nekde v cislech? Muzes uvest nejaky spolehlivy zdroj, ktery meril v dobe vydani a po vydani biosu nameril snizeni vysledku, ktere stoji aspon za namaju nekolika uhozu klavesnice?

   Srandovni jak trollove jako ty omlouvaji bezpenostni chyby Intelu, dopady zaplat a zpomaleni CPU, treba na urovni 2-5% je „nic“, a tady se mozna (pokud to nekdo potvrdi) bavime o rozdilech mensich na urovni 0-1%..ale Hnizdil a dalsi trollove maji jasno..
   „Hmmm, takze konspiracni teorie, ze AMD procesory vydane na recenze z pocatku vyhnane na krev s nebezpecnym napetim nakonec potichu zpomali, se stavaji realitou. Lidi se zakladnim nebo jinym obycejnym chladicem maji ted smulu“
   Ve tve hlave ano konspiratore 🙂

 4. Ať už to bylo s tou Agesou jakkoliv, to vydání nových Ryzenů prostě zase nebylo dobře zvládnutý. Vydání asi mělo být o něco odložené, protože výrobci zřejmě neměli dostatek času na odladění BIOSů; jak u nových X570, tak u starších čipsetů. Situaci okolo boostu/OC/PBO asi také příliš nepomohlo video od AMD https://youtu.be/o2SzF3IiMaE?t=642 (zde z HWunboxed, kde to komentují). Na druhou stranu, úprava chování boostu nemá na výkon Ryzenů zásadní vliv, jen je zřejmé, že potřebují dobré chlazení, jak už zmiňuji v příspěvku výše.

  • „vydání nových Ryzenů prostě zase nebylo dobře zvládnutý.“

   No, možno, ale už teraz je zo správ o predajoch/podieloch na predajoch nových 3000 Ryzenov zrejmé že tie CPUčka ľudia prijali viac než pozitívne napriek nejakým pôrodným bolestiam, úpravám taktov – boostov či cene…

   …ono takému R5 3600 za 190€ alebo aj 3700X za 330€ ani veľmi niet čo reálne vytknúť – snáť len absenciu iGPU ako „zálohy“ ale inak ma nič nenapadá.

      • takze AMD snizi boost dle puvodniho zdroje kvuli dlouhodobe spolehlivosti, cimz se potvrdily obavy z nesmyslnych napeti a teplot, ale ruda uderka bude dal buzerovat ty kteri meli od zacatku pravdu… ani se nestydi…

      • Až se skutečně něco potvrdí, tak je možné dělat závěry… zatím se i tu v článku píše, že pravděpodobně většina recenzí byla dělána už s touto úpravou. Ale koukám, že tady už je lynč v plném proudu. 🙂

      • „Samotné frekvence tedy nebyly sníženy, přesně formulováno se místo toho ztížilo jejich dosažení. Jak už bylo řečeno výš, nemusí asi jít o jedinou změnu. Ovšem o těch případných dalších bohužel nic takto konkrétního nevíme.“
       ..zkus hnizdile neco jako brejle treba a nebo si ten clanek aspon precti.
       Jinak to co jsem uz psal drive matlovy Vladarovy.. test na HWUnboxed treba pro desku Gigabyte Aeorus Extreme ma AGESu 1.0.0.3ABB a i s tou AGESOU nameril jednovlaknove trubo 4,55, coz je nad specifikace AMD a podle toho, jak to chapu, tak tahle AGESA patri k tem tvym „snizenym boostum“.
       Zkus mi teda vysvetlit, jak to mohli namerit, kdyz preci snizuji ten tvuj tzv „boost“ ?

      • Tombo, formuloval bych opatrněji 😀
       “Samotné frekvence tedy nebyly sníženy, přesně formulováno se místo toho ztížilo jejich dosažení.“ … to je jako říct, že frekvence CPU poběží v pohodě na 10Ghz, dokud teplota CPU nepřekročí 22° … to znamená nikdy … tím na nic nepoukazuji, jen na tu tvoji (nebo něčí) formulaci 🙂

      • HWUnboxed alias techspot .. 😀 A to chcrs aby te lidi brali vazne? 😀

      • Muadite, misto tech vysmevacnych komentaru, ktre jen poukazuji na tvuj pokriveny charakter, by jsi mohl dat nejaky dukaz tvrzeni, na kterych je tvuj vysmech zalozen.
       Pokud je zalozen na to, ze pravidelne telmer v kazde debate tady jsi usvedcen ze lhani a neustaleho prekrucovani, tak opravdu nevim, cemu se chces vysmivat, kdyz kazdy se smeje tak akorst tobe.

   • Asi tak. Já to měl takhle – doma 2x Skylake na stejných deskách, i3-6100 a i7-6700. V rámci domácí rotace počítačů jsem uvažoval, jestli vylepšit to s i3, nebo raději nový PC. Z bazaru nic nekupuju a po spočtení nákladů (procesor, grafika, paměti) mi vyšlo, že lepší je nový PC. Uvažoval jsem o i7-8700, ale proč nevzít za stejnou cenu 2 jádra navíc, že… takže 3700X.

      • 🙂 Tím bylo myšleno že to dosahuje toho turba jakého má 🙂 Nejde o měření pindíků 🙂 Ale tohle Ti určitě došlo takže to beru jen jako humornou vsuvku 🙂

      • Miky zatím čeká 😉 měl bych ho mít doma o víkendu. Jak velkej budu mít pindík je v současné době zatím spíše otázka odladěnosti BIOSu a taky trocha té silikonové loterie. I když tak nějak už vím, jak 3700X na B450 Tomahawku šlape u jiných uživatelů.

      • Miky, přeji ti to, já ještě počkám, co provede příští rok Intel a pokud nic převratné, přijde zen 3 …

      • Tak čekat se dá pořád, ale já už musel. Od Comet Laku nečekám nic převratného, nějaké nové fíčury, zřejmě vyšší takty a taky vyšší spotřebu. Ceny budou taky na výši 😉

 5. Klasicky podel by amd no.
  Bulldozer zaslape core do zeme!
  Zcela novy Polaris RX480
  Zcela nova karta RX580
  Zcela nova RX590
  Poor Volta! XD XD
  Ryzen 3000 nedosahuje puvodnich specifikacich ani v DDokonale garazi, fora se plni stiznostmi ohledne deklarovaneho turba.
  Bulldozer neni dle US soudu CAL plnohodnotny 8mi valec, ackoli se tak prodaval (za tohle bych se nesoudil osobne, soudil bych se za ubohy vykon, pres obrovkse sliby marketingu jak amd zadupe intel pomoci bd do zeme, jeste ze jsem tehdy koupil i72600K@5,2GHZ na vode samo).

  Proste amd lze, nebo slibuje co nemuze splnit. A to ja pratele nemam rad. Jsem zvedav, jestli se taky neobjevi zaloba na ten boost.

  • OK, AMD nemá zvládnutý marketing.
   A to, že má modul bulldozeru 4 stavební jednotky, kdy z toho 1 je sdílená s druhým modulem, mi spíše připadá jako 2 jádra s jednou s dílenou jednotkou, než naopak. Ale to se podle mě dostáváme do amerického způsobu přemýšlení, kde jde v první a poslední řadě hlavně o prachy a ne to zdravý rozum.

 6. Koukám, tady už se vesele lynčuje a každý už má jasno. 🙂 Já si v klidu s popcornem v ruce počkám jaká bude realita. Je pravda, že pokud AMD trvale sníží (byť o pár procent) výkon oproti stavu v reviews, tak by to nebylo úplně košer. To se ale teprve ukáže.
  Ovšem i Intel snížil výkon CPU až o desítky procent (a jsou na něj za to podané hromadné žaloby), takže máslo na hlavě by zdaleka nemělo jen AMD.

 7. Tak už vážne neviem, čo si mám o AMD myslieť, to sa akože rozhodli na falošnom marketingu a odrb…. ľudí zvyšovať predaje ?
  – keď som prvýkrát čítal ako obhajujú teplotu 105C na nových grafikách nasledoval smiech, fakt nemá chybu
  – turbo CPU – dávam za pravdu všetkým, ktorý vysoké napätie kritizovali, o tom nemá zmysel polemizovať
  Záver z internetových diskusií a čas stravený na zahraničných weboch mi pomohol k rozhodnutiu, buď zoberem nové KS od Intelu, alebo počkám na Comet Lake, tie budú hodne zaujímavé.
  AMD by sa malo ľuďom ospravedlniť a aspon čiastočne kompenzovať, trebárs zľavou na zakúpenie nového produktu.

      • Mě se líbí, jak do všech ostatních jdeš ať si furt něco nastudujou/doloží/dokážou, ale Tynyt byl jedinej, kdo tam řekl, jaký teploty má na reálným vlastním procesoru. Ty jsi celou dobu jenom teoretizoval, že to musí být přesně tak a tak, protože si to ty tak myslíš. Jako minimálně metodicky je to trošku problematický. Co takhle zametat před vlastním prahem.

      • Je to tynyt. Nema smysl verit mu cokoliv. Stejne jako nikomu jinymu tady. Od toho mame recenze.

      • Jako promiň, ale nemám jen tebe. 😁 Mám i práci a rodinu.
       Já myslím, že vše podstatné v tom „testu“ je. Kromě toho, tohle ST/MT porovnání chtěl Tombo, takže tak nějak nechápu, oč ti jde?

       Kromě toho, proč bych měl plýtvat svým časem na měření a zachytávání nějakých průběhů čehokoli, když obratem přijde Maudit a prohlásí mě za lháře? Mně z toho vychází, že to je sypání perel sviním.

   • @Jan Olšan, keď niekto neverí v degradaci procesoru, tak si to musí naštudovat nie ?
    b/ keď tynyt postol zbabraný test, bol si to práve ty, ktorý sa rozplýval superlatívom “ super“, ale že test neobsahuje najzákladnejšiu vec – frekvenciu a výkon, to si schválne prehliadol, vážne zaujímavé…
    c/ zametať pred vlastným prahem kľudne môžem, napíš čo ťa presne zaujíma o Intel 16c/32t respektive o RTX 2080Ti a dám ti odpoveď
    d/ prestaňme sa tu hrať na malé deti OK

      • 😀
       Vladarko, ja myslim, ze prave nejpis sedis na Ryzenu, ktery ti zacina horet pod zadnici 😀

       Zkus misto toho neustaleho placani slamy, prinest nejaky potvrzeny argument ohledne degradace Ryzen CPU. Zatim co od tebe clovek vidi, jsou neustale vyroky o necem, co nikdo v praxi nevidel. Zkus se trosku namahat a prispet i necim jinym nez tim, ze netusis 95% casu, o cem ty diskuse jsou.

      • tombotrololo, si ty kompletný ? Kde niekto písal o degradaci CPU po necelých dvoch mesiacoch ? Jedná sa o postupné zhoršovanie parametrov procesora a práve z toho dôvodu vystrašené AMD znižuje teploty/voltáž.

      • Takze zase nic Vladar :)) zustavame v oblasti dojmu a hlavne patlame vsechno dohromady, co se zrovna hodi.
       Jinak filmari..porad se divim, ze nepises, ze teploty CPU treba v notebooku presahujici 90C nejsou problem..byt tebou davno pisu po forech a stezuji si na to :))

      • tombotrololo, ty fakt absolutne nechápeš co ten krok AMD znamená. Samotné teploty, ako píšeš úplne od veci v prípade notebooku, procesoru neškodia, to čo je nebezpečné a degradujúce procesor, je kombinácia vysokej teploty pod vysokým napetím.
       Ja viem, že počítače nie sú tvoja parketa, ale aspon základy sa snaž vstrebat….

      • Hele filmovy prumysle..to ze ty porad dokolecka opkaujes jak kafemlejnek jednu vec dokola, neznamena, ze je to pravda. Nedal jsi jeden technicky podlozeny argument, ktery by potvrzoval, ze ta CPU bezi mimo specifikace vyrobce. Jak ty specifikace urci je na nem. Takze tvoje dokolecka omilana tvrzeni nejsou nic jineho nez jen jedna z tvych mnohych fabulaci a nic jineho. Az zacnou houfne nejaka CPU odchazet, jako treba intelovske Atomy, tak se znovu prihlas. Do te doby mlatis prazdnou slamu.
       Psat co jsi za matlu, ktery ani nechape co je kodek, bezmyslenkovite opakuje veci z jinych for, nema cenu, protoze to jednak kazdy stejne vidi, jednak bych se opakoval za chvili jako ty.

      • tombotrololo, tady to máš z recenzie, tvoje sprostosti si nechaj pre DDovečky :

       Jak se procesory dostávaly mezi uživatele, lidé se stále častěji ptali, proč je napětí v Boostu až 1,5 V, což je pro 7 nm vskutku brutální napětí (zdravý limit této výroby je 1,3 V). Proč také systémy nejsou stabilní mnohdy i na defaultu, a proč vlastně nic nedělá PBO, které AMD v podstatě ukradlo zákazníkům a využilo jej pro první testy a recenze. Také otázky kolem extrémních teplot na default a vyšší spotřeby než je udávaná, nedávaly AMD spát. AMD pod tímto tlakem zařadilo zpátečku. Nový BIOS (AGESA 1.0.0.4 v něm) snižuje Boost a napětí a také tím pádem výkon.

      • 😀
       Sorry trolle, ale opakovat se uz nebudu. Az budes mit neco v ruce krome mlaceni slamy, tak se prihlas.

      • tombotrololo, určte ťa bude zaujímat :

       Shamino prozradil, že AMD po prvotních BIOSech, které měly za úkol ukázat co nejvyšší výkon, je každá další AGESA spíše zaměřená na lepší efektivitu, a delší životnost čipů. Napětí jde dolů a také prý i hodnoty Boostu. Je jasné, že procesory s Boost napětím 1,5 V a teplotou v zátěži nad 80 °C se totiž za pár měsíců odporoučí do křemíkového nebe.

      • Tak já tady s dovolením vstoupím s vlastní zkušeností. A můžu to i o víkendu nafotit… Pokud bude někdo mermomocí chtít.
       1.5 jsem neviděl. Pravda nepoužíval jsem ty první BIOSy. Ale 1.4 max 1.45 ano. Nikdy ale, když jela všechna jádra. Od ručního nastavení na 1.35 se mi to k 1.4 ani nepřiblížilo a prakticky to tu hodnotu drží a to mám všechny jádra na max.
       Počítám, že třeba Guru3D to znovu přetestuje s novými BIOSy a ještě zopakuji teprve přijde Ryzen 3950 a ten už bude 100% testován pod novými BIOSy. Zbylá debata je myslím zbytečná.

      • Vladar fabulacni plky od Tebe mne nezajimaji. Zajdi si nekam na zakladku nebo na stredni a zeptej se ucitelu, jaky je rozdil mezi fabulaci a korektnim argumentem.
       Mozna az to pochopis, prestanes pode mnou spamovat.

      • KOCHREN, tebe sa dá veriť a dík za ponuku testu. AIDA64 stability test bude fajn + ten boost v ST, to bude vyžadovať video obrazovky, aby si nebol napadnuteľný za manipuláciu.

       Inak ja hodnotím nové Ryzeny ako veľmi dobré procesory IPC, frekvencie, výkon, TDP, za podmienky, že ich necháme pracovať v efektívnom pásme. Celé to nešťastie si spôsobilo AMD samo, tou zúfalou snahou dorovnať Intel výkonom v ST, málovláknových aplikáciách a hrách. Prepálili to nevhodne vysokým napetím a teraz musia riešiť
       ten humbuk, to fakt nemali za potrebu. Stalo sa, musia zaradiť spiatočku, otvorene priznať chybu, vydať stabilný bios a o pár mesiacov bude všetko OK.

      • „to bude vyžadovať video obrazovky, aby si nebol napadnuteľný za manipuláciu.“ ROFL po mě chce zase výpis biosu, borec si asi myslí, že každej na něj má celej den času 😀

      • Aznohh, ty truhlíku, veď to je pár minút, zapneš snímanie obrazovky, spustíš monitorovacie apky a R15 v ST, zavesíš na YT/Vimeo a je to. Asi tak stotina času z toho, co si obetoval na svoje vysoko-odborné komenty len v tomto vlákne, huh….

      • No jako důkaz je fajn věc, ale je to jeho čas, já bejt v jeho botách…

      • Asi by som mal ísť príkladom, keď žiadam test. V linku je video – zosnímaná obrazovka testu teploty procesora v ST Cinebench R15.
       CPU : I9-7960X 16C/32T
       OS : Windows 10 v.1903
       Frekvencia ST : 4.8GHz
       teplota priem. : 60 C
       teplota max. : 63 C
       monitoring : CoreTemp, CPU-Z
       link na videotest :
       https://youtu.be/qUnDI3XnkcM

      • Jak by řekl Maudit, jasnej fejk, kterej najdu na netu a postnu na youtube za 5 minut. 🙂

      • Aznohh, tebe vážne šibe ? Veď som to video robil pred hodinou. S tebou je to na pováženie…

      • KOCHREN, paráda, konečne sme pokročili od plácaní do vyššieho levelu. Tak sa k testu troška vyjadrím:
       – frekvencia 4.2GHz allcore – veľmi dobre
       – TDP 90W, na pretaktované 6-jadro – paráda
       – teplota CPU 75st. – AIDA64 nežmýka z procesora maximum a neviem typ chladiča – nevyjadrujem sa
       – Vcore 1.384 – 1.395V – určite by som skúsil ubrať a pohrať sa s kalibráciou napetia /obyčajne býva niekoľko stupňová/
       Celkovo to vypadá na veľmi dobrý 6-jadrový procesor, výkon bude troška zostávať v 1-4 vláknových aplikáciách skrzeva absenciu max. ST turba pri danom nastavení.

      • Ber to tak, ze normalne to nema mit na vsech jadrech tyto hodnoty (4.2). Delal jsem OC. Ani jsem v cipove loterii nemel uzasnou ruku 🙂 ty 3600 jsou vlastne nejmin vydarene cipy (ty uplne nejhorsi budou nejspis v Ryzen 3500)

       OC – Dostal jsem se k 4.23 pak uz to zacalo chtit hodne napajeni navic. To jsem nechtel a tak jsem se ustalil na 4.2. Vzdy o neco klesnu nez jake najdu optimalni maximum. Vetsina testu probehla na 1.38V ani jsem nepostrehl kdy to skocilo vys. Ve hrach a windows to drzi tech 1.35V. Stoupne to az pri max vytizeni. Je skoda ze neumim (mozna to ani nejde) dat ten singlecore treba na 4.3-4.4 . Umim zatim jen hybat se vsemi jadry. Jak vidis, tak ale zadne hodnoty 1.45-1.5V. A to ani po OC. Podle me to je jeste neodladenosti biosu ty vysole hodnoty.

       Teploty – No tak si vem jake bylo dnes vedro 😀 Jsem myslel ze zdechnu… Normalne byvam do 70°C i pod Prime95.

       Vykon je zajimavy po OC sem se dostal na vykon Ryzen 1700@3.8GHz a to ten procesor ma o 2 jádra a 4 vlakna vic. viz https://ctrlv.cz/7dYy

      • Ano, potenciálny výkon a OC som pochválil. To napetie ti stúpa z dôvodu nevhodne nastavenej kalibrácie /v BIOS/.
       1.45-1.5V dosahujú Ryzeny pri max. turbe +4.4GHz, to neni tvoj prípad, preto je nižšie.
       Nastavenie po jadrách neumožňujú všetky dosky, skus to ešte pohľadať. To sa potom robí negatívnym offsetom Vcore.

      • To nevadí, že má R3600 výrobcom špecifikovanú max. frekvenciu 4.2GHz, pri OC hodne záleží od kusa, ale to vieš.
       Rozmýšľaš veľmi dobre, presne o diskrétne pretaktovanie jadier by som sa pokúsil i ja. Ak máš otestovanú stabilitu na 4.2GHz allcore, nemusíš ísť dole, musiš odhaliť v BIOSe alebo RM možnosť nastavenie frekvencie jadier separátne a počítať s Vcore min. 1.45V 4.4GHz napríklad pre dve jadrá, pri tom napetí by si ale neuchladil all core, preto sa použije negatívny offset Vcore. Funguje to automaticky -požiadavka jednovláknovej aplikácie spustí 4.4GHz v okamžiku požiadavky na multi výkon klesne frekvencia procesora na frekvenciu najnižšie taktovaného jadra a s tým aj Vcore, v tvojom prípade teda na 1.35V.

      • JJ presne tak jsem to myslel 🙂 Jak bude chvilka tak se na to pokusim mrknout. Jinak Jak pro Tebe tak i pro dalsi mam svuj TS3 server na kterem se da pokecat kdyby si mel zajem.

       PS: ASUS BIOSy jsou dobre maji mnoho nastaveni, ale priznam se ze jsou na me i dost slozitze 🙂 Ja do ted hlavne pouzival Gigabyte a MSI a zvyhnul jsem si i na ASRock. U ASUS BIOSu se mam co ucit. Zkusim se domlůuvit s Michalem Simonkem ze bych za nim do ASUS zajel. Mam pro nej i nastestovane veci na recenze jen to nestiham sepsat 🙁

      • Ďakujem za pozvanie na server, Honza bude šťastný, keď už konečne odpochodujem z cnews, huh.
       Ak tam neni členom tombotrolo, rád prídem na návštevu.

      • Chodí tam jen kamarádi co se mnou hrávali WOT a WT. Napiš mi na kochren@seznam.cz. Pošlu Ti emailem přístup. Musíme se pak domluvit na čase, protože teď tam kvůli časovému vytížení nechodím.
       A jinak já často působím jako uklidňující spojka, takže si umím popovídat s mnoha lidmi i uklidnit nesnášenlivost. Tombombino se jen nechává lehce vyprovokovat. A je fakt že sám musíš uznat, že jsi tu ze začátku spustil trolling jak to AMD nefunguje. A já Ti dokázal že tomu tak není. Umění je umět si poslechnout i lidi s jiným názorem a pokud se s nimi dá diskutovat tak já s tím nemám problém 🙂

      • Na max. boost v ST vyšších modelov, a vysoké Vcore, teda hlavne 3800, 3900, 3950X som názor nezmenil, to sa ani nedá.
       Moc som zvedavý, aký max. boost bude na krabičke od 3950X po spustení predaja a aký boost namerajú recenzenti s new AGESA…. 4.7GHz údernícky to plán.

      • Z jakeho emailu mi budes psat?
       3950X novy BIOS a 4.7 – tak na to jsem zvedavy i ja (jak uz jsem psal) 🙂 Budou tam vybirat ty skoro nejlepsi cipy. Pocitam ze uplne nejlepsi cipy pujdpou do EPYCů. Osobne AMD trochu nechapu proc uz ted vyrukovali s Ryzen 3950X Meli si nechat neco na potom. Protoze Ryzen 3 nepocitam ze by prisel zas s navysenim jader. Naopak si myslim ze pro desktop bude tech 16 jader na delsi cas maximum. Ja bych max vydal 3900X a pak bych vydal Zen2+ s 7nm-EUV A az tam bych mozna prisel s 16jadrem. Pripadne az u Zen3.
       K tomu jak na tom bude 3950X zatim muzeme jen spekulovat. Radsi si vzdy pockam na realne testy.

      • Pravdepodobne z mirovladar08@gmail.com
       To 16-jadro sa zrejme v AMD rozhodli vydať skrzeva chystaného 10-jadra Comet Lake, ten bude kmitať na podstatne výšších frekvenciách a v 12-jadre nemajú istotu výkonovej prevahy v MT, kdežto 16-jadro im to zaručí určite.

      • AMD má u vyšších modelov zadeláno na pekný pruser a 3950X situáciu vyhrotí na maximum. V najnovšom videu uznávaný OC mistr vyhodnotil výsledky testov boostu nových Ryzenov, dopadlo to tragicky – 95% R3900X nedosahuje proklamovaného boostu. Komenty pod videom skloňujú pojmy AMD podvod i žaloba.
       https://www.youtube.com/watch?v=DgSoZAdk_E8

      • 3950 teprve přijde a uvidíme co se bude dít. Ale podle prozatimnich zkusenosti bych veril v max boost 4,6. No uvidime. Zatim mam zkusenosti jen s 3600 a 3700X modely. Tady vse slape jak ma. Uvidime snad se mi dostane do ruk i vyssi model. Ja mam ale nyni vse osefovane tak leda ze bych zase skladal. Pozdeji pujdu asi do 3900 pripadne 3950 misto 1700. Ale to az prijde ZEN3. Prozatim mi vykon dostacuje. A pak uz ty modely budou i levnejsi.

      • To video má za pár hodín vyše 20tisíc skuknutí v AMD sú určite z autora videa zelení…jak z toho ven….

      • Rikam nehrotil bych to 🙂 BIOSy maji jeste rezervy na opravy. Opravdu i ta 3600 bez zasahu do napajeni si brala az 1,45V aby boostovala 1 jadro na 4200 a multivlakno to boostovalo max na 3900 nebo 3950 ted si nejsme jisty. A jak sam vis tak ja ted boostuji vsechny jadra na 4200 a voltaz nemam tak vysoko.

       Jde videt, ze tento 7nm není zas tak dobry protoze ja jedu stavilne uz s puvodnimi 14nm Ryzeny na 3,9 (1700, 1600) . Z toho 1700 jsme potrapil kousek vic na 4GHz s 1,38V 1600 3,9GHz s 1,35V. AMD hodne zlepsilo IPC. Ostatne ted takt na takt ma lepsi nez Intel. Ten nyni vede diky vysokym taktum. Ale taky uz narazil na limity. Intel ma vyhodu ze si cipy navrhuje i vyrabi sam. Muze si tak lip vyladit vyrobni proces. Proto sem uz kdysi rikal ze si myslim, ze by bylo fajn kdyby AMD koupil SAMSUNG. Taky by slo ruku v ruce navrh s vyrobou. Aspon takovy je muj odhad.

      • „AMD sú určite z autora videa zelení“ – myslíš to, jak 8auer nové Ryzeny doporučuje a říká, že by je všichni měli koupit, protože 3900X je mnohem lepší volba než 9900K? 😀

      • Myslím to, ako večšina testovaných R3900X boostovala viac ako 100MHz pod proklamovaný boost AMD….

      • Hele Guru3D urcite zas vse pretestuje. I kdyz sam vim ze to je silene moc prace. A uvidime.

       Jinak Honzo cos psal dole a nejen Ti co měli kdysi rádi. AMD se už od prvních RYZENů povedl fenomenální návrat. Myslím si že by AMD nemuselo ani vydávat ten 3950.

       mvladar víš to by musely už kdysi padat žaloby i na Intel. Opravdu 7700K byly dost problémové a některé se hodně přehřívaly. Zmínil jsme to i v recenzi na NOCTUA D15. Některé krom tohoto chladiče a vodníka nic jiného neuchladilo. (zbývalo reklamovat nebo delid ale na delid neměli někteří odvahu) Díky tomu ani zdaleka nedosahovaly na boost.

      • 7700K som mal v kompe pred 8700K, ST boost dosahoval naprosto v pohode.

      • Pak jsi mel stesti na kus. Resili jsme dost kusu co se prehrivaly a nedosahovaly.

      • Ale u Intelu skutočne neni najmenší problém dosahovať ST boost, jedno jadro totiž nedokáže zahriať celé puzdro procesoru a navyše Intel CPU pracujú s nižším napetím jadra. Moje 16-jadro boostuje v ST do 5GHz a stačí mu 1.38V, teplota ďaleko pred leakage.
       Túto necnosť zaviedli až aktuálne Ryzeny, ktoré sa hrejú zvnútra, no a paradoxne sme sa dostali na úplný začiatok, keď niektorí vlastníci vehementne tvrdia, že majú teplotu 65C pri 4.4GHz /1.48V, skutek utek…

      • @Aznoh..vzhledem k tomu, ze jsem v nemecku nejaky ten patek zil, tak se mi libi, jak to ma Der8auer takove to ‚echtovni nemecke‘. Treba v tom videu kdyz rika, ze nekdo muze namitnout ze 4,375 je vlastne 4,4Ghz .. ale to rozhodne neni! 🙂 Jaky je to rozdil pro Stevovi, ktery je Australan a rekne..4,375..po zaokrouhleni je 4,4 ..zadny problem :))
       Principielne ma sice 8auer pravdu, ale Ja mam 2 notase Intelu a ani jeden taky nedava na Mhz presne turbo. Cekal bych, ze by mohl byt trosku flexibilnejsi v tech nazorech.
       Jinak ty vysledky jsou ze survey, ktera to ale nema vztazena k MB a jejim verzim, takze ty vysledky nemaji tu vypovidaci hodnotu, kterou mit mohli, coz je dost velka skoda.

      • Nepíšu teď… psal jsem že jsem řešil několik 7700K
       Jinak myslím, že už víš že neplácám do větru. V HW se pohybuji cca od svých 15 let je mi 40. ICT mě živí. A nebýt tu takoví blázni jako je HWspeedy tak bez potíží prozradím i víc. Ale speedy je nebezpečný šmírák, co se snaží šmírovat ostatní a zjišťovat soukromé věci. I proto jsem navrhl pokec na TS.

      • Jane to určitě ano já tím chtěl jen naznačit že svět není černobílý… I Intel není bezchybný… třeba tady mám mrtvé procesory z farmy za poslední rok… viz https://ctrlv.cz/WBpT
       A jak znalí vědí, tak CPU ve farmách není to co by makalo naplno. Nicméně to je jen ukázka. Do farem se používaly Intel CPU… (nebylo moc desek co by se hodilo do farem na platformě AMD a Intel vycházel levněji) Nedělám si iluze, že kdyby se používaly výhradně AMD že by to nevypadalo stejně… Jen mi vadí jednostranný vyhraněný přístup. A už i mvladar vidí, že není pravda, že by to nefungovalo. Proto jsem tu začal dávat osobní zkušenosti, ať se to zklidní a ukáže se jaká je realita. Jinak Jane Opravdu bych někdy rád pokecal. Pokud bys třeba někdy chtěl jen prohodit pár slov na TS, tak Tě rád uvítám. S některými odtud se sejdu i osobně. Kdyby ses přidal na pokec a grilování bylo by to fajn 🙂

 8. Kdyz tu vidim to trollskou negativitu nekterych jedincu…
  https://www.mindfactory.de/Hardware/Prozessoren+(CPU).html/listing_sort/3
  Trideno podle Topclicks..s poctem prodanych kusu
  1. AMD 3900x – 2240
  2. AMD 3600 – 6240
  3. AMD 3700x – 6690
  4. AMD 2600 – 53790 🙂
  5. AMD 3800x – 780
  6. Intel 9700k – 7630
  7. Intel 9900k – 6980
  8. AMD 2700X – 26580 🙂
  9. AMD 3600x – 1430
  10. AMD 2600x – 19480 🙂

  Vypada to, ze tak cca za tyden 3700x predezene celkove prodeje 9700k. Jinak prodeje 2xxx rady mluvi sami za sebe 😉
  AMD 117230 vs Intel 14610 .. kluci trollsti meli by jste pridat a rozsirit svou pusobnost do Nemecka 😉

     • Oboje, ale když se řeší aktuální úspěch toho nebo onoho, tak chcete tržní podíl, protože v celkovém poolu počítačů by se to projevilo až za X let, takže ten vám nic neřekne. Navíc o něm rozhoduje nejen to, co se kupuje, ale i to, co se vyhazuje, a ten efekt může hodně mást (já se to snažil vysvětlit v tamté diskusi, tak viz ten odkaz).

      Ta instalovaná báze by vás zajímala z jiných důvodů, třeba když byste chtěl vědět, jak moc mají už lidi šestijádra nebo osmijádra (třeba když se vývojář aplikace nad něčím rozhoduje a chce to vědět).
      Ale neřekne vám, jak moc je budou mít v budoucnu/jak moc je nakupujou zrovna teď.

      • nejake dukazy pro toto tvrzeni? jedine co se zatim skutecne resilo byly cinske kavarny s vice ucty na jednom PC a to bylo opraveno. o nicem dalsim podobnem jsem neslysel.

      • Takže Intel nemá podiel 82%, pretože Steam indikuje AMD procesory ako Intel, no to je fakt veliká nespravodlivosť, určite to doložíš relevantným odkazom, inak je to od teba trapošina…

      • navíc registruje čínské internetové kavárenské PC několikanásobně, je tam toho víc, proč Steam není relevantní.

      • To Steam trví, že už opravil. Je možný, že pořád něco prokluzuje, ale tipl bych si, že teď už to nebude významné nebo aspoň ne tolik.

      • Steam je absolutně nepřesný… Už ani nevím kdy se mě to ptalo a když už tak to bylo na ne AMD sestavě proč tomu tak je nevím. Ale nejsem sám s těmi zkušenostmi. Dále STEAM vůbec neřeší zda mám víc PC. Schválně by mě zajímalo co mám u sebe za HW uvedeno.

      • Hlavne mame data o podilech prodeju. Mindfactory podil pres 60%, real v desktopu max 17%, v noteboocich jeste min. Jiny nemecky eshopy reportujou mnohem mensi podily. To dokazuje co rikam uz dlouho- Mindfactory je shop AMD trollu 🙂 Naprosto nepopisuje realitu.

      • Jako pár magorů co má víc fandovství než rozumu (hmmm…) možná schválně půjde kupovat tam, aby ovlivnili statistiku, ale to můžou udělat i Inteláci, kterejch je podle tebe mnohem víc…
       Myslet si, že to nějak výrazně ohne čísla, je IMHO už trochu na úrovni konspiračních teorií.

      • Je možné, že si tu statistiku nemec cucá z prsta, pravdu sa nedozvieme…

      • Mauditku, muzes tady hodit ty data z jinych nemeckych obchodu 😀
       Jinak tak pruhledna lez, kterou se snazis opet „la vivat Intel“ shodit cokoliv co mu neni na kloneno…hele zkus neco trosku vic..to je fakt slabe trolle.

      • JO..Maudituv argument je cira lez a vymysl. Mindfactory enni zadny AMD shop. Staci se podivat, jak se prodavali drive 7700k, 6700k..to byli prodeje o rad uplne jinde
       6700k .. 45520 prodanych
       7700k .. 30000 prodanych
       6600k .. 33000 prodanych
       a to nejsou ani vsechny jejich proavane verze.
       AMD jim to jednuduse s nastupem Ryzenu postupne prebralo. To ze fanatici jako Maudit nedokazi prijmout tak jednoduchy fakt a budou lhat a fabulovat..co chete po tak narusenem jedinci.

      • To je jeden z mala tvych prispevku, ve kterem aspon nelzes a nekroutis se jako had.

      • Tak hloupost je hlavně vůbec argumentovat Steamem. Řeknu zítra kolegům v kanclech, co si tam pořídili Ryzeny na práci, ať rychle nainstalujou Steam, že jinak Vladař neuvidí, že je koupili. 😉

      • souhlas … co se steamu týče, zbytečná námaha cokoliv tam zkoumat … nedokazuje vůbec nic …

      • Steam je v poradku, ale nesmi se zapominat na to, ze jde jen o urcitou skupinu, ne celej trh. Neda se nic vyvozovat o trhu jako takovym. O hracich (vyjma chyb v datech jako ty cinsky vzorky) ma dobrou vypovidajici hodnotu. Ale zas bacha – jen o PC hracich.

      • ono je to jinak, ani z té hráčské základny tam nemají data zdaleka všichni …

     • „Steam hlavně ukazuje instalovanou bázi čistě u hráčů, tzn pouze část celkového trhu.“

      To nemusí být ale nějak moc nadhodnocovat Intel, jestli jde o to. Protože podle těch statistik je tam hromada hodně casual hráčů s běžnýma notebookama, iGPU Intel a tak.
      A na druhou stranu, kdyby se tam najednou měly přilít údaje z non-Steam kancelářských počítačů ve firmách a institucích, tak věřím, že by spíš podíl AMD ještě klesnul, protože AMD je silnější v domácnostech a Intel v OEM (ty firemní PC).

      • O to mi nešlo, pouze čistě o to, že se tu míchají dohromady dvě rozdílné věci, tzn obecné prodeje v německém obchodě a na to reakce Steamem. Steam je čistě herní záležitost, kdežto v tom obchodě se prodávají i stroje na práci. (koukám, že např. nějaká ta tisícovka NV Quader se jim tam prodala). Steam je jen podskupina.

  • Otázkou je, kdo je větší troll, jestli oni nebo vy. Oni to přehánějí na jednu stranu, vy na druhou. Ty prodeje z mindfactory jsou zajímavé, ale můžete z nich vyvozovat asi tak stejně, jako z toho, že se dneska v Kauflandu prodalo 10x víc Pepsi, než Coca-coly. Nedozvíte se z toho ani kdo toho prodá víc celkově, ani čí produkt je lepší.

   • Dobré jsou ty aktuální čísla, Ryzen 2xxx se prodávají lépe než 3xxx a není se čemu divit, mají výrazně lepší hodnotu.

    Lidi se ještě před půl krokem dokázali hádat do krve že třeba do herního počítače nemají kupovat i5-9400, protože stojí o nehorázných 500 víc než R5 2600, ale byl to Intel, tak byl špatný i když měl vyšší výkon. Teď je tu R5 3600, stojí o další tisícovku víc než stála ta i5, má stejný výkon, 2600 šla pro změnu o 500 dolů a když člověk napíše ať si člověk koupí 2600 a ne 3600, tak je za vola. Najednou u AMD o poměr cena/výkon nejde.

    Ceny jsou fakt ůžasné 2600 za 3,5 tisíce, 2700 za 5 tisíc…

   • „Otázkou je, kdo je větší troll, jestli oni nebo vy.“
    ..v tom pripade jste to moc nepochopil.
    To je odpoved pro vsechny fanaticke uctivace jiste znacky, kteri maji pocit, ze se RYzeny rozpadaji za chodu, vari se pod nimi deska a boostuji o Ghz nize nez by meli.. Ta prodejni cisla mluvi totiz neco uplne jineho, nez se tihle lide snazi neustale sugerovat.
    Mne je ve skutecnosti celkem fuk jak se prodavaji. Mne tesi, ze AMD se dostava ze sracek a ze mi diky jejich navratu v kompu beha misto 4jadra 8jadro a mohlo by tam behat i tech jader 12. Moc dal nez tohle, ale moje aliance s AMD nejde.

  • Tombo, to je jako s tou sklenicí, napůl prázdná, dopůl plná … spousta prodejů, eventální spousta nasraných, nebo spokojených … úhel pohledu, že … ta čísla jsou v pořádku, kdyby nebyla taková, mělo by AMD obrovský problém … z tohohle může těžit …

   • Proti argumentaci sklenice nemam namitek. Kazdy nemusi byt s RYzenu nadseny a jsou tam veci, ktere se klidne kritiovat daji. Treba i klidne rozdilne boosty na ruznych deskach, byt si nejsem jisty, kdo za to vlastne muze. Z praktickeho hlediska, to ale nic nemeni na tom, ze jsou to velmi podarena CPU. Ja mam taky v jednom notebooku Haswell, ve druhem Kaby Lake R a mam ‚snizeny‘ vykon diky bezpecnostnim chybam Intelu..vidi mne tu nekdo neustale plivat na Intel? Jestli mi ten notebook jede o par jednotek rychleji nebo pomaleji mne stejne nevythrhe.
    Pro mne je rozdil mezi rozumnou kritikou a nesmyslnym plivanim na vsechno co s Ryzeny souvisi 🙂

 9. Pre diskutujúcich tombomino a tynyt – asi ste tie posmešné poríspevky adresovali mne, tak aby sme mali jasno, napísal som to ako cítim a na základe praktických skúseností, určite sa nedám urážať. Tu končím diskusiu.
  Pekný deň.

 10. mozno tak nejde ani o fungovanie a poskodenie procesorov do buducna, pochybujem ze by AMD si dovolilo vydať nejake labijnejšie procesory…skor by som povedal, ze touto zmenou dosiahnu lepšiu vyťaženosť z waferov pri výrobe, čo je podla mna pravdepodobnejsi dôvod…molzno az prilis vela kusov bolo na 99% dobrých a to 1 % im chýbalo práve v tomto detaile boost frekvencii/teploty a mozno maju tym padom vela procesorov na sklade ktore su na tych 99% dobré a touto malou zmenou dokazu pustit viac kusov na trh, vieme ze AMD vyšponovalo púrocesory na maximum frekvencii a pri pretaktovani prakticky neostava ziadna rezerva…rozdiel vo vykone 1-2% nieje veľa, navyše vieme dobre ze casom AMD ladi vykon pomocou BIOSov pomerne vyrazne narozdiel od konkurentov, takze to o par mesiacov dobehnu…kazdopadne Ryzen 3950X uz bude mať asi všetko vyladené a detske choroby vyriešene, takze az tam sa ukaze kde Zen 2 na trhu patrí (zaujimave to bude hlavne z pozicie singlethreadu, multi bude na hony vzdialeny od Intelu vpredu)

  • A je pro to nějaký důvod? IMHO moc ne, slevová akce u Intelu nenastala (a IMHO ani není důvod, protože na svých zkrouhnutých přetížených 14nm linkách nestíhá i tak vyrábět a jeho 10nm je výsměch).

   Takže to pojede ještě chvíli v těchto kolejích a AMD má šanci (zejm. pokud zabojuje v notebookovém segmentu) dosáhnout na 50% podílu na trhu. Z určitého pohledu je to ale škoda, nebude tlak na zlevňování a inovace, na druhou stranu bude zajímavé sledovat, zda AMD přistoupí na podobnou hru, jakou hrál roky Intel, nebo zda si pojede svůj poměrně zásadní inovační cyklus.

   • Nekdy nechapu AMD proc si samo podrazi nohy…
    1. uz davno tu mohli mit 5700(X) v pouzitelnych nereferencnich provedenich (osobne nechapu kdo chtel ty referencni vrazdy)
    2. samo se diskriminuje v kancelarske oblasti. Jednoduse jsme ted vybavovali a budeme vybavovat nova pracoviste a vsechno to bude Intel… Proc? Protoze k Ryzenum by jsme museli pridavat dedikovane grafiky… Ja chapu, ze vyrabeji procesory bez grafik OK v poradku. Ale proc k sakru neudelaji desku kde na cipsetu bude integrovana grafika tak jak to delali kdysi? AMD tak prichazi o nemale zisky…
    3. pro me nepochopitelne opustili i nejprodavanejsi stredni tridu kde nic nemaji a RX 400, 500 jsou jiz proste za zenitem…

    • podle mě na víc finančně prostě aktuálně nemají – je vůbec div, že dokázali vylézt s prvním Zenem a utéct tak hrobníkovi z lopaty. Ono je moc dobře vidět, jak všechno fázují, aby jim vyšel cashflow. Na druhou stranu, takto zocelená firma má do budoucna dost velký potenciál – pokud někde něco nepodělají.

     • Tak to kazdopadne povedl se jim husarsky kousek. Ale cekal bych prave ze vydaji grafiky co nahradi RX 400, 500 v te tride se prodava vic grafik. A i to dalsi co prijde nahradi RX560 a zas minou hlavni proud. Ale nejsem si jisty to s nereferenckami ze to je nedostatkem fionanci. To se spis snazili co nejvic financi vyziskat tim ze prodavali jen referencky. Jen podle me to neni stastny krok. Diky tomu se 2060(S) 2070 stale prodavaly neohrozene.

      Dale ta kancelarska oblast je podle me fakt fail ty nenjnizsi cipsety mohly obsahovat jednoduchou grafiku, aby se daly vyuzit i v kancelarich a pod. Protoze 2200G, 2400G, 3200G, 2400G nejsou spatne, ale jak chces do uceben a pod silnejsi zelezo, tak procesorove jsou na urovni starych i7 a maji zbytecne vykonnou integrovanou grafiku.

      Fazuji nejen aby jim to financne vyslo ale i co se vyrobnich kapacit tyce. Je jasne ze to je jedina firma co musi na obou trzich bojovat a nema ty financni prostredky. Az Intel dokonci grafiky tak tu budou 2 firmy.

      Osobni uvaha
      A neco mi rika, ze jakmile Intel udela konkurence schopne grafiky, tak se bude snazit delat all in Intel. Uz kdysi vysachoval nVidii z cipsetu. Tak bych cekal ze se bude snazit o to same i v grafikach. AMD to teoreticky moc neohrozi oni taky budou mit vlastni grafiky a CPU.

      • Ta osobni uvaha je asi dost realna 🙂 Jak psal myslim nekde Holecek..NV uz nema v grafikach kam rust..ja bych pridal, ze uz muze de-facto jen ztracet.

      • Ohledně grafik je to velká otázka, zda ta 5600 nebude nakonec více než náhrada RX570/580 – to se nechme překvapit.
       Co se týká integrovaných grafik a kancelářských strojů (a přeneseně pak i notebooků), tady bych rád vypíchl dvě věci: první je, že tohle je starobylé území Intelu, kam se AMD prakticky podařilo jen čas od času nakouknout, ale nikoli se tam etablovat. Chybí zde vertikální integrace (síťovky, wifiny, apod. – tedy to, co kdysi začalo jako „Centrino“). A druhá věc je, poměrně nízké průměrné marže (většina notebooků a kancelářských PC jsou spíše levnější modely, ale zato je jich hodně – což při současném stavu výroby u AMD není optimální). V neposlední řadě tu je pak konzervativita lidí, kteří o těchto nákupech rozhodují, jde taky o to, že ve firmách mají určité HW prostředí, které by jim další platforma nabourala.

       Z mého pohledu tak AMD zvolilo segmenty trhu, kde si je jisté v kramflecích, a kde může poměrně jednoduše nastavit vyšší marže.

  • Mě to moc nepřekvapuje. Kolem mě se spousta lidí vrací zpět k AMD po takových 10 letech s Intelem. To jsou lidi, co měli vždy AMD raději, ale cpu prostě nestály za nic a tak byli donuceni kupovat Intel. Teď mají možnost opět podpořit AMD, protože Ryzeny jsou už plně konkurenční.