AMD chystá speciální procesory pro chromebooky: Ryzen 7 3700C a Ryzen 3 3250C

19

U procesorů AMD teď vzbuzují největší zájem nové 7nm mobilní Ryzeny 4000, ale vypadá to, že se současně objevila ještě jedna další novinka. Vypadá to, že firma vydává speciální mobilní Ryzeny řady C. Ty by zřejmě mohly skončit v počítačích typu chromebook, ale možná i v trošku podobně koncipovaných Windows 10X.

 

Ryzen řady C v zařízení Google Zork

Tyto dva procesory se objevily v databázích benchmarku Geekbench a nesou označení Ryzen 7 3700C a Ryzen 3 3250C (záznamů je několik, některé můžete vidět v galerii). Jde podle všeho o speciální modely mobilní řady 3000, byť asi odvozené od těch existujících – tedy od 12nm APU Picasso s jádry Zen, vyráběných na 12nm procesu. Parametrově vypadají podobně jako 15W Ryzen 7 3700U a Ryzen 3 3250U.

Podle Geekbenche byly testovány v zařízení nebo prototypové desce nazvané Google Zork, což je první indicie ukazující, o co by mohlo jít. Tou druhou je značení. Pokud se totiž vrátíme o rok zpátky do ledna 2019, odhalilo AMD tehdy dva procesory určené speciálně pro chromebooky: A6-9220C a A4-9120C – tedy se stejným písmenkem na konci. Na základě toho asi můžeme předběžně uzavřít, že i tyto dva nové procesory jsou speciální 12nm modely Ryzenů určené právě do chromebooků. Zork je pak asi kódové označení pro model chromebooku, který je na jejich základě vyvíjen, případně pro nějaký interní prototyp Google. Ještě by teoreticky mohlo jít i o trošku jiný druh zařízení, protože výsledky v Geekbench tvrdí, že byly naměřené na systému Android. Toto se ale zřejmě děje vždy, když Geekbench (androidí aplikace) běží na ChromeOS. Ale asi i skutečný Android běžící nativně na prototypu chromebooku také není úplně nemožná věc.

Mobilní verze APU Raven Ridge/Picasso v pouzdru BGA

Proti předchozím „C“ procesorům pro Chromebooky jsou toto konečně procesory s architekturou Zen, takže by měl být výkon o hodně lepší než u zmíněných A4 a A6, které byly ještě založené na architektuře Excavator a 28nm procesu. Ryzen 7 3700C bude mít čtyři jádra s SMT (osm vláken) se základní frekvencí 2,3 GHz, což je stejné, jako má standardní Ryzen 7 3700U. Maximální boost bude zdá se stejný také, tedy 4,0 GHz. Procesor by asi měl mít 15W TDP a 4MB L3 cache jako obvykle.

AMD Ryzen 7 3700C a Ryzen 3 3250C v Geekbench a
Parametry pro AMD Ryzen 7 3700C v Geekbench

Není jasné, jakou konfiguraci má integrovaná grafika, mohla by asi mít 640 shaderů (10 CU) na taktu až 1400 MHz jako původní model řady U. Ale AMD by přirozeně mohlo specifikace nějak upravit – jinak by asi nemělo zas tak velký smysl dělat z tohoto procesoru zvláštní model (pokud nemá třeba ještě nějaké odlišnosti v mikrokódu a firmwaru).

Ryzen 3 3250C by se měl zase podobat Ryzenu 3 3250U, což je dvoujádro se čtyřmi vlákny založené na 14nm čipu Raven2. Základní takt víme, je 2,6 GHz (což sedí), maximální boost není uveden, ale pokud bude opět beze změny, pak to znamená 3,5 GHz TDP bude asi zase 15W. Integrovaná grafika bude mít maximálně tři CU (192 shaderů) a přesný takt nevíme. Model 3250U u ní ale má maximální frekvenci 1200 MHz.

AMD Ryzen 7 3700C a Ryzen 3 3250C v Geekbench b
Parametry pro AMD Ryzen 3 3250C v Geekbench

2v1 Pixelbook?

Podle webu NotebookCheck by snad zařízení Zork mělo mít základní desku označenou kódově „Trembyle“. U té byly v open source kódu nalezeny známky, že možná bude použití v zařízení typu 2v1. Čistě teoreticky by tedy tyto procesory možná mohly skončit v konvertibilním zařízení, možná Pixelbooku. Kdy se hotové notebooky s těmito procesory objeví, zatím nevíme, ani zda půjde jen o zařízení od Googlu, nebo i od dalších výrobců.

Teoreticky je zde asi i možnost, že se stejné procesory budou objevovat také v noteboocích se systémem Windows 10X, který Microsoft částečně také asi chápe jako konkurenci pro ChromeOS. Ovšem to bude záviset na tom, zda AMD nemá přímo nějaké smlouvy s Googlem, pak by asi mohla být vymáhána nějaká exkluzivita jen pro tuto platformu.

Zdroje: NotebookCheck, Geekbench (1, 2)

AMD chystá speciální procesory pro chromebooky: Ryzen 7 3700C a Ryzen 3 3250C
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. Vidím, že je diskusia v plnom prúde, tak dovolte krátke spravodajstvo z najvýznamnejšej tohtoročnej udalosti.

  Výstava Computresk 2020 práve vrcholí, perfektná atmosféra, krásne babenky a spústa nových technológií. Redaktor najvýznamnejšieho IT portálu Xnews má už spracovaných kopu rozhovorov s CEO gigantov ako Microsoft, Intel či nVidia. Avšak pre vyvážené spravodajstvo by ešte potreboval rozhovor s nejakou malou, bezvýznamnou firmou, preto usilovne behá pomedzi stánky až sa šťastie usmeje a natrafí na stánok ADM /advanced device morbide/, rovno na prítomnú šéfku pani Mona Lisu.

  Dobrý deň pani Mona Lisa, môžem vám položiť pár otázok ?
  Samozrejme, sme tu pre ľudí, pýtajte sa.

  Pracujete momentálne nad novým projektom ?
  Prirodzene, my neustále posúvame hranice nemožného. Náš najnovší procesor Hryzen 5.0 / kódové meno Apokalypsa//, pozn. redaktora/ prináša netušené možnosti.

  A v čom je váš nový procesor výnimočný ?
  Je to prvý procesor na svete, ktorého teplota neprekročí teplotu okolia.

  Fíha, tak to je revolučný posun, ako ste dokázali pani Mona Lisa ?
  Jednoducho, nezapíname počítač.

  No, výborne, máte už aj nejakú fanúšikovskú základňu ?
  Také otázky si vyprosím, pán redaktor, my disponujeme ohromujúcim množstvom fanatikov, pardon, fanúšikov, len v Štátoch je ich 8…

  Máte obdivovateľov aj v krajinách Česko a Slovensko ?
  Samozrejme, tieto dve balkánske krajiny patria k našim baštám, tí traja fanúškovia sú proste úžasní.

  Super, mockrát ďakujem za váš čas pani Mona Lisa, na záver by sme si mohli zaspievať nejakú vašu obľúbenú pesničku, ktorá to je ?
  Tak jednoznačne : Posledná borba vzplála,
  dajme sa na pochod!
  Internacionála
  Je ľudstva nový zrod.

 2. nVidia karta otehotnie s Intel procesorom. Prejde 9 mesiacov a plody lásky prinesú krásne dvojičky – chlapček mocný ako buk, dievčatko krásne ako princezná. AMD procesor číta o šťastnej udalosti v novinách a hundre si popod nos – ci pana aj mne by sa už zišli malé ryzenčatá. Nelení, popadne mobil, vytočí AMD kartu a zjedná rande. Večer zazvoní na byte AMD karty so sedmičkou červeného v ruke – vo dverách sa objaví karta v minisukni s odhaleným chladičom a pustia sa do práce.
  Po troch mesiacoch volá AMD karta Ryzenu – drahý, nejak sa mi to nezdá, ani na kyslé nemám chuť, ani nepriberám, čo s tým ? Ryzen odvetí – objednáme sa na ultrazvuk u doktora Prca.
  Mudr.Prco vyšetruje, behá sondou hore-dole, krížom-krážom a zrazu sa začne strašne rehotať ukazujúc na monitor, tam bliká nápis : PREINŠTALUJTE OVLADAČE A SKUSTE TO ZNOVA

  • Jenže Intel se s Nvidií už dávno plánuje rozvést protože se zahleděl do vlastního obrazu v zrcadle a ke všemu ten soud a alimenty pak budou mastný 😀
   Kdežto Ryzen a Radeon by nejspíš i mohli zůstat spolu…

   • Jezusmariaorleanská, že Ryzen + Radeonka – pánboh s nami a zlé preč…..

    V štáte Kentucky súdia ťažkého delikventa. Sudca mu hovorí – obžalovaný, spáchali ste toľko zločinov, že máte už len dve možnosti – buď dva roky práce za počítačom s procesorom a grafikou AMD, alebo šibenica, vyberte si !
    “ povraz “ skríkne nešťastník….

    • Uz to bez tech prasku moc neprodluzuj Vladarko…nesvedci ti to.
     Co budes psat, az ti nebude nova jeste zhavejsi generace Intelu plnit maximalni boost u uzivatelu..budes vyvadet stejne pominute, jako kdyz si tady psal o AMD?

    • No ukaž mi Intel, který se rovná R9 3900X? Inu pochybuju, že se najde Intel, který mi utáhne na jedné mašině hru + stream v 1080p@60fps na slow presset v OBS, stojí 12k a spotřeba prakticky nikdy nejde přes 140W?

     • @backpa – skutočne nechcem byť netaktný, keďže vlastníš 3900X, nebudem sa k procesoru vyjadrovat.
      Možno si nepostrehol, za akú cenu sa dá dneska kúpit nadupaný 10900X, stručne : full AVX, výkon FPU, 4-Kanál RAM, +5GHz OC boost, separátne OC jadier, riadená voltáž každého jadra osobitne, separátne nastavenie frekvencií pre AVX/AVX512, možnosti radiča +4GHz RAM, uncore voltáž/frekvecia atď…

      • No jenže u nás teď stojí 18-19k kdežto 3900X stojí 13k. To už by moh koupit 3950Xku.

       Sice to bude mít bez čtyřkanálu ale moc dalších velkých nevýhod už není (ještě podpora AVX-512, ale tam je hodně úzké využití, kdežto obecnej výkon v MT i bez AVX-512 se uplatní trošku častěji).

      • V oboch prípadoch sú to procesory s odomknutým násobičom a u Intelu si cením možnosti pretaktovania práve v tom obecnom výkone. U AMD je človek donútený preferovať buď ST alebo MT výkon a to je hodne iritujúce.

      • Asi nechápete psané slovo, tak to napíšu znovu a teď prosím číst pořádně : Ukažte mi Intel, který se rovná R9 3900X? Inu pochybuju, že se najde Intel, který mi utáhne na jedné mašině hru + stream v 1080p@60fps na slow presset v OBS, stojí 12k a spotřeba prakticky nikdy nejde přes 140W?
       PS: Když už jsme u toho Intelu, k čemu mi je procesor, který sice můžu taktovat, ale pak topí tak, že bych s ním mohl vytápět barák a spotřeba jde tak vysoko, že to abych nejlíp vlastnil nějakou elektrárnu. Plus nová deska, samozřejmě chladič (aktuální vodník by to určitě nedal) a jsem cenově na možná i více, jak 30k. Zatímco u AMD mi stačilo koupit pouze procesor, který úplně bez problémů jede na B350 chipsetu, což je low end (čekám na nový chipset)

      • Apropo, ak tu máte niekto 3950X, akú spotrebu vykazuje na ploche a pri otvorenom prehliadači ? Hodne že ?

      • Proti monolytickým procákům s integrovanou grafikou bude vyšší, ale zrovna ta X299 by spíš asi měla v tomhle případě žrát víc, protože na tohle nejsou ty server/HEDT CPU úplně optimalizované.

       AnandTech nemá čísla pro Cascade Lake-X, ale Skylake-X (i TR) jsou u nich v idle spotřebě výš než 3950Xko https://www.anandtech.com/bench/CPU-2019/2183

      • Podľa četnosti príspevkov global, je práve spotreba Ryzenov v malej záťaži kritizovaná, údajne lieta napetie, teplota a spotreba dosť nekultivovane a stačí k tomu spustený prehliadač.

      • @backpa : “ Když už jsme u toho Intelu, k čemu mi je procesor, který sice můžu taktovat, ale pak topí tak, že bych s ním mohl vytápět barák a spotřeba jde tak vysoko, že to abych nejlíp vlastnil nějakou elektrárnu. “

       Prosím ťa, co to meleš za sprostosti ? Ak s výkonom 200W dokážeš vytápět barák, potom si nedocenený génius….

      • Tak či tak, R9 3900X drtí ten 10900x jak ve spotřebě, tak ve výkonu. A když vezmu v potaz, že za cenu Intelu mám skoro 3950X, tak volba je jasná. Intel jsem používal víc jak 10 let, kdy jsem s prvním Ryzenem přešel k AMD. Dokuď se nezamyslí a neudělá novou architekturu, která sníží spotřebu i výrobní proces a zlepší cenu, aby byla shodná s AMD + desky, které budou vhodné i pro několik dalších generací procesoru, tak u AMD zůstanu.

 3. Ešte čosi z opačnej strany barikády:

  Sedí Intel Rocket Lake v kostole pod oltárom a úpenlivo sa modlí – pane bože daj, aby ten backport vyšiel, pane bože nedopusť aby sa niečo posralo a znova – pane bože daj, aby ten backport vyšiel…
  Zen2 to už nevydrží a pýta sa – Raketa, do frasa, co to furt meleš ??
  – a prečo si zvedavý, ty tu už dávno nebudeš….