Ryzeny s architekturou Zen 3 prý budou mít 10jádrové modely. Desky X670 letos nevyjdou

33

Máme nové informace k procesorům Ryzen 4000 s jádry Zen 3. V BIOSech už se objevuje podpora, která například prozradila, že AMD chystá verze s 10 jádry.

Nejen nová generace grafik GeForceRadeon letos vyjde, někdo na podzim či koncem roku by se měly objevit také procesory AMD s novou architekturou Zen 3 – Ryzen 4000 „Vermeer“. Ty jsou už také na cestě a začínají se k nim objevovat podrobnosti.

Objevila se informace, že AMD už se předem chystá na jejich vydání a možná již nynější BIOSy zejména desek B550/A520 a X570 už budou schopné se Zenem 3 naběhnout. Má zřejmě jít o BIOSy založené na verzi AGESA CombiAM4v2 1.0.8.1, ale toto zatím není ověřené. Je také možné, že se do AGESA a BIOSů mohla dostat nějaká předběžná příprava, která ale nebude k nabootování s Vermeerem ještě stačit. Toto se snad vyjasní před vydáním, pokud by už i relativně dříve vydané BIOSy měly podporu, byla by větší šance, že s deskou B550 nové CPU rozjedete.

Zřejmě na základě těchto BIOSů se zdá se podařilo zjistit některé možné podrobnosti o Ryzenech 4000 Vermeer. Uvádí je Jurij „1usmus“ Bublij, autor aplikací DRAM Calculator for Ryzen a ClockTuner for Ryzen.

Curve Optimizer

První je informace, že Zen 3 bude umožňovat nezávislé nastavení frekvence (přetaktování) jader, což dovolí větší (ale pracnější) tweakování výkonu. Toto koresponduje s informací od Igora Walloseka, že by se snad měla dát nezávisle pro každé jádro nastavit i napětí.

Tip: Nové info o AMD Zen 3: per-core napětí, takty boostu až 4,9 GHz

Toto nebude jediná funkce pro overclocking. Zen 3 má také dostat cosi nazvaného „Curve Optimizer“. Ta má být dostupná z BIOSu desky (menu AMD Overlocking) a prý má umožňovat úpravy fungování boostu procesoru. Možná by mohlo jít o to, že půjde změnit požadovaná napětí pro různé stupně frekvencí (nebo nastavit offsety frekvence a napětí, zatím těžko říct), něco jako když se edituje křivka power states u GPU. Toto zatím není možné, nyní můžete procesoru jen povolit vyšší spotřebu, zvýšit jeho maximální limit boostu (což vám ale nezaručí, že řízení boostu opravdu vyšší takty použije) nebo zadat globální offset napětí.

Děličky taktu Infinity Fabric

Možná také bude možné konečně měnit takt Infinity Fabric. Kód v BIOSu prý na několika místech mluví o děličkách Infinity Fabric. Nyní je interní propojení jader (CCX) a dalších bloků včetně řadiče paměti pevně navázána na frekvenci RAM, maximálně je možné použít děličku u pamětí RAM a přepnout Infinity Fabric na poloviční frekvenci proti taktu RAM (respektive čtvrtinovou proti efektivní frekvenci DDR4).

Jak přesně budou děličky Infinity Fabric pracovat, ještě nevíme, ale mohly by umožnit vyšší granularitu těchto nastavení. Možná z toho bude možné vydobýt nějaká malá zlepšení výkonu díky tomu, že řadič pamětí bude moci běžet na vyšším taktu.

Prezentace AMD Epyc 7003 Milan s architekturou Zen 3: CCX má obsahovat osm jader s monolitickou 32MB L3 cache Zdroj: AMD

Prý bude 10jádrový Ryzen 4000

Třetí novinka už ale může zajímat i ty z vás, kdo o přetaktování nemají zájem. Podle Bublije AMD uvede v generaci Ryzen 4000 desetijádrové modely, které nyní chybí. To je proto, že na takovou konfiguraci by v socketu AM4 musely být použité dva 7nm čiplety. U Zenu 2 ale každý čiplet obsahuje dva čtyřjádrové bloky CCX. A kvůli vyvážení dosud AMD umožňovalo provoz jen se stejným počtem aktivních jader v každém z aktivních CCX. Ze dvou čipletů se tedy dal udělat jen 16jádrový, 12jádrový (jedno jádro vypnuté v každém CCX) nebo teoreticky osmijádrový (dvě jádra vypnutá v každém CCX) procesor. Pro desetijádro by některé CCX musely mít tři a některé dvě jádra.

Protože ale má jádro Zen 3 místo toho blok CCX o osmi jádrech – tedy jeden CPU čiplet představuje jediný monolitický CCX, bude Vermeer moci mít i 14 či 10 jader. Dvoučipletový procesor bude mít 2 CCX, takže vypínat jádra bude možné postupně po dvou.

Zda bude existovat 14jádrový Ryzen 9, to nevíme. Ale podle Bublije prý jsou v BIOSech známky, že 10jádro by prý mělo existovat. Mohlo by možná být levnější alternativou k dvanáctijádru (tj. dnešnímu Ryzenu 9 3900X) pro ty, kterým Ryzen 7 3700X/3800X nestačí. Možná, že by jím AMD mohlo nahradit právě model 3800X.

Platforma X670 až příští rok

Bublij jinak také uvádí, že při vydání Ryzenů 4000 patrně nebudou současně uvedené nové desky platformy AMD X670 (což by snad podle starých drbů byl úspornější čipset od ASMedia, nikoliv refresh X570). Čipset X670 údajně nemá naplánované uvedení na tento rok a bude tedy asi vydán až později. Možná, že si ho AMD nechá až na případné vypuštění následující (refreshové?) generace Ryzen 5000 „Warhol“.

Galerie: Úniky a informace k procesorům AMD s jádry Zen 3

Zdroje: 1usmus (1, 2, 3, 4), VideoCardz

Ryzeny s architekturou Zen 3 prý budou mít 10jádrové modely. Desky X670 letos nevyjdou
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.5%) 16 hlasů

33 KOMENTÁŘE

     • Koukám právě na MSI X570 Meg Ace a čekám na nástupce 3900X. Koukal jsem, že B450 Tomahawk na to má přímo tlačítko, že si to flashne z USB, jak psal Pety. Ale v manuálu u MEG ACE jsem to zatím nenašel. Aktuálně jedu na Intelu a bios jsem neflashoval, a zas se mi moc nechce bricknout desku za 10k. Tak třeba by to udělali v CZC.

      • Jsem debil, hledám nějaký piditlačítko, jako má Tomahawk a oni tam mají na backpanelu u MEG ACE 2 velký tlačítka: Flash Bios a Clear Cmos…

      • A je to relativně easy . Připojím PC na UPSku a flashnu to, díky, za rady 😉

      • Tak tak Intel takyto problem nema, lebo ku každemu CPU vyraba vlasnu dosku, tam sa neflashuje. A AMD skoro každy vyrobca X570 ma na to flash tlacitko, a tie značky čo to nemaju ak take su nestoja za povsimnutie 🙂 Myslim si že predajca aj ponuka takuto možnosť za menši poplatok flashnu bios.

      • „Tak tak Intel takyto problem nema, lebo ku každemu CPU vyraba vlasnu dosku, tam sa neflashuje.“

       Tak možno prave teraz bude treba flasnut podporu pre Rocket Lake 🙂

      • ono na intel sa biosy neflasuju hlavne preto ze z novym biosom prichadzju aj vykon znizujuce zaplaty 😉

      • Snajprik:
       „Tak tak Intel takyto problem nema, lebo ku každemu CPU vyraba vlasnu dosku, tam sa neflashuje.“

       Z370 jsi taky musel fleshnout, aby tam jela 9. generace. Obě firmy měly desky na 2 generace CPU. J_ak AMD, tak Intel. AMD se teď podařila podpora pro 3 generace. Což je fajn, ale bylo to teda o vlásek. Protože kdyby se nezvedla ta vlna nevole, bylo byto stále jen pro 2 generace

     • Maďare, ty si zase chlastal, ne? 😀 Ostatně jako každý den (nebo sis spíš zapomněl vzít prášky), ale pomalu si zvykáme, že tu máme lháře a fanatika, co je schopen fejkovat i obráky, aby Intel vyšel líp. Bohužel prodeje v retailu mu hází klacky pod nohy 😀 aneb 90% lidí jsou kreténi, jen já kupuju Intel 😀

     • Tak od teba, popletená Wendule to fakt sedí….Dlhoročný prispievateľ v garáži, ktorý tam vlastne “ nechodí „….fuj pokrytec najhrubšieho zrna….
      Pestaň sa pchať do zadnice Ažnohe a DeDemu….styď se…..

      • Vždyť ty si na DD prakticky každý den ty vole a mě budeš něco vyčítat 😀 Já tam psal něco tak před 2 roky !!!! Pokrytec nazývá ostatní pokrytcema – aneb zloděj křičí chyťte zloděje.
       Padnul si na samé dno své tuposti, taky jeden z ubohých životů. Kdyby s tebou byla aspoň prdel, ale už si tu jen nudná nula.

      • Máte nové role, vy traja nezbedníci, aha :
       – TomboDeDe – budeš Rumburak, poneváč tie sprostosti čo vymýšľaš v garáži, to je hotová černá mágie….
       – Ažnoha Velký mokasín, budeš Blekota, nic neumíš, za to hodne meleš kraviny a poskakuješ v garáži….
       – Wendule, budeš princezna Arabela, rada nosíš sukénky, a večer za garáží pečeš techtle-mechtle s garážnikom….fujtajbl…
       Majte se, lapaji….

      • jaj, maďarovi dochází fantazie, nudááááááááá.
       Tak už nebreč a zkus používat to, co máš na krku, protože zatím ti to moc nejde

      • Hlavne vladar nevynechavej medikaci, protoze trousis cim dal vetsi ho*na.
       A bude hur Madare, Zen3 vydani je 8.10. a pokud se naplni predpovedi, tak s temi dementnimi pripevky o svoji prehrate komente muzes vis kam..:)

      • Tak si predstav DeDe, tvoje parťáčka Wendule se stydí priznat, že chodí k tebe do garáže kukat na objektívne testy…no ťoťó….
       Inak máte pochvalu pred nastúpeným plukom, stačí písknut a ste tu napáskovaní, teda až na Blekotu, dostane sprdunk….

      • 😀 Maďare, nemusíš se stydět za to, že si z tmavé menšiny a že si rozumu moc nepobral, to tady ví všichni, i Radek Holeček, zarytý to Intel fan má z tebe prdel, jak tu kecáš nesmysly a postuješ upravený obrázky s GHz a žhavá kometa ti jede pasivně chlazená
       A když si u toho DeDeho, jak říkáš „v garáži“, aby si nás zase tady mohl obohatit , co tam všechno píše, tak nám to tady zase nezapomeň napsat troubo

      • Wendulko, si veľmi ľahko ovplyvnitelný jedinec, ostatní s tebou manipulujú, to je špatne, skus sa naučiť mať vlastný názor. Ono je to ťažké, kedže nemáš o technike patričné vedomosti. Napríklad to pasívne chladenie co spomínaš máš popletené, ostatne ako všetko…
       DeDe ti píše hlúposti a ty mu to žereš aj s navijákom…..
       Tak sa maj, už v tomto vlákne nebudem reagovat, nedá sa diskutovat, keď druhá strana nemá o procesoroch ani šajn….

      • C.k. Vladař Jožkopower, prokázaný fakenickař, kodekový analfabet, „expert“ kterého tu vyškolili náhodní kolemjdoucí, tu bude poučovat o znalostech techniky. 😀 😀 Nechme ho být.. jde evidentně o labilního jedince, který si své „arcinepřátele“ projektuje do zdejších diskutujících a pak se je pokouší setřít aby se mu ulevilo… 🙂 Bohužel prognóza je špatná… zdá se, že se jeho psychický stav den ze dne zhoršuje.

      • maďar žere každé slovo kožeňáka a slajdy z PR prezentací Intelu a mě bude říkat, že jsem lehko ovlivnitelný 😀 😀 😀
       Navíc tu maďar postoval právě ty PR kecy Intelu jako za pravé a zaručené testy a přitom si ani nepřečetl, že srovnávali hrušky s jablkama… chudák to muselo být vystřízlivění.
       A s procesory jsem si hrál a programoval v assembleru, ještě když si tahal kačenku u vás v ústavu na dvorku… a prý se nedá diskutovat o CPU. Jasně že ne, protože tvoje blbý kydy jsou za hranou a na blbý koment se nedá reagovat jinak.
       Až budeš psát slušně a nebude to trolení, pak se dá argumentovat věcně.