Analýza Black Friday od Hlídače shopů: Alza i CZC.cz byly poctivé, ale stále se trochu podvádělo

0
Alza Černý pátek
ilustrační obrázek
-
Zdroj: Alza

Černý pátek (letos 26. 11.) oficiálně skončil a web Hlídač shopů zveřejnil analýzu, jak poctivé či nepoctivé letos e-shopy byly. Průměrná sleva byla mezi 15 a 35 % a velmi poctivě se chovala Alza i CZC.cz.

Web Hlídač shopů monitoruje prostředí cen českých a slovenských eshopů od roku 2019, jeho autoři ještě o dva roky déle. Za vývojem stojí firmy Apify, Keboola a TopMonks. Účelem je sledovat, jak se vyvíjí cena produktu v rámci jednoho e-shopu a z toho pak zjistit, nakolik je nabízená cena (nejen na Black Friday) reálná. Aktuálně Hlídač shopů monitoruje 26 velkých obchodů, dvojnásobek toho co při spuštění.

CZC.cz se ve své reklamě s Patrikem Hezuckým chlubilo poctivými slevami místo „fake friday“ známým z minulých let. Některé e-shopy však stále s cenami a slevami trochu čarovaly.

Letos zařadily e-shopy do slev Black Friday v průměru jednotky procent svých produktů a průměrná sleva se pohybuje mezi 15 a 35 %. Nejlépe si nyní vede CZC.cz a Alza, oba velké obchody uváděly letos slevy poctivě. Největší slevy nabízelo knihkupectví Dobrovský s reálnými slevami kolem 60 %, což je ale dáno i typem sortimentu.

„V první řadě je třeba pochválit Alza.cz a CZC.cz, které nabourávají tradiční český přístup spočívající ve výpočtu slev z maloobchodních cen a uvádějí reálně slevy vycházející z cen, za které daný produkt prodávaly před slevovou akcí.“ uvádí Jakub Balada z Hlídače.

Hlídač shopů Black Friday 2021
Hlídač shopů Black Friday 2021

Klamavé praktiky ale nevymizely. Například AAA Auto zařadilo do Black Friday více než polovinu celého sortimentu, ovšem u většiny produktů se žádná sleva nekonala. Také Notino před Black Friday zdražovalo. V analýze najdete mnoho příkladů zlevněných cen konkrétních e-shopů.

zdroj: Hlídač shopů

Partnerem rubriky je společnost CETIN

Analýza Black Friday od Hlídače shopů: Alza i CZC.cz byly poctivé, ale stále se trochu podvádělo
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 8 hlasů