Na trh se dostává další z herních monitorů s technologií G-Sync Ultimate, která má v ekosystému Nvidie přinášet nejlepší možné funkce a obraz. Firma AOC nyní do skupiny takovýchto LCD přidává model Agon AG353UCG, který potěší příznivce širokoúhlých monitorů s poměrem stran 21:9. Přináší až 200Hz obnovovací frekvenci a také plnou podporu HDR, kterou Nvidia s G-Sync Ultimate spojuje.
AOC Agon AG353UCG je 35″ obrazovka s rozlišením 3440 × 1440 bodů, a to s prohnutím (jehož pomyslný poloměr jen 1,8 metru). Použitý je panel typu VA o papírové hodnotě odezvy 2 ms a statickém kontrastu 2500:1. Jde o širokogamutový panel s filtrem z kvantových teček, díky čemuž pokrývá 90 % barevného prostoru DCI-P3, 95 % Adobe RGB a 128 % sRGB.
Monitor by měl používat modul G-Sync Ultimate – respektive, AOC používá starší označení G-Sync HDR, které by ale mělo být ekvivalentní. Monitor má lokálně stmívatelné podsvícení typu FALD, s 512 samostatnými zónami. Díky tomu poskytuje pro HDR obsah jas až 1000 cd/m² a má také certifikaci DisplayHDR 1000.

Adaptivní obnovování funguje tedy přes G-Sync a pravděpodobně bude dostupné jen na kartách Nvidia. Nejnovější revize modulu G-Sync (respektive jeho firmwaru) sice přidávají podporu i pro režim Adaptive-Sync/FreeSync, ale ve specifikacích není kompatibilita uvedena, takže tuto možnost asi AOC nevyužil. Obnovovací frekvence je, jak už bylo řečeno, 200 Hz.
Monitor má integrovaný čtyřportový rozbočovač USB 3.0, 2 × 8W reproduktory a polohovatelný stojan. Lze nastavit natočení, náklon a také výšku v rozsahu 12 cm. Podporována je i montáž do 100 × 100mm držáku VESA. Ke GPU se monitor připojuje přes DisplayPort 1.4 (má dva) nebo přes HDMI 2.0. Ovšem tam nepůjde plné rozlišení přes 200 Hz a není uvedeno, že by bylo podporováno adaptivní obnovování Variable Refresh Rate.
Kromě těchto obvyklých monitorových propriet je také zabudována oblíbená dekorativní blbůstka dneška: RGB iluminace. Na zadní straně monitoru je kolem místa uchycení ke stojanu vedený prstenec s RGB LED, který dokáže svítit s nastavitelnými barvami. AOC ale také integroval praktický zlepšovák – na straně obrazovky jsou výklopné držáky, na které se dají zavěsit sluchátka. AOC je dříve instaloval na pravou stranu, tento model je má ovšem na obou.
Cena okolo 60 tisíc
Na Evropském trhu by se tento monitor začal prodávat tento měsíc. Doporučená cena pro EU je 2509 €, pro český trh 63 689 Kč. Zatím má Agon AG353UCG jen velmi málo konkurence, s těmito parametry (DisplayHDR 1000, 200 Hz, 3440×1440 bodů) je na trhu zatím jenom Acer predator X35, jenž má teď podobnou cenu.
Tak to je bomba, jeste jednou si zopakujme parametry:
35″, 200Hz, HDR, 2ms, 95% AdobeRGB a 4 vadne body.
AOC jsou na to experti a neco jako zaruka 0 vadnych bodu u nich neexistuje.
Apropo ten panel doufam neni 6bit + FRC, ze to nikde v parametrech nevidim?
Tak si to zopakujme, stejně ho nekoupíte a zase budete čekat na něco jiného jako vždy. Apropo kde jste vzal ty 4 vadné body ???
Redmaexi, proc mas porad potrebu se ke vsemu vyjadrovat? 6bit + FRC moc dohromady s HDR 1000 nejde, precti si pozadavky na tuto certifikaci. Za nula vadnych bodu neruci skoro nikdo, staci si peclive precist podminky. Jinak vadne body jsou vzacnost.
„Jinak vadne body jsou vzacnost.“
Nejsou! kdyby byly, tak vyrobcum nevadi rucit za to, ze nebudou.
Zrovna AOC je co monitor to vadnej bod, proto jsem si z toho dela srandu, kterous nepochopil, ze samy super parametry, ale zaklad na prdlacku.
V práci mám přes 40ks těchto kancelářských AOC https://eu.aoc.com/cs/monitors/24p1 a v pohodě, nikdo mi zatím nic nehlásil, jinak když už jsme u toho, vybrat slušný 27″ QHD (IPS nebo VA) monitor, do 10tis ideálně tak to je nemožné 🙂
AOC plní normu Class 1 – druhá nejpřísnější povolující 1 komplet vadný pixel (stále svítící bílí, nebo komplet nesvítící), či až 5 poškozených subpixelů (v pixelu nefunguje jedna ze složek RGB)
Bílí pixel nebo bílý pixel:). Bro já měl štyrku z ČJ, ale čím jsem starší, tím mě to víc mlátí přes držku.
Tak to jsem rád, že jsem myslí tolik nezestárnul, abych řešil takové věci
Na konci se píše tečka bro. Aź budeš mysl ve stáří používat, tak to zjistíš.
A ve štyrce se píše č a ř, bro…
Štyrka není hrubka.
Doma mám tento – https://eu.aoc.com/en/gaming-monitors/cq32g1 Světe div se, ani jeden vadný bod.
Mal som doma dva rovnake modely Dell s iba mali 2 až 3 vypálene pixely, čo som si všimol. Teraz mám Eizo a zatiaľ som nič nepozoroval. Mám ho už pár rokov.
Kolik bitů má nativně panel většinou firmy neuvádějí, ale tohle podporuje 10bitové barvy na vstupu a měl by to teda být 8bit panel + 2bity dithering. Všechny standardy DisplayHDR by měly předepisovat nativní 8bitový panel (a u 600/1000) musí být alespoň 8bit+2bity dithering, takže 6bitový panel to nebude.
Mne by spis zajimalo, co tech 1000nitu bude delat dlouhodobe s ocima lidi.
Uz ted je celkem spolehlive dokazano, ze dlouhodobe cuceni do LCDcek zhorsuje zrak, co teprve s 1000nits jako zdrojem…
Nic. Televize maji i pres 2000. Nejde o dlouhodoby svetelny vykon, ale o kratkodobe zvyseni napriklad pri zaberu s pohledem do slunce a tak.
Dlouhodobe cuceni do LCD nema zadny vliv pokud je kvalitni. Co ma vliv je dlouhodobe koukani na stale stejnou kratkou vzdalenost. Pak je jedno zda je to papir nebo LCD.
ja HDR telku mam a prvni co jsem udelal je, ze po vyzkouseni HDR jsem to vypnul. Rozdil pro citlivejsi oci je znat a to dost hodne. Mluvim o dlouhodobem pouzivani, stejne jako spravne pisete, ze dlouhodobe cuceni na konstantni vzdalenost kazi oci taky.
Žiadne “čučanie na obrazovku zrak nijak neničí. Zaujimalo by ma, kde ste prišiel nato, že je to dokázané. Z častého sledovania obrazovky môžete pociťovať maximálne únavu oči. To sa prejavuje ich jemným pálením, alebo slzavením. Zrak sa tým ale neničí. To je dávno vyvrátený mýtus. Pri častom sledovaní na blízku vzdialenosť stačí na pár sekúnd pohľad do diaľky.
Inak by ma zaujimalo, pre akých hráčov je toto určené… Parametre sú pekne na papieri, ale realita bude dosť nepríjemná pre rozumnú plynulosť 🙄
a kdo to vyvratil?
Samozrejme ze se nici zrak. Pokud zatezuji zrak dlouhodobe jednotvarnym zpusobem, stejne jako jakykoliv jiny organ v tele dojde postupne k jeho ‚unave‘ a dlohodoba unava zpusobuji ‚degradaci‘ a zmenu/omezeni funkcnosti.
To ze se divate do ‚dalky‘ je jen pomucka, aby jste si ho nezhuntoval tak rychle..
ps: povime si za 10-20 let 🙂
To nemusíme, ja už teraz špatne zaostrujem do diaľky. To je ale dane vekom, nie obrazovkou. Zrak sa proste časom zhoršuje, ako všetko. Žiadna študia nikdy nepotvrdila ničenie zraku sledovaním televízie, resp. obrazovky a osobne som viac naklonený informáciám, ktoré niekto realne preveroval, ako informáciám, ktoré sa proste hovoria.
Odporúča sa pozrieť do diaľky hlavne kvôli tomu chvilkovemu odľahčeniu zraku, aby nedochádzalo k nadmernej únave oči. Neni to kvôli predchádzaniu poškodeného zraku. O 15-20 rokov si to o slabšom zraku povie každý jedinec, či už cely život sedel pred obrazovkou, alebo v prírode.
Ja koukam do monitoru prumerne tak 15 hodin 24/7 a uz to je skoro 30 let … zacatky teda byly na 15″ CRT, a LCD je proti tomu velka uleva. Aktualne v praci 43″ 4K a doma taky.
Takze kdy si to povime?
Do monitorů (začínal jsem s Ondrou a Merkur TV někdy v roce 1986) čučím roky hodně hodin denně a problémy se zrakem způsobenými počítačem jsem nikdy neměl. Bavil jsem se o tom se svou známou očařkou, typicky jsou dnes lidi krátkozrací kvůli rychlému růstu při dospívání a dalekozrací během stárnutí (to se mě už taky začíná týkat, ale zatím mi stačí sundat brýle na dálku a vidím jako ostříž; nicméně dříve jsem viděl dobře i přes ně).
Další věci jsou choroby oka jako zákaly, odchlípnuté sítnice apod. ale to jsou poměrně méně časté věci, které navíc přicházejí až s vysokým věkem.
Argument ze „ja nemam problem“ neni argument. Je to pouze tvrzeni, ktere jinak nic nevyvraci, ani nepotvrzuje.
Jinak jste k tomu veku a co s nim vsechno prichazi… To ze jednou kazdemu zacnou odchazet pomalu chrupavky je taky zalezitost „veku“. Je ale presto rozdil, jestli nekomu zacnou odchazet ve 30, 40 a nebo v 70 letech. Stejne plati pro oci. To ze jsou jedinci, kteri jsou vice rezistentni a jedinci mene rezistentni je taky znama vec. Nic z toho nevylucuje fakt, ze „cucenim do monitoru“ dochazi k pozvolne degradaci zraku, at uz z duvodu jednostranne zateze oka nebo „vypalovanim sitnice“ treba diky HDR..
A jinak k te ocarce..ja znam treba doktora, ktery automaticky predepisuje Selen, pokud nekdo za pocitacem vubec „sedi“ 🙂