Nasaďte roušku i svému telefonu. Aplikace eRouška bojuje s koronavirem pomocí Bluetooth

1

Iniciativa COVID19CZ vydala aplikaci eRouška. Jde o součást tzv. Chytré karantény pod záštitou ministerstva zdravotnictví (které ovšem samotné roušky zajistit neumělo). Aplikace trasuje pohyb uživatelů, ale namísto GPS jako u projektu týmu Mapy.cz funguje eRouška přes Bluetooth.

Není tak potřeba připojení k internetu (i když i u Mapy.cz šlo jen o desítky kilobajtů). Pomocí této bezdrátové technologie skenuje okolí, respektive okolní smartphony. Aplikace eRouška tak trasuje uživatele, aby se v případě, že bude některý z nich mít pozitivní test, dalo snadno (podle anonymních ID) zjistit, s kým se setkal.

Tip: Takto bude vypadat notifikace po kontaktu s nakaženým. Mapy.cz cílí na milion lidí

Aplikace do telefonu ukládá anonymizovaná data o smartphonech, se kterými se váš telefon setkal. Blízkost určuje podle síly signálu. Pokud uživatel eRoušky zjistí, že má pozitivní test na koronavirus, může data z telefonu využít a předat anonymizovaná ID při epidemiologickém šetření hygienikům. Ukládaná data mají tvar: DEN, ČAS, CIZÍ IDENTIFIKÁTOR. Ke spárování identifikátoru a telefonního čísla mají přístup pouze hygienici. Identifikátor se u jednoho přístroje může měnit.

Pouze prověření hygienici mají přístup k zabezpečenému rozhraní, ve kterém mohou spárovat identifikátory z aplikací s telefonními čísly, která uživatelé zadali při registraci. Žádný jiný identifikátor než telefonní číslo na uživatele vázané není. Přes něj vás ale mohou kontaktovat rychleji než klasickou cestou. Data z telefonu můžete i sami smazat, nikde jinde by se ukládat neměly. Na aplikaci vznikl i posudek ze strany ČVUT.

Ke stažení zde: Android, iOS (bude).

Celý systém má splňovat GDPR. Data z aplikace nejsou nikde sdílena. Ukládají se po dobu jednoho měsíce přímo v telefonu majitele a bez jeho souhlasu k nim nikdo nemá přístup, tedy ani hygienici. Aplikace je zatím k dispozici pro Android, brzy po schválení má bý i pro iOS.

Co je COVID19CZ?

COVID19CZ vzniklo jako neformální uskupení odborníků. Základ iniciativy položili čeští podnikatelé a technologičtí odborníci, kteří k sobě postupně nabalují komunitu dobrovolníků, a nadšenců ochotných pomoci. Společnými silami ukazují, jak data a technologie pomáhají šíření nákazy zpomalit a minimalizovat její následky.

zdroj: eRouška

Nasaďte roušku i svému telefonu. Aplikace eRouška bojuje s koronavirem pomocí Bluetooth
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.14%) 7 hlasů

1 komentář

  1. Snaha se cení, celé to ale ztrácí smysl na tom, že tu bude nezanedbatelné množství lidí, pro které pravidla neplatí, kteří mají vlastni pravdu o tom jak se dá a nedá nakazit. Rouška podle nich je nesmysl, kterým vláda jen manipuluje ovce k poslušnosti, asi to psal ňáký guru na fb. A oni znají pravdu a manipulovat se nenechají. Takoví lidé si takovou apku instalovat nebudou přestože jsou největším rizikem.

    Líbilo se mi jak to měli v polsku, kdo dostal nařízenou karanténu má povinně v telefonu aplikaci, která ho náhodně vyzve aby udělal „selfie“ u sebe doma. Pokud nesplní, přijde ho zkontrolovat policie a může dostat docela velkou pokutu nebo možná půl rok vězení. Nejsem si už jist.