Takhle vypadal první iPhone, než z něj Apple udělal mobil

0

Devátého ledna to bylo již 12 let od slavného uvedení prvního iPhonu. Všichni si jej pamatujeme. Apple spojil mobil, hudební přehrávač a internetový komunikátor do jednoho zařízení. Chyběly mu tehdy populární funkce jako Java nebo MMS, neuměl točit videa a oproti jiným chytrým mobilům té doby neměl ani GPS. Ale právě nový koncept uživatelského rozhraní a velkého dotykového displeje, který se dal pohodlně ovládat prstem místo stylusu, otřásl trhem. Dnes již všichni výrobci postupují po cestičce, kterou tehdy vyšlapali šikovní inženýři v Cupertinu.

Pěknou připomínku legendárního telefonu přinesl magazín The Verge. Redaktor Tom Warren získal od svých nejmenovaných zdrojů v Applu funkční prototyp nazvaný M68, který dosud veřejnost nikdy nespatřila. Ještě to nebyl iPhone, jak si jej pamatujeme. Šlo o vývojářskou sadu, kde jednotlivé komponenty byly rozmístěné na velké základní desce, jako známe z počítačů. M68 prý pochází z roku 2006.

Apple tehdy iPhonem všechny překvapil. Ani uvnitř firmy se o chystané novince všeobecně nevědělo. Dokonce to nevěděli ani všichni lidé, kteří se na něm podíleli. Apple totiž vývoj rozdělil do několika týmů, kde se každý staral o konkrétní věci. K desce M68 měli přístup vývojáři nového systému, kteří museli portovat unix-like systém Darwin z OS X do nového typu zařízení. Testovaly se na něm uživatelské rozhraní, telefonní a další funkce. Ne všichni navíc měli na desce i displej. Pro ladění vysílacích funkcí spojených s Wi-Fi a GSM stačily jen servisní konektory.

TIP: iPhone XS, XS Max a XR jsou tady. Ceny jdou až za 40 000 Kč

A těch je na M68 neúrekom. Kromě debuggovacích rozhraní jsou na desce vidět i dvojice jacků pro sluchátka a mikrofon, sériový konektor RS-232, miniUSB, komponentní obrazový výstup, LAN port i RJ-11 pro připojení pevné telefonní linky. Jsou tam také zvláštní antény pro Wi-Fi a Bluetooth. Ale nechybí ani komponenty, které si již s iPhonem spojujeme. Na desce jsou vidět foťák, slot pro SIM kartu, 30pinový dokovací konektor nebo různě poházená tlačítka. Čtyřgigový NAND čip s úložištěm byl vyjímatelný, aby vývojáři mohli snadno vyměňovat různé verze softwaru. Paměti dodal Samsung, stejně tak hlavní SoC s ARMovým procesorem.

Bohatou galerii i s popisky najdete na The Verge. Běžte se tam podívat, tady na jejich exkluzivním úlovku nechceme příliš parazitovat.

Takhle vypadal první iPhone, než z něj Apple udělal mobil
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (71.67%) 12 hlasů