Apple ještě i v roce 2019 řeší problém s klávesnicemi

3

Ani třetí generace „butterfly spínačů“ nefunguje, jak má. Apple v roce 2015 poprvé nahradil tradiční nůžkový mechanismus novým motýlím. Snížil zdvih a umožňuje vyrábět ještě tenčí klávesnice. Problém je, když se po tlačítka dostane prach nebo jiné nečistoty. To je může zablokovat nebo naopak způsobí nechtěná dvojitá stisknutí. Mechanismus je navíc poměrně vetchý, takže pokusy o ruční čištění mohou nadělat ještě více škody. A celou klávesnici také nejde vyměnit, protože je napevno spojena s trackpadem, akumulátorem a reproduktory.

Druhá generace spínačů přišla v 2016 a slibovala bytelnější konstrukci, problém se znečišťováním ale nevyřešila. To byl úkol až pro loňskou třetí generaci, kterou Apple dostal do nových MacBooků Pro, série 2018. Mechanismus překrývá silikonová membrána, jež má zabránit vniknutí prachu a jako bonus ještě klávesnici ztiší. (Apple dodává, že ztišení je jediný účel membrány.)

Jak ale popisuje Joanna Stern z The Wall Street Journalu, ona sama i její okolí s klávesnicemi od Applu pořád válčí. Firma přitom problém sama uznala, když se jí omluvila. I třetí generace motýlích spínačů prý může být chybová, ale většina lidí si dle Applu nestěžuje. Mechanismus dlouhodobě kritizuje i iFixit zabývající se servisem počítačů a mobilů. Tamní experti tvrdí, že by Apple měl motýly nechat letět a nasadit spolehlivější řešení.

Apple má na webu návod, jak motýlí klávesnici vyčistit pomocí stlačeného vzduchu. Poskytuje i servisní program, ve kterém klávesnice bezplatně opraví nad rámec záruky. Zatím ale nepokrývá loňské MacBooky se silikonovou membránou.

Apple ještě i v roce 2019 řeší problém s klávesnicemi
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

3 KOMENTÁŘE