Nejvýkonnější a nejdražší. Z Macu Pro a Pro Displaye XDR padá čelist

12

Apple přiznal, že s posledním Macem Pro se spálil. Ve své době měl sice efektní design a úctyhodný výkon, ale nedovolil prakticky žádné rozšiřování. Na včerejší keynote zástupci firmy řekli, že ti nejnáročnější ale rozšíření vyžadují. Chtějí doplňovat RAM a měnit karty dle potřeby. V Cupertinu jim vyhověli. Nový Mac Pro, který se začne prodávat na podzim, bude tím nejvýkonnějším a nejmodulárnějším Macem, co kdy byl.

Jestliže předchozí model vypadal jako odpadkový koš, ten nový zepředu připomíná kuchyňské struhadlo. Spíš než v kuchyni se však Apple inspiroval v historii a Power Macu G5 z roku 2003, který je dle mého názoru nejhezčím počítačem vůbec. Skříň z nerezové oceli o rozměrech 529 × 450 × 218 mm a hmotnosti 18 kg designéři navrhli tak, aby se dovnitř vešla hromada komponent, výkonný zdroj a ještě to šlo efektivně uchladit. Komponenty jsou přitom rozloženy na obou stranách desky a ke všemu je okamžitý přístup.

Uvnitř Macu Pro

Základem bude některý z procesorů Intel Xeon W v konfiguraci od 8- až do 28jádrové. Nejvyšší model tak nabídne Xeon W s 28 jádry (56 vlákny) o základním taktu 2,5 GHz, Turbu 4,4 GHz a celkem 66,5 MB L2 a L3 cache. Pravděpodobně jde o upravený procesor Xeon W-3275X rodiny Cascade Lake. Výkon bude až čtyřikrát vyšší než u předchozího Macu Pro.

Extrémní bude i paměť. Na desce je 12 slotů pro paměti DDR4 ECC (2933 MHz). V konfigurátoru půjde navolit kapacitu od 32 GB do 1,5 TB (!). SSD půjde připojit do dvou M.2 slotů, vybrat lze kapacit od 256 GB do 4 TB (2 × 2 TB). Apple slibuje přenosové rychlosti až 2,7 GB/s.

Karetní partie

Na desce najdeme rovnou osm slotů PCIe 3.0 (čtyři po 16 linkách, tři po 8 a jeden se 4 linkami). Do nich půjde zasouvat libovolné karty, ale u grafik možná budou nějaká omezení. Ze zdroje netrčí žádné kabely, takže karty se musí spolehnout na výkon 75 wattů, který jim dodá slot. U prvního a třetího PCIe odspodu je ale ještě rozšiřující slot dodávající šťávu. Apple vymyslel tzv. MPX moduly, které zaberou dva PCIe a ono rozšíření. Do Macu Pro půjde vložit rovnou dva MPX moduly, každý s příkonem až 500 wattů.

Počítač bude standardně vybaven Radeonem Pro 580X, který zabere polovinu MPX modulu, takže do něj půjde vložit ještě jednu kartu. Reálně ale ještě nikdo vnitřek neviděl a nemáme tušení, jak uvnitř funguje chlazení, ani jaké karty se dovnitř (ne)vejdou. Ve specifikacích Applu nicméně stojí, že do MPX modulu půjde vložit dvě dvouslotové karty, které budou mít k dispozici ještě dva osmipinové konektory pro 300 wattů. Jestli tedy bude možné přidávat i libovolné grafiky, bude to ideální.

Uživatelé se ale mohou spolehnout i na konfigurace Applu. Mohou koupit modul s novým Radeonem Pro Vega II či pro Macy Pro vytvořeným Radeon Pro Vega II Duo. Na jedné kartě tak budou dvě GPU spojená rozhraním Infinity Fabric s propustností až 84 GB/s. Jeden takový modul bude mít 64 GB paměti HBM2, čtyři Thunderbolty 3 a jeden HDMI 2.0. A do Macu Pro půjde takové bestie zapojit hned dvě. Se základním Radeonem půjde k Macu připojit šest 4K monitorů, nebo dva 5K/6K. S duální Vegou pak až osm 4K monitorů, nebo čtyři 5K/6K. Celkově ale Mac Pro zvládne „jen“ dvanáct 4K monitorů nebo šest 6K, takže dalšími kartami se počet reálných výstupů nezvýší.

AMD Radeon Pro Vega II Duo Zdroj: Apple

I po zapojení dvou duálních grafik uživateli zůstane jeden šestnáctilinkový PCIe a dva osmilinkové, ve všech případech už pro jednoslotové karty. Nad nimi je ještě čtyřlinková karta, do které Apple již v základu zapojil extender se dvěma Thunderbolty 3 a dvěma USB-A 3.1 Gen1. Aby toho nebylo málo, tak dva Thunderbolty 3 jsou ještě na horní straně skříně vedle vypínače a jacku pro sluchátka. A na zadní straně najdeme rovnou dvě 10Gb/s síťovky, které doplní integrovaná Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 5.

Mimochodem: nad PCIe sloty je vidět ještě bloky se dvěma SATA, jedním USB (servisní?) a desetipinem, který by mohl sloužit pro napájení.

Chlazení je zajištěno třemi ventilátory zabírající celou přední stranu. Uvnitř je ještě jedna turbína uzavřená ve zvláštním okruhu, ta zřejmě chladí zdroj, který dodává až 1,4 kilowattu. Apple tvrdí, že chlazení zůstává tiché i v zátěži.

Základní Mac Pro s 8jádrovým Xeonem, 32 GB paměti, 256GB SSD a Radeonem Pro 580X bude stát 6000 dolarů (170 000 Kč s DPH). Něco mi říká, že v plné palbě bychom se mohli dostat i přes milion. Když k tomu započítáme i další novinky…

Apple Afterburner

Cupertinská společnost totiž k Macu Pro představila také rozšiřující kartu nazvanou Afterburner sloužící pro akceleraci videa. Uvnitř je programovatelný ASIC procesor schopný zpracovávat až šest gigapixelů za sekundu. Ve videoeditoru tak v reálném čase půjde upravovat i tři 8K streamy (ProRes RAW 4444 s 30 fps) nebo dvanáct 4K obrazů současně.

Apple Pro Display XDR

Jablečná firma po čase uvedla i vlastní monitor. Takový, na který běžný smrtelník nebude mít nárok. Je totiž stejně extrémní jako Mac Pro. Má 32palcový IPS panel s rozlišením 6K (6016 × 3384 px) a frekvencí 60 Hz. Uvnitř najdeme 576 podsvětlovacích diod s vysokým výkonem, o které se stará nový řadič vyvinutý Applem. Podsvícení totiž hraje klíčovou roli pro HDR. Respektive XDR (Extreme Dynamic Range), jak jej nazývá Apple.

Monitor je schopný trvale svítit jasem 1000 nitů, ve špičkách dá až 1600 nitů. Dynamický kontrast je až 1 000 000 : 1.Aby se diody neupekly, na zadní straně hliníkového monstra jsou stejné průduchy jako vepředu na Macu Pro.

Apple slibuje dokonalé barvy (s 10bitovou hloubkou, plné pokrytí gamutu P3) při všech pozorovacích úhlech a minimální odrazivost obrazu (1,65 %). A kdo by nechtěl lesklý panel, může zvolit i matnou variantu s nanotexturou, díky níž obraz nebude mdlý jako u jiných matných obrazovek. Pro Display má zabudovaných devět referenčních modelů zobrazí pro video, fotografii nebo web, pro všechny byl monitor zkalibrován již z výroby.

Monitor se k Macu připojuje pomocí Thunderboltu 3, k jednomu Macu Pro jich půjde připojit až šest. Pro Display obsahuje také rozbočovat pro tři USB-C 3.1. Co už však neobsahuje, je stojan. Ten se musí dokoupit zvlášť. Slibuje jednoduchou manipulaci a možnost otáčení na výšku. Místo pivotu tomu ale Apple fajnově říká Portrait Mode.

Apple Pro Display XDR se bude prodávat za 5000 dolarů v lesklé a 6000 dolarů v matné verzi. Stojan se bude prodávat za 1000 dolarů (není tam nula navíc), VESA držák pro uchycení na zeď pak 200 dolarů. Jak ale říká Apple, jako celek je ještě relativně levný, neboť profesionální studiové monitory mohou stát o řád víc.

Zdroj: Apple

Nejvýkonnější a nejdražší. Z Macu Pro a Pro Displaye XDR padá čelist
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

12 KOMENTÁŘE

 1. Úžasná mašina…4x Vega20…tak to už je sila, dúfam že to vedia využiť na akceleráciu výpočtov,…. ale mohlo to byť ešte lepšie, keby siahli aj pri CPU k AMD a jeho EPYC 2 (Rome). Pre tvorcov obsahu by mohla byť veľmi zaujímavá možnosť mať PCI Express 4.0 a až 64 jadrový/128vláknový procesor „pod kapotou“, čo by predstavovalo o niečo viac ako dvojnásobný výkon oproti 28jadrovému Xeonu (navyše, ten možno kvôli bezpečnosti možno príde aj to tých 56vlákien a ostane mu len 28)….ja viem „lebo“ Thunderbolt 3, ale žeby AMD nevedelo vytvoriť pre Apple alternatívu sa mi nechce veriť, majú skvelý „Infinity Fabric“ a ten by strčil Thunderbolt 3 do vrecka…snáď najbližší refresh Mac Pro, už využije naozaj to najlepšie na trhu a už Apple dostane zdravý rozum 🙂 …a pri display-i sa už mohli pochlapiť aj nejakým 40″ display-om s 8K rozlíšením (ale tá možnosť tu do budúcnosti stále existuje)…

 2. Cenu toho PC bych i chápal, je to prostě špička a je určen pro ty, kterým se zaplatí. Domů si to asi jen tak někdo nekoupí.
  Co pochopit nedokážu je cena za ten podělanej stojánek. 😁

  • Mě stačilo už to, že dokonce i jenom kus plechu, aby se to dalo místo stojanu našroubovat na VESA držák, je za 200$. Ten stojan za ~28 tisíc Kč (…), to holt už je jenom extrémnější verze toho samýho.

   Normální monitor když má sundavací stojan, tak jsou v zádech závity právě na VESA rozteč a držák se prostě nandá do nich, nestojí to ani vorla.
   Ale Apple, ne, ten to musel vyřešit inovativně a odvážně, takže místo toho se nejdřív uchytí na monitor ptákovina, v který jsou teprv ty čtyři závity vyvrtaný. A hned je pět tisíc do prasátka 🙂

 3. Docela by mě i zajímalo, kolik toho prodají, pro nás jsou to trochu šílená čísla, pro jiné země to bude akorát trošku dražší stroj.

  Jen mě trochu zaráží disková kapacita max 4 TB? Zvlášť při hlášce „Ve videoeditoru tak v reálném čase půjde upravovat i tři 8K streamy (ProRes RAW 4444 s 30 fps) nebo dvanáct 4K obrazů současně.“ jeden 4k prores raw 4444 má údajně něco přes gigabit/s při 30fps, dvanáct takových současně bude cca 16Gb/s tedy 2GB dat za sekundu. 2000GB disk, to je 2000 sekund dat, tedy cca půl hodiny.

  • Třeba je tím míněn střih v reálném čase, kdy např. sportovní meeting sleduje 12 4K kamer (pro sport 60p asi vhodnějších by zmíněný akcelerátor zvládl nejspíš jen šest) a výstupem je jeden(dva) broadcast streamy. Recording kamer a výstupu může být záležitostí dedikovaných zařízení. Počítač si prakticky vystačí s kapacitou pro doplňkovou grafiku, přičemž zpracovávaná data v rámci střihu si vystačí s RAM.

   • @hh @PetebLazar

    Tady žijeme v trochu jiném světe, na lokálním PC v offline profi produkci/postprodukci/střihu máte většinou už jen minimum souborů, s kterými potřebujete okamžitě pracovat. Tzn. vše je na síťových úložištích, přístup k datům většinou řeší pipeline, tzn. lognete se na svůj účet, vyberete na čem chcete pracovat a vše co potřebujete na lokálním úložišti se za chvíli stáhne, po ukončení práce uloží, nahrají nové verze a popř. se může i samo smazat. Pokud jste např. v produkci filmu a střiháte, tak se samozřejmě nepoužívá hned 4k/8k záběr, ale nějaký v nižším rozlišení – „proxy“. Co se týče ceny, tak ona cena HW na kterém ve výsledku pracujete je to nejmenší. Mnohem horší jsou ceny SW, lidí a celkového řešení. Pro těch pár lidí co reálně takovouhle workstation v produkci využijí tzv. „v topu“ je fakt poslední věc co vás musí trápit cena HW, který by měl takové 3 roky až 5 let úplně v pohodě vydržet.

    • Příjde mi, že Davinci Resolve (Studio) implicitně aspoň u 4K materiálu (B-RAW) proxy nevyužívá. Možná je to zásluhou GPGPU v rámci něj, že zvládá vyšší objemy odpovídající nativním rozlišením.

     V souvislosti s ním se pravda o vysoké ceně hovořit nedá, jeho 299US$ s update na nové verze zdarma působí skoro směšně.