Apple by mohl v Macích použít procesory AMD Ryzen. Podpora se našla v kódu MacOS

V kódu operačního systému MacOS byly nalezeny zmínky naznačující, že by Apple mohl chystat – nebo možná jenom zvažovat – použití procesorů AMD místo Intelu.

7

Od doby, kdy Apple v roce 2005 oznámil konec používání procesorové architektury PowerPC, měl osazoval exkluzivně do počítačů vždy procesory Intel. Jestli by se do jeho produkce mohly někdy dostat konkurenční procesory od AMD, bylo dlouho maximálně fantazií fanoušků. Jenže to vypadá, že v současné situaci není úplně vyloučeno, že by na takovouto obměnu došlo. Stopy nějaké formy přípravy na používání procesorů AMD se totiž objevily přímo v kódu operačního systému MacOS

V kódu různých beta verzí MacOS Catalina 10.15 jsou k nalezení řetězce identifikující procesory AMD s integrovanou grafikou (alias APU). Zejména kód zmiňuje mobilní Ryzeny 4000 „Renoir“, což je aktuální 7nm novinka, která by mohla být pro Apple zajímavá. Ale nejen to, našly se zde i řetězce pro 12nm Picasso, čip „Vangogh“ (který by asi mohl být příští generací APU), ale také APU Raven Ridge, a to zřejmě jak jeho běžnou čtyřjádrovou verzi, tak i lowendovou dvoujádrovou odnož „Raven2“ či „Dali“ (toto kódové jméno uniklo před dvěma roky zde, ale nakonec podle všeho označuje jen refresh čipu Raven2). Toto je poměrně zvláštní, protože Applu by měly stačit nejnovější APU, pro podporu starších a levnějších modelů se nezdá být moc důvodů.

AMD Ryzen 4000 pro notebooky BGA pouzdro
AMD Ryzen 4000 pro notebooky

Tyto zmínky by mohly ukazovat, že vývojáři operační systém v nějaké míře připravují na provoz na daných procesorech Ryzen, případně pracují na tom, aby se na na nich systém dal testovat, ať už je konečný účel takového zkoušení jakýkoliv. Nemusí to tedy vůbec znamenat, že Apple začne tyto procesory od AMD ve velkém nakupovat. To by asi potěšilo vlastníky akcií, protože objem prodejů by to nebyl úplně zanedbatelný a asi by to AMD pomohlo i z hledisky síly značky (na druhou stranu by si Apple možná vydřel hodně nízkou cenu).

Je třeba říct, že zdaleka ne všechno, pro co MacOS teoreticky někde má podporu, musí také jednou Apple uvést ve svých počítačích. Lze si například představit, že se tyto věci mohly dostat do kódu operačního systému trošku nedopatřením jako součást funkcionality určené pro samostatné grafiky Radeon, které Apple používá. A i pokud byla podpora pro procesory přidaná schválně, nemusí to znamenat mnoho. Apple může například Ryzeny testovat jenom čistě experimentálně a nezávazně, aniž by existoval plán na nich založit reálné produkty. Případně může být tato možnost zkoumána, ale nakonec být zavržena, takže na pulty nic nepřijde. Od těchto stop k reálnému příchodu procesorů AMD do „jablek“ je každopádně ještě hodně daleko.

Apple MacBook Pro 16 (2019)
Apple MacBook Pro 16 (2019)

Dokonce také může jít ze strany Applu jenom o jednoduchý způsob, jak zatlačit na Intel při vyjednávání o cenách či jak si během nedostatku 14nm čipů zajistit přednostní uspokojování svých objednávek. Je hodně pravděpodobné, že příští generace Macbooků bude mít procesory Intel Ice Lake, existují k tomu už dokonce úniky. Navíc se od Applu očekává, že brzy v počítačích přejde na architekturu ARM, což jen dále mluví proti použití procesorů od AMD a i v případě jejich úspěchu (pokud jsou třeba jen záložní plán pro případ vybouchnutí jak vlastních ARMů, tak Intelu) by to mohlo být vítězství jen velmi krátkodobé.

Pokud by na APU Ryzeny v zařízeních s MacOS přece jenom došlo, pak by teoreticky nemusely jít jenom o APU Ryzeny do notebooků (MacBooků), které dnes asi zajímají nejvíc lidí. Apple by mohl použít desktopovou verzi třeba pro all-in-one PC iMac, nebo mobilní čipy pro malý desktopek Apple Mini. Každopádně je ale asi zatím předčasné také na AMD založené Macy vyhlížet.

Galerie: Odhalení procesorů AMD Ryzen 4000 pro notebooky

Apple by mohl v Macích použít procesory AMD Ryzen. Podpora se našla v kódu MacOS
Ohodnoťte tento článek!
3.2 (64.44%) 9 hlasů

7 KOMENTÁŘE