Apple příští rok v Macích opravdu přejde na procesory ARM. Už s tím prý počítá i Intel

20

Že Apple ve svých počítačích přejde na procesory architektury ARM, aby si je mohl vyrábět sám a nemusel platit Intelu, už tvrdilo tolik zpráv, že je to asi hotová věc. Ale působilo to dlouho jako záležitost typu „jednou“, „za pár let“. Ovšem jak čas letí, tak se rok 2020, o kterém se v této souvislosti často mluvilo, kvapem přiblížil. A vypadá to, že by se v něm tato velká změna (alespoň pro počítače Apple) opravu měla udát. Už to totiž zřejmě očekává i přímo Intel, který je exkluzivním dodavatelem CPU pro firmu Apple nyní.

 

Intel: Apple přejde možná už příští rok

Že by se příchod čipů ARM opravdu na příští rok chystal, myslím nikdo oficiálně nepotvrdil. Podle zpravodajského webu Axios ale už neveřejně o tomto plánu mluví vývojáři softwaru – kteří budou první ve frontě těch, kdo se o novinkách v tomto směru od Applu (mimo její zaměstnance) dozvědí, protože nová platforma bude už na startu potřebovat jejich podporu. A co víc, podle Axiosu už stejnou věc očekávají i různí představitelé Intelu.

Ti údajně „mimo záznam“ řekli, že takový krok očekávají možná už příští rok. Takže ne úplně nutně/jistě v roce 2020, ale z jejich pohledu je logické přát si spíš pozdější provedení. Proč je toto důležité? Intel by měl mít o plánech Applu poměrně slušnou představu. Skrze objednávky a interní kontakty při přípravě nových notebooků musí mít určitou představu o tom, co Apple chystá. A pokud by se už notebooky s ARMy chystaly do výroby, měl by to být schopný „vycítit“ na změnách v těchto vztazích a na tom, jak spolupráce s Applem bude probíhat.

Pokud tedy zástupci Intelu byť i neveřejně připouštějí, že by se věc mohla už příští rok stát, je to zřejmě něčím podložená informace. Tato zpráva Axiosu a údajné zdroje v Intelu nejsou přitom jediné. Minulý týden přišly další signály hovořící o roce 2020 od Bloombergu (který se v tomto „story“ šťourá dlouhodobě, naposled o jablečném „ARMagedonu“ psal v říjnu).

iPhone, iPad a Mac už mají v roce 2021 mít společné aplikace

Apple by údajně letos měl zpřístupnit vývojářům nástroje pro portování aplikací pro tablety s iOS na počítače Mac. SDK pro tyto účely by prý mohlo vyjít už v červnu. Aplikace se sice bude stále muset separátně nabízet v oddělených obchodech platforem iOS a MacOS, ale kód bude moci být společný. V roce 2020 bude údajně možné konvertovat pro notebooky/počítače už i aplikace z telefonů. Apple tedy touto cestou bude sledovat unifikování softwaru pro obě platformy. V roce 2021 už má být možné aplikaci pro tyto tři třídy zařízení vyvíjet jako jediný software – stejný program (včetně finální binárky) už bude kompatibilní se všemi zařízeními.

Apple MacBook Pro (ilustrační foto, model z roku 2013)

Tato iniciativa má interní označení Marzipan, což ale již prosáklo před časem. Bylo by asi logické, pokud by přechod na procesory ARM probíhal současně s ní. Pokud má v roce 2021 fungovat stejná binárka na tabletu i na notebooku, tak by logicky asi onen notebook už měl mít procesor se stejnou instrukční sadou jako telefon/tablet, tedy ARM. Apple by sice mohl teoreticky překládat kód ARM dynamicky na instrukce x86, ale v kontextu je asi mnohem pravděpodobnější opak: Macbook s procesorem ARM a překladem („emulací“) pro starší programy napsané a přeložené pro x86/Intel. Ona „jediná binárka“ asi logicky bude fungovat jen na nově vydaných počítačích, ne na těch starších.

Preview pro vývojáře by mohla přijít už brzo

Do roku 2021 by tak asi měly být ARM Macbooky/Macy přímo prodávané běžnému lidu, přičemž podle předchozího je možný ale už i rok 2020. Ovšem stejně jako s přechodem z PowerPC na Intel by měli vývojáři programů dostat šanci se předem připravit. Je proto hodně pravděpodobné, že nějaké vývojářské stroje a platformy budou k dispozici dříve pro portování – ať už veřejně nebo třeba jen pro NDA pro velké partnery. Je proto možné, že taková vývojářská „preview verze“ Maců s procesorem ARM by mohla vyjít třeba už letos. A pokud ne, příští rok už by asi bylo vydání úplně nezbytné.

Galerie: Firmy, které vyrábějí procesory s technologií ARM

Apple příští rok v Macích opravdu přejde na procesory ARM. Už s tím prý počítá i Intel
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 20 hlasů

20 KOMENTÁŘE

 1. Dopad na Intel je jasný. Apple má na trhu počítačů podíl cca 7 %. Z toho, co prodá Intel to pak dělá něco přes 8 %, když uvážíme, že Apple kupuje spíše dražší čipy, tak na tržbách za procesory mohou mít podíl cca 12 %, tedy na celkových tržbách Intelu cca 6 %.
  Docela by mě ale zajímalo, jak velký podíl tržeb dělají grafiky z Maců pro firmu AMD.

  • Na druhou stranu si tím asi časem odstraní osinu zvanou Hackintosh. Ta patrně činí mizivý podíl, ale zato nastavuje zrcadlo „unikátnosti“ Apple HW. Předpokládám, že jejich ARM chipy budou jediné podporované (ID/funkcemi) v MacOS ARM edici.

   • Apple paradoxne Hackintosh potrebuje a jak se i ukazalo – toleruje. Tech uzivatelu Hackintoshe neni moc a jsou to prevazne geekove, kteri by si Mac stejne nekoupili, kdyby Hackintosh neexistoval. Pro Apple je to “zdarma testovani a informace” o fungujicim/nefungujicim HW. Nerikam, ze to pro Apple ma nejaky zasadni prinos, ale skodu jim to nedela. Ta zasadni zmena architektury je prave kvuli uplnemu svazani ekosystemu, tedy aby lide, co nekde zainvestuji do Apple produktu, meli potreby kupovat dalsi Apple produkty a neresit konkurenci.

  • Mě přijde ta současná verze Windows pro ARM dobrá (pokavaď můžu říct bez otestování – docela bych si takový zařízení vyzkoušel/rád ho vlastnil, ale holt ta investice…). Konečně mají vývojáři možnost dělat nativní aplikace/buildy existujících programů, což byla slabina WinRT (spolu s nic moc ARM čipama té doby, ale to je vedlejší). Čili MS udělal to, co se po něm chtělo, teď už je to tak trochu na hřišti fandů ARMu, dalo by se říct.

   A ta transparentní emulace x86 je IMHO dobrej bonus, vzdor omezením a přes výkon, který je logicky snížený. Zase za výkon a poměr cena/výkon těch současných ARM notesů MS moc nemůže.

   Podle mě je to úspěch, pokud/dokud někomu v MS nerupne v palici a bezhlavě to nezruší. Protože pokud se ukáže, že ARM je opravdu budoucnost a najednou Qualcomm/Apple/Samsung/…? převálcujou Intel a AMD výkonem/efektivitou/cenou, tak MS má pro tu ARM platformu už teď připravené Windows, které se na ní můžou bezbolestně nasadit a používat (a nezabijte mě, ale zaplať pánbůh, pokud by alternativa byla ChromeOS nebo Android!).
   Podle mě to udělali prozíravě a navíc to zdá se funguje docela dobře – teď jen aby ty ARM čipy měly dobrý GPU ovladače na hry a vyřešenou takovou tu platformní komaptibilitu (uefi, bootování, standardizace, aby sw podpora a dlouhodobá updatovatelnost OS nebyla katastrofa jako s těma SBC deskama). Když vidím, že za tohle někdo MS/Qualcomm kritizuje a píše, jak se neměli obtěžovat… no tak to se na to buď kouká krátkozrace nebo holt je ovlivněnej takovým tím sentimentem „pryč s Microsoftem“ 🙂

    • Pi má příliš málo RAM, aby to tam jelo použitelně: https://www.tomshardware.com/news/windows-10-raspberry-pi-hands-on,38629.html
     Bude to neustále swapovat, což má ten efekt, že je všechno neuvěřitelně lenivý, a člověk vůbec nebude mít šanci poznat, jestli je ta emulace a dané CPU dost rychlé nebo ne. A RPi má taky poslabší jádra ARM (A53ky), což taky není nejlepší, to je jak zkoušet náročný úlohy na in-order Atomech.

     Používám W32 na 2GB Transformeru (Atom Bay Trail) a to je použitelné, ale ta emulace může mít vyšší nároky (některé knihovny se asi nahrávají dvakrát), takže je možný, že ani s 2 GB by se to RPi nezbavilo toho swapovacího problému. Možná, že to potřebuje 4 GB… Každopádně RPi má 1 GB (plu sněco sežere GPU) a to je asi smrtící.

   • Tak bylo by to hezke, kdyby vyrostla na vidlich konkurence na bazi ARM. Samotne ARM aplikace na Win10 jsou ok, ale ty podle mne o preziti nemaji moc sanci rozhodnout, protoze vyhoda X86+ je v baliku softwaru..a ten na tech ARM vidlich hned tak nebude, pokud nekdo neudela bud ekosystem typu Apple a nebo se nezvetsi znacne penetrace zarizeni s Win10 ARM.
    Prijde mi to problem slepice – vajicko. Emulace x86, zatim z tech znamych testu v dusledku maleho vykonu resenim nejsou.

 2. Předpokládám, že nové ARMové verze programů nebudou zdarma pro jejich stávající zákazníky, ale jen v rámci placených upgradů. Čili vážený zákazníku, přešli jsme na novou platformu, abychom ušetřili (ale neboj, produkty levnější nebudou) a Ty si, milej zlatej, kup veškerý software znova.

  • Na Mac popelnici lidi docela nadávali, takže asi pár profesionálů, co si zvykli na Mac pro bude. Apple určitě u top modelů nepůjde s výkonem dolů, takže musí přijít s CPU, které bude minimálně na úrovni ZENu.

 3. PC/NTB svět z toho nakonec může profitovat, aspoň zmizí občasná časová excluzivita nových modelů pro Apple jako odběratele.

  Intel se asi bude muset cenově u HighEndu mírnit, cenová hranice akceptace je v PC/NTN světě nastavena podstatně níže (nehledě k přítomnosti konkurence).