Šeptanda: Apple možná bude podporovat RCS, nástupce SMS

4
Apple iMessage
Apple iMessage

SMS jsou zastaralé. Textovky jsou drahé, omezené a jejich multimediální alternativa MMS se nikdy pořádně neprosadila. A jakékoliv budoucí pokusy o nástupce to budou mít o to těžší, že se lidé naučili díky smartphonům používat WhatsApp, Skype a další Messengery. Přesto to ale operátorská asociace GSMA nevzdává a navrhla nový formát RCS (Rich Communication Services).

Ten si bere to dobré z obou světů. Jde o technologii nezávislou na mobilní síti nebo telefonu, vázaná je pouze telefonním číslem. Zároveň ale běží nad datovými sítěmi, takže je pro uživatele zdarma a nabízí stejné možnosti jako aplikace třetích stran. Podporuje skupinové chaty, zobrazení stavu, lze přes ni zasílat hlasové vzkazy, fotky, aktuální polohu nebo libovolné soubory a může fungovat na více zařízeních současně. Více informací najdete v našem loňském článku SMS a MMS už mají nástupce. Jmenuje se RCS a je „zdarma“.

RCS již ve světě začínají adaptovat velcí operátoři, technologie zamířila také do mobilů s Androidem. Velkým podporovatelem je Google, který již RCS zavedl do základní editoru na Androidu, novému formátu ale fandí i Samsung, Huawei a další. Jediný v byznysu, který se k RCS staví odmítavě (nebo přesněji – nestaví vůbec) a který možná brzdí jeho širšímu rozšíření, je Apple.

Má k tomu dobrý důvod, který ostatně vysvětlujeme v odkazovaném článku. Na iOS i macOS má vlastní službu iMessage, která zvládne totéž co RCS. Byla tady dřív, rovněž funguje zdarma a nepotřebuje k tomu operátory. Pokud mají dva lidé iPhony, budou si psát iMessages místo SMS naprosto automaticky.

Je však šance, že se Apple přizpůsobí operátorům a konkurentům. Uživatel Redditu, který si říká flicter22, zveřejnil dva slajdy z údajné prezentace, kterou měla GSMA na programu 24. října. Stojí v nich, že Apple diskutuje s asociací i operátory o zahrnutí RCS do iOS. Jablíčkáři by mezi sebou nadále posílali iMessages, ale mezi Androidem a iOS by spojení proběhlo přes RCS.

TIP: Google vám dovolí posílat SMS z počítače

Jak daleko Apple za čtvrt roku dohadování postoupil a jestli RCS opravdu přijme, to v tuto chvíli nevíme. Rozhodně by to od něj byl sympatický a netradiční krok. Otevřenosti se totiž jindy spíš vyhýbá a uživatele drží ve svých ekosystémech.

Šeptanda: Apple možná bude podporovat RCS, nástupce SMS
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.25%) 16 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. iMessages, G-Sync, PhysX, ActiveX, DirectX, obskurní paměťové karty, OOXML… všechno to jsou technologie a formáty proti konkurenci a ve výsledku i proti uživatelům. Každá otevřená náhrada je kvitována.

      • Spíš by se dalo říct, že aby měly tyto proprietární technologie šanci na úspěch, musí přijít jako první. Pak je otázkou, jestli je lepší mít vše dřív a zamknuté na jednoho dodavatele nebo o něco později, ale s konkurencí více dodavatelů. A nesmíme zapomínat, že i proprietární řešení, které přišlo jako první, se může časem stát brzdou pokroku, ale díky síťovém efektu ho jiné lepší řešení nenahradí.

  2. Nemám rod Apple, nemám rád Apple, ale pokud tohle skutečně udělá, tak se to snad hromadně rozšíří, protože to ostatní začnou slepě opisovat a to bych byl rád, neboť mít skutečně univerzálního nástupce SMS (a ne 10 proprietárních protokolů a aplikací) jen a jen uvítám.