SMS a MMS už mají nástupce. Jmenuje se RCS a je „zdarma“

SMS i MMS mají náhradu. Jmenuje se RCS a jde o „WhatsApp od operátorů“. Co všechno RCS nabízí, jak funguje a kdo jej podporuje?

16
telefon sms
Ilustrační foto (autor: niekverlaan / Pixabay)

Esemesky před nedávnem oslavily 25. výročí. Podle asociace operátorů jde i přes klesající trend stále o nejrozšířenější druh mobilní komunikace, používají jej více než 4 miliardy lidí. V Česku se dle ČTÚ loni poslalo 8,17 miliardy zpráv, jen o 1,6 % méně než za rok 2016. I přes svou technologickou zastaralost (limit 160 znaků bez diakritiky) a vysokou cenu ale nemají jednoduchou alternativu.

Nástupcem se měly stát zprávy MMS s podporou dlouhých textů a možností posílat malé fotky či videa, ale tento formát se nikdy nestihl pořádně rozšířit. Vinu na tom má i cena, vždyť i dnes se za zprávy platí okolo šesti korun a na rozdíl od zahraničí čeští operátoři mají tarify jen s neomezenými SMS, nikoliv MMS.

Počet odeslaných SMS v ČR klesá
Počet odeslaných SMS v ČR klesá (zdroj: ČTÚ)

WhatsApp a spol. vládnou světu

Není divu, že lidé začali na mobilech používat dříve populární „počítačové“ instant messengery jako ICQ nebo Skype. Jenže i těm ubývají uživatelé, protože přišly nové generace kecálků jako Facebook Messenger, WhatsApp, Viber, Telegram apod.

Důvod úspěchu? Nejspíš fakt, že se již uživatelé nemuseli nikam složitě registrovat, protože tyto služby byly vázané na telefonní číslo. Z toho vyplývala i výhoda, že po propojení s adresářem v mobilu nemuseli ostatní žádat o přátelství, ale rovnou mohli volat a psát těm, kteří danou síť rovněž používali.

Operátoři vrací úder

Operátoři v roce 2008, v době příchodu iPhonů a Androidů, zformovali novou pracovní skupinu, jejíž cílem bylo vytvořit nový komunikační formát Rich Communication Services (RCS). Vývoj se táhl dlouho, první použitelná verze byla na světě až v roce 2011, kdy ji začali podporoval tři největší korejští operátoři. RCS se postupně začalo adaptovat i ve Španělsku, Německu a dalších zemích.

TIP: Google zase jinak. Pozastavil Allo, vyvíjí nový chat postavený na RCS

RCS pojmenovává samotný komunikační protokol, ale služba samotná se dočkala hned několika obchodních názvů. Ve světě se nejvíce rozšířil Joyn, ale například americký T-Mobile přišel s Advanced Messaging a Vodafone přinesl Message+. Od roku 2014 funguje i v Česku, stačí si stáhnout aplikaci pro Android (Play Store) nebo iOS (už zmizela).

Nový formát se postupně vyvíjel a zbavoval se porodních bolestí. Z počátku totiž chyběla interoperabilita. Každý operátor si mohl RCS přiohnout k obrazu svému, nebylo možné komunikovat s uživateli jiných operátorů, používat alternativní aplikace apod. To v roce 2016 změnil tzv. RCS Universal Profile. Díky němu se RCS konečně může stát náhradou SMS a MMS.

Co umí RCS?

RCS spojuje výhody klasických zpráv i internetových chatů. Uživatelé se nemusí nikam registrovat, a pokud mají operátora i mobil, co RCS zvládnou, mohou nový systém zpráv využívat. Služba je tedy vázaná na telefonní číslo, ale funguje prostřednictvím internetu (Wi-Fi či mobilní sítě). U RCS se už nebude platit za jednotlivé zprávy ani žádný paušál za používání chatu. Vše bude fungovat zdarma, resp. platbou za datový tarif.

Služba, respektive koncové aplikace, jsou „zpětně kompatibilní“. Proces posílání a přijímání zpráv je stejný jako SMS. Vyberete adresáta, napíšete, pošlete. Pokud má druhá strana rovněž aktivní RCS, pošle se zpráva bezplatně přes internet. Pokud nemá, odešle se běžná placená SMS.

Jablíčkáři tohle znají již několik let. Apple vymyslel vlastní řešení iMessage, které funguje nezávisle na operátorech, stačí jen mít iPhone. Pokud jej mají obě strany, automaticky si píšou zdarma přes internet a s dodatečnými funkcemi, které u SMS nejsou.

Dodatečné funkce má i RCS a není jich málo (viz specifikace):

 • Zprávy lze psát mezi dvěma kontakty, ale také ve skupinách.
 • V chatu vidíte signalizaci, že druhá strana právě píše nebo že je online.
 • Přes chat lze posílat aktuální polohu, hlasové vzkazy i další soubory.
 • RCS může fungovat na více zařízeních současně. SIM s číslem sice máte v mobilu, ale zprávy půjde posílat i ze spárového počítače, tabletu atd.
 • Samotnou kapitolou je tzv. Enriched voice Calling. RCS se umí nabalit na tradiční (placený) hovor a současně s voláním můžete druhé straně psát, posílat soubory, sdílet obrazovku displeje nebo zapnout videohovor. Ještě před vytáčením můžete zvolit typ volání („Je to nutné, rychle to zvedni!“) nebo po nepřijatém hovoru zanechat zprávu („Zas tak nutné to nebylo, zavolej, až budeš mít čas.“). Takový vzkaz bude součástí zmeškaného hovoru, nikoliv schovaný ve složce s SMS.

Jaké jsou nevýhody RCS?

Tou hlavní je, že RCS ještě není dostupné všude a pro všechny. Ale jsou i určité technické nedostatky. Například fakt, že standard se postupně vyvíjí, vznikají nové verze, a tím se i celá platforma tříští, protože operátoři mohou používat starší verzi protokolu.

RCS na to už v základu myslí a skrz síť lze poznat, jaké funkce druhá strana podporuje. Z uživatelského hlediska je ale stejně problém, že ne všechny telefony a operátoři budou podporovat kompletní balík funkcí.

Již před rokem asociace GSMA vydala Universal Profile v2, který vylepšuje možnosti RCS, přináší nové funkce pro posílání souborů a skupinovou komunikaci. Kromě toho již stejně jako konkurenční internetové služby podporuje posílání „samolepek“ a chatboty i jiné interaktivní aplikace. Jenže opět – rok starý formát, který ještě nikdo nezačal podporovat nebo plně využívat.

Za chybu osobně považuji i to, že zprávy nejsou standardně plně (end-to-end) šifrované jako právě iMessage nebo WhatsApp, ale operátoři si nechali prostor pro možnost zprávy číst a analyzovat jako SMS.

Kdo RCS podporuje

Podle GSMA to k březnu 2018 bylo 55 operátorů, 11 výrobců mobilů a 2 tvůrci operačních systémů. U nás RCS stále podporuje jen Vodafone, ale pořád jde o omezenou variantu dostupnou jen v aplikaci Message+. V rámci červené skupiny se již ale pomalu rozšiřuje podpora Universal Profile. Bratia sú na tom lepšie. Letos v létě RCS UP nasadily společnosti Slovak Telekom a Orange, informuje dsl.sk.

Podpora RCS Universal Profile v březnu 2018
Podpora RCS Universal Profile v březnu 2018 (zdroj: GSMA)

Klíčovou roli v celém ekosystému kolem RCS ale hraje Google, protože nový formát začal naplno podporovat v Androidu, respektive jeho výchozí aplikaci Zprávy. Od roku 2016 lze v aplikaci plně využívat možností RCS, pokud to ovšem podporuje operátor.

Google je v RCS zapletený až po uši. Jednak kvůli Androidu, ale také protože je sám (virtuálním) operátorem se sítí Fi. Hlavně však v roce 2015 koupil společnost Jibe Mobile, která vyvíjí celou cloudovou infrastrukturu, kterou pak nabízí operátorům a pomáhá s implementací i výrobcům.

Samsung loni koupil konkurenční řešení od NewNet Communication Technologies a sám už také provozuje RCS cloud a novinku podporuje ve své aplikaci pro psaní zpráv. Druhý největší výrobce telefonů s Androidem, Huawei, nevymýšlel kolo a využil řešení od Googlu.

Budoucnost RCS

Na papíru zní vše slibně. S podporou Google a rozšiřující se základnou operátorů i výrobců to vypadá, že RCS by se skutečně mohlo stát univerzálním nástupcem SMS a MMS. Proti WhatsAppu a Facebook Messengeru s miliardou uživatelů to nový formát bude mít těžké. RCS ale může mít časem čtyřikrát tolik uživatelů.

Jeho hlavní výhodou totiž zůstává, že jde o „otevřené“ řešení, které nestojí na zlovůli jedné firmy, ale bude fungovat, i kdyby všechny ty googly, facebooky nebo vodafony jednou skončily. Pokud navíc bude rovnou fungovat ve standardním editorech SMS na smartphonech, lidé začnou RCS používat, aniž by si to třeba uvědomili. Instalovat a nastavovat další aplikaci si žádá několik kroků navíc.

Velký otazník zůstává nad přístupem Applu. Ten RCS nepodporuje a nic nenasvědčuje tomu, že by měl. Má ostatně iMessage a FaceTime, které nabízí prakticky totéž a bez asistence operátorů. Rozhodně by to nebyl první případ, kdy Cupertinští dělali něco jinak než zbytek světa. Podporu RCS by ale mohly dodat aplikace stažené z App Storu. Komfort by nebyl na úrovni iMessage, ale „jen“ srovnatelný s WhatsAppem a spod.

A hloupé mobily? Těm se holt budou pořád posílat SMS. I když u nové generace zařízení to nemusí být pravidlem. Například nová Nokia 8110 4G běží na jednoduchém systému KaiOS, který se dočká aktualizace doplňující právě WhatsApp. Do budoucna by nic nebránilo přidat i RCS.

SMS a MMS už mají nástupce. Jmenuje se RCS a je „zdarma“
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 20 hlasů

16 KOMENTÁŘE

 1. „Vše bude fungovat zdarma, resp. platbou za datový tarif“ – V tom případě tahle služba postrádá smysl, když k tomu samému a ještě spoustě věcem navíc můžeme použít WhatsApp, Messenger apod. Pokud by to šlo používat mimo datový balíček, ok, ale platit si data kvůli tomu fakt nebudu, nepotřebuju je.

  • Výhoda je v tom, že RCS bude přímo integrované v systému, aniž by musel člověk něco stahovat nebo registrovat. Ale jasně, je to výhoda hlavně pro ty, co ještě žádný Messenger nemají.

  • Vidíš, já na tohle čekám jak na smilování. Fakt mě nebaví mít v mobilu X kecacích aplikací jen proto, že každej používá něco jinýho a ani na úrovni firmy se nemůžou všechny oddělení domluvit, co bude jako výchozí.

   Momentálně mi tu straší Viber, WhatsApp, Messenger, Teams, Skype pro firmy, Skype. Jak rád bych všechny tyhle hovadiny vyměnil za RCS, který se vejde do jedný aplikace a krom (Teams a Skype pro firmy) umí vlastně totéž.

 2. SMS nepisu a basta. MMS mam u operatora zablokovane a nazdar.

  Pravda je, ze SMS umim prijmout a i precist, takze je mozne mi SMS napsat. Whatsapp me zklamal, zpravu jsem odelal a dosla protistrane nekdy do nekolika vterin a nekdy na nekolik hodin. Tak jsem Whatsapp z mobilu odinstaloval a uz tam nejsem, bohuzel Whatsapp stale i po nekolika mesicich lidem tvrdi, ze tam jsem oni mi pisou do nikam. Prosim vas lide, nepiste mi na Whatsapp, tu zpravu nedostanu a neprectu si ji, nejsem tam!

  Pouzivam Facebook Messenger, pokud jste na facebooku, tak si muzem napsat, pokud nejste na Facebooku, tak si nenapisem, muj problem to neni. Umim telefonovat, takze kdyz neco potrebuju, tak telefonuju.

   • Třikrát nazdar. To mě pobavilo jak jsi nedávno kdesi psal jak urputně bojuješ s Google a uvedl jsi k tomu pár infantilních „důvodů“ a teď jsi tady málem pyšný na to že jsi ještě pořád na Facebooku a RCS apriori odmítneš 😆

    • SMS mely byt puvodne jako doplnkova sluzba pro telefonovani take uplne zdarma, nakonec naklady operatora na jednu SMS jsou tak desetnik a v pohode to muze dotovat z prijmu z telefonovani. Jenze vychcani operatori ne, 1Kc-1,5Kc, do zahranici jeste vice.
     Tak jsem to prestal pouzivat, kdyz stejne mam datovy balicek a muzu psat pres IM.
     Vyhoda SMS je ale jasna, dopisu se kazdemu, at si nema datovy tarif, at si ma hloupy telefon, SMS mu prijde, ale ja radeji zavolam.

     Ted s krizkem po funuse, kdy uz polovina lidi pouziva neco jineho prijdou operatori s RCS, kterej stejne musi mit datovy balicek a na hloupy telefon se nedopises?
     A jeste nam jako vyhodu napisou, ze to Google integruje do systemu, takze to nepujde vypnout a Android bude zase vic zrat baterku?
     Zbytecna sluzba, kterou urcite zase zpackal Google nekde v pozadi, protoze jeho Google Talk neuspel a Google proste pekne stve, ze temer vsichni lidi pouzivaji konkurencni Facebook, at uz nativni Messenger nebo koupeny Whatsapp.

     • Vypnout to jde, v nastavení Zpráv lze zvolit, aby se využívaly jen SMS/MMS. Zprávy lze fakticky posílat zdarma přes Wi-Fi a přes datový balíček se toho zase taky moc nespotřebuje.

      Úplně to vyjmout z účtování za data by dnes asi nebylo možné, protože jde fakticky o OTT službu na stejné úrovni jako ten WhatsApp a jiné, a nepočítáním megabajtů by operátoři porušovali síťovou neutralitu.

     • Víš z kolika věcí co byly původně myšleny jako doplňková služba se nakonec stal tahoun jak prase? Vzpomeň si ještě před několika málo lety, který teenager telefonoval? Žádný, všichni psali zprávy a nebýt všech těch ICQ, Skype, Facebooků, Instant Messengerů a já nevím čeho ještě, tak je tomu tak dodnes. S SMS se prostě muselo počítat, to ne že doplňková služba. Ony ty SMS, jsou tady vlastně pořád, protože to co běhá eterem z jednoho Messengeru na druhý, nebo z jednoho WhatsAppu na druhý není nic jiného, než Short message service … ano, najdou se i magoři co si tím posílají deseti stránkové elaboráty, ale ti asi neví že existuje mail, to je vyjímka která potvrzuje pravidlo.

      A ti operátoří s tím IMHO nepřicházejí s křížkem po funuse, prostě si jen chtějí urvat svůj žvanec na úkor Google a Facebooku no, já myslím že to je přirozený vývoj věcí. Už prostě přišli že musí inovovat nabídky, protože koho dneska zajímá „neomezený“ tarif za 500 korun? Ten kdo nic jiného než že telefonuje nedělá a pak ty co neumějí počítat a těch už moc nebude, tam bych viděl ten důvod. data, to je to co lidi zajímá, tak halt vymyslíme „messenger“ a naperem ho reklamou. Z lidí ty prachy už asi nevytáhneme, oni už nejsou blbí … a taky ta EU tlačí ty ceny dolů … tak halt zkásneme za reklamu Vitanu a Mýdlo s Jelenem 😀

      A ten druhý odstavec je prostě obyčejný blábol bůhví proč nas***ého uživatele Google, nebo bývalého uživatele, co já vím, je to prostě nesmysl jak s baterkou, tak s tím že SKORO VŠICHNI používají konkurenční jakési cosi … prostě nepoužívají 🙂
      Já jsem na tu službu docela zvědavý i když ani v současné době podobné „komunikátory“ moc nevyužívám.

      • Aha, takze to moc vyuzivat stejne nebudes, ale jsi na to zvedavy?

       Ja na to zvedavy nejsem, protoze to proste neprinese nic jineho nez co uz dneska mam na Facebook Messengeru. Ze by operatori nekoho zkasli taky nehrozi, protoze uz FB Messenger nebo Whatsapp pouzivaji skoro vsichni a nemaji duvod prechazet na jinou sluzbu nez byt na sluzbe, kde uz maji kontakty a vedi, ze tam ty lidi jsou. Operatori prosteprisli s krizkem po funuse, urvat mohou chtit, ale musi presvedcit zakazniky, aby presli na RCS a to pujde hodne ztezka, kdyz nemaji co nabidnout.

      • Bože ty jsi fakt nějaký pribržděný. Jo čoveče mám zájem a zajímám se i o věci, které nikdy používat nebudu, třeba mě zajímají věci kolem letadel, lodí, vesmíru a tak, takže se, představ si stalo, že mě zajímá jak tahle věc bude fungovat a třeba to bude něco, co využívat začnu, protože to pro mě bude mít smysl. Naproti tomu tvůj úžasný Facebook messenger pro mě nemá cenu vůbec žádnou, protože 80% lidi z mého seznamu ten stupidní Facebook vůbec nepoužívá, takže na co by mi asi tak byl. Doufám že teď už snad pochopíš, ze RCS je úplně o něčem jiném …

  • „Tak jsem Whatsapp z mobilu odinstaloval a uz tam nejsem“

   No tak to je ale tvoja chyba. WhatsApp predsa nevie ci si aplikaciu odinstaloval alebo si len nebol na nete. Preto je vo WA aj moznost zmazat ucet.