Apple se omluvil za zpomalování iPhonů. Udělal také dva ústupky

1
Apple iPhone 6S
Apple iPhone 6S

Aféra se zpomalováním iPhonů si už prošla všemi obvyklými fázemi. Pár jednotlivců si všimlo netradičního chování. Média problém pořádně nafoukla. A přišly už první žaloby na Apple. Většina v USA, ale podle Washington Postu také v Izraeli nebo Francii. Co už tak obvyklé není, je krok Applu. Ten se veřejně omluvil, popsal chování iPhonů a chystá i nápravný program.

Příčinu i následky problémů jsme již znali. Zastaralé akumulátory v iPhony nedokážou dodávat potřebné napětí, a tak se v zátěži vypínají. Tedy teď už ne. Před rokem vyšel iOS 10.2.1, který upravil chování iPhonů 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus a SE. Pokud je akumulátor opotřebovaný, systém omezí výkon zařízení. Zůstane tak zapnuté, ale bude pomalé. Po aktualizaci na iOS 11.2 se tak chovají i iPhony 7 a 7 Plus, v budoucnu to čeká i iPhony 8, 8 Plus a X.

Stárnoucí akumulátory

Na nové stránce, kterou Apple zveřejnil po vánočních svátcích, popisuje, že Li-Ion akumulátory časem chemicky zastarávají. Na jejich opotřebení má vliv počet nabíjecích cyklů, provozní teploty i to, jak se zařízení nabíjejí.

Čím je lithium-iontová baterie chemicky starší, tím horší je její schopnost udržet náboj. Důsledkem může být, že zařízení vydrží kratší dobu, než ho budete muset zase dobít. Navíc se může zhoršovat i schopnost baterie rychle dodávat energii. Aby telefon fungoval správně, musí mít jeho elektronické součástky možnost čerpat z baterie okamžitý výkon. Jedním z faktorů ovlivňujících tento okamžitý výkon je impedance baterie. Baterie s vysokou impedancí nedokáže systému poskytovat výkon dostatečně rychle. Impedance baterie se může zvyšovat spolu s jejím chemickým stářím. Impedance se taky dočasně zvýší, když je baterie skoro vybitá nebo když se nachází ve studeném prostředí. Pokud se tyto faktory spojí s vyšším chemickým stářím, je nárůst impedance o to výraznější. Tyto chemické vlastnosti se projevují u všech běžně používaných lithium-iontových baterií.

Když zařízení čerpá energii z baterie s vyšší impedancí, napětí baterie se výrazně sníží. Elektronické součásti ale k fungování vyžadují minimální napětí. K těmto součástem patří interní úložiště, obvody i samotná baterie. Systém správy napájení rozeznává, kolik energie dokáže baterie dodat, a vyvažuje zatížení tak, aby zařízení mohlo nepřetržitě fungovat. Pokud se stane, že napájecí systém nedokáže dodávat dostatek energie k nepřetržitému provozu, zařízení se vypne, aby ochránilo elektronické komponenty. Přestože z pohledu zařízení je toto vypnutí záměrné, pro uživatele může být překvapením.

Raději omezený výkon

Než by se telefony měly vypínat, Apple raději „upravil správu napájení“ (tedy zpomaluje). Jeho chybou je, že o tom dříve nijak neinformoval. Chování telefonů se změnilo uživatelům pod rukami.

iPhony tak u opotřebených akumulátorů po zmíněných aktualizacích mohou vykazovat tyto symptomy:

  • Pomalejší spouštění aplikací
  • Nižší snímková frekvence při posouvání obrazu
  • Slabší podsvícení (jas se ale dá ručně zvýšit v Ovládacím centru)
  • Až o 3 dB nižší hlasitost reproduktorů
  • Pozvolný pokles snímkové frekvence v některých aplikacích
  • V těch nejextrémnějších případech se vypne blesk a v aplikaci Fotoaparát se zobrazí příslušná ikona
  • Aplikace běžící na pozadí se po otevření možná budou muset znova načíst

Apple naopak nijak neomezuje kvalitu mobilního signálu, přesnost GPS, kvalitu fotek/videí, funkci Pay nebo měření akcelerometru, gyroskopu a barometru.

Nápravná opatření

Zmíněná správa napájení v telefonu zůstane, Apple však slíbil, že v nové aktualizaci iOS bude lépe informovat o stavu akumulátoru a jeho vlivu na výkon zařízení. To pak bude signálem k tomu, aby uživatelé navštívili servis (nebo se do výměny akumulátoru pustili svépomocí).

Brzy také zlevní celosvětový program výměny akumulátorů u iPhonů 6 a novějších. Dosud si za pozáruční výměnu účtoval 79 dolarů, až do prosince 2018 to bude 29 dolarů. Podrobnosti sdělí později.

Apple v omluvě zmiňuje, že mu záleží na spokojenosti uživatelů a že jeho cílem bylo vždy dělat zařízení, která budou dlouhodobě použitelná. Otázkou ale zůstává, jestli v případu iPhonů nedošlo k pochybení už u designu. Tedy jestli akumulátory nemohly být lépe dimenzovány, jak v novoročním článku naznačuje i Honza Olšan. U iPadů totiž k žádnému umělému zpomalování časem nedochází, hardwarově i softwarově jde přitom o téměř totožná zařízení.

PS: U jiných smartphonů k podobným problémům také dochází, ale mediální odezva není tak velká. Vypínaly se například Nexusy 6P od Googlu/Huawei nebo Lumie 950 od Microsoftu (mohu sám potvrdit).

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář