Do vesmíru neletěla jen Tesla, ale také unikátní disk s životností až 14 miliard let

0
Disk Arch s Nadací od Isaaca Asimova
Disk Arch s Nadací od Isaaca Asimova

Tesla Roadster s panákem Starmanem nakonec nebyl jediný náklad při premiéře rakety Falcon Heavy. Směrem k Marsu míří i datový disk nazvaný Arch, na kterém je v digitální podobě uložena knižní sci-fi série Nadace od Isaaca Asimova. Dílo geniálního autora je jen předehrou. Vědci chtějí na budoucích discích do vesmíru poslat veškeré lidské vědění.

Disku se přezdívá Supermanův krystal. Znají jej fanoušci komiksů i filmů s Christopherem Reevem, na krystalech jsou uloženy všechny informace, které nasbírali obyvatelé planety Krypton.

Arch je velký jako mince a je vyroben z křemenného skla (čistý oxid křemičitý). Disk o průměru 9,5 centimetru by teoreticky uchoval až 360 terabajtů dat. Jak je na tom Arch, nevíme. Za technologií stojí Centrum optoelektronického výzkumu z Univerzity v Southamptonu. Tomu se v roce 2013 podařilo vyrobit první krystalový disk a uložit na něj 300 kb dat.

Vědci technologii označují jako pětirozměrnou. Femtosekundový laser zapisuje do skla body lišící se třemi prostorovými dimenzemi, velikostí a orientací. Každý bod nese 8 bitů informací a lze jej přečíst pomocí optického mikroskopu a polarizátoru. Ve středu disku je i klíč k dekódování informací.

Případná civilizace, která bude umět cestovat vesmírem, jistě bude mít technologie na to, aby disk přečetla. A že na to bude mít dost času. Podle vědců prý skleněné disky nabídnou opravdu dlouhou životnost, odhadují až 13,8 miliardy let. Tolik uběhlo od velkého třesku.

Další disk Arch by se mohl do vesmíru vydat za dva roky. Vědci chtějí uložit rozsáhlou knihovnu textů, fotek a videí na Měsíc. Za dalších deset let je reálná ještě větší knihovna poslaná na Mars. Ta už by opravdu mohla být užitečná. Slunce se za šest miliard promění v rudého obra a Merkur, Venuši i Zemi spolkne jako malinu. Záloha informací na Marsu by přežít měla.

Ohodnoťte tento článek!