Počítače Apple s čipy ARM nepodporují dual boot s jiným OS. Windows budou problém

41

Stalo se, z čeho měl leckdo strach: přechod počítačů Apple na procesory ARM znamená, že na Macbooku bude těžké nebo nemožné spustit Windows a možná i Linux.

Od toho, že Apple opustí procesory Intel a začne používat procesory ARM vlastní výroby (firma sama metodicky používá slova „Apple Silicon“), se čekalo mnohé. Že budou mít lepší energetickou efektivitu, případně i výkon. Ovšem také panovaly obavy, že přechod na úplně vlastní hardware povede k dalšímu uzamykání a spoutávání platformy, které už na x86 počítačích s čipy T2 zašlo docela daleko.

Toto se bohužel potvrzuje. Jednou z podob tohoto omezování je, že na nových počítačích Apple nebude umožněno či podporováno spouštění jiných operačních systémů. Dual boot s Linuxem Apple zřejmě nechce a s Windows na Macboocích to vypadá také bledě.

Jiné operační systémy přímo na svém hardwaru Apple nebude podporovat. Zástupci firmy po odhalení záměru přejít na ARM potvrdili, že firma neumožní přímo spouštět „alternativní operační systém“. Zavaděč systému a firmware bude patrně podporovat jen a pouze různé verze MacOS. Dual boot několika operačních systémů MacOS nebo jejich různých verzí umožněn bude, ale třeba Linux nikoliv.

Pro instalaci Windows na dosavadní počítače Apple Mac nabízela firma aplikaci Boot Camp, která se o přerozdělení disku, zavádění a tak podobně starala – skrze ni bylo možné instalovat Windows „přímo na železo“, jako na standardní notebook či PC. Tento Boot Camp ale podle Applu na počítačích s čipy ARM vůbec nebude.

apple macbook air 2020 01
Apple Macbook Air z roku 2020 (Zdroj: Apple)

Zástupci firmy (Craig Federighi, senior viceprezident pro vývoj softwaru v Apple) uvedli, že alternativní operační systémy budou podporované „čistě virtualizací“. Podle Applu mají hypervizory dnes velmi malou režii, takže absence možnosti spustit jiný OS přímo na hardwaru by prý neměla nikomu vadit.

Nemusí jít o tvrdý zákaz

Dlužno dodat, že toto odmítnutí nemusí být úplně absolutní. Apple nechce dual boot podporovat, ale nemusí mu vyloženě bránit všemi prostředky. Zdá se, že alespoň na vývojářském kitu je možné z MacOS vypnout Secure Boot (přímo z BIOSu nikoliv), tj. ověřování, zda je spouštěný OS digitálně podepsaný od Applu. Pak by se teoreticky měl systém dát nahradit i proti vůli Applu, pokud bude mít podporu pro zařízení počítače a jeho spouštěcí proceduru. Uvidíme ale, zda tuto možnost jednou firma neodstraní.

Tip: Počítače Apple končí s Intelem. První ARM Macy vyjdou už letos a co to bude obnášet

Windows ve virtualizaci je (zatím?) také problém

Virtualizační software bude muset běžet nativně na ARMu, takže budete potřebovat port Parallels Desktop, VMware a podobně. Nelze použít hypervizor x86, protože překladač z x86 na ARM, který Apple používá, toto nebude podporovat. To ovšem znamená, že možná bude problém spustit Windows i ve virtualizaci.

Boot proces ARM počítačů Mac
Boot proces ARM počítačů Mac (Zdroj: Apple, via ComputerBase)

Musela by totiž být použitá nativní ARM verze Windows, kterou ale Microsoft samostatně nenabízí (zatímco Linuxové distribuce samozřejmě dostupné jsou). Microsoft prodává licence na ARM verzi Windows 10 jenom prodejcům počítačů (windowsích notebooků s čipy ARM). Zda se to teď změní, není jasné, mluvčí Microsoftu uvedl, že zatím na toto téma nemá co říct. To ponechává otevřenou naději, že licence a instalátor kompatibilní s virtualizací na Macu budou jednoho dne vydány, ale spoléhat se na to 100% nemůžeme.

Ovšem i pokud Microsoft přehodnotí pozici a nechá vás si Windows 10 pro ARM koupit, bude problém s ovladači. Macy budou mít specifický hardware, z něhož největší problém asi bude dělat integrované GPU od Applu. Pro to budou ovladače dostupné jen pro MacOS/iOS. Takže přinejlepším by byl desktop neakcelerovaný. Stejný problém asi bude i s Linuxem.

Aktualizováno: velký problém může být velikost stránek

MacOS na ARMu používá jako minimální velikost stránky paměti 16 KB místo tradičních 4 KB. Toto je stejné jako u iOS a jde o optimalizaci, která zvyšuje o nějaká procenta reálný dosahovaný výkon procesoru. Je to proto, že s většími stránkami se do TLB vejde více položek než s menšími, takže tato cache má vyšší efektivní kapacitu. Nevýhoda je, že dochází k horšímu využití RAM například při cachování malých souborů. Je to podobné jako problém velikosti alokační jednotky u souborového systému.

Apple prý na demu na WWC pouštěl virtualizovaný Linux a ne Windows právě z tohoto důvodu. Windows totiž od počátku používají 4KB stránky paměti a toto je zdá se stále platné i u jejich verze pro ARM, kde to patrně výrazně usnadnilo kompatibilitu s x86. Je možné, že procesory Applu vůbec 4KB stránky nepodporují (byť standardní architektury ARMu ano). V takovém případě Windows a programy pro něj ve virtualizaci na „jabku“ asi hned tak nepoběží, pokud vůbec někdy. Operační systém Windows by kvůli podpoře 16KB stránek musel být výrazně překopán a nejspíš by byla narušena i kompatibilita s ovladači a uživatelskými programy.

Jailbreak místo dual bootu?

Toto je tedy alespoň oficiální linie Applu. Je možné, že spouštění systému, firmware a přístup k hardwaru nebo spoutaný tak drsně jako na iPhonech a podaří se třeba Linuxové distribuce na počítače dostat neoficiálně. Pokud zůstane možnost volitelně deaktivovat režim secure boot,

Ovšem už dnes x86 MacBooky nemají nejlepší podporu pro různé své součástky, takže je dost otázka, zda takto „hacknutý“ Linux vůbec bude k něčemu dobrý. Je možné, že se Macy dostanou do stejného stavu jako telefony Apple a alternativní systém bude znamenat jak se říká „jail break“. Dlužno říct, že na iPhonech nebo iPadech Linux moc použitelný není.

Myslíte, že na ARM počítačích Applu bude někdy fungovat dual boost (bez virtualizace)?

Zdroj: TheVerge

Počítače Apple s čipy ARM nepodporují dual boot s jiným OS. Windows budou problém
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (66.32%) 19 hlasů

41 KOMENTÁŘE

  • je spousta těch co koupí apple a z nějakých důvodů (aplikace, hry) jim „macos“ nevyhovuje a instalují widle, nebo minimálně najíždějí z obou (na střídačku samozřejmě …dualboot) … čemu nerozumíš?

   • Celkem by mě zajímalo, zda někdo už o takovém bláznu, který prakticky využívá na Macu dualboot Windows nebo Linuxu slespoň slyšel (ne, že to jen zkusil). Samozřejmě nemyslím virtualizaci. Ta používaná je.
    Podle mě jde o umělý problém.

    • Já znám pár vysokoškolských studentů, kteří to tak provozují. Buď dualboot nebo virtualizované Windows. Ono, když ve škole chtějí používat konktrétní software, co na Maca není, tak moc možností nemají.
     Ovšem samozřejmě Jeníčkové a Mařenky, co si Mac pořizují jen na facebook a instagram, tohle nepotřebují.

     • A nebo lide, co to vyuzivaji tak, jak bylo mysleno a pro ostatni pripady maji servery, konzole, mini desk. pocitace na jinych platformach. Me jako denodenniho uzivatele aplle produktu toto absolutne netrapi a svete div se, FB nemam 😉
      Jen me stale udivuje to nalepkovani a urazeni lidi, kteri pouzivaji nejaky produkt, protoze jim to dava smysl. Kdo nechcete pouzivat jablka, tak nepouzivejte, nikdo vam to nenuti. To same s Linuxem a Windows. Case closed.

      • Já jsem nepsal, že Apple používají jen ti, co mají facebook. Psal jsem, že znám lidi, kteří mají Apple (mají ho rádi, proto ho mají), ale okolnosti jejich studia je nutí k tomu, aby na něm provozovali i Windows.
       To co jsem psal o Jeníčcích a Mařenkách platí obecně pro všechny platformy. Pokud někdo používá jen web, tak je mu úplně jedno, na čem jede. Není to vůbec žádný útok na uživatele Applu. Je to jen útok na ty, kteří nejsou schopni pochopit, že i milovník Applu může mít potřebu pracovat pod Windows.

  • Jsou případy, kdy se Windows v dualbootu nebo ve virtualizaci na Macu hodí. Například pokud vyvíjíte multiplatformní aplikaci a potřebujete ji odladit a otestovat na jiném systému. A pokud vyvíjíte pro OS X nebo iOS, tak to bez Macu nejde. Budou tady lidé, kteří si nejspíš budou muset koupit kvůli pár hodinám práce na Windows měsíčně dedikované železo.

 1. Copak by na tuhle strategii řekl Applu tatík Jobs? Ten sice razil Apple, ale způsobem, že lidé Apple sami chtěli a ne že neměli na výběr. Ale ono se není moc čemu divit, vývojáři Applu byli a jsou leví a sotva dokážou ty své stroje udržet funkční za ideálních podmínek, nějaké starosti s externí kompatibilitou už jsou na ně moc.

  • “ Ale ono se není moc čemu divit, vývojáři Applu byli a jsou leví a sotva dokážou ty své stroje udržet funkční za ideálních podmínek“
   Nejaky dukaz, pro toto tvrzeni? Treba testy inteligence vyvojaru ruznych platforem?

   • spíš se zaměřili čistě na zisk, vše ostatní co jej negeneruje ořežou. Tedy už je to firma jen jako mašina na peníze, žádná vize, jen ždímačka. Už dnes jejich produkty nejsou žádná hitparáda, jen díky čím dál tvrdším restrikcím své platformy udržují vysokou ziskovost. Na jednu stranu se to nedá zazlívat – ale na druhou už to není nic extra, jen další z firem kterým jde jen a pouze o zisk a je jedno jak se k němu dostat. Po Jobsovi už je to jen „ovce bez mozku“ ze které se pořád sypou a ještě nějaký čas budou sypat peníze, ale pokud tam nenastoupí někdo kdo je větší idealista tak to bude tak jako tak jednosměrná cesta, ten potenciál po Jobsovi je už prakticky vyčerpaný. Možná přežijí podobně po tápání jako MS kdy hlavní byznys bude jinde, díky svým rezervám si mohou chyby dovolit.

    • Čistě na zisk by se měla zaměřovat každá firma. Samozřejmě ne na krátkodobý zisk, ale na dlouhodobě udržitelný zisk. A to podle mě Apple dělá. Dělá jednoduché stroje pro obyčejné uživatele. Že odborníci z toho nadšení nejsou, není úplně podstatné. Obyčejných lidí je více, tedy zaměření na ně více nese.

     • jaké obyčejné pro obyčejné? Pro jednoduché možná, ale jinak jsi vedle … když se něco posere, je to většinou odepsané, protože oprava vyjde víc, než nový předražený křáp … třeba to jejich posrané touch id …

     • Mne v poslednich letech take prijde, ze tam chybi vize. Ty produkty, prestoze mne osobne funguji, jsou opravdu vice na penize, nez vysokou kvalitu. viz top CPU i9, ktere horelo, Butterfly keyboard, miliarda modelu iPhonu kazdy rok, apod. Bez Jobse to zacina jit do kytek.

     • Nevim, jestli si vlastnil / spoluvlastnil nejakou firmu, ale vetsine lidi nejde o to, udelat rychly prachy.
      Ale delat neco co ma smysl a zamestnanci si rozumne vydelaji a tim padem jso vischni spokojeny.
      Samozrejme jakmile jdou akcie ven, nebo do toho vstoupi nejaky spolecnik, kterymu jde hlavne o to rust a zvysovat zisk etc.. tak je tohle vetsinou utopie a uz i na tech pocitech zamestnancu a zakazniku zalezi daleko mene. Vydelat se da i na oslazeny vode, nebo prodeji virtualnich zamku..

     • No jo, to je pěkná poučka, ale když se to vezme absurdně doslova, tak co pak takoví ti různí tzv. „šmejdi“? Taky přece jenom maximalizujou zisk. Úplně bych od toho nějakou etiku a ohled na dobra zákazníka vs. dobro firmy radši neodpárával.
      Apple sice není šmejd, ale určité zákazníku neprospívající praktiky tam jsou. Ta firma využívá (a buduje) silnou oblíbenost značky/příchylnost fanoušků… Apple si díky takovému tomu „kultu“ může lajznout IMHO příliš moc a to není dobré („power corrupts“…).

  • toto je dôvod 😀 😀 😀 … tak jo, dej ještě nějaký …
   já někde na fóru Katolických novin četl, že Apple tlačí na Intel, aby pojmenovalo další řadu CPU „Apple Lake“ … Intel nesouhlasil …

  • No jako těžko říct, ale Francois Piednoel už na twitteru postoval i pěkný blbiny, takže nevím, nevím.

   Podle mě Apple číhá na každou příležitost absorbovat nebo nahradit všechny dílčí zisk generující subdodavatele, aby maximum marže na telefonu bylo jenom jeho a tohle je pro ně prostě logický krok. O tom (kromě teda toho kultu který pomáhá vyrábět auru speciálnosti, kterou prodávají) jsou třeba i ty jejich vlastní obchody, ale snaží se omezit třeba i nezávislé servisy (který teda asi ale nejvíc nenávidí proto, že opravenej apple se rovná ztracená šance prodat novej). V roce 2006 ještě neměli tolik peněz, aby mohli mít takhle velký oči a udělat si vlastní procesory, ale v letech 2010-2015 už jo, takže IMHO tahle strategie vznikla ještě před Skylake.

   BTW, možná by se mohlo připomenout jak kolem let 2012-2014 prakticky každý výrobce telefonů uvažoval o tom, že by si SoC dělal vlastní – Samsung v tom byl už dávno, ale začal s vlastníma jádrama, HiSilicon (jeden z mála, co uspěl), ale o vlastních čipech prý tehdy uvažovalo LG, Xiaomi. Panovalo přesvědčení, že vlastní čipy si udělá Google. Tak proč ne zrovna Apple, nejzazobanější z těch firem, které vynesly smartphony nahoru? 🙂 A firma, u který má taková investice nejlepší předpoklady pro to, aby se rentovala?

 2. to už je i ve světě Win. Třeba má postarší X470-Pro Prime podporuje oficiálně pouze Win10. Nic víc – ani linux ani starší verze Oken. Naštěstí tolik nehází klacky pod nohy, třeba s videokartou Nvidie se dá dobře fungovat, ale systém čistě s AMD CPU a GPU už je problém.

  • U desktop hardwaru se prakticky nikdy nepíše, že by byl linux přímo oficiálně podporovaný (to snad jenom u worsktation, embedded a serverových věcí). Ale tak nějak se předpokládá, že to podporuje Linux samotný, ať už komunita nebo Intel a AMD? kteří podporu hardwaru do Linuxu posílají, takže to pak funguje, Horší je to hlavně u notebooků, kde bývají problém různá funkční tlačítka a tak podobně.
   Ale tady ta „oficiální ne-podpora“ bude asi trošku podstatnější.

  • Docela by mě zajímalo, jaký máš v Linuxu problém s AMD CPU (Ryzen 1xxx/2xxx/3xxx) a AMD GPU (RX 5xx/5xxx). Všechny Ryzeny by měly být s alespoň trochu aktuálním jádrem v naprostém pořádku a nejnovější Radeony RX 5xxx jsou podporovány v AMDGPU od jádra 5.5 a Mesa 20.0 (Ubuntu 20.04 má podporu backportovanou do LTS jádra 5.4).

   • To bych také rád věděl…V okolí jede Mint i Ubuntu na Strix B450/x470 naprosto v pohodě.Snad jediný problém co vím byla wifi karta na Strix.
    A že ,,nejsou,, podporované W7 je v klidu.Na relativně moderní HW starý OS. prostě nepatří.

      • Nevím o tom, že by v 2200G a 2400G byl odlišný stepping. Odlišné čipy jsou řada 2000G a 3000G (14nm vs 12nm), ale 2200G a 2400G by fakt měly být stejné, jediný rozdíl je jak továrna nastaví počet jednotek GPU, takty a SMT (vypnuté/zapnuté). Do 2400G můžou jít lehce kvalitnější kusy křemíku, ale ne nutně.

      • RuThaN: Jaké problémy a s jakým „daleko novejsim kernelem“? Ať si tu jen neplácáme játra…

       Jan Olšan: Asi chce jen prudit a zamotal se do toho 🙂

 3. Tohle, bude fakt hodne zajimave. Jestli v tom Apple vsichni nechaj, nebo Vmware a MS jim to naportuji a kdyz uz to budou delat, tak by to konecne mohli jit vsechno i na ARM Linuxu a muj sen je i ARM Android.
  Pokud v tom vsichni Apple nechaj, tak jako good luck, protoze dost lidi, na tom Wokna a Linux maji, aby na tom mohli pracovat.
  K tomu si pridejme jestli to, ze tam stary x86 aplikace taky nepobezi uplne bez problemu..

  Apple sice porad bude mit par fanatickych fanousku, ale mozna si tak vykopal jeste vetsi hrob, vzhledem k tomu jak se to ovlada, stejne nikdy nebudou mit aplikace, ktery pobezi 1 k 1 na iPhonu, iPadu a Laptopu / Desktopu.. a pokud budou ten vlastni kremik hodne modifikovat, tak casem ztrati vyhody silnyho ARMu, protoze uz ten jejich mod bude moc jinej.. a ve finale si uvedomi, by natom byly lip s x86..

 4. Doufejme, že x86_64 výrobci to pochopí jako signál, že legrace již skončila a tudíž že se pokrok nesmí dávkovat po 5% za generaci. Pokud udrží výkonostní korunu na své straně (rozevřou nůžky poměru cena/výkon) nemusí to Apple vyjít jak si představuje. I velcí zákazníci se z cen Apple HW (zvlášť toho nejvýkonnějšího) a jeho limitované podpory kroutí asi již dnes.

  • Je otázkou, zda se vůbec výkon procesorů dá s každou novou generací zvyšovat o desítky procent, jak by si lidi tvého typu přáli. A pokud ano, pak zda to jde za cenu, která bude pro kupující přijatelná a pro výrobce nebude ztrátová.