ASRock nasázel na ATX desku 13 slotů PCI Express, pro těžbu kryptoměn [Computex]

9
ASRock H110 Pro BTC+ (Zdroj: Gigazine)

Na veletrzích CES a Computex jsou kromě velkých uvedení nových produktů (jako bylo nyní Skylake-X) aspoň pro mě nejzajímavější různé kuriozity a bizarnosti. A přesně něco takového tu teď máme od firmy ASRock. Ta během své historie vymyslela už hodně netradičních experimentů, i když s tím, jak se etablovala, už tolik výstředností netropí. Na Computex 2017 ale přivezla počin, který na staré časy desek se dvěma různými sockety nebo možností upgrade z jedné procesorové platformy na druhou upomíná: základní desku s 13 sloty PCI Express.

 

Slotů jak psů…

Vzhledem k tomu, že se aktuálně opět rozhořela mánie s těžením kryptoměn (jejichž tržní hodnota strmě stoupla), už možná leckomu docvaklo, jaký smysl takového modelu je. Skutečně se jedná o speciál pro dobývání kryptoměn a podporu globálního oteplování pomocí grafických karet. Ty pro těžební výpočty nepotřebují mít do systému velkou propustnost a stačí jim po jedné lince. ASRock proto na desce příznačně pojmenované H110 Pro BTC+ rozložil konektivitu PCI Express do samých slotů ×1, kterých je osazeno dvanáct. K tomu pak je ještě jeden dlouhý slot PCI Express 3.0 ×16, aby se neřeklo.

ASRock H110 Pro BTC+ (Zdroj: Mnw.cn)
ASRock H110 Pro BTC+ (Zdroj: KKJ.cn)

Deska má klasické provedení ATX, které ponechává místo jen na sedm slotů. ASRock toho nedbá a sloty PCI Express ×1 jsou místo obvyklých poloh namačkané jeden na druhý. To samozřejmě nebude fungovat v běžné skříni, ale při těžení se grafické karty do slotů ×1 tak jako tak připojují pomocí riserů (kabelových prodlužek). Proto tato divočina zamýšlenému použití nevadí.

Deska ASRock H110 Pro BTC+ by jinak byla celkem nepozoruhodnou záležitostí: lowendový čipset H110 znamená mimo jiné jen dva sloty pro paměti, napájecí kaskáda je nechlazená, dostáváme však slot M.2 pro SSD (pokud se do něho nebude dát osadit čtrnáctý riser pro grafiku) a kupodivu také gigabitový Ethernet od Intelu. Pod a nad sloty PCI Express jsou vidět dva porty pro konektory Molex ze zdroje, určené zřejmě k napájení, jelikož každý slot PCI Express ×1 má dle specifikací být schopný dodat 25 W.

Tato deska by měla jít na trh údajně už brzy (což bude pro ASRock důležité, jelikož horečky kolem kryptoměn mohou mít omezené trvání). Ovšem přesné datum pro začátek prodeje sděleno nebylo. ASRock ji na Computexu ukazoval v akci, ale jen s osmi aktivními grafikami. Údajně je to proto, že ovladače AMD v tuto chvíli počítají jen s osmi adaptéry. Podle webu ComputerBase je ale prý v přípravě nový ovladač, který tento limit zvýší, takže těžaři budou tyto bláznivé desky mocibvyužít na maximum.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

 1. Za větu „Skutečně se jedná o speciál pro dobývání kryptoměn a podporu globálního oteplování pomocí grafických karet“ máte u mně palec nahoru, dobře jsem se nasmál, povedla se 🙂

  Nicméně podle mě je to od ASRocku úlet. Co vím, tak Bitcoin se dnes už netěží pomocí grafických karet, ale pomocí ASIC jednotek, které jsou podstatně rychlejší (jsou na to speciálně navržené) a efektivnější. Dnes nemá cenu na těžení používat PC a grafické karty. Pokud si chce někdo doma zkusit těžit, tak OK, ale takový člověk si zase nekoupí tuto šílenost. A ten, kdo se tomu chce opravdu věnovat, tak si to nekoupí také, ale pořídí si ASIC.

   • Jop. V diskuzi na konkurenčním webu někdo nedávno psal, že třeba RX 470 se dobře hodí pro těžení ETH a vcelku rychle se zaplatí. Myslím, že mluvil o dvou kusech RX 470 a 14 dnech? Ted nevím.

    • když počítáš náklady na energie, tak se cen grafik při 24h/7 vrátí za 5 měsíců. Otázka jestli do té doby si cenu ETH udrží. Osobně bych si kvůli tomu farmu nezaložil. Ale většina lidí co si to dnes kupuje do farmy, už farmu má a jen jí zrychluje popř. mají to napojené na černý odběr a neplatí elektriku. Pokud si platíš sám energie tak je to prostě utopie.

    • Tak to by to vysvětlovalo. ASRock se to tedy musí snažit prodat, ale zřejmě ne proto, že horečka kolem kryptoměn pomine, ale proto, že za chvíli, jako pro Bitcoin, zase vznikne specializovaný HW a grafiky půjdou od válu.

     • Tohle těžení by mělo být okolo kryptoměny Ethereum, která je navržená tak, aby algoritmus potřeboval velkou kapacitu paměti, což má bránit přesunu na ASICy. Momentálně to údajně už vyžaduje karty s 4GB pamětí a zdá se, že mainstreamově se furt těží na grafikách. (Ale teda tý elektřiny… tyhle internety fakt zakázat…)

     • No já měl za to, že to je spíš proto, že Ethereum vyžaduje implementaci vlastní instrukční sady. Tedy pokud by to byl ASIC, musela by to být implementace procesoru, ne jenom jednoho algoritmu.