Podle slajdů ASRocku letos nové Radeony pro desktop nebudou, vyjdou nejdřív v březnu

19
Zdroj: AMD

ASRock toto jaro překvapil a vstoupil na trh grafických karet, kde začal prodávat karty Radeon. Ty ze začátku nebyly dostupné v Evropě, což se ale nyní mimochodem změnilo a ASRock se objevil v obchodech nejen s kartami s čipy Polaris, ale také s modely Radeon RX Vega 56 a 64. Ohledně GPU Radeon se ale nyní od firmy dostalo ven něco z jiného soudku. Objevila se totiž oficiálně prezentovaná roadmapa modelů připravovaných ASRockem, která by mohla vrhnout světlo na to, co se v oblasti grafik AMD chystá obecně.

Roadmapa ASRocku ukazuje jako poslední novinku karty, které vyšla nyní, modely RX Vega 56 a 64, které by však měly mít referenční chladič. Naopak nereferenční modely s lepšími vlastními chladiči v tomto plánu nejsou. ASRock dle dokumentu plánuje patrně na druhou polovinu července vylepšenou verzi svých Radeonů RX 570 a RX 580 v provedení Phantom Gaming X. Ta je označená „MK2“ a zdá se, že to obnáší změnu výstupů na PCB. Na těchto kartách budou místo jednoho HDMI 2.0 tyto výstupy dva (plus dva DP místo tří a jedno DVI).

Podstatné je zde ovšem to, co v tomto plánu není. Jak můžete vidět, slajd ukazuje horizont až k lednu a únoru 2019, odhaluje tedy plán až někam do první čtvrtiny roku. A v tomto období není uveden žádný další herní (ale asi ani těžební) produkt. To implikuje, že AMD v tomto období žádné nové Radeony neplánuje. Víme sice, že ještě letos má vyjít 7nm čip Vega 20, ale to bude patrně čistě výpočetní produkt (Radeon Instinct) a do herní sféry se nedostane. Tato roadmapa pravda nepochází od AMD, takže zůstává nějaký prostor k pochybnostem. Ale může znamenat doklad, že žádné nové Radeony – ať už nějaká další GPU Vega (Vega 11/12), nebo čipy Navi – nevydá AMD dřív, než v březnu 2019, který už na slajdu není ukázán.

Snímek roadmapy ASRocku pro grafické karty Radeon (zdroj: XFastest Taipei Meet)
Snímek roadmapy ASRocku pro grafické karty Radeon (zdroj: XFastest Taipei Meet)

Výjimkou by ovšem asi mohly být produkty pro notebooky. Protože ASRock vyrábí a zde prezentuje desktopové karty, mobilní varianty pochopitelně nejsou zohledněny. To znamená, že Vega 12 (a možná Vega 11, o které však bylo ticho tak dlouho, že by mohla být zrušena), ještě letos stále mohou na trh přijít v tomto segmentu. GPU Rageon Vega Mobile s pamětí HBM2, které AMD ukazovalo na CES 2018, by mohlo asi být jedním z těchto čipů. Je možné, že u těchto GPU přežila právě jen verze pro notebooky (kde jsou přínosem paměti HBM2) a desktopová verze na trh nepřijde.

Radeon RX 580 Phantom Gaming X od ASRocku
Radeon RX 580 Phantom Gaming X od ASRocku

Roadmapa zpochybňuje existenci údajného Polarisu 30

Nedávno se na internetu objevily zprávy, že by AMD mělo v poslední čtvrtině letoška uvést další refresh GPU Polaris: jít by mělo údajně o „Polaris 30“, který by byl náhradou za Polaris 20 v kartách Radeon RX 570 a 580; čip by údajně už mohl být vyráběn 12nm procesem GlobalFoundries, což by dovolovalo o něco málo vyšší takty. Tato informace ovšem nezněla úplně logicky a nepocházela z až tak dobrých zdrojů, takže její pravost byla dost otázka. Web VideoCardz o ní například nereferoval, což může znamenat, že se mu tuto možnost podařilo u vlastních kontaktů vyloučit.

Roadmapa ASRocku by mohla být užitečná právě v tomto kontextu. Nic jako refresh grafik třídy RX 580/RX 570 s novými čipy v ní není, jak už jste mohli vidět. Teoreticky je sice asi možné, aby ASRock novou generaci vydal až se zpožděním proti onomu čtvrtému kvartálu roku 2018, který zvěsti uváděly. Ale moc reálné to asi není, zvlášť pokud by šlo o zpoždění 3–4 měsíce. Generační obměnu se výrobci karet snaží dělat současně se svými konkurenty, protože jinak by se logicky ocitali v nevýhodě. Pokud tedy tyto slajdy třeba záměrně vydání nové generace nezamlčují, pak dost zpochybňují, že by zprávy o Polarisu 30 mohly být pravdivé.

Podle slajdů ASRocku letos nové Radeony pro desktop nebudou, vyjdou nejdřív v březnu
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98%) 10 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. No, tak ono ešte tak do Q2 2019 predávať RX5xx a Vegu nebude žiadne terno ale zase ponuka je myslím aj tak slušná, pri tých RX550-580 je ich konkurencieschopnosť voči GTX1030-1060 perfektná – samozrejme sa to líši podľa modelu a kategórie – a Vega 56/64 nech už prišla kedy prišla konkuruje 1070-1080 takisto veľmi dobre akurát tie ceny sú strašné a ozaj pochybujem aké množstvo HRÁČOV dá v nejednom prípade rovnaké €€€ za nereferenciu Vegou 64 radšej než za nereferenčnú 1080Ti.

  + dokým nVidia neuvedie reálne na trh GTX1170/80 a hlavne „GTX1160“ tak to bude v pohode, problém nastane až z ich uvedením…

  • Co bude v pohode, ze v pomeru vykon/cena novych grafik vede ted NVidia snad ve vsech konkurencnich grafikach o +35% ???
   A pouze ve vykonu ma take NVidia navrh, prumerne +10%.

   Takze AMD tvrde ztraci uz ted, zachranili je kryptotezari, jinak uz mohli zavrit kram. Po druhe uz takove stesti mit nebudou.

   • „NVidia snad ve vsech konkurencnich grafikach o +35% ???“ – v akej galaxii ? 😀

    Sapphire Radeon RX 580 NITRO+ 8GB skladom/dostupná, od 315€
    Gigabyte GV-RX580GAMING-8GD skladom/dostupná, od 297€

    MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6G skladom/dostupná, od 327€
    Gainward GeForce GTX 1060 6GB skladom/dostupná, od 289€

    Podľa http://www.computerbase.de je v priemere 21hier v 1080p výkonnostný rozdiel medzi nereferenciami v ich prípade Asus GeForce GTX 1060 Strix a Sapphire Radeon RX 580 Nitro+ 0%, slovom nula – majú +/- rovnaký výkon kde samozrejme AMD doťahuje v DX12 a nVidia DX11.

    To som prebral len ten mainstream, +/- platí to ako smerom nadol tak aj nahor, problém nekonkurencieschoponsti je len v najvyššom segmente 1080Ti/Xp a ako som aj písal Vega 64 vs 1080 robí šarapatu častokrát neúmerná cena Vega 64 v nereferencii.

    toľko k „AMD tvrde ztraci uz ted“ 😀

 2. Já se dívám i na spotřebu karet a pokud na stejné FPS potřebuji více Watů, vrtá mi hlavou proč, v čem je konkrétně rozdíl…jak se projeví v obraze, apod… Zkrátka, čekal jsem na Polaris, pak na Vegu a pak koupil GTX 1080. Pokud bude mít GTX 1180 skutečně tři osmipiny na napájení a vysokou spotřebu, budu čekat na 7nm karty. O AMD do budoucna stále uvažuji, především s ohledem na zajímavé monitory s Free Sync 2….