Asus kývl Nvidii na GPP: Radeony nesmí být ROG, bude je prodávat pod značkou „Arez“

59
Logo výrobků ROG firmy Asus

Před pár týdny rozpoutaly vášně fanoušků grafických karet informace o tzv. GeForce Partner Programu. Tím se údajně Nvidia snaží získat monopol na různé „prémiové“ řady výrobců grafických karet s cílem prosadit víc vlastní značku a trošku uškodit konkurenčním GPU tím, že je vystrnadí do méně zvučnějších (a obvykle hůře zpracovaných) řad karet. Již jsme tu psali o tom, jak se tyto oficiálně nepřiznané smlouvy podle všeho projevily v chování firem MSI a Gigabyte a nyní se zřejmě GPP ukáže také u Asusu.

Asus má jako prémiovou nebo nadšeneckou sadu produktů ROG („Republic of Gamers“) a byl vlastně prakticky první, kdo si takovou „prémiovou“ a „gaming“ značku vytvořil a ostatní tím eventuálně inspiroval (bylo to už v roce 2006). ROG je tedy pro marketing Nvidie asi největší skalp a podle všeho ho skutečně dostala na svůj opasek. Podle webu VideoCardz se s touto značkou přestanou Radeony objevovat a Asus je začne prodávat s jiným nově vymyšleným označením. Evidentně se tedy i tato firma pod GPP podepsala, což by ale nemělo překvapovat. Podmínky tohoto „čistě dobrovolného“ kontraktu jsou podle toho, co o nich novinář Kyle Bennett zjistil, tak znevýhodňující pro nesignatáře, že si žádný výrobce karet GeForce nemůže dovolit nějaký odpor.

VideoCardz uvádí, že Asus začne karty Radeon označovat „AREZ“, což webu řekly zdroje přímo ve firmě. Možná bychom měli psát spíš Arez, nezdá se, že půjde o nějakou zkratku. Inspirací by asi mohlo být jméno řeckého boha Área, které mimochodem nesly některé speciální Radeony od Asusu už v minulosti (obvykle duální, viz Ares II nebo Ares III – obojí ale mimochodem patřilo do řady ROG).

Takto se prý změní označení grafik Asusu založených na GPU Radeon. Zdá se, že z něj dokonce vypadne jméno výrobce (Zdroj: VideoCardz)
Takto se prý změní označení grafik Asusu založených na GPU Radeon. Zdá se, že z něj dokonce vypadne jméno výrobce (Zdroj: VideoCardz)

Podle VideoCardz to dokonce vypadá, že Radeony se budou prodávat jen čistě s tímto označením, takže dokonce ani nebudou mít v názvu Asus coby jméno výrobce. Místo karet „Asus Dual“, „Asus Expedition“ tu tedy bude „Arez Dual“, „Arez Expedition“, z Asus ROG Strix bude Arez Strix. V řadě Arez se žádný produkt „ROG“ nebude vyskytovat, podotýká VideoCardz.

Asus ROG Ares II: speciální dvoučipová verze GPU Tahiti (Zdroj: techPowerUp)
Asus ROG Ares II: speciální duální verze GPU Tahiti s vodním chlazením, jaké později přinesl Radeon R9 295X2 (Zdroj: techPowerUp)

Zdánlivě prkotina, ale s reálnými dopady

Ačkoliv by se dalo na první pohled říct, že když Nvidia bude mít svůj ROG, ale AMD zase dostane vlastní alternative, a tak oba můžou být spokojení, ve skutečnosti to tak snadné nebude. Řekl bych, že koza tu po vlkově nažrání se celá nezůstala. Značka ROG je tady skoro 12 let a má velkou nehmotnou cenu. Když se kolem hardwaru pohybujete, tak jste ji na 99 % již zaznamenali a máte s ní spojeno, že jde o byť třeba drahé, tak v různých směrech exkluzivní a dobře vybavené produkty. A také, že totéž budou vědět vaši vrstevníci, když se s dotyčným hardwarem někde pochlubíte). „Exkluzivní“ značka pro Radeony bude fungovat spíš opačně, protože o ní nikdo zatím neslyšel. A jestli navíc karty ani neponesou v názvu značku Asus, tak už může neinformovaný člověk dojít dojmu, že jde o nějaký čínský „no name“.

Nesmí se také zapomenout, že ROG nejsou jen grafické karty. Se značkou ROG si movitý nadšenec může opatřit základní desku, SSD, síťovku, monitor, klávesnici, myš, sluchátka nebo třeba i notebook. Takovému sbírání značek se samozřejmě můžeme pousmát. Jenže v byznysu to funguje a reálně zákazníky přitahuje. A propagováním těchto dalších produktů budou nepřímo podporovány i grafiky ROG, nyní exkluzivně patřící čipům GeForce (i bez tohoto faktoru ale do ROGu určitě bude proudit víc reklamních peněz než do Arezů). Ač jde tedy o zdánlivou malichernost, tato segregace ROG/AREZ bude mít pro Nvidii a AMD prakticky určitě reálné dopady na příjmy a tržní podíl a je přesně tím, co si manažeři první zmíněné firmy tímto přáli dosáhnout.

Asus kývl Nvidii na GPP: Radeony nesmí být ROG, bude je prodávat pod značkou „Arez“
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.59%) 27 hlasů

59 KOMENTÁŘE

 1. Přesné znění dohody GPP, jak bylo již dříve někde napsáno, se patrně nikdy nedozvíme (přestože jde ve stagnujícím GPU trhu dnes bohužel asi o nejzajímavější věc). Jednotliví partneři mají patrně individuálně vytvořené znění, aby případný únik byl detekovatelný s možností uplatnění sankcí (pokud to vůbec vidělo papír a dohoda není pouze ústní mezi vždy dvěma zástupci, aby se omezilo množství důkazů pro případné šetření z nekalé soutěže a u soudu to bylo maximálně jak tvrzení proti tvrzení).

 2. AMD si za tu situaci může samo, pokud by vyráběli schopné a konkurence schopné GPU tak by Nvidii nikdy nevzniknul takový monopol v desktopu, který předvádí posledních pár let a my uživatelé tady nemuseli číst takovéto články…….

 3. Výborně, tak další značka kterou si nekoupím. Co nám tam zbývá? Snad nedojde k situaci, kdy si nebudu moci nic koupit, či budu nucen si vybrat mezi šmejdem a šmejdem. To se nám ta demokracie trošku vymkla koukám. By nebylo na škodu kdyby zasáhli orgány které by se měli snažit potlačovat klientelizmus a monopol. Přitom s 1070 jsem spokojený, ale tohle mě asi vážně donutí přejít.

  • Dost dobre si neumim predstavit, jak bude regulacni organ rozhodovat o tom, jaky nazev musi psat vendor na svoje produkty, aby to vyhovovalo subdodavateli ktery se jeste predtim vlastnimi silami dopracoval k 30tiprocentnimu, respektive 10tiprocentnimu podilu na trhu. To zduvodneni by mne vazne zajimalo. Ale nejen evropsky byrokrat je vec nesmirne kreaturni, pardon kreativni….

   • Proč by se měl zabývat tímto? Zcela zcestná myšlenka, to na to jdeš úplně ze špatné strany. Regulátora zajímá dominantní hráč a jeho případné zneužití dominantního postavení na trhu.

   • @Aznoh, ze mu vubec odpovidas….tradicne uplne mimo..ani vzdalene netusi, co to znamena v nejame partnerskem programu fungovat, netusi, co to znamena si budovat jako firma image nejakym svym produktem, atd…kompletni trefa mimo terc.

    • Tak on hlavně má potřebu neustále řešit amd, jestli jsem jeho příspěvek pochopil. Přitom pokud vím, tak amd na GPP nijak nereagovalo a na nic si nestěžuje, takže nevím proč by měl regulátor řešit amd.
     Bohužel problém většiny zde je fanouškovství, prakticky s takovými lidmi není možná diskuse, protože automaticky jdou do debaty s agresivním konfrontačním postojem proti tomu nenáviděnému druhému výrobci. Něco jako nadhled je jim naprsto cizí.

     • Jako obvykle tombo a azznoha, opet predevsim agresivni dehonestacni PR utoky vuci prispevatelum, v rozporu s evidentni realitou, vzdy zcela objektivne na strane amd.

      Ano ano, vubec nejde o AMD. Vzdyt AMD tuhle kampan jenom sama rozpoutala, kdopak to byl, kdo dal Bennetovi dle jeho vlastnich slov tip?

      Krasne jste se dnes ztrapnili, asi nemate svuj den 😉

     • kluci a už neřešit i kdyby něco napsal bo tu zas bude přes 150 komentářů… to chce klid.
      On Hnízdo (NEHARIA) žije ve svém světě kde z duše nenávidí cokoli od AMD… tak ho tam nechte.
      Když se s ním chcete přestřelovat bežte za ním na CZC, ale já si myslím, že je to zbytečné…

     • @Kochren..nasel jsem hnizdovy hru, z minule prestrelky, kde muze pak ukazovat, jak Intel „drtive“ vede o „30%“ v lepsich fps. Dokonce ten rozdil je i vyssi ve prospech Intelu. Bohuzel pro nej je to jen jedna hra a to jen ve FullHD a s 1080Ti. Link mu tu nedam. kdyz si ho neumel ani sam najit…ale aspon ma potvrzeny „best case“ (mozna ze si uz i precetl co to znamena), ze minimlane jedna hra existuje :))

     • @Hnnízdo

      Když už takový lhář jako seš Ty někoho obviňuje ze lži… Tak se mi předveď… očerňoval jsi mě, že jsem byl pomalu všude zabanovaný… Ukaž mi kde…

      A k tomu že jsem jsi si vydedukoval kdo jsi? Mno když už mi chceš říkat co jsem kdy řek, tak já si zas moc dobře pamatuji kde a komu jsem to řek… Např to o testech na youtube… Mno a je rozdíl, když Ty si někde vyštracháš jeden test který se Ti líbí a já Ti jich najdu několik a k tomu i oficiální recenze… Takže Tvá demagogie možná funguje na neznalé… ale určitě ne na mě… Na rozdíl od Tebe se už v tomto odvětví pohybuji přes 20 let…

      A hlavně na rozdíl od Tebe nejsem nijak vyhraněný… Víc psát nebudu nemá to smysl a je to i ztráta času.

     • @Hnizdo
      Komentáře smazány. Brzdi s tím urážlivým označováním každého, kdo s tebou nesouhlasí, za lháře. Nejen sprosté slovo, pomlouvačné chování je taky urážka, pro někoho třeba i o dost horší. Máš to už skoro v každým komentáři, plus možná zamést před vlastním prahem.

  • Připomínám:

   Zákon č. 143/2001 Sb., o ochraně hospodářské soutěže. US právem se nezabývám, ale předpokládám tam obdobnou zákonnou ochranu trhu. Tohle je přímo učebnicové porušení zákona.
   Viz

   „(1) Dominantní postavení na trhu má soutěžitel nebo společně více soutěžitelů (společná dominance), kterým jejich tržní síla umožňuje chovat se ve značné míře nezávisle na jiných soutěžitelích nebo spotřebitelích.“

   „…má se za to, že dominantní postavení nezaujímá soutěžitel nebo soutěžitelé se společnou dominancí, kteří ve zkoumaném období dosáhli na trhu menší než 40% tržní podíl.“
   Připomínám, že Nvidia má přes 70% marketshare v samostatných GPU, takže jde jednoznačně o dominantní postavení na tomto trhu.

   „(1) Zneužívání dominantního postavení na újmu jiných soutěžitelů nebo spotřebitelů je zakázáno. Zneužitím dominantního postavení je zejména
   a) přímé nebo nepřímé vynucování nepřiměřených podmínek ve smlouvách s jinými účastníky trhu…“
   „c) uplatňování rozdílných podmínek při shodném nebo srovnatelném plnění vůči jednotlivým účastníkům trhu, jimiž jsou tito účastníci v hospodářské soutěži znevýhodňováni…“

 4. Potvrdzujem, kozu som zjedol 😀

  Inak rozumiem, že pre niekoho táto kauza môže byť veľké haló, ale pre mňa o nič nejde. Svoje Pc neskladám do nejakých značkových buildov, ale chápem, že pre moderných hipsterov tam problém je.

  • @Vlko jsou lidi co jsou třeba ROG fans, nebo MSI GAMING fans a pod… Třeba kamarád takhle přišel o možnost, že si koupí další AMD MSI GAMING a on si na tom zakládá…
   Já osobně neřeším ani značku (MSI, ASUS, Gigabyte a pod), ale ani tvůrce čipů (AMD, Intel, nVidia, Via). Beru to co je v daný moment výhodnější. Ty můžeš mit jiný požadavky já taky a další lidi taky… Tak to prostě je 🙂

  • Mně to taky nevadí z pohledu mé osoby – je mi naprosto jedno, jaká je to značka, série. Ale bohužel vím, jak funguje mozek někoho kdo má 13-17 let (a bohužel u některých jedinců ještě více, čest vyjímkám) a právě „kůl“ značky jako ROG jsou pro ně naprostý deal breaker.

  • Jj, tak tiež sme boli detska a žrali niake tie cool nazvý. Inak tie Rog srandy su podla mna aj dosť neprakticke, sa pod tými cool plastami všetko fajne prehrieva.

   btw… som pred rokom kupoval novu bednu a mal som problem zohnať dačo slušne bez presklenej bočnice 😀

 5. Za sebe mohu rict, ze jsem sice produkty z rady ROG obcas pouzival, nebo i pouzivam. Ovsem pri vlastnim vyberu komponenty to beru spise jako handicap a produkt z rady ROG vyberu JEN z nejakeho technickeho duvodu (prislusenstvi do tehle premiove rady je samoze za priplatek, ktery pomerne casto neodpovida prinosu). O zakaznicich, kteri si jsou ochotni cokoliv koupit jen kvuli nazvu si myslim sve..
  Tak nebo tak pristi kartu od AMD poridim (nebo doporucim) vysoce pravdepodobne od Sapphire, nebo XFX. Chapu ze signatari GPP v podstate museli, ale jejich podpis beru jako slabost a pri pristim vyberu si na to urcite vzpomenu..

  • Subjektivní pohled je sice hezký a předpokládám, že podobně to má 90% zdejšího osazenstva, ale s chováním zbytku trhu to nemá moc společného. Průměrný zákazník se řídí reklamní masáží a brandem.

   • Myslim, ze si mozne dopady toho vseho docela obstojne uvedomuji a realne mam obavy z nastaveni hodne spatneho smeru. Ovsem jako jednotlivec je muj subjektivni pohled to jedinne, co mohu nabidnout. V podstate souhlasim s tim co pises, ale muzu maximalne tak konstatovat, ze se mi to nelibi a mam tedy ted realny duvod preferovat spise jine vyrobce. Samozrejme si nemyslim, ze by to meli ve vysledku nejak financne pocitit, ale jak sam rikas, tak tyto hw clanky navstevuji hlavne nadsenci, od kterych si spousta dalsich lidi nechava rado poradit a verim, ze prave ty nadsence si vyrobci znepratelit opravdu nechcou.

  • „signatari GPP v podstate museli, ale jejich podpis beru jako slabost“

   Signatári si hlavne a najme spočítali koľko €€€€€€€€ na podpise či nepodpise GPP trhnú a na základe toho sa rozhodli. Žiadna slabosť alebo nepodpora AMD či diletantstvo.

   Ide len a len o peniaze, o NIČ iné.

   • Spis Matko moc netusi (a nebo nechce, nevim), jak to mezi firmama funguje. I kdyz si muzem treba o managerech myslet ze jsou „z jine planety“ a ze jim jde jen o prachy..tak tady se jich musim zastat. Nepodepsanm neceho takovho riskuji vlastni pozici ve firme a tim padem i ztratu mista minimalne. Porad maji urcitou zodpovednost. Tohle si nikdo „normalne“ na triko jednoduse nevezme, aby nepristoupenim na Partnerskou smlouvu, kterou potrebuje ke svemu bussinesu, ohrozil hospodarske vysledky sve divize, potazmo cele firmy. Takove nepristoupeni na nove podminky je v principu mozne jen v nekolik pripadech a to
    – ze bussines dane oblasti je pro tu firmu opravdu minoritni a nijak zasadneji se negativni vztah s danou firmou nepodepise na jejich hospodarskych vysledcich
    – maji pripravenou nejakou nahradu a budu investovat nebo posili jinou oblast bussinesu na ukor toho, ze toto ozeli
    – odporuje to nejakym zakonym nebo internim „policy“, ktere maji
    A jinak mne opravdu nenapada, ze by na neco takoveho „dobrovolne“ nepristoupili.

    • Tome, sakra, no veď píšem o tom istom čo ty keď píšeš: „…jednoduse nevezme, aby nepristoupenim na Partnerskou smlouvu, kterou potrebuje ke svemu bussinesu, ohrozil hospodarske vysledky sve divize, potazmo cele firmy. “

     „hospodarske vysledky“ alebo inak ako píšem ja „…spočítali koľko €€€€€€€€ na podpise či nepodpise GPP trhnú a na základe toho sa rozhodli.“

     Neriešim kto mal rozhodovacú právomoc, či nejaká rada, akcionáry, 3-4ria „big bossovia“ ktorý majú hlavné slovo, píšem práve to čo ty že na konci dna ovplyvnili rozhodnutie zas a znova peniaze.

    • Matko dobre, dobre 🙂 ja to nemyslel hanlive smerem k tobe 😉
     Jen v tom to konkretnim pripade jsem chtel rict, ze „ano je to o penezich“, ale ze ti lidi by sami zbytecne riskovali, kdyby to udelali jinak. Chtel jsem to dat trochu do pozice cloveka, ktery se musi rozhodnout..a ano..penize v tomto rozhodnuti hraji hlavni ulohu..on ale jinou moznost defacto nema 🙂
     Takze ok 🙂

     • OK OK, ja chápem že si to nemyslel proti mne len my nešlo do hlavy že mi píšeš že o tom moc netuším a potom napíšeš to čo ja len trocha inak…

      PS: nedotklo sa ma to, veď, sme na nete tak čo ? 😀

 6. 1. Money, money, money, Must be funny…

  2. ďalší výrobcovia sa pridajú, budme realisti…

  3. na jednej strane ide len o názov – kto je tak blbí že kupuje podľa názvu a preto si napr. namiesto výhodnejšej/lepšej/kvalitnejšej „AMD karty“ kúpi nVidia kartu lebo tá bude bude „strix“ „ROG“ a pod. – DOBRE MU TAK !

  4. na strane druhej, marketing hýbe svetom a nesporne to bude neskúsených a občasných zákazníkov naháňať do košiara nVidie – veď aj prečo to robia že ano ?

  • Bod 4 to celkem vystihuje. Mám pocit, že lidi tady na fóru to berou hrozně subjektivně a myslí si, že značka nehraje roli, protože se v HW vyznají a kupují podle parametrů a vlastností. Ale průměrný americký jouda je někde jinde. Ty firmy necpou miliony dolarů do budování značek a marketingu jen tak pro srandu králíkům. Ono to prostě na průměrnýho zákazníka funguje.
   „Krádež“ brandů Nvidií je podle mě už za hranicí zákona. A až v létě Huang z ničeho nic vytáhne z kapsy 1180ku a AMD odpoví jen 5% refreshem, tak se nůžky rozevřou ještě víc. Špatné pro nás zákazníky a vývoj na trhu..

    • Ve zmíněném programu může nakonec jít o projev dominance, nebo naopak zlé předtuchy věcí příštích.

     Neodřízli v minulosti Intel/AMD Nvidii od části trhu (s chipsety pro x86/x64)? Totéž může proběhnout nakonec na úrovni GK. Pro spojení s GPU vyvinou v dalších generacích CPU proprietární interní sběrnicí, která nebude externě licencovaná (nebo jen za nepříjemných podmínek … dle vlastností/výkonu). Zpětná kompatibilita chipsetu bude například pouze pro PCIe sloty do rychlosti 4x. Serverovým platformám může zůstat podpora starší sběrnice, ty cenově nebudou v herním trhu konkurovat.

     • Proprietární náhrada PCIe by se podle mě neujala, plus tam by IMHO už fakt něco jako nekalá soutěž mohlo být žalováno.

      Intel Nvidii v čipsetech zařízl, protože jí odmítl dát licence na novou verzi komunikace s CPU (DMI místo FSB, tzn. že skončila na Core 2 a od Nehalemu výš měla utrum).
      U AMD podle mě něco takového spíš nebylo, ten trh IMHO Nvidia pustila sama, stejně jako ostatní výrobci. Protože až do FX byl čipset připojený přes HT a dokonce ještě s FX fungovaly její starší čipsety. ASRock má nějaké desky AM3+* se staršími IGP čipsety nForce. Tipuju, že to spíš zapíchla Nvidia sama a ty zdroje, co na to šly, tehdy přesměrovala na Tegru. leda že by jí AMD nedovolilo platformy FM1/FM2/etc a to je přesvědčilo se na to vybodnout, ale řekl bych že to rozhodnutí nejspíš přišlo dřív/nezávisle na tom přechodu z HT na PCIe.

      *https://www.asrock.com/news/events/2011AM3+/

 7. S vyčleněním jedné řady (ROG) bych problém neměl, koneckonců je to věc tvůrce jak s ní naloží, ale jestli je pravda co je v článku, že ASUS přestane prodávat grafiky s AMD GPU(ty bude prodávat nová značka ARES), pak je to už docela silná káva.

   • Toto se tak dá vyložit:
    „Podle VideoCardz to dokonce vypadá, že Radeony se budou prodávat jen čistě s tímto označením, takže dokonce ani nebudou mít v názvu Asus coby jméno výrobce. Místo karet „Asus Dual“, „Asus Expedition“ tu tedy bude „Arez Dual“, „Arez Expedition“, z Asus ROG Strix bude Arez Strix.“

  • Bol by som zvedavy na reakcie ked by sa sam ASUS rozhodol ze AMD produkty im kazia image ROG serie a preto ich tam uz dalej nebudu davat a vytvoria im novu radu. Pripadne koli sprehladneniu trhu by sa ASUS rozhodol pre AMD produkty vytvorit novu radu.
   Myslim ze by z toho nikto nerobil taku vedu. To len ta ludska radost ked moze z niecoho robit senzaciu.

   • Děláš si srandu? Vždyť to je celá ta pointa. Pokud by se Asus svobodně rozhodl, tak mu na to nikdo nemůže říct ani slovo. Celá pointa těchdle článků a medializace je o tom, jestli už Nvidia nepřekročila zákon a netlačí vendory do něčeho co nechtějí díky svému dominantnímu postavení na trhu.

     • Viz zákon „Zneužitím dominantního postavení je zejména přímé nebo nepřímé vynucování nepřiměřených podmínek ve smlouvách s jinými účastníky trhu…“
      Prakticky všechny ty výhody měli vendoři už předtím, teď pouze přibylo „odevzdání“ brandu Nvidii. To si opravdu myslíš, že je pro vendory super? Opravdu si myslíš, že by Asus takto nechal rozhodovat někoho jiného co může a nemůže dělat se svým prémiovým brandem, kdyby k tomu nebyl dotlačen? Bohužel tohle je nevýhoda pokřiveného trhu, kde je jeden dominantní hráč. Právě proto to ošetřuje zákon. Kdyby na trhu grafikých čipů byla vysoká konkurence, tak taková smlouva nikoho nepohoršuje.

      Vendoři skřípali zubama už když začala NV exkluzivně prodávat Founders Editions, protože jim to sebralo část profitu. Čím víc o tom přemýšlím, tím víc jsem přesvědčený, že tohle skončí buď podáním žaloby a nebo zásahem regulátora. V ČR by tahle smlouva byla 100% porušením zákona.

 8. Takže výrobci podlehli nátlaku ze strany NVIDIA. To je precedent do budoucna a uvidíme co dalšího si nechají výrobci líbit. Například pro jaké země se smí či nesmí vyrábět, já má být cenová politika a další… a co třeba název samotného výrobce, uvidíme v budoucnu vůbec ještě značky jako je ASUS, MSI a další… Připadají Vám moje nápady absurdní. Mě nikoliv, neboť je evidentní, že nikomu se diktát NVIDIA nelíbí, kromě ní samotné, ale přesto je na podmínky přistoupeno. Kde je ta hranice, kam až může daný diktát zajít?

  A jen tak mimochodem, jak dlouho to bude trvat, než to odrazí i v jiných odvětví? Spousta výrobců dodává hlavní součást (Například displej pro monitory, motor pro auto, optický čip pro myš a podobně…) a tak proč si už třeba rovnou nediktovat jak se má jmenovat produkt, ve kterém je daná součást uvedena…

  • Ten diktat moze kludne zajst az tam ze ich bude vyrabat vulucne sama ako napr pri modeloch TITAN a ako prve mesiace po vypusteni novych modelov su dostupne len verzie kariet priamo od Nvidie. Staci jej investovat a postavit par vyrobnych fabrik. Samozrejme miestny guru nam hned vysvetli ako by aj tym zneuzivala dominantne postavenie.

   • Stačí zapojit selský rozum a došlo by ti, že to udělat nemůže. Přišla by o celou distribuční síť a vendorům by nezbylo než výrábět výhradně AMD karty. Nvidie by sice měla větší profit z každé prodané karty, ale začala by ztrácet podíl na trhu.