OLED monitor pro PC Asus ProART PQ22UC se začíná prodávat. Paráda, ale cena uzemní

2

Na podzim se objevila zpráva o tom, že se letos začnou prodávat monitory s panely OLED vyráběné japonským výrobcem JOLED. První z nich je 22″ profesionálně zaměřený Asus ProArt PQ22UC. Ten byl dokonce oznámen už na samém začátku roku 2018, ale opět to trvalo dlouho, než se skutečně dostal na svět. Ale to teď končí, protože Asus tento OLED monitor začal konečně prodávat. Revoluce je po eventuálně zrušeném Dellu UP3017Q tedy opět tady, má to ale drobnou vadu na kráse. Pořídit si toto zobrazovadlo bude pořádná pálka.

 

První/jediný OLED PC monitor na trhu je tady

Asus ProArt PQ22UC má úhlopříčku 21,6 palce s rozlišením 4K (3840 × 2160 bodů), jde tedy o poměrně malý/kompaktní monitor. Dokonce by měl být přenosný a mobilní – odstavec umožňující jen nastavení náklonu je odnímatelný a skládací (podle některých fotek by se asi měl dát použít i stojan/kryt tabletového typu), takže by se to celé mělo dát relativně dobře nosit při práci sebou. Zároveň jsou jako vstup dostupné porty dva USB-C a dokonce Micro HDMI a váha i se stojanem je údajně jen jeden kilogram. Hlavní důraz ale u tohoto monitoru je na práci, při které je kritické barevné podání.

Asus ProArt PQ22UC OLED monitor
Asus ProArt PQ22UC a jeho mobilní provedení stojanu

ProArt PQ22UC bude podporovat standard HDR 10 a také zřejmě zobrazení HLG (Hybrid Log Gamma). Měl by snad mít certifikaci DisplayHDR True Black 400. Maximální jas je sice jen 330 cd/m² s typickým 140 cd/m², ale díky panelu OLED a parádnímu statickému kontrastu 1 000 000:1 by přesto HDR mělo být velmi kvalitní, alespoň pokud se omezí okolní (zejména venkovní) světlo. Monitor má 99% pokrytí prostoru DCI-P3 a 10bitové barvy (1,07 milionu odstínů), přičemž už z továrny bude nakalibrován na barevnou odchylku deltaE<2. Bude podporována i hardwarová kalibrace (interní LUT je 14bitová). Asus také garantuje 95 % uniformitu jasu a barev.

Asus ProArt PQ22UC OLED monitor 01

Díky OLED panelu a tím velmi nízké odezvě by teoreticky tento monitor mohl být zajímavý i pro hráče a Asus je zmiňuje v tiskových materiálech. Odezva je na papíře totiž jenom 0,1 ms a žádné LCD se jí asi ani nepřiblíží. Není ale jisté, zda bude nízký také input lag a také je zde nepříjemnost, že monitor umí jen frekvenci 60 Hz a nemá FreeSync/Adaptive-Sync (G-Sync samozřejmě také ne). V praxi zde ovšem bude zásadní překážka především v ceně.

Za 130 tisíc…

Monitor je to totiž drahý, jak se od OLED dalo i čekat, nicméně leckdo asi byl optimističtější, než jak to nakonec dopadlo. ProArt PQ22UC totiž má mít doporučenou cenu okolo 5000 dolarů. V eurozóně cena začíná okolo 5500 € a v našich obchodech, které ho již také začaly uvádět v katalozích, na 130–135 tisíc korun. Na neformální škále cenové drsnosti jsme tedy někde v lepších ojetých autech a na cestě k novým. Je ale asi pořád třeba mít na paměti, že jde o profi monitor a první až druhý OLED PC monitor na trhu (onen Dell byl zrušen, jak už bylo zmíněno). Nezbývá než doufat, že postupem času se ceny lidovějších verzí setřepou na úroveň, když půjde o reálnou alternativu k LCD.

Monitor by měl být dostupný v dubnu, což by mohlo znamenat i expedici z tuzemských obchodů. Objem dodávek by prý měl být „omezený“, takže výroba bude asi alespoň zpočátku v menších sériích. Při uváděné ceně by ale snad nemuselo hrozit, že se na zájemce nedostane.

Galerie: Asus ProArt PQ22UC

OLED monitor pro PC Asus ProART PQ22UC se začíná prodávat. Paráda, ale cena uzemní
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 12 hlasů

2 KOMENTÁŘE

    • Vzhledem ke svému gamutu možná jako levný náhledový monitor při postprodukci (pravděpodobně i s možností emulovat jiné gamuty), akorát bych očekával že bude mít aspoň 4K (4096×2160) a podporovat 24p. Otázkou je stabilita barevného s ohledem na vlastnosti OLED (vypalování).