Aukce Dtestu možná skončí fiaskem. O2, T-Mobile ani Vodafone se jí nezúčastní

25

O levnější tarify v akci Dtestu nakonec projevilo zájem 100 000 uživatelů. Včera formálně skončily registrace a sdružení teď čeká na nabídky operátorů. Poptává tyto čtyři tarify, které sestavilo na základně zpětné odezvy uživatelů.

 

Poptávané tarify

Tarif A Tarif B Tarif C Tarif D
volných minut 100 500 1000 9999
volných SMS 50 250 500 9999
volitelný datový balíček 50 MB 250 MB 500 MB 2000 MB
dokoupení dat 250 MB 500 MB 1000 MB 4000 MB

Jisté je již to, že O2, T-Mobile a Vodafone se aukce nezúčastní. Velcí operátoři tvrdí, že Dtest se chce na kampani pouze obohatit, protože z tarifů by měl provize. O provizích Dtest mluvil otevřeně dopředu, mají pokrýt náklady na celou kampaň, případný přebytek by zaplatil bezplatnou spotřebitelskou poradnu, kterou provozuje.

Dtest na svém webu uvádí na pravou míru i další kritiku ze strany velké trojky. „Operátoři dále argumentují tím, že uzavření smlouvy s dTestem znamenalo zásah do práv zákazníků a povinnost operátora poskytovat soukromému subjektu čistě osobní údaje a informace o svých klientech. To je naprostá lež. Žádná taková povinnost není ve smlouvě mezi dTestem a operátorem obsažena.

Po operátorech žádáme pouze to, aby nám předem poskytli vzorovou smlouvu (kterou budou podepisovat se zákazníky), obchodní podmínky, reklamační řád či další dokumenty, které jsou hromadně rozesílané zákazníkům. Snažíme se tak ochránit zapojené spotřebitele před „nevstřícnými“ smluvními ustanoveními, která jsou jinak ve smlouvách s operátory běžná. Nejedná se tedy o žádné detailní informace o konkrétních zákaznících,“ píše Dtest.

Velcí operátoři se tedy aukce nezúčastní, ale na poptávku Dtestu mohou reagovat také virtuální operátoři. Příští týden bychom se měli dozvědět, jak to dopadlo.

Konkrétní vyjádření O2, T-Mobilu a Vodafonu si můžete přečíst na Euro.cz.

Ohodnoťte tento článek!

25 KOMENTÁŘE

 1. Co to je za tarify toto? Pořád se tu nadává na málo dat, že lidi nepotřebují stovky minut ale spíše stovky MB dat a pak z toho vylezou takový sračky, jako 500 minut a 250 MB dat, k smíchu. Takovou debilovinu si rovnou můžou nechat, takových tarifů je tu už dost, takže nevím, k čemu toto vůbec bylo.

  • Vychází to z požadavků lidí co se do aukce přihlásilo. Úkolem nebylo požadovat nějaké nereálné tarify, úkolem bylo podobné tarify, jaké již jsou, vysoutěžit levněji, tak jako to dělají velké firmy pro zaměstnance, či státní instituce.
   Evidentně skrytě potají to jde, ale když je to veřejně deklarované, tak zafungoval kartel tří operátorů a prostě se domluvily, že to budou ignorovat, aby se takové aukce potom nestaly pravidlem.

   • To nemusí být ani kartel. Na tyhle aukce by se nepřihlásil nikdo, kdo myslí podnikání vážně.

    Uvažuj… Teď mi lidi platí 750. Tak jim nabídku totéž za 500. Proč bych to dělal? Ceny paušálů dolů jen tak nepůjdou. Půjdou nahoru a budou bobtnat. To dává smysl z pohledu operátora (z pohledu zákazníka je to spíš k pláči, pravda).

    Ostatně operátoři budou nejšťastnější, když budou zákazníci platit za kvantum služeb třeba 1500 Kč. Tedy se dostanou na částky, jaké běžně účtovali před „revolucí“. A po pravdě… K tomu to směřuje.

   • No ano, ale je to trapný. V diskusích je věčně lidí, kteří žádají převážně datový tarify, protože tyhle stovky minut provolají jen magoři a když je možnost třeba svořit podělanej jeden tarif v týhle zkurvený republice, tak zase kulový, prostě si naserte, chcete data? Tak si k tomu kuptě 10 tisíc minut volání, který vám jsou totálně k hovnu, pěkně vysolte 20 tisíc ročně za blbej net v mobilu… to jo. Operátoři by si laskavě mohli uvědomit, že tady nežiju proto, abych těm kurvám platil pohodlnej život za něco, co za to vůbec nestojí.
    No nic, takže jdu ke gomobil, 150 MB dat na měsíc za 80 Kč přežiju s Opera mini na maximální úsporu dat, protože mé surfování na mobilu si víc jak na pár desetikorun měsíčně fakt necením. Až tak závislej na tom nejsem, abych ročně vyhodil deset tisíc za něco takovýho.

    • No… V rozvojových zemích se často používají dual SIM telefony. V jednom slotu je obvykle pouze volání, v druhém pouze data.

     Je čas si přiznat, že jsme rozvojová země, protože u nás se tohle vyplatí taky. U nejdražšího O2 takhle lze získat třeba neomezené volání a 1,5 GB za 698 Kč (ceníkové ceny), za 798 Kč 3 GB… Což je pořád levnější, než srovnatelný tarify.

     S novými tarify už to sice neplatí, ale je otázka času, než upraví i tarify mobilního internetu a začne to zas takhle fungovat.

  • Představte si, že jsou tady i tací co jim 2 GB dat bohatě stačí na běžný provoz a nepotřebují mraky dat nebo dokonce neomezená data. Ale tak jak to dTest zvolil je dost divné. Nejsem jeden z těch jedinců, co by chtěl neomezená data nebo hory dat za nízké ceny, nicméně zase když vezmu v potaz to, že je v současnosti opravdu poptávka hlavně po datech, než po stovkách minut a SMS (taky na co když těmi daty můžu vlastně obojí kompenzovat což si samozřejmě operátoři uvědomují…), tak proč se dTest sakra nechytil tohoto? Opravdu jsem jediný, kdo si myslí, že pokud by si jim podařilo vysoutěžit tarif s nějakých základním počtem minut a SMS a 2 GB daty s cenou tak 250-300 Kč/měs, tak by o to nebyl zájem? V podstatě podoba toho prvního tarifu zde v tabulce jen s počtem jednotek z posledního.

 2. Osobně skutečnost, že se aukce nebudou účastnit O2, T-Mobile ani Vodafone (a z dnešních zpráv je celkem jasné proč … ukázali pravé xichty, karteloví parchanti) nepokládám za fiasko, ale za mimořádný úspěch. Ono totiž konečně dostane šanci taky někdo jiný a tomu se přátelé říká konkurence. Ve světě běžné, u nás pro většinu zjevení.
  na verdikt je čas do 15. června, takže jakékoli spekulativní tabulky netřeba brát vážně …

  • No jo, někdo jiný. Ale kdo? Virtuálové? Ti největší jsou dceřinky „velké trojky“, ty se tam nepřihlásí. A ti malí?

   Představ si, že máš virtuála, zaměstnáváš třeba tři, čtyři lidi a pár externistů. Najednou máš nějak vytvořit, doručit a zpracovat 50 000 smluv. Jak to chceš udělat? Malí virtuálové na to kapacity nemají. Tohle by dalo zabrat i velkým operátorům se zázemín několika narvaných kancelářských budov. Malé firmy nemají kapacity ani na to, aby tolik lidí zvládli obsluhovat, natož aby v rozumný době zvládli zpracovat tolik čísel. Ono by se klidně mohlo stát, že by to vyhrál menší virtuál a ta administrativa kolem by ho položila.

   Nehledě na to, že virtuálové pracují s minimální marží. Většina peněz jde operátorům, u kterých sídlí a na provoz firmy. Pokud nabídnou za nejvyšší tarif cenu třeba 500 Kč a z toho jeden paušál půjde dTestu, může se naprosto klidně stát, že při velkém množství karet operátor nebude mít ani na to, aby zaplatil dTestu provizi. V tom případě by to musel nejspíš řešit úvěrem a návratnost takových výdajů by byla řádově klidně několik let.

   Nehledě na to, že by to mohl vyhrát virtuál, kterej nakonec nedokáže nabídnout LTE a z aukce nic nebude tak jako tak.

   • Já úplně nevím „jak se dělá virtuální provider“, takže netuším jak složité je najmout si externisty (externalizace čehokoliv je dneska naprosto běžná i u těch největších korporací, sám v jedné dělám, ta nemá vlastní ani mzdovou účtárnu) a vyrobit 50 000 smluv, podle mě je to pro externí firmu zaměřenou na tento druh byrokracie otázka týdne, ale fakt nevím. Taky je pravda, že se může najít virtual který to vyhraje a pak ho to položí … to je taky vpořádku, protože když se někdo hlásí do soutěže na kterou nemá, tak si nic jiného nežb zkrachovat nezaslouží. Dál je tady třeba ještě Nordic telecom, atd atp. Možnosti tady rozhodně jsou, to ne že ne, ale uvidíme jak to dopadne. Apriori nelze čekat, že se toho chytí někdo z velké trojky. 100k lidí je pro ně nezajímavé množství a moloch který živí takovou armádu budižkničemů musí ceny spíše zvyšovat (to je nakonec jasně vidět) a ne snižovat, takže s těmi jsem logicky nepočítal vůbec. A další věc je, jestli to tedy není od dTestu nějaké šméčko, jak včera kdesi říkali a psali, já vycházel z toho jak dokázali svého času vyjednat lidem ty energie a tam to klaplo, jenže je pravda že to je trošku jiná situace.
    Vemte si třeba jiný příklad. Satelitní televize. Nejdříve tady byl jeden poskytovatel, pak dva, jeden toho druhého koupil, pak vznikli další dva (tuším) a lidi …. dneska ve statisících využívají cardsharing …. a nemá z toho nikdo nic. tady bych se na míste mobilních operátorů možná snažil poučit. Buď být méně pažravý, nebo podpořit svou dceřinku (virtuála), ty možnosti tady fakt jsou, kde je vůle, je i cesta …. a obráceně …

    • 100 000 lidí je zajímavý číslo i pro velký operátory. Ale o to právě jde. Pokud jim těch 100 000 lidí platí v průměru třeba 500 Kč, proč by jim dávali něco levnějšího? No a pokud se najde virtuál, co jim to nabídne… Tak jim dá velkej operátor retenční nabídku a jede se dál.

     Nehledě na to, že aby ta nabídka byla zajímavá, musí být tarify levnější minimálně o 30%, než u velkých. Jelikož 20% z ceny paušálu je poplatek za předčasný zrušení smlouvy, takže je třeba, aby to nebylo „fifty fifty“.

     Zpracovat pak nějakých 50k smluv je náročný i pro korporace. Najmutí externí firmy, která tohle dokáže vyrobit, distribuovat, zpracovat a zprovoznit, vyjde řádově na desítky tisíc. A teď si vem, že rozešlou 50k smluv, z toho dobře polovinu zachrání retence, z tý poloviny se na to část vykašle… A máš tu 10k smluv. A tak to jede dál a dál… To, že se přihlásilo 100k lidí neznamená nic. Většina se nechá ukecat…

     Neumím si představit, že se tohle může podařit. Fakt ne… Jinak Nordic Telecom je snad ještě dražší, jak velká trojka.

  • Nemohl jsi dát lepší důkaz toho, jak jsi hloupý…
   Tahle „aukce“ je na stejné úrovni, jako soutěž Brna Střed na tarif pro teoretických třicet tisíc lidí. Nesmysl, kterému se každý operátor včetně virtuálů vysmál. Na to nemusím být obchodní génius, abych viděl nesmyslnost samotné myšlenky.

   • Já jsem hloupý a ty srovnáváš nějakou lokální soutěž s teoretickým, hodně srandovním počtem lidí s možností zajistit si bez jakékoli finančně nákladné kampaně 100k + klientů prakticky okamžitě a jsi tedy chytrý 😀 Sorry, ty ne ne že nemusíš být finanční génius, ty neumíš ani abstraktní počty a použít selský rozum, takže si buď chytrý, já zůstanu úplně hloupy a na takových jako ty budu dál spokojeně vydělávat 😀

    • Tobě ale nedochází, že operátor ty klienty už dávno má? Možná ne sto tisíc, ale třeba padesát. Náklady na provoz těch dalších padesáti se mu při snížení cen ani náhodou nevyplatí. Pořád musí spravovat každou smlouvu zvlášť, nikoli jednu velkou, firemní. Zákazníkem totiž nebude dTest, ten je pouze prostředníkem a sám se na tom bezpracně obohatí. Jeho náklady na kampaň jsou totiž minimální, pouze na tu pitomou webovou stránku.
     Brno nabízelo třicet tisíc lidí a nebylo to zajímavé kvůli stejně hloupým podmínkám.
     Máš druhý pokus na zamyšlení, než umřeš hlady…

     • Tobě nedochází věcí a taky vegetuješ. Až budeš o těchhle věcech vědět alespoň čtvrtinu co já, pak tě začnu brát vážně, zatím mlátíš jenom prázdnou slámu na základě obecných bludů. Ty prostě vůbec nepřipouštíš, že je možné aby přišel někdo a udělal změnu, protože čteš akorát blesk, koukáš na novu a jako drtivá většina vohnoutů v téhle zemi, než aby udělali alespoň minimum pro nějakou změnu, říkají si „však co, druzi se mají ještě hůř“. Prostě klasický alibismus. Ty mi fakt nebudeš vykládat jak věci fungují, protože uvažujes stejně zkostnatele jak ta naše tupá vláda …

     • Vážně ti to strašně věřím… Hlavně to, jak o něčem něco víš.
      Jestli totiž někdo namlátí nejvíce prázné slámy, jsi to právě ty sám. A hlavně ke všem tématům.
      A osobním napadáním se snažíš jen zamaskovat to, že jsi byl od počátku těžce mimo.

 3. „Velcí operátoři tvrdí, že Dtest se chce na kampani pouze obohatit“ Tvrdí někdo, kdo tady lidi oškubává a dělá z nich kretény už dlouhý roky, někdo kdo dělá sviňárny a podrazy, protože se mu to i přes směšně nízké pokuty vyplatí. 😀 Když už něco, tak by tyhle hovada alespoň mohly vědět, kdy mají držet hubu.