Podle Dtestu lidem stačí 2 GB dat. Teď zatlačí na operátory kvůli co nejnižší ceně

36
Dtest pořádá aukci tarifů

Dtest rozjel třetí aukci pro levnější služby občanům. Ve dvou předchozích hledal levnější energie, v té aktuální, u níž zítra končí registrace, chce vysoutěžit levnější mobilní tarify. Co do zájmu je tato akce nejúspěšnější, registrovalo se již bezmála 85 000 uživatelů.

Co uživatelé požadují?

 • 18 % uživatelů chce neomezené volání, SMS i data
 • 22 % uživatelů chce neomezené volání, SMS a 2 GB dat
 • 9 % uživatelů stačí 150 minut, 100 SMS a neomezená data
 • 20 % uživatelů požaduje 200 minut, 100 SMS a 2 GB dat
 • 15 % uživatelů stačí 100 minut, 50 SMS a do 1 GB dat (nebo žádná data)

Podle Dtestu chce 70 % uživatelů neomezená data, nebo alespoň 2 GB. Organizace ale bohužel boj o neomezená data vzdala předem, je prý nereálné, aby operátoři něco takového nabídli. Ze získaných informací sestavila modelové tarify, na které budou moci operátoři nabídnout výhodnější ceny.

Nejvyšší poptávaný tarif bude mít 9999 minut, 9999 SMS a 2 GB dat. Nejnižší pak 100 minut, 50 SMS a možnost přikoupení 50 MB. Několik tarifů bude ještě mezi těmito hodnotami. Každý tarif může vyhrát jiný operátor.

Vzhledem k uvedenému je zřejmé, že akce Dtestu neosloví náročné dataře. Nejvyšší tarif odpovídá základním neomezenkám, které nabízejí operátoři v ceně okolo 800 Kč s dvouletým úvazkem. Cílem aukce proto bude za stejnou službu získat lepší cenu. Pokud se nepodaří cenu stlačit pod 500 Kč, považoval bych osobně aukci za neúspěšnou.

Ohodnoťte tento článek!

36 KOMENTÁŘE

 1. Nemohu si pomocí, ale je to dobrý úlet. Potvrdilo se, že lidé nevědí, co chtějí a jen „zbytečně“ nadávají. Pokud se nepletu, tak například Vodafone měl předchozí neomezený (volání + SMS) tarif za 674 a bylo v tom 1.5 GB dat. No a teď se bude poptávat 2 GB dat. Možná se získá nižší cena, pokud ale do toho někdo půjde.

  Takže „všichni“ neustále prskají a brečí, že tarify mají málo dat a teď se ukáže 42 % lidí stačí 2 GB a dalším 15 % jen 1 GB. Velmi pěkná blamáž a bude to možná vola na mlýn operátorů.

  V podstatě žádná změna. Neomezené tarify, které stejně nikdo nevyužije (kdo provolá 9999 minut nebo napíše 9999 SMS) pofrčí dál a jen se mírně zvednou data. Mělo to být přesně naopak.

  • Já bych vůbec nečekal, že by všichni chtěli neomezená data. Kdo to má na pár e-mailů, šmejdění na FB a čtení zpráv, tomu by 2 GB mohou stačit. Ale podle Dtestu chce neomezená data 27 % zaregistrovaných lidí, což je sakra hodně na to, že boj o takový tarif předem vzdávají.

   • Je otázka, kolik % z těch 27 skutečně potřebuje neomezená data, nebo je chce jen proto, že tam byla. U mobilů jsou neomezená data pro operátora z pochopitelných důvodů problém, tam je chápu.
    Nesledoval jsem ten DTest, ale měl tam i rozumnější varianty, např. s 5GB a 10 GB dat? Nebo jen 2GB a neomezená?

  • Já si naopak myslím že lidi ví co chtějí. Chtějí neomezené volání, neomezené SMS a + – 2GB dat za NORMÁLNÍ peníze, což je z té tabulky jasně patrné. Pro mě je ten signál naprosto jasný a srozumitelný 🙂 Já patřím mezi oněch 22% například zřejmě s tím, že nechci „neomezeně“ volat ani „esemeskovat“, to ve skutečnosti nechce vůbec nikdo, až teda na malé procento úplných idiotů, co nedělajíé nic jiného samozřejmě, do dotazníku jsem napsal 500 minut všude, 1000 SMS všude a 1.5GB tak do 400,- s DPH (neomezená mobilní data může dneska chtít akorát teenager, nebo úplný technický ignorant samozřejmě, takže je celkem logické, že do tohohle nesmyslného podniku dTest vůbec nepůjde a raději se bude snařit vyhandrkovat něco racionálníhiho pro tu normální, myslící část zákazníků) a kdo mi to nabídne, tomu ty peníze za to dám s tím nemám problém 🙂

   • Operátoři jsou schopni neomezená data (ale s nižší rychlostí) nabídnout v tarifech na doma, viz https://www.cnews.cz/t-mobile-ma-odpoved-na-o2-neomezeny-datovy-tarif-uz-za-399-kc/ A troufám si tvrdit, že připojením pro domácnosti proteče více dat než na mobilu. 🙂

    Já vidím budoucnost v tarifem neomezených gigabajty, ale rychlostíl. Jen s takovými tarify budeš vždy vědět, kolik utratíte. Teď operátoři dávají hrst gigabajtů. Když je nevyčerpáte, propadnou. Když je vyčerpáte, automaticky naúčtují nesmyslně vysoký poplatek za nesmyslně malé množství dat. Nebo internet vypnou.

    U neomezeného si zkrátka člověk nemusí hlídat spotřebu. Stejně jako u neomezeného volání a SMS. Ani u nich určitě většina nespotřebuje více než 200 minut/SMS.

    • Jenomže, pane Václavíku, takhle to nikdo nechce 🙂 Když je někdo schopen napsat „chci neomezená data“, tak tím nemyslí to, co Vám dneska nabídne v tzv. neveřejném tarifu za 500 ká třeba T-mobile (neomezené volání, SMS, 400MB a po vyčerpání pouze zpomalení). Tihle myslitelé chtějí neomezená data ve smyslu „čučet na Netflix od rána do večera“ 🙂 Totiž ti, co mají třeba ten tarif o kterém píšu, tak ví, že na monitoring mailu jim ten zpomalený net (a ten je fakt hoodně zpomalený, oproti „normálu“) stačí, ale na nic jiného se to fakt nehodí, takže si sedli a zymysleli se, kolik tak asi by těch dat tedy potřebovali, aby byli ochotni za tu službu vůbec platit.
     Sumasumarum se dá říci, že lidi mají představu asi takovou, že když „to fara doma, proč to nefara aj venku“, protože nemají ahnung o tom jak věci fungují a tudiž mají nesmyslné požadavky. A lidé v tom dTestu to prostě ví, takže s nesmyslnými požadavky na potencionálního providera ani nevyrukují, což je jenom dobře 🙂 To co píšete zní samozřejmě naprosto logicky, víte to vy, vím to já, ale vysvětlujte to těm co nemají páru o možnostech 🙂

    • Mimochodem, já vycházel z toho, že: Neomezené volání a SMS jsou neomezené jen zdánlivě. Volání je omezeno zůčtovacím obdobím, což je měsíc a SMS jsou omezeny tím, kolik jich kdo stačí za ten měsíc odeslat. SMS ponecháme stranou, to je hodně individuální, ale myslím že mnou požadovaných 1000 je oproti jiným věkovým skupinám ( malou násobilku to nezná, ale neomezené by chtěli všechno – https://www.novinky.cz/domaci/439962-matematika-u-prijimacek-zase-kosila.html ) prd do Šumavských hvozdů a neomezené volání je omezeno na cca 43200 minut plus mínus a to všechno za řekněme 400 kila. Tak já nechci 43k minut, já chci 500, tak ať mi to spočítají jako podíl, to bude nějakých 4.70,- + 1000 SMS (repetent deváté třídy ZŠ jich tolik sesmolí za den beztak), to máme dalších 5 korun a 2GB dat k tomu, to dneska koupíte v dokupu u T-mobile za 4 stovky s DPH, což je sice zlodějna, ale pal to čert … a to jsou ty 4 kila co jim jsem ochoten za tohle nabídnout … 🙂

   • Dobrý den, proč si myslíte, že neomezená data může požadovat pouze omezený teenager? Přikládám odkaz na rozhovor s manažerem finského operátora, který je jedničkou na jejich trhu právě proto, že nabízí naprosto neomezená data. Neomezený FUP i rychlosti. Přímo v článku potvrzuje, že existuje pár exotů, kteří protočí terabajty měsíčně, ale že jich je tak málo, že to síť technicky zvládne bez problémů. https://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-elisa-henri-korpi-ddw-/ekoakcie.aspx?c=A170515_115351_ekoakcie_rny
    Nebo jsme opět velice specifický trh, se specifickými chutěmi a s přáním co možná nejnižší kvality? Proč by to nešlo i u nás? No šlo. 🙂

    • Mno, ono totiž, jak bych Vám to vysvětlil …. Finsko a Česká Republika, je trošku něco jiného, tam ta infrastruktura vypadá trošku jinak než tady víte, takže tam ano, tam můžete chtít něco, co je u nás zatím jen v oblasti Sci-Fi a kdo má místo reálných přání v palici Sci-Fi a ještě se diví že „tam“ to jde a tady ne? No omezený teenager samozřejmě.
     A správně se ptáte a sám si odpovídáte, ano, člo by to, kdby ….. ale na kdyby se nehraje, takže néé, v téhle zemi vám neomezená data za normální peníze nikdo nedá, kapišto? 🙂

     • Finsko a Česká Republika jsou rozhodně něco jiného. V tomhle případě je asi dobré říct, že vybudovat potřebnou infrastrukturu ve Finsku je řádově náročnější než tady. Nevím, možná jim tu infrastrukturu nadělil Santa Klaus, nebo kdo. Prostě se jednoho dne vzbudili a byli šťastní, že mohou mít neomezený internet. Ale možná že to bylo trochu jinak. Možná se tamější operátor rozhodl, že to bude jejich strategie a tu infrastrukturu vybuduje. A hle – povedlo se. Že je to u nás zatím jen v oblasti Sci-Fi je pravda. Ale změní se to jen přístupem operátorů, resp. poskytovatelů sítí.

      A věřte, že když přestane o lidech, kteří mají jiný názor, předpokládat, že to jsou omezení teenageři s palicí, prospěje Vám to.

     • Já nevím jaké máte představy o vzniku jakékoliv infrastruktury vy, já o finskem Santovi narozdil od vás ani neuvažoval, mi bylo hned jasné že ji někdo musel vybudovat. Jenomže tak trošku znám jak věci fungují jak tady, tak ve Finsku, tak jsem prostě napsal že porovnávat neporivnatelne je, řekněme hloupost. A o omezených teenagerech uvažuji pouze o těch, kteří mají omezene názory hodné omezeného teenagera, což jsou třeba neomezená mobilní data v ČR teď hned a pro všechny, nikoli o těch co mají pouze jiný názor, což jste evidentně taky nepochopil. Méně filosofovat a více přemýšlet nad tím co říká prostý text doporučuji, to prozměnu přispěje vám 😉

 2. ty dva GB jsou na dnešek dost málo. S 5 GB už by se dalo nějak hospodařit ikdyž ani to není žádná hitparáta, ideální by do těch „neomezených“ tarifů za sedm stovek byl limit 20GB. To už by šlo bez nějakého velkého omezování.

 3. Pro takovéto parametry je už lepší předplacenka, protože uživatel není vázaný žádným úvazkem a může dynamicky měnit operátora podle nových nabídek na trhu. Neomezené volání není potřeba, většinou se dnes komunikuje přes instant messangery, a jako záloha pro případ potřeby volání na telefon stačí mít účet u VoIP operátora, který nabízí volání za 50h za minutu.

  Proto bychom se měli vykašlat na boj s operátory a raději se je snažit obejít. Například teď rozdává EU dotace na vybudování veřejných wifi tak, aby mobilní data byla opravdu potřeba pouze na cestách někde mimo osídlené oblasti.

  • Mno, myslím, že vykašlat se na něco, co ovlivnit můžu a starat se o něco, na co nemám absolutně žádný vliv je holý nesmysl. EU sice opravdu něco rozdává (ona ve skutečnosti nerozdává samozřejmě vůbec nic, protože to jsou peníze které jsi do toho nastrkal velmi klikatou cestou třeba i ty a oni ti je teď akorát účelově vrací), ale ty jako fyzická osoba s nimi nemáš vůbec nic společného, je to věc vlády a ministerstev, takže si myslím že je daleko užitečnější starat se o to aby tě nebral operátor na hůl …

   • Naopak: pokud operátoři uvidí, že je zákazníci obchází, tak se budou muset přizpůsobit. Pokud vidí, že alternativa není, tak můžou zákazníci hudrat jak chtějí, ale operátoři nebudou mít důvod měnit své chování. Ty dotace na wifi jsou právě decentralizované – má vzniknout síť hotspotů pod názvem WIFI4EU, takže je neschlamstne celé Kellner s CETINem, ale záleží na šikovnosti místních provozovatelů, aby je získali právě oni. Jinak zase budou podnikatelé a občané ČR jenom hudrovat, ale pro zasíťování nic neudělají!

 4. 2GB je na dnešní dobu hodně velký úlet. Při prohlížení stránek a čtení článků s tunami x MB otravných reklam (například otřesný Land Rover na těchto stránkách), objednávání na eshopu s hromadou obrázků zboží a občasném videu v archivu to dam za cca 1,5 týdne.

 5. Ty uvahy jsou vsechny uplne spatnym smerem. Balickovat data (a nakonec i hlas) je uplny nesmysl, data se maji uctovat podle toho, kolik clovek spotrebuje + nejaky pausal za mesic. Napr. 100KC pausal + 0.1KC za 1 MB. Myslim, ze by vsichni byli spokojeni a i operatori by neco vydelali.

  • 😀 No z Vás by měli rodiče těch tukanů co, by pro**bali ty těžké GB dat za měsíc, protože nad nimi nebude stát policajt s bičem (FUP, předplacenka) radost. Operátoři nechtěji vydělat „něco“, operátoři Vás chtějí oškubat, nežijete v socialismui jestli víte co to bylo 😀

 6. Ani mě výsledek moc nepřekvapil.
  Neomezené SMS nebo volání mi jsou fakt k prdu, měsíčně dám max 50sms, provolám dejme tomu hodinu (odchozí hovory) a stačí mi net na mail, surf na cestách a třeba Google Music.
  Osobně mi stačí, když by existovaly rozumné tarify s inteligentní cenou. Do teď mám Vodafone Odepiš a dokud nebude něco dejme tomu za 150 Kč/měsíc, tak to tak zůstane… no a nebo se prifařim k nějakému firemnímu tarifu.

 7. No to snad ne, to jste mě pěkně zklamali, já si dal dal, že chci 20 min volání a 20 SMS (víc za měsíc na osobní SIM neprotelefonuji ani neproesemeskuji), ale zato jsem chtěl 5 GB dat, protože ty používám často.
  To už se mi vyplatí zůstat na předplacence u mobil.cz a dobíjet si po 200 kč (data, jako odměna za dobití), a pak si ty nadbytečné nevyužité peníze přeposílat na PayPal, jako dosud.

  • Ano pane koskarel, máte pravdu (to je jak u blbých na dvorku) Eri skutečně nabízí datově neomezené tarify, ale ty jsou zase omezené rychlostně, takže za racionální peníze je to naprosto nepoužitelné a o to tady celou dobu jde a o tom se tady celou dobu mele. Rychlost 1Mbit/s za 500 v 21. století? To myslíte vážně? První normální tarif je tam 4Mbit/s a ten stojí 7 kil, to jim fakt dáte? OK, váš boj, jsou ale lidi co to prostě chtějí jinak víte, takže to s tím dTestem alespoň zkusili a jsou ochotní přejít k jinému operátorovi když jim nabídne lepší podmínky a ne jenom dřistat na forech.
   A mmch., vsadím se, že nikdo nepředpokládá, že by po těch aktuálně skoro 96k potencionálních zákaznících sáhl někdo z velké trojky, takže o té tady vůbec nemůže být řeč … Ono neomezeně, ještě neznamená funkčně, kapišto?

  • A mimochodem joo, to raději fakt zůstaňte u mobil.cz, kde těch 5GB dostanete za to že si během 30 dnů 25x dobijete po 200 korun, to se rozhodně vyplatí 😀 Jaký zbytek si pak převádíte na PayPal, když za 200 korun dostanete 200MB, které při slušné rychlosti máte v tahu za jedno dopoledne, to je mi bohužel záhadou ….

   • Vlastně skoro všechno co neprovolám, těch 200MB za 200 Kč je totiž odměna za dobití a ty peníze Vám jako kredit zůstanou, takže není problém ty peníze převést zase jinam, popřípadě je přelévat pořád dokola a dokola a sbírat si kredit zdarma.

    • dTest ale vůbec neřešil rychlosti a data po FUP…

     Uvidíme, jestli něco vysoutěží, ale současná klientela Mobil.CZ po 11.6. buď zůstane a bude řešit, co s hromadou nepoužitého kreditu nebo odejde ke Kaktusu.

    • Ano, to je velmi efektivní způsob. Potřebujete 5GB, tak si dobijete za pět litrů a ty si pak převedete na PayPal … a z něj, troufám si odhadnout, asi zpět na bankovní účet, že ano …. ale jo, i pravou rukou za levým uchem se dá poškrábat, tak coby ne … vlastně máte pravdu, já jsem bohužel zastáncem toho aby se věci řešili normálně, takže tohle mě nenapadlo a uznávám, řešení to je 🙂