Nové verze Avastu a AVG již brzy přestanou podporovat Windows XP a Vista

Ve starých systémech ale bude možné nadále používat stávající řadu 18.7, která bude nadále získávat nové virové definice. Jen myslete na to, že antimalwarový produkt vám nevynahradí neexistující záplaty pro operační systém.

3
Avast logo
Avast
-
Zdroj: Avast

Používáte-li antimalwarové řešení Avast či AVG, věnujte raději pozornost následujícímu sdělení. Nedělám si iluze, že se mezi lidmi v Česku nachází mnoho těch, kdo na počítači připojeném k internetu používají nepodporovaný operační systém Windows XP nebo Vista. Pokud to ale je váš případ, vězte, že tyto platformy již brzy přestanou být podporovány.

Nezasvěcený se může divit, proč vlastně antimalwarové řešení tyto staré systémy stále podporovalo. Jak jsme už mnohokrát zopakovali, při používání nepodporovaného systému se s každým dalším měsícem zvyšuje riziko, že v něm někdo zneužije díru (kterou už ovšem nikdo neopraví). Podpora takových platforem ze strany aplikací pak může vyvolávat falešný pocit bezpečí.

Za to jsem kritizoval mj. Operu – a pro bezpečnostní řešení jako Avast kritika platí dvojnásob. Podpora Windows Vista skončila v dubnu 2017, Windows XP servisní aktualizace nezískává dokonce od dubna 2014. Ale pojďme zpět k oznámení.

AVG a Avast versus Windows XP a Vista

Avast Software na oficiálním produktovém fóru dne 12. října oznámil, že podpora antimalwarových řešení Avast a AVG pro Windows XP a Windows Vista skončí 1. prosince 2018. Lhůta pro ukončení podpory tak byla zkrácena o jeden měsíc ve srovnání s původním oznámením z července. Na oficiálním blogu se pak dne 31. října objevilo nové oznámení, kde podle něhož bylo ukončení podpory naplánováno na 1. leden 2019.

Buď jak buď, ukončení podpory se vztahuje k novým hlavním verzím Avastu a AVG. Mělo by se jednat o řadu 18.8, která už ve Vistě ani v Ikspéčkách fungovat nebude (a vyjde v listopadu). Ve starých systémech ovšem nadále můžete používat starší verzi, tj. 18.7. Nezapomínejme, že se už dnes jedná o prakticky stejné produkty, jen pod jinou značkou a s odlišným uživatelským prostředím.

Nadcházející řada AVG/Avastu podle náznaků na fóru vznikne také v nativní 64bitové variantě. Na 32bitů ale výrobce zatím nezanevře. Starší verze budou nadále získávat aktualizované virové definice, což je to nejdůležitější. Nebylo ovšem oznámeno, jak dlouho budou definice aktualizovány, tj. jak dlouho bude možné smysluplně používat starší verze AVG nebo Avastu ve Windows XP či Vista.

Postupně tyto produkty stejně zastarají z hlediska funkcí, protože ale používáte nepodporovaný operační systém, je otázka, nakolik to vadí, resp. nakolik je rozumné na takovém řešení setrvávat bez ohledu na antimalwarový produkt. Avast doporučuje, abyste přešli na Windows 10, kde vás budou chránit nové servisní aktualizace i bezpečnostní funkce.

Nové verze Avastu a AVG již brzy přestanou podporovat Windows XP a Vista
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 9 hlasů

3 KOMENTÁŘE