Slib byl splněn. Opera 36 pro Windows XP a Vista dostala první záplaty

0

Opera chce získat plusové body tím, že na rozdíl od svého Chromu nadále podporuje Windows XP. Svůj záměr firma oznámila krátce poté, co Google řekl, že už nepodporovaný systém sám podporovat nebude. Chrome i tak přesluhoval a podporovat uživatele a uživatelky v používání nezáplatovaného systému a probouzet v nich falešný pocit bezpečí, protože přece mají aktuální prohlížeč, není úplně zdravé.

Nicméně, Google tehdy zařízl podporu i pro Vistu, která však i k dnešnímu dni ještě má zajištěnou podporu od Microsoftu, a to na několik měsíců. Internetový gigant zkrátka nehodlá plýtvat prostředky na okrajově používaný systém. Opera využila situace ve svůj prospěch. Proto řekla, že bude podporovat Windows XP i Windows Vista.

Abyste viděli všechny tyto možnosti přizpůsobení, v Nastavení aktivujte zobrazení pokročilých předvoleb
Opera 36 je poslední řadou, jež ale pod Windows  XP a Vista nadále dostává záplaty

To všechno znovu potvrdila na svém blogu. Jakou měla příležitost? Dnes totiž vydala první bezpečnostní aktualizaci pro svůj prohlížeč pro zmíněné dvě platformy, které už Chrome podporovat přestal. Posledním oficiálně podporovaným vydáním ve Windows XP je Opera 36. Do této větve tak norská firma převedla opravy ze sedmatřicáté řady. Aktualizaci obdržíte automaticky, případně jděte na web www.opera.com.

Děláš dobře, Opero? A co ty, Mozillo?

Mozilla datum ukončení podpory zatím nestanovila, zatím tak Firefox nadále oficiálně podporuje jak Windows XP, tak Windows Vista. V oficiálních požadavcích Ikspéčka i Vista nadále stojí. Opera tedy na svém blogu nepravdivě uvádí, že je její produkt jediný velký prohlížeč, který ještě dvě staré platformy podporuje.

Buď jak buď, osobně to stejně neberu jako něco, čím by se tyto firmy měly chlubit. Staré počítače s nepodporovaným systémem jsou náchylnější k různým nákazám a snáze se promění mj. v nástroje různých botnetů a ty pak obtěžují celý internet. Tyto zombie tedy nejsou rizikem pro ty, kdo je používají, nýbrž i pro své (široké daleké) okolí. Nemyslím si, že by Opera a Mozilla prospívaly společnosti, vidí spíše vlastní zisky.

Problém nemám s Vistou, která zatím záplaty od Microsoftu dostává. Jenže o tu stejně nejde, podívejte se na čísla používanosti operačních systémů. Vista byla nepopulární od začátku, a jak to šlo, byla vytlačena na okraj uživatelného zájmu. Dnes má podle Net Applications.com 1,22% podíl. Mezitím Windows XP si stále drží více než 10% podíl.  Více než dva roky přitom nedostává záplaty.

Zdroj: blog Opera Desktop

Slib byl splněn. Opera 36 pro Windows XP a Vista dostala první záplaty

Ohodnoťte tento článek!
2 (40%) 3 hlas/ů