Americký ministr spravedlnosti obviňuje domácí technologické firmy i Hollywood z podlézání Číně

14
William Barr credit AP
William Barr (credit AP)
-
Zdroj: AP

Americký ministr spravedlnosti William Barr se opět opřel do Číny. Tentokrát kritizoval velké americké technologické firmy (a také Hollywood), že kolaborují s komunistickou zemí. Barr už dříve prohlásil, že Spojené státy by měly koupit alespoň část Nokie či Ericssonu.

Společnosti jako Google, ale i Microsoft, Yahoo či Apple jsou až příliš vstřícné a náchylné ke kolaborování s Čínou. Hollywoodká studia se zase až příliš často uchylují k cenzuře jen proto, aby se dostaly na velký čínský trh. Barr takto promluvil před pár dny v muzeu Geralda Forda v Michiganu. Čína prý provádí „ekonomický blietzkrieg“.

„Obávám se, že zakladatel spoečlnosti pan Walt Disney by se divil, kam se jeho firma dostala.“ Barr uvedl, že Disney ještě v roce 1997 tlaku Číny odolal a klidně uvedl film Kundun o Dalajlamovi. Později se za něj ale Číně musela omluvit. Ve filmu World War Z byla místem počátku nákazy původně právě Čína a původ postavy Ancient One z filmu Doctor Strange byl kvůli Číně změněn z Tibetu na keltský.

Ministr zmínil, že zatímco Čína uvažuje v dekádách a stoletích a pomalu míří za svými cíly, americké firmy vidí nejdále na příští fiskální kvartál. A stávají se tak vlastně spolupachateli. „Ani iPhony by se prý tak dobře neprodávaly v Číně, kdyby i tam byly odolné vůči proniknutí tajných služeb a vlády.“

Barr ale také zmínil, že po zavedení nového zákona mířícímu proti obyvatelům Hong Kongu se několik firem postavilo proti a dočasně zrušily ochotu poskytovat čínské straně uživatelská data na vyžádání. „Pokud budou v tomto firmy jednotné, bude to dobrý příklad ostatním technologickým společnostem, jak jednat s diktaturou,“ uzavřel ministr.

zdroj: Reuters

Americký ministr spravedlnosti obviňuje domácí technologické firmy i Hollywood z podlézání Číně
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 7 hlasů

14 KOMENTÁŘE

 1. Co by někteří podnikatelé neudali pro to aby získali peníze. To není bohužel nic ojedinělého a takto se chovají ne jen američtí podnikatelé. například naši politici se chovají vůči Číně podobně jako tito podnikatelé.

 2. Otázkou je, jestli by soukromá firma měla koukat na něco jiného než prachy + dodržování zákonů. Když jedna hrdinsky odmítne Číně dodávat, hned ji nahradí jiná. Navíc to, že firma má v nějakém státě sídlo, vůbec neznamená, že jsou z toho státu i vlastníci (akcionáři) té firmy.

     • Ona nějaká firma z článku nemá konkurenci nebo co jste tím chtěl říci? Když si Číňan nekoupí Apple, tak si koupí třeba Samsung. Když si Číňan nezajde do kina na film od Walt Disney, protože tahle firma bude na černé listině, zajde si na film od někoho jiného. Když nebude moci Microsoft prodávat Windows, tak holt použijí Linux. Ani v jednom případě nevidím nějaký užitek, který z toho USA budou mít, mimo to, že ty jejich firmy odvedou méně daní.
      Ono je to přesně naopak, než je v článku. Krátkozraké je uvalovat sankce, protože to sice možná krátkodobě poškodí toho, na koho jsou cíleny, ale dlouhodobě je to jen vyklizení pozic na trhu.

      • já narážím na ty bláboly o principu kapitalizmu … buď Tynyt nepochopil tu Leninovu hlášku a ty jsi se přidal, nebo on pochopil a ty píšeš naprosté nesmysly …co že je výhodné na tom, že tě pověsí na tebou prodaném provazu? To není dobré ani jako nadsázka, ani jako metafora … je to nesmysl …

       s tím, co píšeš teď, samozřejmě souhlasím …

      • Já tu hlášku pana Lenina zasazuju do konceptu Západ x Čína. Kdyby se Západ do Číny necpal, ať už na trhy nebo tam neinvestoval a zároveň by z Číny nedovážel, tak Čína by rostla pomaleji…
       ALE: Kdyby to ten Západ nedělal, i on by rostl výrazně pomaleji a to výrazně pomaleji na úkor toho, kdo by s tou Čínou obchodoval. A ten „někdo“ by rostl výrazně rychleji, než teď, přidával by na rychlosti i té Číně a ve výsledku by ten Západ ztrácel na svět možná ještě víc, než ztrácí teď.
       Čína je velká, Číňani jsou pracovití a mají tah na branku. Těm nikdo nezabrání, aby ten Západ předstihli jenom tím, že jim něco neprodá. Jediná šance Západu je využívat vydělané peníze na další a další růst místo na další a další sociální experimenty.

    • Hehe… cože to? 😀 😀 Svobodné volby, které jsou vzápětí zpochybňovány a neuznávány, když nevyhraje ten správný. Pluralita jen pokud všichni táhnou stejným směrem. Lidská práva jen pokud člověk říká správné názory…
     Čím že se to lišíme od té Číny? Jo, už vím – Čína si nehraje na demokratickou zemi.

     • To, že někdo vyhraje volby nečiní jeho program automaticky správným. Čas ukáže jak s mandátem naloží. Nakonec i Hitler a jeho strana se k moci dostali ve volbách. O tom nakolik byla podpora jeho programu voliči/průmyslníky ku prospěchu Německu(lidstvu) dnes asi není sporu.

      • měl bys pozorněji číst, co píše blue.sun … pak by sis tohle možná odpustil … takové to ukázkově politologické blablabla o ničem

     • Od Číny se lišíme hlavně v tom, že tady nám nic nebrání říkat, že premiér je STBák, prezident senilní ožrala, můžeme si vykládat, že bychom byli pro odtržení Moravy a můžeme vykládat skoro cokoliv. Pro někoho je to malý rozdíl, pro mě třeba dost podstatný rozdíl.