Unikl benchmark grafiky Gen11 od Intelu. 15W Ice Lake možná porazí i desktopová APU

22

Včera jsme tu měli zprávu, dle níž by se první 10nm procesory Intelu s architekturou Ice Lake mohly vynořit už v červnu a ne až koncem roku, jak sem předtím myslelo. Ice Lake by mělo být hodně zajímavé, protože s ním Intel poprvé od roku 2015 přinese novou architekturu jader CPU. Ta má označení Sunny Cove a něco už o ní víme. Zároveň ale budou také mít hned o dvě generace novější GPU architektury Gen11. A to by zdá se mohlo být ještě významnější. Unikly totiž jeho benchmarky, podle kterých by mohlo mít mimořádně dobrý výkon – a to i v 15W mobilním provedení. Intel by mohl v grafickém výkonu porazit nejen mobilní Ryzeny, ale i desktopová 65W APU.

 

Grafika v Ice Lake-U má být hodně cool

Testy procesoru Ice Lake se objevily v databázi testů GFXBench a CompuBench a nalezené výsledky se pak objevily na Redditu. Otestován je zřejmě vzorek typu ES, tedy nikoliv finální křemík. CPU se hlásí jen jako Intel CPU 0000, což je typické pro ES čipy. Že by mohlo jít o Ice Lake, ukazuje označení integrovaného GPU: Iris Plus Graphics 940 – dnešní GPU jsou značena jako řada 600.

Ačkoliv nese grafika jméno Iris (navíc Plus), jde zřejmě o standardní konfiguraci GT2, nikoliv o verzi s vyšším výkonem. Ovšem už varianta GT2 má v případě Gen11/Ice Lake skýtat 64 výpočetních jednotek EU, zatímco dnešní procesory s GT2 jich obsahují jen 24. Iris Plus 940 používá patrně tuto konfiguraci, pokud jde o čip Ice Lake-U – což je pravděpodobné. Podle Intelu má Ice Lake-U dosahovat teoretického výkonu 1 TFLOPS ve výpočtech FP32 a dvakrát tolik v FP16. Díky podpoře 3200MHz pamětí LPDDR4 bude GPU mít k dispozici propustnost až 51,2 GB/s, což by mohlo hrát ještě důležitější úlohu, protože právě paměti obvykle integrovaná GPU škrtí.

intel ice lake u gpu gen11 gfxbench reddit vykon1
Výkon grafiky Iris Plus 940 v procesoru Ice Lake-U proti dnešnímu Intel UHD 620 (Zdroj: Reddit)

Rychlejší než GPU mobilních Ryzenů 7 i desktopového 2400G?

GFXBench a CompuBench jsou spíše syntetické testy a nemusí úplně dobře ukazovat na reálný herní výkon, takže zatím je berte s rezervou. Ovšem čísla z nich vypadají pro grafiku Gen11 v Ice Lake hodně nadějně. Iris Plus 940 by mělo být podle průměru dílčích podtestů být o 76,5 % rychlejší než grafika UHD 620 v 15W procesoru Core i5-8250 ze 14nm generace Kaby Lake Refresh. Rozptyl je celkem velký, v testu ALU 2 má Iris Plus 940 náskok 132 %, v T-Rex jen 51 % a v testu Driver Overhead 2 je 34% pokles výkonu, který celkové skóre tahá dolů. Ale je možné, že finální ovladače by takovou nevyrovnaností netrpěly.

Podle čísel, která jsou v databázi pro grafiku Radeon Vega 10 z 15W Ryzenu 7 2700U, by proti němu Iris Plus 940 mělo být rychlejší. Čísla má vyšší pro každý z podtestů, pro nějž jsou známá. A celkově má Intel skóre vyšší o 63 %. Toto možná není až tak zarážející vzhledem k tomu, že Ice Lake bude mít o generaci lepší výrobní proces, a tedy by se stejnou spotřebou elektřiny mělo být schopné udělat více práce. Navíc bude mít i rychlejší paměti. I tak by ale šlo pro Intel o dobrý výsledek, protože obvykle nebyl s AMD schopen v integrované grafice srovnat krok.

intel ice lake u gpu gen11 gfxbench reddit vykon2
Výkon grafiky Iris Plus 940 v procesoru Ice Lake-U proti 15W Ryzenu 7 2700U a 65W desktopovému Ryzenu 5 2400G (Zdroj: Reddit)

Zajímavé je, že podle celkového skóre by dokonce grafika Gen11 v Ice Lake-U mohla dohánět desktopová APU Ryzen pro socket AM4, byť ty mají k dobru o hodně vyšší TDP. Iris Plus 940 má podle těchto testů o 2 % vyšší výkon než Radeon Vega 11 v desktopovém Ryzenu 5 2400G, tedy momentálně nejrychlejší integrovaný Radeon pro socket AM4. Ovšem zde už je třeba upozornit na to, že jde o anomálii danou jednou složkou, a sice testem Manhattan. V tom mají všechny grafiky Intel (i staré UHD 620) nepoměrně vyšší výkon než integrované Radeony. GPU Iris Plus 940 v něm zaznamenává víc než trojnásobný výkon (náskok 208 %) proti mobilnímu Radeonu Vega 10 a dvojnásobný proti desktopovému Radeonu Vega 11 (náskok 109 %).

Levná samostatná GPU opět ztratí smysl

Pokud by se tento konkrétní výstřelek ignoroval, pak má už výkon 10nm grafiky Intelu vychází jen o 45 % vyšší než 14nm mobilního Ryzenu a o 9 % pozadu za desktopovým APU Ryzen 5 2400G. Ovšem to asi znamená, že by mohla pořád porazit levnější model Ryzen 3 2200 G, který má ořezanou grafiku Radeon Vega 8. AMD by si sice mohlo trošku pomoci s 12nm refreshovanými APU generace Ryzen 3000, ale u těch asi rozdíl nebude tak velký. Pokud tedy Intel vydá Ice Lake-U už v létě 2019, mohl by získat vedení ve výkonu integrovaných grafik pro notebooky a udržet ho minimálně do doby, než AMD bude mít nějaká nová 7nm APU.

To vše samozřejmě za předpokladu, že grafická architektura Gen11 nebude silná jen na papíře a v syntentických testech, ale že jim bude odpovídat také výkon ve hrách. Pak by proti Ice Lake-U asi měly docela problém i mobilní grafiky Nvidia GeForce, například nové lowendové GeForce MX250 a MX230 by v tom kontextu nedávaly příliš smysl, respektive by ho měly jen se staršími 14nm CPU.

Galerie: 10nm procesory Intel Ice Lake: fotografie, architektura, úniky

Unikl benchmark grafiky Gen11 od Intelu. 15W Ice Lake možná porazí i desktopová APU
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.43%) 35 hlasů

22 KOMENTÁŘE

 1. Delší dobu už se mluví o tom, že APU úplně vytlačí nejslabší třídu dedikovaných notebookových grafik a tato Intelovská generace na to asi bude mít i potřebný výkon. Jen se ještě uvidí, jak bude v reálných hrách omezující paměť, tzn. nakolik pomůže ona 3200MHz LPDDR4 (a jestli reálně v modelech dané cenové kategorie bude taková frekvence).
  MX150 (250, 230), nejsou zrovna zázraky, ale pořád je tam GDDR5. Např. při srovnání 2200G/2400G vs. GT 1030 (GDDR5 verze samozřejmě), tak je ta výhoda rychlé paměti hodně zřetelná.

  Je vážně škoda šílené ceny HBM2 pamětí, protože pokud by v takovýchto APU mohlo být v daném pouzdře ještě 2/4GB dedikované paměti (např. by cena/GB by jako u GDDR), tak by Nvidia mohla pomalu odepsat i mobilní 1050(Ti) či jejího blížícího se nástupce (1650?), protože Intel by měl na 10nm být podle všeho brzy schopen vyrábět i o dost výkonnější GPU, než je toto. V dedikované verzi už to ale ztratí ono kouzlo APU, které je v případě notebooků úspornost místa i energie.

  • 6-7GHz GDDR5 na 64 bitech by nemělo být o tolik lepší proti nějaké DDR na 3200 MHz, ale 128 bitech (dvoukanál u DDR4/čtyřkanál LPDDR). Tedy projeví se tam to, že u integrovaného řešení se to sdílí s CPU, ale zase je integrované GPU efektivnější na celkové TDP.

   • S tou sběrnicí mi to nedošlo se přiznám. Druhá věc je, že by to chtělo u těch notebooků jednoznačně 16GB RAM, protože 8GB sdílené je hrozně málo, ikdyž by si grafika vzala do 2GB.

    Ano, taky myslím, že kvůli té menší spotřebě / výkon se to prosadí v noteboocích oproti „MX150“ celkem lehce.

    • Ja si nemyslim, ze se prosadi diky spotrebe. V beznem provozu je dedikovana grafika typu mx150 a dalsi neaktivni a zere nic+nic. Takze na dobu provozu na baterku to nebude mit zadny podstatnejsi vliv.
     Spis je to o tom, ze builderum zjednosusi navrh notebooku, kdyz to nechaji na sdilene. Coz bude vyhoda. Otazka je jak ta sdilena bude ficet v praxi..rychloat RAM, 1 nebo 2 kanal, atd..

     • Já myslel tu spotřebu kvůli chlazení především, u hraní na noteboocích neřeší výrobci výdrž baterky, ale aby se to (moc) nepřehřívalo. A grafiky á MX150 se dávají do hodně tenkých notebooků, navíc s cenou, do které se nějaké extra kvalitní řešení chlazení nevejde. 🙂

      • Tak to trochu v jine forme, rikas to stejny co ja. jednodusi navrh a build toho notase 🙂
       Jinak jeste co se tyce tepla..ja treba mx150ku mam a v opravdu skoro ziletce..a jde to. Ono je nekdy otazka..jestli rozlozeni tepla do 1 chipu misto dvou bude vzdycky vyhoda. Kdyz mas jen APU a zatizis jak CPU tak GPU..tak ti muze zase zacit throttlovat APU samo o sobe 🙂

      • Těžko říct, ale pořád když CPU + GPU vezme o dost méně místa, tak ve stejném notebooku bude místo na větší společné chlazení, než by mělo chlazení těch 2 komponent dohromady. Ale třeba jak dobré je odvádění tepla pomocí heatpipe do radiátoru v tenkých noteboocích nemám naprosto tušení.

       Jinak já mám v pracovně-cestovním notebooku 6500U + 940MX 2GB GDDR5 (r.v. 2016), každopádně něco tam hraju tak 2x do roka a to ještě většinou něco vážně nenáročného.

       Na to, že to je poměrně velký 15,6″ 2,1kg notebook, tak to chlazení v plné zátěži taky není moc slavné, jak CPU tak GPU vyleze na cca 85°C. A výkon…když jsem to testoval, tak i takového Zaklínače 1 z r. 2007 to 1080p/high nedalo na 60fps, takže to vážně není něco, na čem by se dalo cokolí novějšího hrát. Což samozřejmě nevadí, když tam spustím 15 starou Diablovku, nebo AoE 2. 😀
       A ona řešená MX150 bude výkonnější možná o 20-30%? Takže to vážně není vysoká laťka pro Intel / AMD. 😀

      • „..tak ve stejném notebooku bude místo na větší společné chlazení..“
       .. ono jak rikas tezko rict 🙂 Ja bych si skoro privsadil, ze v pripade jen APU, to chlazeni zjednodussi/zmensi podle hesla „usetri, kde muzes“ a prodej mozna co nejvyhodneji 🙂 VIz treba 1kanaly pameti u Ryzen APU, atd..

 2. Je trochu divné, že ta grafika se jmenuje 940, když to zatím vypadalo, že Cannon Lake měl mít řadu 7xx a o grafice v Ice Lake se dosud psalo jako o řadě 8xx.
  Nemůže to být už vzorek Tiger Lake?

   • O tom, že Ice Lake by měl mít 11. generaci nijak nepochybuju. To totiž vychází. Skylake je 9. generace, Kaby/Coffee 9,5. generace, Cannon Lake je 10. generace.
    Nevychází to číselné označení. Skylake měl 5xx, Kaby/Coffee 6xx, Cannon by měl býval 7xx a na Ice vychází 8xx.

   • 11 je označení architektury (Gen11. Skylake je Gen9/9.5, Cannon Lake má/mělo mít Gen10.
    To označení modelů grafik tomu nikdy neodpovídalo, Skylake bylo HD 500 (iirc), Kaby/Coffee (U)HD 600. Takže je skutečně otázka, proč je to tady najednou HD/Iris 900. teoreticky by to asi mohlo být Tiger Lake, spíš bych ale řekl, že prostě přeskočí řadu. Možná to chtějí sladit se značením CPU – Ice lake-U bude mobilní 9. generace (když je Whiskey 8.) a gafika bude mít značení „900“?