BIOSy s podporou nových Ryzenů už mají všichni výrobci desek. Kompatibilitu zaručí logo

6
AMD Ryzen 3 Ryzen 5 2000

Příští týden by se od AMD měly v obchodech objevit první Ryzeny s integrovanou grafikou pro desktop. Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G (psali jsme o nich v lednu, když byly odhaleny na CES) jsou určené pro desky se socketem AM4. Ovšem jde o nové čipy a potřebují kvůli tomu aktualizaci BIOSu, aby je starší základovky rozpoznaly. Tyto aktualizace by již nyní měly být dostupné pro prakticky všechny u nás sehnatelné modely.

 

Aktualizace od velké čtyřky výrobců desek

Aktualizace BIOSů (přesněji řečeno UEFI) už oficiálně ohlásily všechny čtyři značky desek, které jsou dostupné na našem trhu. Pokud to vezmeme podle abecedy: ASRock uvádí v tuto chvíli podporu u všech desek (nebo téměř všech – neplatí zatím pro X370 Tachi a Fatal1ty X370 Professional Gaming). Pro rozběhání Raven Ridge – jak se nová APU interně označují – potřebujete BIOSy verze označené 4.xx (například 4.40, 4.50); na stránce podpory mají popis „Update AGESA for upcoming processors“. Podle ASRocku je ovšem nutné mít před touto aktualizací nejprve naflashovánu těsně předchozí verzi, označenou „Bridge BIOS“ (proč nevíme, ale mohlo by to být vyžadováno kvůli odlišné organizací jednotlivých bloků dat). BIOSy 4.xx podporující APU Ryzen vyšly pro mnohé desky už během druhého lednového týdne.

Také Asus už by měl mít v tuto chvíli BIOS s podporou Raven Ridge pro všechny desky, aktualizace vyšly podle modelu tu v lednu, tu už v prosinci. Podporu pro Raven Ridge poznáte ve výpisu dostupných downloadů podle popisky „Update to AGESA 1071 for new upcoming processors“. Například u desky ROG Crosshair VI Hero už je ale k dispozici také novější aktualizace s popisem „Update to AGESA 1000a for new upcoming processors“. Tyto BIOSy už by měly podporovat rovnou i 12nm procesory AMD založené na čipu Pinnacle Ridge, tedy až osmijádrové Ryzeny 2000 bez grafiky, které mají vyjít v dubnu. Podle zákulisních zdrojů se číslování verze AGESA s verzí pro Pinnacle Ridge zresetovalo na 1.0.0.0/1000, což je důvod, proč je číslo najednou nižší (toto tedy nebyl vůbec dobrý nápad, dlužno říct, vzniká slušný zmatek).

BIOSy pro podporu APU Raven Ridge a snad i 12nm Ryzenů na webu Asusu
BIOSy pro podporu APU Raven Ridge a snad i 12nm Ryzenů na webu Asusu

Gigabyte má zdá se už také BIOSy pro Raven Ridge u většiny desek, a alespoň v některých případech už od prosince. U Gigabyte hledejte v seznamu BIOSů popisku „Update AGESA 1.0.7.2a for Raven Ridge CPU support“ (pokud jste se dívali dříve, byla také používána formulace o nových nadcházejících CPU bez konkrétního jmenování). Tento BIOS je obvykle označen F10. Giabyte ale nyní má venku již i BIOSy verze F20, u kterých je napsáno „Update AGESA 1.0.0.0a for new upcoming processors“. Tyto verze by tedy zřejmě už také mohly podporovat i 12nm Ryzeny Pinnacle Ridge.

Aktualizace BIOSů pro procesory Raven Ridge (F10) a zřejmě i Pinnacle Ridge (F20) u desky Gigabyte
Aktualizace BIOSů pro procesory Raven Ridge (F10) a zřejmě i Pinnacle Ridge (F20) u desky Gigabyte

MSI není situace zcela jasná. Víme, že tato firma by měla mít aktualizace již pro celé portfolio desek se socketem AM4. Dotyčné BIOSy pro její desky nesou označení „Update AGESA Code 1.1.0.1 to support Raven Ridge CPU“. Toto číslování tak docela nesedí a je možné, že ono 1.1.0.1 má ve skutečnosti znít 1.0.0.1, neboť číslování se jak bylo řečeno výše vynulovalo. Je-li tomu tak, pak by tyto BIOSy dost možná mohly přidávat podporu nejen pro APU Raven Ridge, ale opět rovnou už i pro 12nm CPU Pinnacle Ridge. Zatím to ale zcela jisté není.

Ryzen 5 2400G na fotografie z "unboxingu" webu The Tech Report
Ryzen 5 2400G na fotografii z „unboxingu“ webu The Tech Report

Bez aktualizace procesor nerozběhnete

Aktualizace je do desky se starším BIOSem nutno nahrát předtím, než do ní nainstalujete nějaký Ryzen 2000. Bez potřebné verze UEFI se jinak nepodaří CPU inicializovat a tudíž počítač nenaběhne a není ani možné aktualizaci do desky „naflashovat“.

Potíž je samozřejmě, když desku v kombinaci s novým CPU teprve kupujete. Obvykle totiž nebudete mít po ruce starší CPU (Ryzen první generace, APU Bristol Ridge), s nímž by se aktualizace dala provést, než nainstalujete nové CPU. Co dělat v takové chvíli? Budete nějakým způsobem potřebovat zajistit, aby novou verzi BIOSu deska měla už z výroby. Asi bych se raději nespoléhal na náhodu, protože desky v distribuci mohou ležet řadu týdnů. Přinejmenším v prvních týdnech až měsících po uvedení Ryzenů 2200G a 2400G bych se pokusil dohodnout s prodejcem třeba po emailu kontrolu toho, jakou verzi BIOSu vámi vyhlédnutá deska má. Případně zkusit poprosit, zda by obchod nemohl objednat desku z novějších šarží nebo jinak pomoci.

Kompatibilitu bude hlásit logo na deskách

Aby situace byla zvladatelnější, připravilo AMD zvláštní nálepku či logo, kterým mohou výrobci označovat krabice s deskami, jejichž BIOS je již z výroby kompatibilní s Ryzeny 2000 a tudíž nutnost před použitím aktualizovat odpadá. Ta by už asi také měla znamenat nejen podporu APU Raven Ridge, ale i 12nm Pinnacle Ridge. Logo obsahuje text „AMD Ryzen Desktop 2000 Ready“ a jeho podobu můžete vidět na obrázku. Nějaké takto označené desky zdá se již jsou v distribuci, takže po nich můžete zkusit zapátrat, pokud budete chtít příští týden pořídit desku k jednomu z nových APU.

Logo označující desky s podporou pro Ryzeny 2000 přímo z výroby (Zdroj: Hermitage Akihabara)
Logo označující desky s podporou pro Ryzeny 2000 přímo z výroby (Zdroj: Hermitage Akihabara)

Desky s čipsety generace 400 (B450, X470) by měly nové procesory podporovat vždy. Jejich vydání ale ještě není na řadě a zřejmě proběhne až současně s vydáním 12nm procesorů. Při vypuštění APU tak budou k mání pořád jen desky s čipsety generace 300. Pokud jde o to, co proti nim přinese řada 400 navíc, zatím toho moc známo není. Podle AMD by měla být spotřeba čipsetu nižší a také zdá se budou vyvádět linky PCI Express 3.0 místo generace 2.0 u čipsetů X370/B350/A320, což však nebyl v praxi velký problém.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  1. To zas budu deturence plakať, prečo im to nejde až statočný predavač im to s prižmureným očkom vymení za bezproblemovy Intel Inside 🙂
    Tak sa vychováva mládež! Nech sa popália a učia na vlastných chybách.
    btw… to iste sa deje aj u grafik a potom sa čudujete, že šeci chcu len Geforce 😀

    To je ako biedna skodovka vs bombova tesla …