BitTorrent oslavil 15 let. Není to ale jen síť pro sdílení pirátského obsahu

0

Používají ho desítky milionů lidí k výměně souborů. Teprve v poslední době je znát, že se pirátská scéna soustředí na jiné služby ke sdílení souborů. Přiznejme si to, BitTorrent nám k výměnně osobních dat slouží zřídka, většinu tvoří pirátský obsah. Proto je výměnná síť trnem v oku filmovým studiím nebo hudebnímu průmyslu, schytávají to však jednotlivé weby poskytující torrenty.

Prostředí, kde se BitTorrent příliš neuchytil, jsou mobilní sítě omezené FUP. Přenosy v těchto sítích bývají často přímo blokovány.

Díky myšlence decentralizované sítě je ale nemožné BitTorrent zabít. Někteří s ním hrají hru na kočku s myší, např. Pirátská zátoka je neustále oživována, své problémy řeší i Kickass Torrents. Samotný princip spoléhá na to, že budou data mezi sebou sdílet uživatelé a uživatelky, prostředník v podobě serveru pak zajistí především navázání komunikace mezi nimi. Ve své době to byla myšlenka revoluční.

Jak to začalo? Bram Cohen na fórech Yahoo dne 2. července 2011 napsal, že jeho nová aplikace BitTorrent již funguje. Řadu let pak platilo, že za nejvíce provozu na internetu je zodpovědný právě BitTorrent. To přestává platit až v posledních letech, protože ohromný provoz generují velké video služby jako YouTube nebo Netflix. Loni dále došlo ke 24% poklesu návštěv torrentových webů, neboť piráti a pirátky využívají jiné služby.

Thom Yorke vydal nové album přes BitTorrent
Thom Yorke vydal nové album přes BitTorrent (Ilustrační foto)

Přesto se nadále bavíme o jedné z největších služeb na internetu. Vzhledem k povaze služby je některý obsah dostupný jen krátkodobě. Když vlna zájmu opadne, lidé jej přestanou sdílet. O některé věci ale může být zájem i po 12 letech. Ačkoli se BitTorrent proslavil jako významná síť pro sdílení pirátského obsahu, používá se také tam, kde byste to možná nečekali.

Někdy je používán pro zcela legitimní sdílení podcastů, z raritnějších použití zmiňme zveřejnění databáze s údaji o tom, jak utrácí britská vláda. K běžným scénářům patří sdílení dat přímo mezi uživatelstvem v rámci řady vědeckých projektů, které se opírají o BOINC. Pro distribuci aktualizací svých serverů BitTorrent používají Facebook a Twitter. Skrze tento systém jsou aktualizovány některé hry, např. World of Tanks, World of Warplanes či World of Warcraft.

Nelze říct, že by se za 15 let existence BitTorrent nezapsal do historie, právě naopak.

via TorrentFreak

BitTorrent oslavil 15 let. Není to ale jen síť pro sdílení pirátského obsahu

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte