BlackBerry KeyOne je nejlepší mobil s QWERTY klávesnicí. A možná že i poslední

BlackBerry se jako poslední firma věnuje smartphonům s pevnou klávesnicí. I když už nedělá vlastní hardware, její partner TCL připravil telefon, který obsahuje QWERTY, moderní výbavu a čerstvý Android 7.1.

0
BlackBerry KeyOne
BlackBerry KeyOne

Kanadská společnost v závěru minulého roku potvrdila, co se už dávno tušilo. Končí s vlastním hardwarem. Odteď se bude věnovat jen softwaru a službám. Hardware a svou značku firma svěřila do rukou TCL. Firmě, která již vzkřísila Alcatel.

BlackBerry už s Alcatelem loni spolupracovala a výsledkem byly dva androidí telefony Dtek50 a Dtek60, které byly ale jen převlečenými Alcately. Teď BlackBerry a TCL plní slib, uvádějí ještě alespoň jeden smartphone s hardwarovou QWERTY klávesnicí. Firma jej ukázala už v lednu na CESu (ještě pod označením Mercury), ale až na jej firma předvedla v celé kráse. Finální název je BlackBerry KeyOne.

KeyOne je krasavec. Mix kovu, skla a plastu nepřipomíná žádný jiný telefon. Půdorys odpovídá přibližně telefonů s 5,2″ displejem. BlackBerry měří 149,3 × 72,5 × 9,4 mm a váží 180 gramů. Displej typu IPS má úhlopříčku 4,5 palce s rozlišení 1080 × 1620 px (poměr 2:3). Nechybí ani notifikační LED.

Pod ním se nachází pevná klávesnice se čtyřmi řadami kláves. Ty jsou citlivé na dotyk a umí se chovat jako velký touchpad. Ve vystouplém mezerníku je integrována čtečka otisků. Klávesy lze naprogramovat na rychlé spouštění funkcí nebo aplikací.

Uvnitř tiká osmijádrový Snapdragon 625. Žádný trhač asfaltu, jen poctivá střední třída. Doplňuje jej 3 GB operační a 32 GB úložné paměti. Tu lze rozšířit pomocí microSD karty. Síťová výbava je příkladná. Na palubě najdeme LTE-A, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2 i NFC. Nechybí ani FM rádio, které jinak z mobilů pomalu mizí.

 

Zadní foťák má rozlišení 12 Mpx, používá stejný 1/2,3″ snímač jako Pixely od Googlu. Ostří pomocí fázových detektorů a umí točit 4K video. Před ním se nachází F2,0 objektiv. Stabilizace je jen elektronická. Vzadu se nachází také dvojitý LED blesk. Vepředu je 8Mpx foťák s fix focusem a F2,2 objektivem. Přisvítit si umí displejem.

Potěší velký 3505mAh akumulátor s rychlonabíjením. Z nuly na padesát to zvládne za 36 minut. Systémovým i nabíjecím konektorem je USB-C (USB 3.1). Bezdrátové nabíjení ani voděodolnost však nehledejte.

Zato najdete aktuální Android 7.1. BlackBerry se o aktualizace stará dobře. Navíc Android chrání vlastní bezpečnostní vrstvou. Firma systém doplnila o vlastní aplikace v čele s Hubem sdružujícím všechny možné druhy komunikace do jednoho místa.

Do obchodů se novinka dostane v dubnu, prodávat se bude za 599 eur, v přepočtu za 16 200 Kč.

BlackBerry KeyOne je nejlepší mobil s QWERTY klávesnicí. A možná že i poslední
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas