Přichází Bluetooth LE Audio. Bezdrátovým sluchátkům přidá nové funkce

0
Apple AirPods Pro
Apple AirPods Pro

Asociace Bluetooth SIG spravující stejnojmenný standard na CESu představila novinku jménem LE Audio. Jde o nový bezdrátový režim fungující vedle Bluetooth Classic (aktuálně ve verzi 5.1) určený pro bezdrátová sluchátka. Ta momentálně běží právě na Classicu, LE Audio ale přinese zvláštní funkce a sníženou spotřebu, což se hlavně u true wireless špuntů s výdrží v řádu hodin určitě bude hodit.

LE Audio využívá nový kodek Low Complexity Communication Codec (zkráceně LC3) vyvinutý Fraunhoferovým institutem, který má zvýšit kvalitu hudby i hovorů oproti současnému SBC. Podle tvůrců má dokonce lepší zvuk, i když oproti SBC využívá jen poloviční datový tok. Kodek má i vyšší verzi LC3plus, který umí přenášet audio i v 24bitové hloubce a s 96kHz vzorkováním, ale s tím se u LE Audia nepočítá. Mohly by ale fungovat v Classicu jako alternativa pro LDAC či AptX HD.

bluetooth le audio lc3
LC3 zní lépe než SBC i při polovičním datovém toku (zdroj: Bluetooth SIG)

Novinka si také poradí s nezávislým streamováním různých zdrojů do několika zařízení současně (z mobilu pošlete jiný zvuk do sluchátek, jiný do reproduktorů). Kolik je těch „několik“, nicméně nevíme. Standardně se ale počítá i s neomezeným broadcastovým vysíláním, takže jeden zdroj hudby bude možné poslat do spousty sluchátek/reproduktorů.

LE Audio pak také vůbec poprvé podporuje naslouchátka pro lidi se sluchovými potížemi. Nová generace těchto zdravotních pomůcek by tedy mohla sloužit zároveň i jako sluchátka pro poslech hudby při telefonování.

Specifikace Bluetooth LE Audia budou dokončeny ještě v první polovině roku 2020. V prvních produktech tak novinku uvidíme možná ještě tento rok.

Používáte bezdrátová Bluetooth sluchátka?

Zdroj: Bluetooth SIG

Přichází Bluetooth LE Audio. Bezdrátovým sluchátkům přidá nové funkce
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů