Piriform dostál slibům. CCleaner 5.46 napravuje všechno, co se minule pokazilo

Pokud o sdílení telemetrických dat nestojíte, můžete se z něj už vyvázat. Funkce jsou srozumitelnější, logicky rozdělené a nezapínají se samy od sebe. CCleaner vyplaval ze dna jezera.

8
CCleaner
CCleaner

V poslední třetině července vydaný CCleaner 5.45 nikoho nenadchl. Jestliže se už v předchozích měsících v produktu daly pozorovat úpravy související se změnou vlastníka, právě uvedená verze produkt mnohým definitivně pokazila. Horkou jehlou bylo do CCleaneru přidána pravidelné odesílání telemetrických a jiných dat a pevně přilepeno k monitoringu systému.

Monitoring systému pak nešlo vypnout, podobně nešel vypnout ani samotný program. Všechny uvedené jevy jsem popsal ve článku CCleaner 5.45 nelze ukončit, bezplatná verze pravidelně odesílá telemetrii. K tématu se vracím, protože patrně sami čekáte, jestli si Piriform, nyní pod vedením Avastu, napraví reputaci. Viceprezident CCleaneru se za zpackané vydání omluvil a slíbil, že budou změny prováděny citlivěji. Nelhal?

Nové vydání jako omluva za to předchozí

Těsně před koncem srpna vychází CCleaner 5.46. Vývojový tým se drží dříve nastaveného směru, tj. reportování určitých (anonymizovaných) dat směrem k výrobci je stále aktivní. Piriform opět uvádí, že mu tato data pomáhají v rychlejším řešení chyb a ve zlepšování programu. Tentokrát je však možné reportování vypnout a není už pevně spjaté s funkcí pro monitorování systému. Navíc byl do aplikace přidán odkaz na přehledovou stránku, kde se dozvíte více o typech a důvodech sběru dat.

Odesílání dat je teď oddělené a můžete ho vypnout
Odesílání dat je teď oddělené a můžete ho vypnout

Příslušnou předvolbu najdete v minule prázdné sekci pro nastavení soukromí, přičemž vypnutí je možné také v bezplatné verzi. Dále došlo k úpravě terminologie. V nastavení už nenajdete monitorování systému, program teď transparentně nabízí, že vás upozorní, když najde dost souborů k odstranění. Tím by měl předejít případným zmatkům. Navíc když teď funkci vypnete, zůstane vypnutá.

K tématu: 6 tipů na čištění úložiště v počítači. Jak udělat pořádek bez CCleaneru?

Necháte-li zapnutou funkci Chytré čištění, kdy program běží na pozadí a sleduje úložiště, v nabídce v oznamovací oblasti znovu najdete možnost činnost program manuálně ukončit. (Pakliže je Chytré čištění vypnuté, ikona z oznamovací oblasti mizí, proces na pozadí se vypíná.) Bez aktivního Chytrého čištění pak křížek v záhlaví okna program normálně ukončí. Pokud funkci sami ručně nezapnete, zůstane vypnutá, tj. proces na pozadí se sám od sebe nespustí.

Program už můžete normálně vypnout!
Program už můžete normálně vypnout!

Kromě blíže nespecifikovaných oprav se tedy všechny novinky v CCleaneru 5.46 týkají napravení hříchů minulého vydání. Na druhou stranu, slovo Piriform dodržel a udělal z produktu opět nástroj, který máte pod kontrolou. Doufejme, že se to v budoucnu znovu nezvrtne. Pokud máte zájem, čistič si stáhněte z oficiální stránky www.ccleaner.com. V opačném případě se podívejte do našeho článku, kde se věnujeme alternativním cestám čištění.

Piriform dostál slibům. CCleaner 5.46 napravuje všechno, co se minule pokazilo
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.31%) 26 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Otázkou tedy opět zůstává, jestli je CCleaner (nebo jemu podobné programy), skutečně nutný. Já jsem použil CCleaner naposledy někdy v době kdy se přecházelo mezi W8.1 a W10 a víc jsem toho tenkrát rozbil než spravil. Od té doby jsem to znova neriskoval a problémy zatím veškeré žádné.

  • Jasne ze nie je nutny, ale z globalneho hladiska ked sa pozrieme na jeho funkcie tak su relativne uzitocne, aspon co sa tyka komfortu.
   Vsetko co vie sa da urobit aj cez samotny Windows, vyhodu ma v tom ze tu to mas vsetko na jednom mieste.
   – Zoznam vsetkeho nainstalovaneho a jednoducha odinstalacia programov – Windows ma to iste ale rozdelene v Control panely a v Settings a niektore UWP veci nie su nikde. V CC to mas vsetko pekne pokope a aj nieco navyse.
   – Zoznam spustanych aplikacii a taskov. Cez Task manager mas zoznam aplikacii ale tasky/ulohy chybaju. V CC to mas vsetko dostupne jednym klikom.
   – Zoznam bodov obnovy. Samozrejme mas to dostupne vo Win, ale musis sa k tomu preklikat x-krat. V CC ti stacia, kolko 2 kliky ?
   – Rychle zmazanie konkretnej cache/docasnych suborov. Samozrejme cez cleanmgr to vies tiez premazat, trva to ale dlhsie, a nemas to rozdelene podla aplikacii. V CC to mas rozdelene a zmazes len co potrebujes.
   – Samozrejme ma to aj riskantnejsie veci ako „oprava registrov“ co nepodporujem a nerobim, ale v zasade ked si to clovek preskenuje tak vidi cestu a dovod preco by sa to malo zmazat. Moze sa rozhodnut.
   To je par bodov co ma teraz napadlo a IMHO nie je na nich nic katastrofalne a ked clovek vie co robi, robi to rychlejsie ako s dostupnymi moznostami vo Windowse.
   Doteraz neviem ako sa podarilo niekomu rozbit nieco (Win?) s tymto nastrojom. Vzdy som o tom len cital od niekoho. Napada ma len „oprava registrov“ a aj to je velmi cudne.

   • Přesně rychlé a cílené čištění dočasných souborů, rychlý přístup k odinstalaci, teď jsem například odistalovával steam klienta ale nějaké hry zůstaly v add/remove programs a nešly odstranit, CC záznam snadno odstraní bez nutnosti jít do registru. Stejně tak snadná správa programů startujících při startu a správa naplánovaných úloh.

    Pročištění registrů sice není až tak bezpečné a faktický přínost je minimální, ale, když si člověk vyhodnotí co se odebírá tak s tím není problém, čemu CC nerozumí nechává v registrech bez povšimnutí, takže když na mě vyjede několik desítek záznamů, tak už to ani neprocházím.

    Také nerozumím co se tím nástrojem dá rozbít tak aby to už nešlo spravit.

     • Nj, ale když s tím nikdy problém neměl? Já taky ne a taky to jen odklikávám…i když si trošku kontroluji co a kde našel. Známým jsem taky řekl, ať to jen odpálkujou a nikdy nikde žádný problém.
      Tak mě napadá, jestli si to ti „neodklikávači“ nedělají sami…prostě se v tom nějak pohrabou a pak se diví 😀

      • „nemít problémy“ znamená někdy jen to, že o nich neví, nebo že nevidí spojitost s jiným, naoko izolovaným, problémem.

      • tynyt: ano, souhlasím. Ve finále se dostaneme k tomu, že to může být jen subjektivní dojem a pak záleží na každém, jak se k tomu postaví. Pokud nezaregistruji (tedy nevidím) problém, tak pro me neexistuje.
       Je ale zajímavé, že Ccleaner jsem použíl na více jak 20ti pc (ano, je to malý počet, ale stejně) a nikdy jsem nezaregistroval problémy. A pak tu (zde či jinde v diskuzích) jsou lidé, kterým to třeby zprznilo systém. Tak v čem je ten rozdíl?

 2. Mozna by stalo za to dodat, ze pokud se CCleaner pouziva na automaticke cisteni pri startu Windows zaskrnutim polozky „Spustit CCleaner pri zapnuti pocitace“, tak obcas misto cisteni spadne a vyhodi chybovou hlasku, stejne jako predchozi verze. Posledni verze, kde toto bez problemu fungovalo je 5.43.
  Navic ty nove polozky v programu nejsou pocestene, takze pri pouzivani programu s nastavenim Cestiny je vysledek ceskoanglicky prasopes.
  Dekujeme Avaste!