CEO Nvidie Jensen Huang obdržel nejvyšší ocenění z oboru polovodičů od institutu IEEE

16
Jen Hsun Huang Nvidia 1600
Jen Hsun Huang, CEO a zakladatel Nvidie
-
Zdroj: Nvidia

Zakladatel a CEO Nvidie Jensen Huang obdržel cenu Roberta N. Noyce, což je nejvyšší možné vědecké ocenění v oboru polovodičů. Cena je udělována od roku 2000 a loni ji obdržela Lisa Su z AMD.

Robert N. Noyce byl spoluzakladatelem Intelu, stojí za mnoha patenty a je přezdívám jako starosta Silicon Valley. Je tvůrcem prvního monolitického integrovaného obvodu. Zemřel v roce 1990.

Sdružení IEEE uděluje více cen a každou sponzoruje některá z velkých technologických firem. V telekomunikacích je to třeba cena Alexandera Gramaha Bella (pod záštitou Nokie) a cenu Roberta N. Noyce zaštiťuje právě Intel.

Huang založil Nvidii v roce 1993 se zaměřením na 3D grafiku, nyní se čím dál více zaměřuje na obor AI a snaží se koupit ARM. Nedávno měla firma tržby 7 miliard dolarů za kvartál a v tržní kapitalizaci loni překonala hodnotu Intelu.

zdroj: venturebeat

CEO Nvidie Jensen Huang obdržel nejvyšší ocenění z oboru polovodičů od institutu IEEE
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

16 KOMENTÁŘE

 1. Ako zaslužil si to určite, je to len vivojova firma nič nevyraba a ma viac penazi ako intel, a to všetko dokazal na 8nm( len premenovani 10nm) To ešte budu fukoty ked o pol roka prejde na 5nm proces od TSMC.

   • Pisal som o Samsungu 10nm čo ho premenovali na Samsung 8nm aby bolo jasno, nič o Intelu.
    Ale ano ked sme u intelu, hustota TSMC 7nm je niečo kolo 64 miliony tranzistorov na mm2 a intel ma až 101 milionov tranzistorov na mm2 u svojej 10nm.
    Vyrobny proces ma intel lepši, problem je v tom že architekturu CPU ma na hovno, ak s tim niečo Intel neurobi tak mu nepomože ani 3nm proces od TSMC aby bol konkurencie schopny 😀

    • No když je to v „microelectronics industry“ tak mi tam ta výroba zvláště nyní hodně chybí. Jeví se mi mnohem vhodnější někdo z TSMC. Dokonce i někdo od Intelu se mi zdá vhodnější. Přece jenom Intel svojí výrobou přispívá mnohem více k řešení křemíkové mizérie než AMD s Nvidií dohromady. Dnes nejsou výrobní kapacity. Tvůrců designu chipů máme požehnaně. To ještě nezmiňuji Samsung.

     Tolik k mému zaražení a co budeme dělat s tím Vaším nespecifikovaným zaražením?

   • Když pominu, že článek je formulován poněkud nepřesně, je tam alespoň uvedený odkaz na přehled jednotlivých ocenění a jak jsou definována. Kdyby šel jeden hned ke zdroji, ubylo by zbytečných příspěvků.
    Vyjímám tedy z definice IEEE ceny Robert N. Noyce Medal:
    Presented to: An individual, multiple recipients, or a team of up to three in number.
    Scope: For exceptional contributions to the microelectronics industry.
    Basis for Judging: In the evaluation process, the following criteria are considered: field leadership, contribution, originality, breadth, inventive value, publications, other achievements, society activities, honors, duration, and quality of nomination.

    • Kyby tam bylo „For exceptional contributions to the microelectronics DESIGN. Basis for Judging: In the evaluation process, the following criteria are considered: field leadership, contribution, originality, breadth, inventive value, publications, other achievements, society activities, honors, duration, and quality of nomination.“ tak neřeknu jediné slovo a budu s Vámi souhlasit.

     Ani po tomhle Vašem upozornění si nemyslím, že je článek jak píšete „formulován poněkud nepřesně“.

     • Sám se divíte, že dostali „ocenění z oboru polovodičů“, přitom v definici té ceny přímo o polovodičích nic není a mikroelektronika je poněkud širší pojem než jen polovodiče. Navic, pro polovodiče/polovodičový průmysl se standardně používá angl. označení semiconductor/semiconductor industry – proto tvrdím, že s ohledem na definici Noyceovy ceny je titulek „Huang obdržel nejvyšší ocenění z oboru polovodičů od institutu IEEE“ a v textu „Huang obdržel cenu Roberta N. Noyce, což je nejvyšší možné vědecké ocenění v oboru polovodičů“ minimálně nepřesné.