
Zakladatel a CEO Nvidie Jensen Huang obdržel cenu Roberta N. Noyce, což je nejvyšší možné vědecké ocenění v oboru polovodičů. Cena je udělována od roku 2000 a loni ji obdržela Lisa Su z AMD.
Robert N. Noyce byl spoluzakladatelem Intelu, stojí za mnoha patenty a je přezdívám jako starosta Silicon Valley. Je tvůrcem prvního monolitického integrovaného obvodu. Zemřel v roce 1990.
Sdružení IEEE uděluje více cen a každou sponzoruje některá z velkých technologických firem. V telekomunikacích je to třeba cena Alexandera Gramaha Bella (pod záštitou Nokie) a cenu Roberta N. Noyce zaštiťuje právě Intel.
Huang založil Nvidii v roce 1993 se zaměřením na 3D grafiku, nyní se čím dál více zaměřuje na obor AI a snaží se koupit ARM. Nedávno měla firma tržby 7 miliard dolarů za kvartál a v tržní kapitalizaci loni překonala hodnotu Intelu.
zdroj: venturebeat
„starosta Silison Valley“… Silicon
Díky.
V únoru 2022 mu bude 59 co si Huang paple na ksicht že má huběnku jak mimino prdelku 😁
hele depak, je sedivej a vraskatej, vek a prace je na nem videt, nekde byla soucasna realna fotka nebo video bez AI vyhlazovani 🙂 preci jenom to neni rekreace vest velkou spolecnost.
Ako zaslužil si to určite, je to len vivojova firma nič nevyraba a ma viac penazi ako intel, a to všetko dokazal na 8nm( len premenovani 10nm) To ešte budu fukoty ked o pol roka prejde na 5nm proces od TSMC.
bože to sú sračky….Intelí proces „premenovaný“ je v niektorých častiach o čosi vyspelejší ako konkurenčné 7nm výrobky. Ten 10nm intelkácky proces vie natlačiť na 1mm2 viac tranzistorov ako iné výrobné procesy rovnakej veľkosti. https://en.wikipedia.org/wiki/7_nm_process
Pisal som o Samsungu 10nm čo ho premenovali na Samsung 8nm aby bolo jasno, nič o Intelu.
Ale ano ked sme u intelu, hustota TSMC 7nm je niečo kolo 64 miliony tranzistorov na mm2 a intel ma až 101 milionov tranzistorov na mm2 u svojej 10nm.
Vyrobny proces ma intel lepši, problem je v tom že architekturu CPU ma na hovno, ak s tim niečo Intel neurobi tak mu nepomože ani 3nm proces od TSMC aby bol konkurencie schopny 😀
to je pravda. este by to chcelo vacsi vykon na takt aby mohol zrazit frekvencie a nehonit to tak vysoko, potom by aj bola spotreba lepsia.
Jensen Huang, Lisa Su, … a obdržel tu cenu taky někdy někdo chytrej?
To oni chytří opravdu jsou. Mně spíše zaráží že dostali „ocenění z oboru polovodičů“ a přitom nevyrábí polovodiče ale nechávají si je vyrábět jinde.
Tomu říkám Kocourkov.
a co budou výrobci vyrábět, když nikdo nevyvine vyrobitelné? Mě zaráží jíné věci …
No když je to v „microelectronics industry“ tak mi tam ta výroba zvláště nyní hodně chybí. Jeví se mi mnohem vhodnější někdo z TSMC. Dokonce i někdo od Intelu se mi zdá vhodnější. Přece jenom Intel svojí výrobou přispívá mnohem více k řešení křemíkové mizérie než AMD s Nvidií dohromady. Dnes nejsou výrobní kapacity. Tvůrců designu chipů máme požehnaně. To ještě nezmiňuji Samsung.
Tolik k mému zaražení a co budeme dělat s tím Vaším nespecifikovaným zaražením?
Tak ono to není jen o výrobě. Je to mikroelektronický průmysl. A do toho samozřejmě patří především vývoj než výroba.
Zdej je odkaz, co to vlastně je to ocenění.
https://corporate-awards.ieee.org/award/2021-ieee-robert-n-noyce-medal/
Když pominu, že článek je formulován poněkud nepřesně, je tam alespoň uvedený odkaz na přehled jednotlivých ocenění a jak jsou definována. Kdyby šel jeden hned ke zdroji, ubylo by zbytečných příspěvků.
Vyjímám tedy z definice IEEE ceny Robert N. Noyce Medal:
Presented to: An individual, multiple recipients, or a team of up to three in number.
Scope: For exceptional contributions to the microelectronics industry.
Basis for Judging: In the evaluation process, the following criteria are considered: field leadership, contribution, originality, breadth, inventive value, publications, other achievements, society activities, honors, duration, and quality of nomination.
Kyby tam bylo „For exceptional contributions to the microelectronics DESIGN. Basis for Judging: In the evaluation process, the following criteria are considered: field leadership, contribution, originality, breadth, inventive value, publications, other achievements, society activities, honors, duration, and quality of nomination.“ tak neřeknu jediné slovo a budu s Vámi souhlasit.
Ani po tomhle Vašem upozornění si nemyslím, že je článek jak píšete „formulován poněkud nepřesně“.
Sám se divíte, že dostali „ocenění z oboru polovodičů“, přitom v definici té ceny přímo o polovodičích nic není a mikroelektronika je poněkud širší pojem než jen polovodiče. Navic, pro polovodiče/polovodičový průmysl se standardně používá angl. označení semiconductor/semiconductor industry – proto tvrdím, že s ohledem na definici Noyceovy ceny je titulek „Huang obdržel nejvyšší ocenění z oboru polovodičů od institutu IEEE“ a v textu „Huang obdržel cenu Roberta N. Noyce, což je nejvyšší možné vědecké ocenění v oboru polovodičů“ minimálně nepřesné.