Na všech pobočkách České pošty lze platit kartou. Proč to tak trvalo?

5

Česká pošta zavádí platební terminály již od roku 2010, ale tehdy mohli kartou platit jen klienti Poštovní spořitelny / Ery nebo ČSOB (banka, která Eru fakticky provozuje). Až od roku 2015 začala pošta postupně vybavovat pobočky i druhým terminálem pro platbu cizími kartami. Od 1. července 2019 už lze libovolnou kartou Visa či MasterCard (či mobilem) konečně platit na všech pobočkách.

Jsme velmi rádi, že se zákazníci v celé naší rozsáhlé síti více než 3200 pošt a pošt Partner dočkali pohodlného a bezpečného způsobu bezhotovostního placení všemi kartami Mastercard a Visa. Využívání karet i mobilních aplikací při placení šetří čas i náklady, uleví obsluze na pobočkách a zkvalitní a zrychlí poskytování poštovních služeb. Vyřeší se tím i předchozí stav, kdy klienti neměli jasno v tom, kde mohou své karty využívat,“ uvedl generální ředitel České pošty Roman Knap.

TIP: Doručovatelům České pošty půjde platit kartou

Pošta modernizaci zrychlila od listopadu 2018 do června 2019. Uvádí, že 110 techniků instalovalo celkem 7719 terminálů. U přepážek už navíc nebudou staré terminály akceptující jen karty od ČSOB, všude budou pouze nové.

A proč modernizace trvala tak dlouho? Problém tkvěl v tzv. svěřené hodnotě, respektive poplatků, které by za ně musela pošta platit u služeb jako složenka, SIPO nebo dobírka. Pokud byste si na webu objednali notebook za 20 000 Kč a nechali si jej poslat na dobírku, transakční poplatek za platbu kartou by se neplatil jen za samotnou službu pošty (tedy doručení a dobírku), ale také za celou hodnotu zásilky. V minulosti se přitom minimální výše poplatků pohybovala od 1,5 %, což by dělalo 300 Kč, které by musela pošta hradit na své náklady.

TIP: Česká pošta modernizuje. Balíček půjde vyzvednout kódem z SMS nebo e-mailu

Pošta sice poplatky musí platit i nadále, ale díky regulaci schválené Evropským parlamentem v roce 2015 jsou o řád nižší. Nová pravidla stanovují jejich maximální výši na 0,2 % u debetních a 0,3 % u kreditních karet. Při platbě debetkou by v modelovém příkladu pošta ze svého uhradila jen 40 Kč. Ty už snadno pokryje marží u ostatních služeb. Případně se s ČSOB může dohodnout na ještě nižších poplatcích.

Zdroj: Česká pošta

Na všech pobočkách České pošty lze platit kartou. Proč to tak trvalo?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. Nerozumim poplatkum z karet.
  Proc platit jakekoli poplatky kartovym spolecnostem?
  Proc si kazda banka neudela vlastni kartu? Stacilo by se treba jen v ramci CR domluvit na nejakem standardu, aby nemusel byt na kazdou kartu zvlast terminal a uplne by se kartove splecnosti vyradili.
  Jiste v zahranici by s tim byl problem, ale treba ja temer nikam ven nejezdim a lidi co jo, tak by jim vydala banka MasterCard/VISA za nejaky poplatek, kdezto domaci karty plne ve sve rezii by byly zdarma.
  Navic s funkcema jako Google Pay by mohly karty fungovat mezinarodne i bez kartovych firem.

  • Němci ten „trucstandard“ mají, v minulosti to byl pro zahraniční návštěvníky hodně velký problém, aktuálně už tam skoro všichni berou i Visu a MC, ale občas člověk stejně narazí. Jinak je třeba si uvědomit, že banky poplatky za karty neplatí, poplatky platí obchodník tj ze strany samotných bank není tlak aby si udělaly vlastní karetní standard, naopak pokud banka provozuje terminály, není levný karetní standard v jejím zájmu, část z poplatků je příjmem banky provozující terminály. GooglePay nic neřeší protože v konečném důsledku jde platba stejně přes kartu co je s GooglePay spárovaná.

   • Tak to jo, v tom pripade by mohl uspet muj dalsi napad:
    Karty tak jak jsou ponechat, ale zrusit hotovost, namisto toho by CNB vydala kazdemu obcanovi kartu, kterou by obcan mohl mit bud vedenou u CNB nebo u libovolne banky registrovane v CR, karta by byla prenositelna. Namisto karetni spolecnosti by se o karty starala CNB.
    Co se tyka nakladu na zavedeni takoveho systemu, tak by se velmi rychle vratily diky tomu, ze by zmizela hotovost a teda velka starost a velke naklady pro CNB.

    Problem tohoto napadu je, ze stale existuje dost obcanu, kteri plastove karticce veri mene nez papirkum, ktere maji presne tu samou hodnotu jako by mela digitalni mena na karte. Bohuzel je porad mezi nama dost lidi, kteri si mysli, ze penize ve smyslu papirku a cinkatek stale neco znamenaji a nechapou, ze tyto papirky maji presne takovou hodnotu jako stanovi CNB systemem vyhlasenych uroku pro bankovni instituce.