Česká televize odstartuje DVB-T2 na jaře 2018. Všechny stanice budou HD

15
Česká televize
Česká televize

V normě DVB-T2 již vysílají dva komerční přechodové multiplexy (síť 12 od ČRa a síť 13 od Digital Broadcasting), ale co bude s Českou televizí? Ta rozjede přechodové vysílání již za několik měsíců. Jak vysvětlují zástupci veřejnoprávního média, proces nebylo možné urychlit, protože se čekalo na uzákonění novely telekomunikačního zákona. Ten kromě biče na operátory řeší i přechod z DVB-T na DVB-T2.

Konkrétní termíny ještě neznáme, ale v hrubých obrysech již ČT přechod naznačila.

  • Od ledna do března 2018 proběhne technická příprava.
  • V dubnu by mělo vysílání ve veřejnoprávním přechodovém multiplexu DVB-T2 odstartovat.
  • Do konce června 2018 bude síť pokrývat 95 % populace.
  • V červnu 2018 již budeme znát též přesný harmonogram vypínání DVB-T.
  • Na prvních vysílačích bude DVB-T končit ve druhé polovině roku 2019.
  • Do konce června 2020 bude DVB-T definitivně vypnuto.

Už nyní víme, že veřejnoprávní multiplex poběží téměř ve všech krajích na kanále 26 (přechodný i finální). Výjimkou je Ústecký (přechodný K50, finální K33) a Jihočeský (K50, pak K39), kde jsou jiné kanály zvoleny zřejmě kvůli koordinaci s německými sítěmi.

Do multiplexu České televize se díky vyšší kapacitě a efektivnější kompresi HEVC vejdou všechny kanály v HD kvalitě. Kromě stávajících ČT1, ČT2 a ČT Sport tak ve vysokém rozlišení budou i ČT24, ČT 😀 a ČT Art.

Ohodnoťte tento článek!

15 KOMENTÁŘE

    • S tím musí něco udělat politici. Dokud bude členství v radě ČT jen trafika bez nároku na činnost, nic se nezmění. Stále budou za našich 7 miliard (jiným televizím stačí desetina) cpát do našich hlav neomarxistické nesmysly. Ostatně, někomu to i vyhovuje, hlavně, že nemusí myslet vlastní hlavou…

    • Ty přechodové multiplexy (kromě ČT) jsou jen dočasným řešením. V meziobdobí je tam třeba nacpat co nejvíce kanálů, aby se mohlo bez obav ze ztráty programů vypnout DVB-T. Pak se televize rozdělí do více multiplexů a bude prostor i pro HD. Ve finále by mělo být nejspíš 6 celoplošných multiplexů DVB-T2, to je dost prostoru.