Nevhodné reklamy Chrome globálně zablokuje v červenci. Web se uzdravuje

Po necelém roce Google rekapituluje a nastiňuje další vývoj v oblasti blokování reklam ve Chromu.

2
Chrome
Chrome
-
Zdroj: Google / koláž: Cnews

O boji Googlu proti některým reklamách jsme už napsali mnoho. Nejzásadnějším krokem bylo zablokování tzv. otravných reklam ve Chromu. Filtr byl aktivován téměř před rokem – a jak nyní firma zdůrazňuje, tak pouze v Evropě a Severní Americe. Vhodnost reklam vyhodnocuje Koalice za lepší reklamy, k níž se Google připojil v roce 2017.

Na podzim se výrobce prohlížeče pustil do boje se škodlivými reklamami, které záměrně matou člověka. Např. lákají na službu zdarma, která je placená, jak později vyjde najevo. Před pár dny pak Google oznámil, že v reakci na Koalici rozšíří blokování reklam globálně. Plošné blokování nevhodných reklam ve Chromu začne 9. července 2019.

Současně už firma může začít hodnotit úspěchy. Podle Googlu se provozovatelé a provozovatelky webových stránek v Evropě a Americe úspěšně podvolili novým standardům pro reklamní formáty. Ke dni 1. ledna 2019 dvě třetiny webů byly aspoň jedenkrát za uplynulý rok v rozporu s pravidly, ale tuto skutečnost napravily. Pouze u necelého procenta nakonec došlo k filtrování reklam. To naznačuje, že záměr „uzdravit web“ se podařil.

Nevhodné reklamy Chrome globálně zablokuje v červenci. Web se uzdravuje
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 8 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Google uzdravuje web od moru ktory sam rozsiril(pomohol mu vzniknut). Mam citak, ze to google az tak dobrovolne nerobi a je to aj vdaka EU a USA. Vidiet silnejuci tlak na vecsiu zodpovoednost takychto firiem. Zamorili web a teraz to je potrebne dat aspon trochu do poriadku. Najviac to dopadne na firmy stojace za socialnymi sietami a platformami umoznujucich zdielat/publikovat obsach(youtube a podobne).
    Dobra debata bola vcera na STV2(Havran) na tuto temu.

  2. Takže reklamní agentura bude rozhodovat, které reklamy ostatních agentur jsou ty správné a které ne? Samozřejmě reklamy Googlu jsou vždycky správné. Obávám se dvou věcí. Zaprvé tím může Google postupně vytlačovat konkurenční reklamní systémy a zadruhé, když takhle „uzdravuje“ web, tak možná jednou přijde chvíle, když už podle Googlu bude web naprosto zdravý a v návaznosti na to zakáže v Chromu Adblock, uBlock apod. A jen Google bude rozhodovat, které reklamy se nám zobrazí a které se zablokují. Takže zatímco reklamní baner se „závadným“ obsahem bude zablokován, Youtube mi před přehráním videa zobrazí 8 reklam, v půlce videa další 2 a celé video bude překryté plovoucími okénky s reklamou, které nejdou kvůli titěrným křížkům zavřít. No a pak pomocí jádra Blink protlačí téže funkci i do ostatních prohlížečů (Opera a Edge jsou jasné a Firefox na něj časem přejde taky).