Číňané oživí další mrtvolu. Příští rok přijde nový smartphone značky Palm

1
Palm Pre 2 z roku 2010, poslední telefon legendární značky

Palm psal historii a vyšlapal cestičku dnešním smartphonům. V 90. letech firma produkovala populární kapesní počítače (PDA Pilot, Tungsten apod.). Později jim přidala telefonní moduly a vznikly smartphony Treo. Jen se jim tak tehdy ještě neříkalo. Kapesní počítače, co uměly telefonovat, byly komunikátory.

Systému Palm OS podobně jako Symbianu nebo Windows Mobilu srazil vaz iPhone, který přinesl pohodlné ovládání nezávislé na stylusu, maličkých nabídkách a tlačítkách. Palm na to rychle zareagoval uvedením uživatelsky hodně přívětivého systému webOS a telefonů Pre.

Dvojitý rozpad Palmu

Nestačilo to. V roce 2010 celý upadající Palm koupilo HP za 1,2 miliardy dolarů s nadějí, že Palmu vdechne nový život a že i HP začne dělat úspěšně telefony. Ani to nevyšlo. HP představilo jednu novou generaci zařízení a po roce se Palmu zbavilo.

Systém webOS prodalo LG, které jej dosud využívá v chytrých televizorech. Hlavní designér webOS Matias Duarte utekl ke Googlu, kde začal dělat Android krásnějším. Hádejte, kdo je zodpovědný za material design.

Qualcomm od HP získal asi 1400 patentů týkajících se mobilů. Čínská společnost TCL pak v roce 2014 koupila obchodní značku Palm. Legenda byla roztrhána na kusy.

Palm bude oživen stejnou firmou jako Alcatel

Příští rok se ovšem Palm vrátí. Nizozemskému webu Android Planet to potvrdil jeden z manažerů TCL. Bližší podrobnosti zatím neznáme, ale nový smartphone by měl přijít v první polovině roku. Zcela určitě poběží na Androidu, s tím se u TCL počítá.

TCL vyrábí telefony pod vlastní značkou, produkuje i některá zařízení pro Vodafone a další operátory. Kromě toho už firma oživila Alcately a pro BlackBerry vyrábí nové telefony s Androidem včetně posledního KeyOne. Kdyby nový Palm rovněž nabídl hardwarovou QWERTY klávesnici, byl by to stylový návrat slavného jména.

Číňané oživí další mrtvolu. Příští rok přijde nový smartphone značky Palm
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

1 komentář