Čínská samostatná GPU Jingjia JM9 se blíží. Čip s HBM2 a výkonem GTX 1080 měl tapeout

56
GPU Jingjia Micro JM7201 1600
GPU Jingjia Micro JM7201 (Zdroj: Jingjia Micro)
-
Zdroj: Jingjia Micro

Na trh samostatných GPU ovládaný Nvidií a AMD se nechce proboxovat jenom Intel. Také v Číně jsou firmy, které vyvíjejí vlastní GPU. Jingjia Micro teď dokončila návrh GPU s pamětí HBM2, které by mělo mít i použitelný 3D výkon a příští rok by se snad mělo objevit na trhu.

Čína se snaží dostat na špičku ve výrobě čipů a dohnat zbytek světa ve všech odvětvích – v poslední době se tak například v Číně začaly vyrábět i paměti DRAM a NAND. Jedna věc zatím ale chyběla, a to lokálně vyráběná GPU. Na ty už se ale také několik firem chystá. Před nějakým časem jsme psali o firmě Jingjia Micro, která oznámila plány vyvinout poměrně silné samostatné GPU, které mělo mít výkon někde na úrovni GeForce GTX 1080.

Tato firma o sobě teď nechala slyšet znovu s tím, že právě toto GPU je hotové. Respektive, hotový by měl mít návrh, začátek výroby ale asi nabral zpoždění. Jingjia až teď oznámila, že její GPU čipy (nebo možná jeden z čipů, mělo by jich být více) řady JM9 prošly tzv. tapeoutem. To znamená, že je hotový elektronický návrh procesoru a je předaný továrně, například TSMC.

Tapeoutem začíná postupný nájezd výroby, ale zdaleka ještě není hotovo. Po výrobě prvních vzorků se ladí parametry, hledají se chyby, případně se vrtochy křemíku různě záplatují firmwarem a obvykle se provede i nějaký ten respin (s opravami v návrhu čipu). Většinou se uvádí, že po tapeoutu trvá 9–15 měsíců (nejčastěji je to asi střed, tedy jeden rok) do chvíle, kdy se čip opravdu začne prodávat.

Nicméně tapeout je důležitý mezník a pakliže firma Jingjia nemá v návrhu svých GPU nějakou fatální chybu, je teď už jen ta otázka času, kdy se tyto čipy objeví na trhu. Bude to asi později, než možná firma původně chtěla, i když v těchto případech nebývá zpoždění neobvyklé. Původně se mluvilo o tom, že na tato GPU budou hotová už v roce 2020.

Dvě GPU

Když v roce 2019 firma Jingjia tato GPU oznámila, mluvila o tom, že připravuje dvě GPU této řady JM9. První se jmenuje JM9231 a mělo by jít o relativně pomalejší grafiku s hrubým výkonem v FP32 asi 2 TFLOPS. Spotřeba měla být až 150 W, což nejspíš svědčí o použití horšího staršího výrobního procesu. Také paměti měly ještě být GDDR5 (8 GB).

Vedle toho měla existovat také výkonnější verze GPU JM9271, kde má být TDP karty až 200 W a hrubý výkon prý má být až 8 TFLOPS ve výpočtech s přesností FP32. Na dnešní dobu už to bude spíš konkurence nižších mainstreamových karet, ale je to právě toto GPU, u kterého výrobce avizoval, že by mohlo dosahovat výkon jako GeForce GTX 1080 od Nvidie. Má například již podporovat PCI Express 4.0 ×16.

GPU Jingjia Microelectronics JM9231 JM9271
Údajné nebo plánované parametry pro GPU Jingjia Microelectronics JM9231 a JM9271 (Zdroj: cnBeta.com)

Zajímavé ale je, že mělo používat paměti typu HBM/HBM2. To by naznačovalo, že možná bude používáno spíš pro embedded, serverové a výpočetní použití nebo podobné speciální aplikace (možná dokonce pro vojenské účely), protože s touto technologií pamětí asi nebude moci být cenově konkurenceschopné dnešním moderním grafikám. Dnes má totiž výkon GeForce GTX 1080 leccos. I relativně levné karty (které by mohly být ještě levnější, nebýt kryptobubliny) jako GeForce RTX 3060 jsou rychlejší.

Více: Čína už má svoje vlastní GPU. Vznikla pro letadla, nová generace se má blížit GTX 1080

Každopádně díky tapeoutu bychom se možná do roka mohli dočkat i reálného hardwaru, který by měl být hodně zajímavý už jen skrze faktor exotičnosti. Zatím není jasné, jestli se tyto karty podívají do herních počítačů, což by vyžadovalo docela zásadní práci na herních ovladačích a podpoře přímo ve hrách. Je proto možné, že se výrobce omezí jen na pracovní stanice, sektor embedded a výpočetní karty.

GPU Jingjia Microelectronics JM5400
JM5400, první GPU firmy Jingjia Microelectronics na 65W procesu (Zdroj: Jingjia Micro)

V předběžných specifikacích se například uvádělo, že podporované bude API OpenGL 4.5 a OpenCL 1.2, zatímco o DirectX ani zmínka. Je možné, že výrobce bude s těmito GPU mířit jen na Linux a dost možná na počítače s procesory ARM, RISC-V nebo dokonce LoongArch, tedy na nezávislé čínské technologie. Je také pravda, že u těch by tato GPU mohla zaplňovat prázdné místo, zatímco v PC s Windows by se asi proti kartám GeForce, Radeon a nově Intel Arc moc nechytala a neměla čím zaujmout.

Tak jako tak by ale mohla zpestřit tuto technologickou oblast, takže doufáme, že karty nebudou příliš obskurní a v praxi nesehnatelné jako jiný lokální čínský hardware. Není to mimochodem jediné samostatné GPU, které by se v Číně mohlo urodit. Zhaoxin má dceřinku GlenFly, která také pracuje na grafice, která by zřejmě vycházela ze starobylé linie GPU od S3 Graphics, zděděné po firmě VIA. Tato grafika by nejspíš měla pracovat i ve Windows.

Více: První čínská grafická karta od Zhaoxinu/GlenFly už běží a benchmarkuje, objevily se fotky

Zdroje: MyDrivers, VideoCardz

Čínská samostatná GPU Jingjia JM9 se blíží. Čip s HBM2 a výkonem GTX 1080 měl tapeout
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů

56 KOMENTÁŘE

  • Ja bych se toho nebal. Nevidim duvod, proc by Cinani nemohli vyrobit vypocetni grafiku. Spis pujde o ovladace a ty asi hned tak nebudou a specialne ovladace pro Windows mohou byt beh na dlouhou trat.

   • Tohle není o výrobě ale o vývoji. Tím důvodem který nevidíte jsou komunisti. Jestli máte na mysli svobodné Číňany z Tchaj-wanu tak to je jiná a to bych s Vámi i souhlasil.

    Tole snažení mi připomnělo pokusy komunistů o systém EC, SM, Didaktik, IQ … Víte kdo mohl tak si koupil originál a tyhle laciné napodobeniny byly jenom lokálního významu. Tohle dopadne pravděpodobně stejně.

    PS: zemřel Sinclair budiž mu země lehká. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/clive-sinclair-umrti-kalkulacka.A210917_060021_zahranicni_bur

    • Cinsky drave kapitalisticky system lze stezi porovnavat s rannym komunismem. Jiste, v Cine je totalitni zrizeni a ti co vladnou si rikaji komuniste, ale tim podoba s drivejsim komunismem konci. Opravdu bych se nebal toho, ze nejakou grafiku nedokazou navrhnout.

    • Dědku, ty tu raději nic nekomentuj, počítačový pravěk si ještě pamatuješ, demence není k tobě ještě tak krutá, jako k Joeovi Dementovi za velkou louží, ale dnešnímu světu už nerozumíš. Pokud sázíš na Tchajwan proti velké Číně, tak nejsi nic než troll krmený havlérkou.

     • Dokazujete mi jenom jak nezralé mládí rádo sází na nové věci a odmítá se poučit z minulosti. To si ještě hodně krát nabijete nos než poznáte to čemu se říká historická zkušenost.

    • Mluvíme o těch komunistických číňanech co mají vozítko na Marsu? Kolik jich tam má Tchajwan? když už jsme u toho vývoje?
     Mao je dlouho mrtvej, Dejve, jediný skutečný komunisti hodni toho jména teď šéfujou EU.

     • Jak dlouho po USA tito soudruzi byli schopni zprovoznit vozítko na Marsu? Tím si opovíte na otázku zaostávání lidové Číny za USA.
      Dnešní doba není o vozítkách na Marsu ale o výrobě chipů. V tom je špička malý ale svobodný Tchaj-wan a ne lidová Čína.

      Opravdu EU nemám rád ale jenom člověk který nezná pojem komunista a komunisti takto může hloupě označit EU a jeho systém.

      • tolik demagogie, to by sis mohl odpustit … ten Taiwan taky nemoutí vodu nijak dlouho … kradli mozky číně, teď jsou na koni, není tomu ale tak dávno, kdy to samé dělali amíci kde komu … třeba Huang a Su emigrovali ve stejném roce (1972) z totalitního Taiwanu a ano USA jim daly možnost a oni ji „zdá se“ využili naplno … dneska krade mozky čína taiwanu, taiwan má docela omezené zdroje, stačí, aby chvíli nepršelo a svět je na pokraji kolapsu kvůli tomu, že taiwanské fabriky stojí. .. taková koncentrace špičkových fabrik na malém území nevěští nic dobré do budoucna … píšeš, že kde je čína za usa … musíme se podívat 50 let dozadu, kde byly usa a kde byla tehdy čína a pak křivky růstu … v usa roste snad jen křivka zadlužení … ty se dožaduješ poučení z minulosti a sám hrubě podceňuješ kolos, jakým čína je … ti jsou zvyklí žrát krysy a rýži, když je zle, třeba evropané nebo amíci už ne …

      • Vy jste sám demagog. Komunisté a jejich ideologie je ze své podstaty demagogická. Vaše poukazování na jakousi moji demagogii je úsměvní právě v tom, že tady hájíte takto demagogický systém.

       Kdybyste byl uhrovitým mladíčkem opojeným levicovými ideály tak by to bylo alespoň pochopitelné. To že tady takto veřejně deklasujete svoje vlastní „šediny“ tím si střílíte gól do vlastní branky.

      • povykládej mi o vlastní brance 😀 kde jsem se já zastával nějakých ideologií? Já jen píši, že vůbec netušíš, co se v číně děje, jak to tam funguje … máš v hlavě jen jakýsi pseudomanuál na komunismus a podle něj posuzuješ …

      • Ano máte pravdu. Pochopte ale že soutěž vozítek je dávno pryč. Když máte potřebu srovnávat země podívejte se na HDP na hlavu a tom uvidíte, jak je Čína zoufale neefektivní a jak velikou brzdou je komunismus. Ano i Evropa a USA tihle levicovou brzdu (progresivisté) používají svého vývoje ale opozice na rozdíl od Číny se tady nezavírá jenom se dehonestuje.

      • no … v číně je poněkud přelidněno .. kde bereš jistotu, že kdyby tam byla ta demokracie západního střihu, bylo by hdp na hlavu násobně vyšší? Tím pádem by ale čína ihned předstihla USA v celkovém hpd pětinásobně … to by bylo k nezastavení 😀 pokud se v číně chystá nějaký převrat, aby ses začal učit mluvit čínsky …

      • To dokazuje HDP na hlavu u Tchaj-wanu. Stejně tak hdp na hlavu v dalších rozdělných státech na komunistickou a demokratickou číst.

       Tohle nechtějí vidět jenom komunističtí demagogové jak gogové.

      • hdp na hlavu Taiwanu je mnohem vyšší, než třeba USA, nebo Německa. My, demokraté, jsme proti nim totální žebráci v této kategorii … a tu poslední hlášku si nech pro své retardované posluchače, nácku … HDP na hlavu dokazuje jen bohatství vyšších vrstev, ne úroveň těch nižších …

 1. Činu treba bojkotovať, lebo utláčajú urgujov, potláčajú demokraciu v Hong kongu ako aj iné oblasti slobodnej spoločnosti. Ale táto snaha o vlastné grafiky je celkom sympatická, zbytočná, ale sympatická 😂
  Snáď sa na nich bude dobre ťažiť ((((:

  Jediná pravá a slobodná Čína je Taiwan ✌️✌️

 2. Pani, nechajte politiku,alebo sa jej venujte na forach, ktore su preto urcene. Toto je HW forum, tak by som uvital, aby ste sa drzali temy. Apropo, je mi jedno kto aky hw vyvinul, zaujimama ako sa presadi v praxi. Hned hate na cinu, Ano pokusaju sa onieco nove aj ked vybudovane na ziskanych, alebo aj ukradnutych technologiach, to vsak nic nemeni na veci, AK si pamatate S3, VIA, Tident, CyrusLogic etc. svojho casu to boli velky hraci na trhu. Viac menej jeden kopiroval od druheho, ale vysledok bol ze sme si aj napriek nevzajomnej kompatibilite mali z coho vyberat. A ako posledne, ak verite ze neexistuje riemyselna spionaz, tak ste naomyle.

 3. No nebude to třeba tím že politika je v Číně alfa a omega.Bez souhlasu zločinecké Junty v Pekingu si nikdo ani nešrtkne.V nejlepším mu seberou majetek,v horším prostě zmizí..
  Ono je až dojemné jak se mnozí snaží tvářit že Čína na vzestupu.Opak je pravdou,Jediná otázka je kdy a jak krvavý bude přerod ze zločinecké diktatury na svobodnou demokratickou zemi.Soudruzi mají stažené zadky z nastupující generace která nechce diktatůru jedné strany ale mnohem volnější západní styl.A proto se v Číně utahují šrouby jak to jenom jde.Ovšem nastane doba kdy prasknou.
  A stejně dojemné jak se ruská pátá kolona obává oz zdraví Bidena.Který ovšem vystupuje a neklepe se strachy jako Puťka v bunkru:)
  Když nic jiného tak Biden má inteligenci na to aby pochopil jak funguje solárko,což je o jeho oranžovém tupém předchůdci říci nedá…

   • Doporučuju přečíst knížku/reportáže od Etzlera. Je to člověk, kterému lze věřit, v Číně byl, a ne jen na dovolené, nebo v nějakém velkém městě.

    Jsem dalek toho, abych instaloval do Číny demokracii, když oni ji nikdy nepoznali. Na druhou stranu jejich asociální systém, kdy škrtem tužky doslova odepíšou miliony lidí jen proto, že potřebují těžit vzácné rudy a nechtějí řešit životní prostředí, nebo způsob, jakým tamní komunisti vládnou všemu a všem, se mi těžce ekluje.

    • nechci urazit, ten pán dle mého názoru není duševně zcela v pořádku … něco od něj jsem četl … co se týče životního prostředí, v TOP 10 uhelných elektráren, které mají nejvyšší podíl v produkci škodlivin, má čína jednu až na konci té desítky … vede Polsko, Jižní Korea, Japonsko … v něčem máš určitě pravdu, ta ale nebude tak černobílá …

     • „…v TOP 10 uhelných elektráren, které mají nejvyšší podíl v produkci škodlivin, má čína jednu až na konci té desítky…“ Když si vezmu, že jen loni Čína uvedla do provozu uhelné elektrárny o trojnásobné kapacitě oproti zbytku světa (přičemž o množství emisí se můžeme jen dohadovat) a že třeba jen 18 elektráren v Bosně a Srbsku vypouští víc škodlivin než všech 221 uhelných elektráren v EU, tak si říkám, co to je za top tabulku.

   • Jakpak se daří Assangemu, u našich starých dobrých tradičních demokracií? Nejdřív fabulovaný proces, pak ho umučí ve vězení, a to tak aby to všichni koho by napadlo něco podobného viděli.

   • neměl bys tolik číst „tombonoviny“ a zkusit si tam zajet alespoň na měsíc … možná bys změnil názor … já nikde neopěvoval tamní režim, ale taky nebudu blít tyhle pseudolidskoprávní ptákoviny jen proto, že to se tak u nás „na západě“ nosí … udržet takový kolos pohromadě nejde jen nějakými vzletními bláboly o demokracii … on taky si tin ping může padnout a přebrat to po něm nějaký „jestřáb“ po vzoru „demokratů“ z USA … pak bude jen otázka času, kdy natvrdo vlítne na Taiwan a všichni budou s láskou vzpomínat na nynější „režim“ … a občanskou válku nechce nikdo ani v jůesej, ani v čajně, snad kromě tady „prvního toma“ a pár dalších magorů …

   • opět exceluješ, trumpeto, proč se neporadíš s ošetřujícím, Dolfkův sympatizante? Com mám té vokurce napsat, když jeho vlhkým snem je krvavý převrat v číně? Ty samozřejmě nejsi o nic menší magor, když tohle schvaluješ … na takové bláboly lze normálně reagovat? Tak dej argumenty, troubo a neotírej si hubu o mě …

    • Jste opravdu hodně omezený když si ve své hlavě tohle odvozujete, že jsem obdivovatel Hitlera. To není pravda a jenom lžete jak bývá Vašim zvykem. Nakonec co čekat od člověka který tady tak horlivě hájí komunisty.

     Škoda s Vámi ztrácet čas.

     • tak já ti nevím 😀 možná by sis ty jeho bludy mohl přečíst víc krát a možná by ses mohl ohradit vůči některým těm nemocným myšlenkám … ty raději včechen svůj čas věnuješ blití na mě … kde konkrétně horlivě bráním komunisty, lháři nemocnej?

      • To je vážně zbytečné. Jste prostě beznadějný případ. Když se hloupost snoubí s nebetyčnou nadutostí jako ve Vašem případě tak to ani jinak nemůže dopadnout.

       Howgh

      • ty nikomu nenadávej do hlupáků, kriple, sám jsi tady dokázal jen lhát, nebo osočovat z něčeho, co není pravda, komunistobijče … jako bych tě viděl před 40 léty, poctivě na schůze, sem tam nekoho nabonzovat, co kdo kde vykládal, vylepšovat si profil … teď je z tebe velký antikomunista … klasický případ ksindla neužitečného v jakémkoliv režimu …
       jen si přečti, co jsi teď napsal … bojovníku za argumentaci, nic, jen urážky a bláboly o ničem. Jako vždy, když nemáš co říct …