Čína už má opravdu vlastní paměti DDR4. Moduly jsou v obchodech, čipy vyrábí dvě firmy

22

Tentokrát je to už opravdu realita: Čína už má vlastní paměti DDR4. Nejsou zvlášť rychlé, ale dají se koupit a čipy už dělají rovnou dva výrobci. Xi’an UniIC Semiconductors a také ChangXin UniIC Memory Technology (YXMT).

Pár posledních let se množily zprávy o snahách Číny mít úplně soběstačný počítačový průmysl, což vedle vlastních továren na čipy s pokročilým procesem obnáší také výrobu pamětí, které potřebují výrobní proces.

Dnes už má komunistická Čína zdá se skoro všechno – paměti NAND pro úložiště a již také DRAM, tedy operační paměti. Vypadá to totiž, že už reálně prodává první moduly DDR4. Od teď si tedy víceméně může při výrobě PC nebo notebooků vystačit prakticky zcela sama. A čínská DRAM také bude na trhu konkurovat tradičním výrobcům z Koreje (Samsung, Hynix) a Tchaj-wanu/USA (Micron/Inotera).

První reálné moduly DDR4 od Xi’an UniIC v prodeji

V anglofonních médiích se teď objevily zprávy, že se v Číně začaly prodávat první paměti DDR4 vzniklé plně v Číně vlastními silami. Má jít o výrobky firmy Xi’an UniIC Semiconductors. Z její produkce jsou nyní dostupné moduly DIMM s efektivními frekvencemi DDR4-2400.

Moduly DDR4 čínské firmy Xian UniIC Zdroj: Baidu

Na internetu se dá najít i test či uživatelské zkušenosti s těmito moduly. DDR4-2400 moduly s kapacitou 8 GB podle něj běží s napětím 1,2 V a časováním 18-17-17-39. Modul má podle snímku CPU-Z zdá se čipy vyrobené v pátém týdnů roku 2020, takže je to skutečně novinka.

Moduly DDR4 čínské firmy Xian UniIC Zdroj Baidu 9
Moduly DDR4 čínské firmy Xian UniIC na snímku CPU-Z (Zdroj: Baidu)

Xi’an UniIC nabízí také moduly na taktu DDR4-2666, ale ty jsou podle informací přímo od výrobce založené na importovaných čipech nakoupených od SK Hynixu, takže nejsou z tohoto hlediska zajímavé. Každopádně varianta DDR4-2400 s čipy UniIC je zdá se už opravdu na trhu, éra čínské DRAM skutečně začala.

Moduly DDR4 čínské firmy Xian UniIC Zdroj: JD.com

U těchto čínských podniků je ze západního světa poněkud těžké rozlišit, kdy jde o předběžné oznámení produktů a plánů do budoucna (pokud ne o vyloženou propagandu, kdo ví…), kdy o nějakou prototypovou produkci a kdy je to opravdu naostro. O DDR4 modulech firmy Xi’an UniIC jsme totiž prvně psali už před nějakými dvěma lety.

Kdy se přesně dostaly na trh nebo jak to s nimi dopadlo, nebo zda aktuální zprávy vlastně nereferují o první reálně prodávané inkarnaci tehdy oznamovaného produktu, to nevíme. Ale i kdyby to trvalo ty dva roky, zdá se, že teď už je to doopravdy.

Moduly DDR4 čínské firmy Xian UniIC Zdroj: JD.com

Další DDR4 má vyrábět výrobce CXMT

Pokud zahrabete do internetu hlouběji, dají se najít také informace ještě o jednom výrobci DDR4 z Číny, firmě nazvané ChangXin Memory Technologies (CXMT). Od ní by měly existovat moduly DDR4-3000 s časováním 16-18-18-38 na napětí 1,35 V a s kapacitami 4 a 8 GB (dvoukanálové kity mají být 8GB a 16GB), prodávané pod značkou Gloway.

V čínským médiích proběhla zpráva o jejich přetaktování na 3800 MHz a dokonce na 4000 MHz, kde ale nejsou úplně stabilní, jde tedy spíš o něco jako extrémní OC rekord. Tyto výkony samozřejmě nejsou nic moc, ale zde nejde o konkurenceschopný výkon pro nadšence, stačí funkčnost třeba i na DDR4-2133 či DDR4-2400.

DDR4 moduly Gloway s čipy CXMT Zdroj: cnTechPost

Čínské čipy použije Adata

Zde není jasné, zda se tyto kity už normálně prodávají (zpráva mluví o tom, že v eschopech ještě nejsou) a nejde o uvedení na papíře. Nicméně se objevila také docela zajímavá informace, že čipy této firmy CXMT údajně hodlá používat velký tchaj-wanský výrobce modulů Adata.

DDR4 DRAM od CXMT má začít v modulech pro čísnký trh používat i Adata Zdroj: cnTechPost

To už by byl pro komunistickou Čínu zajímavý doklad úspěchu. Tyto moduly nicméně mají být jen pro čínský trh – pro mezinárodní tedy tato DDR4 patrně konkurenceschopná ještě není.

Galerie: První čínské paměti DDR4 Xi’an UniIC a CXMT

Zdroje: Tom’s Hardware, Baidu, JD.com, cnTechPost (1, 2)

Čína už má opravdu vlastní paměti DDR4. Moduly jsou v obchodech, čipy vyrábí dvě firmy
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.86%) 14 hlasů
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto * * * Očkovanej a vděčnej doktorům.

22 KOMENTÁŘE

  • 1. místo ve výrobě DRAM pamětí má celosvětově Samsung, což opravdu nejsou nadutí Amíci.
   2. místo ve výrobě DRAM pamětí má celosvětově SK Hynix, což opět nejsou nadutí Amíci.
   A teprve na třetím místě jsou ti nadutí Amíci. Tedy jestli se veřejně obchodovatelné firmě Micron, která má akcionáře z celého světa dá říkat Amíci.

   • Tu predsa nejde len o RAM, číňankovi sa už darí aj v procesoroch, je celkom možné, že o pár rokov budeme mať na výber pri kúpe PC i smerom na východ. Osobne takú možnosť využijem s velikým potešením, 100x radšej pošlem chechtáky ryžojedovi ako spuchnutému mierotvorcovi za veľkú mláku…

    • Můžete mi prozradit, co mají společného americká politika a firmy působící v USA? U té Číny, tam to chápu, tam jde politika ruku v ruce s byznysem. Ale v té Americe to moc nechápu. Před posledními prezidentskými volbami vystupovali šéfové mamutích firem proti Trumpovi, stojí proti němu i v obchodní válce s Čínou.
     České firmy taky hodnotíte podle toho, jakou politiku prosazují Babiš se Zemanem?

     • @Radek Holeček, ty tak rád točíš mimo, kde som zase písal o politike ? Hovorím o miliónoch nadutých amíkoch, ktorí si myslia, že sú naj, politici ich v tom len utvrdzujú…

      • A ty miliony nadutých Amíků jsou akcionáři těch amerických firem, nebo jsou to jen socky, co samy nic nedokázaly, nic nemají, takže jim zbývá jen ztotožnění se s „velkou Amerikou“?

      • Je to hlúpe, namyslené stádo, ktoré rado počúva, akí sú úžasní. Takže tá úžasná Veľká Amerika je decko všetkých od socky po strelenú Trampolínu…..

      • A jaké si myslíte, že asi tak buduje mentalitu, nálady a pohledy na vlastní národ/zemi kontra zbytek světa typická nedemokratická země? Samozřejmě že nacionalizmus a pocit že my jsme ti nejlepší a všichni ostatní nám jenom ubližujou a křivdí.

       Ostatně není to tak dávno, co jsme to měli i u nás. Starší to můžou pamatovat, mladší se můžou podívat na dobový média 🙂

      • @Jan Olšan – uniká ti zásadná vec – ostatné národy budujú svoju hrdosť a identitu na vlastnom piesočku. Američania si uzurpujú moc nad celým svetom, vyvolávajú konflikty po celej matičke zemeguli, brutálne zasahujú všade tam, kde sa to nevyvíja podľa ich gusta.
       Napríklad brutálne zverstvá vo Vietname, kde púšťali napalm plošne na deti, ženy, starcov….to je tiež hrdinská amerika…

      • c.k. polni marsalek:
       Chtělo by si to nejprve něco nastudovat. Když vytáhnete zvěrstva ve Vietnamu, měl byste si taky něčo přečíst o protestech proti této válce, kterých bylo v USA nepočítaně, včetně největší demonstrace v dějinách USA.
       Ale tohle vy vidět nechcete. Vy máte jasno. Všichni Amíci jsou svině. Jen doufám, že Čechy jednou nebude někdo posuzovat podle vás.

      • Radek Holeček, v dejinách máte tragické nedostatky, tie protesty začali až vtedy, keď sa americkí pešiaci začali hromadne vracať v cínových rakvách, hlavne preto…To už vám neni po chuti, všakže…
       Inak máte neuveriteľnú túžbu vkladať do iných príspevkov svoje fantasmagorie, mali by ste s tým veľmi rýchlo prestať….
       Kde som písal, že všetci amíci jsou svině ?

      • To Radek Holeček – prosím, abyste nepoužíval slovo Čech ve spojení s c.k. polním kašpárkem, děkuji.

      • mikymauz:
       Vidíte, to mě vůbec nenapadlo. Slovenštinu vůbec nevnímám a čtu ji tak nějak automaticky. To je těch mých 20 let ve společném státě.

      • – mikymauz z Disneylandu rozdáva rozum, tak to sadlo..
       No daj ešte cosi miky….

      • To Radek Holeček – nápodobně 😉 To ode mne není nic proti Slovákům (mám tam část rodiny), jen bych byl nerad jakkoliv spojován s tímto trolem.

      • mikymauz, snad si nemyslíš, že by niekto túžil byť spojovaný s myšákem….jáj si ty expert…

 1. No vitaj Obrovitá noha ažnohha, čo si maródila….Človeče, ty sa do Číny nechystaj, tam by ťa okamžite sejmuli za nadrozmerné chodidlo, takéto obludy tolerujú len v Amerike….

 2. Nezasierajte tech články politickými komentármi. Mysli si čo chceš „polni marsalek“, protestuj pred ambasádou USA ale nie tu. Je to úbohé a trápne, čo tým chceš dosiahnuť ? Iba, že si každý povie, no jó no, hloupej bača z horních uher, ješte, že od nich máme klid.