Jak čistá je čistá instalace Windows 10? Bloatwarem Microsoft nešetří

Připadá vám, že čistá instalace Windows 10 není tak čistá, jako byste si přáli? Není to zdání, Microsoft systém vybavil desítkami aplikací, které nikdy nemusíte použít.

74
Windows 10
Windows 10

Zlaté časy v otázce tloušťky jsme zažili v době Windows 7. Sedmičkám předcházely stížnosti na nabubřelost a nároky Windows Vista. Také Microsoftu některé orgány šlapaly na krk, aby nezneužíval monopolního postavení. Reakcí byl operační systém odlehčený o mnohé přibalené aplikace, v základu zbyla jen nejnutnější výbava.

Dnes ale Windows 10 nabízí řadu aplikací, které zaplňují nabídku Start a mnohé z nich nelze odebrat. Roky jsme si stěžovali na to, že výrobci počítačů k zařízením přibalují různé demoverze, které zařízení zpomalují a člověka obtěžují různými upozorněními. Chtěli jsme čistý štít, jenže dnes se můžeme ptát, co to ten čistý štít je. Respektive jak vypadá?

Za zkoušku jsem provedl čistou instalaci 32bitové verze Windows 10 Home (v1803). Systém jsem pak nechal zaktualizovat a nechal jsem i Microsoft Store, aby zaktualizoval aplikace. To vše se totiž děje každému bez jeho či jejího přičinění. Pak jsem se podíval na to, kolik programů nám vlastně Microsoft v tzv. čisté instalaci Windows nabízí. Jak moc zaneřáděný systém dostáváme?

Klasické programy v základní výbavě

Stále se snad shodneme, že lze do nějaké míry ospravedlnit přibalení prohlížeče, který nelze odebrat. Jenže ve Windows 10 vlastně najdeme rovnou dva prohlížeče, a sice Internet ExplorerEdge. První jmenovaný je funkce, kterou lze vypnout, viz Ovládací panely | Programy | Programy a funkce | Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows.

Zde můžete vypnout i přibalený Windows Media Player. Odinstalace těchto programů je spíše symbolická a na obsazenosti úložiště se prakticky neprojeví. Desítky v základu nabízí také OneDrive. Pokud ho nepoužíváte, naštěstí ho snadno odeberete pomocí standardní nabídky pro odinstalaci programů (Nastavení | Aplikace a funkce). Odinstalací se mi podařilo ušetřit kolem 100 MB.

Tyto dva klasické programy můžete odebrat
Tyto dva klasické programy můžete odebrat

Některé staré programy z kategorie Příslušenství Windows v Desítkách nadále zůstávají.  Jedná se např. o Malování, Výstřižky, Wordpad nebo Záznam postupu. Je otázka, jak daleko chceme ve sčítání zajít, protože rozdíl mezi programem navíc a základní komponentou Windows se zde v některých případech stírá. Teď hovořím o nástrojích jako Nástroj Fax a skener, Panel pro matematický zápis, Připojení ke vzdálené ploše apod.

Programy z předchozího odstavce odebrat nelze, naštěstí nezabírají moc prostoru. Microsoft přitom naznačil, že se některé klasické nástroje přesunou do Storu, takže budou nadále dostupné těm, kdo o ně stojí, přitom nebudou nafukovat základní instalaci Windows. Čili ideální stav. Třeba Wordpad a některé další aplikace se ve Storu najdete, stále se však nachází i v základní instalaci Windows. Proč?

Moderní aplikace v základní výbavě

Především jsou Desítky zaplavené moderními aplikacemi. V součtu jsem jich napočítal 33, přičemž pouze 13 z nich lze odinstalovat standardní cestou v Nastavení. Co se dvěma desítkami aplikací, které zejména na malém SSD zbytečně zabírají místo a Store je úplně zbytečně neustále aktualizuje?

Řadu přibalených programů nepochopitelně odebrat nelze
Řadu přibalených programů nepochopitelně oficiální cestou odebrat nelze

Málokdo využije Malování 3D, ještě méně lidí Prohlížeč hybridní reality. Je pro mne nepochopitelné že takové aplikace oficiálně nesmíte odebrat. Neoficiálně je odeberete např. pomocí CCleaneru.

Aplikace Odinstalace
Budíky a hodiny ne
Centrum Feedback ano
Filmy a TV pořady ne
Fotky ne
Hlasový záznam ne
Hudba Groove ne
Instalační program aplikací ano
Kalkulačka ne
Kamera ne
Lidé ne
Malování 3D ne
Mapy ne
Microsoft Edge ne
Microsoft OneDrive ano
Microsoft Solitaire Collection ano
Microsoft Store ne
Mobilní tarify ano
My Office ano
OneNote ano
Počasí ano
Pošta a kalendář ne
Print 3D ano
Prohlížeč hybridní reality ne
Skype ano
Sticky Notes ne
Tipy ano
Web Media Extensions (doplněk pro Edge, pozn. red.) ano
Xbox ne
Xbox Game Speech Window ne
Xbox gaming overlay ne
Xbox Live ano
Zasílání zpráv ne
Získat pomoc ne

Propagované aplikace v nabídce Start

Součástí problému jménem bloatware je také zahlcení nabídky Start. K té je připnuta řada dlaždic, ale pozor, ne všechny aplikace, které zde vidíte, jsou stažené. Protože prodeje licencí Windows nejsou tak atraktivní jako dříve (a bude hůř), snaží se Redmondští hledat nové způsoby monetizace produktu. Výsledkem jsou reklamy ve Startu.

Propagované aplikace připnuté ke Startu Jen placený odkaz
WinZip Universal ne
Dolby Access ne
MSN News ne
Drawboard PDF ano
Minecraft for Windows 10 ano
Candy Crush Soda Saga ne
Disney Magic Kingdoms ne
Bubble Witch 3 Saga ne
Hidden City ne

Ty se časem mění, výběr závisí i na dalších faktorech, proto bezprostředně po instalaci systému na těchto místech nemusíte vidět konkrétní loga. Windows nejprve vyberete aplikace k připnutí – do té doby v jinak prázdné dlaždici uvidíte pouze šipku. Pak se už v dlaždicích objeví loga nebo ikony konkrétních aplikací. Tyto aplikace však stále nejsou stažené, ke stažení dojde až po klepnutí.

Tímto způsobem ve Startu protěžovaných aplikací jsem napočítal devět. Z uvedených devíti dlaždic šlo ve dvou případech o placené aplikace. Tyto aplikace se tak nestáhly po klepnutí na příslušné dlaždice; klepnutí otevírá Microsoft Store, kde aplikaci případně zakoupíte. Placené aplikace stačí odepnout, u zbytku aplikací ale musíte v kontextové nabídce vylovit Odinstalaci.

Sice to minutu nebo dvě klepání myší zabere, tohoto bloatwaru však se aspoň snadno zbavíte.

Kolik místa zabírají moderní aplikace?

Zkusmo jsem pomocí CCleaneru odebral všechny moderní aplikace – včetně Storu, což nedoporučuji. Ještě podotýkám, že do této kategorie nespadá Edge, a OneDrive jsem již odebral předtím, jak jsem už uvedl. Jinak šly pryč všechny aplikace ze dvou výše uvedených seznamů. Kolik místa jsem tak ušetřil? Podařilo se mi uvolnit přes jeden gigabajt místa.

Závěr

Opět jsme u jádra problému. Pro mnoho lidí gigabajt nehraje roli. Pokud ale vlastníte malé SSD, tam už se i gigabajt počítá. Proč Microsoft přibaluje k Windows tolik aplikací? Ok, tohle se pochopit dá. Proč nám je ale především z větší části nedovolí standardně odebrat? K čemu máme mít na discích Fotky a spol., pokud je nepoužíváme?

Navíc průběžné aktualizování aplikací, které nepoužíváte, se zcela zbytečně podílí na zkrácení délky životnosti SSD, která mají omezený cyklus zápisů. Možná aktualizace aplikací tvoří jen zlomek ze všech jevů způsobujících opotřebení, v důsledku k němu však dochází, a to zcela bezdůvodně. Dnes tedy Windows 10 z určitého úhlu pohledu v základu obsahuje nemálo bloatwaru, jehož se ne vždy legálně zbavíte. Tím úhlem pohledu myslím to, že ne každý tyto aplikace považuje za bloatware.

Jak čistá je čistá instalace Windows 10? Bloatwarem Microsoft nešetří
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.86%) 172 hlasů

74 KOMENTÁŘE

 1. Bloatware z Windows snadno odstraním pomocí CCleaneru – osobně radši používám Geek.

  Bloatware z Androidu neodstraním nijak a některý ani nejde zablokovat. Pokud někdo nevyřešil rootnutí konkrétního typu mobilu, což se v mém případě nestalo.

  Bloatware na Windows pouze zabírá místo na disku. Bloatware v Androidu navíc ještě žere baterku.

  • Mno … mezitím co BLOATWARE z Windows 10 neodstraníš CCleanerem, to je absolutní nesmysl, tak z Androidu ho odstraníš tak že přístroj ROOTneš a aplikací Uninstall ho jednoduše odinstaluješ. Ty máš totiž mazut v terminologii a ani netušíš co je BLOATWARE … a néé, CCleaner ty nesmysly o kterých je tady řeč opravdu neodinstaluje …

   • Takže… package disabler jen vypíná funkce. Ostatně, je to v názvu. Nic neodinstaluje, žádné místo neuvolní. Navíc je placený, navíc jen pro samsungy. Jen dělá to, co nezvládne nezkušený uživatel. Navíc neřeší nic dlouhodobě, stačí update firmwaru…
    Pro zbytek zařízení je tu root a vymazání appky libovolným správcem souborů

    A ty appky ve widlích… většinou nezabírají nic, po odinstalování her je většina místa zpět. Rozhodně to není problém. Otravné to je, ale problém to není. Zatím. U telefonů je to jiné kafe. Tam to problém je.

 2. A pak at se nekdo divi, ze pro mnohe uzivatele je „bloatware“ samotny W10. Tech duvodu nechtit W10 je opravdu hodne.
  Pro prenosna, konzumni zarizeni budiz, ale pro klasicke desktop PC, na kterych chce clovek i pracovat, je posledni slusny operacni system porad W7, bohuzel.

  • Nákup a užívání Windows 10 nejsou povinné, zákonem přikázané věci. Klidně pracujtena sedmičkách, na Macu, nebo na některé z tisíce distribucí linuxu. Případně si můžete pořídit ChromeOS. Určitě budete spokojen.

   Pokud vás nutí používat desítky v zaměstnání, tak si najděte jiné, dnes to opravdu není problém. Nejspíš na tom i vyděláte.

 3. A to je takový problém se naučit ten Windows 10 upravit dle svých požadavků? A to rovnou instalačku a normálně standardními postupy popsanými na webu Microsoftu a pak instalovat nebo upgradovat na krásně čisťounký Windows 10. To je pro uživatele takovej problém se naučit ovládat dism (je součástí windows, je součástí instalačky windows a je součástí wadk)?
  Není to nic těžkého. Základ je před úpravou namountovat obraz z install.wim, to je jeden řádek v dism, po úpravách odmountovat obraz, což je zas jeden řádek v dism. Odinstalovat appx z instalačky je na jeden řádek/appx, já mažu všechny appx kromě store a Web Media Extensions. Nastavit jak má vypadat nabídka Start je otázka nakonfigurovat si LayoutModification.xml (to řeší Candy Crush Soda Saga atd.) a vložení na správné místo v instalačce, vše popsané na webu MS. Pak je vhodné nastavit asociace pomocí OEMDefaultAssociations.xml, což se hodí po odebrání těch appx na video a obrázky a nastavit je třeba na PhotoViewer, WMP a nakopírovaný MPC-HC (tak to dělám jáa zas je to vše krásně popsané na webu MS. Toto je takový základ, který řeší zbavení se appx (vůbec nebudou v instalačce a pokud je člověk bude potřebovat, všechny jsou ve store), čisťunkou nabídku Start jako děcká prdýlka, asociace souborů na co člověk chce. A když už je u toho, může jako bonus rovnou i upravit nabídku Start na pravý klik, nastavit vhodně různé drobnosti ve windows, odstranit zbytečné balíčky (Defender, PPIProjection, OneDrive-Setup, SenseClient, QuickAssist, Holographic…) … toto vše se děje standardní popsanou cestou na webu MS a není to těžké provádět. Co už je pak těžší je odstranit nějaké balíčky, které nemají mum a člověk se jich chce zbavit (SecHealthUI, SmartScreen, PeopleExperienceHost, hromada blbostí týkajících se Xboxu) to už musí člověk vědět celkem hodně, aby to mohl dělat ručně a tak, aby to nezasahovalo do funkčnosti systému nebo použít třeba ntlite free, který todle to svede. Jo a pak člověk má instalačku Windows 10, dokonalou instalačku Windows 10 a neumíš při instalaci nebo upgradu z ní řešit takové věci jako jsou popsané ve článku. 🙂

    • Slepých uliček? Ke spokojenosti mnou popsaný postup používám.
     Přeborník ve vynalézání kola? Dyť píšu: „standardními postupy popsanými na webu Microsoftu“. Kde jsem psal, že vynálézám kolo?

      • A jak souvisí slepé uličky s tím jestli jsem nějaký svůj postup napsal nebo ne? 😀 Mně úplně stačí, když používám postupy, které jsopu popsané někde jinde. Na rozdíl od tebe ale kontroluju co dělají a jestli to dělají tak jak chci. Ty tak akorát umíš stáhnout nějaký skript a poklikan na něj. A psát druhým v diskusích něco o slepých uličkách 😀

      • No nejspíš tak, že žádný Tvůj, funkční postup neexistuje, alespoň tos už pochopil a konečně přiznal. Ještě před dvěma třema lety jsi na Živě machroval, jak jsi sám objevil kolo a ani jsi netušil, že to cos tam popisoval za Tebe už dávno vymysleli jiní, To ses dověděl dodatečně a teď se jenom tváříš jako že tomu tak bylo odjakživa, to je jedna věc. A ta druhá, je, že já stáhnu script (tys musel projit hromady webů, abys zjistil co slepá ulička je a co není, mě to nebaví a nemám na to čas) , upravím si jej k obrazu svému, nebo k obrazu člověka jemuž PC na kterém bude apliikován patří (rozuměj – mám absolutní kontrolu nad tím co se bude dít) a funguje to již řadu let ke spokojenosti všech zainteresovaných. Vždycky když jsem já něco uváděl, tak jsem uvedl jak a kde jsem k tomu přišel, jak to funguje/nefunguje v praxi a jaké jsou výsledky. Tys vždycky akorát mlžil, plácal nesmysly a výsledek je ….. upravená instalačka, která se snad nemůže hodit ani Tobě samému 😀 Prostě ses jenom chtěl předvést, že umíš zeditovat wim, to je asi tak všechno chytrolíne 😀

      • Zann:
       1. Nezlob se na mě, ale co to zas píšeš za irelevantní sra…? Ano, používám postupy používané na netu, pokud chci něco udělat a dohledám to na netu. Například ale jak se zbavit balíčku bez mum jsem v té době nikde nedohledal, takže jsem se si na postup přišel sám. To ale neznamená, že by nikde na netu ten postup nemohl už být nebo jej nějaký program nemohl používat. Co na tom nechápeš? Trolling? Kde tu píšu můj postup ve smyslu mnou objevený nikde nikým neobjevený a nepoužívaný postup? Nikde. Tak si ty své sra… piš dál, nechápu ale proč je furt dokola píšeš.
       2. Fain, tak mi napiš, jak nastavit ten tebou používaný skript, předpokládám, že se jedná o tento:
       https://github.com/Disassembler0/Win10-Initial-Setup-Script
       který používá Remove-AppxPackage (tedy to, na co jsem tu reagoval) k odinstalaci appx v nainstalovaném windows 10, tak aby smazal odinstalovávanou appx (včetně souborů appx v cestě „c:\Program Files\WindowsApps\“). Jsem zvědavej 🙂 Nejde, co? Jak jsem psal, jestli ti stačí takové lamácká omezená funkčnost, tak proč ne, ale já ty appx odinstalovávám pořádně, na rozdíl od tebe.
       3. já nemlžím, ty triviální věci jsou popsané na netu a princip toho nejsložitějšího (smazání balíčku bez mum) jsem 2x popsal na MDL (a to už jsem sděloval několikrát) – jenže toho se článek netýká, tak co ksakru chceš? A jestli zas začneš psát sra… něco ve smyslu „můj postup“ tak si znova přečti bod 1).
       4. Mně se má instalačka hodí.
       5. Nejde mi o to se předvést, jen mně se**, když někdo něco dělá, tak proč to nedělá pořádně? Nebo proč by něco rád a neudělá to, přitom to jde celkem jednoduše?

   • Já v tom nevidím problém. Problém spíš vidím v tom, že nějaké balíčky nemají mum a nedají se jednoduše odinstalovat jako balíček. Mimochodem nemá wadk (balíček nástrojů na úpravu windows) náhodou klikací nástroj na úpravu windows? Jmenuje se windows system image manager a netuším co svede, nepoužívám jej.

 4. O powershellu jsme neslyseli?

  Get-AppxPackage *3dbuilder* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *windowsalarms* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *alarms* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *windowscalculator* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *calculator* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *windowscommunicationsapps* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *windowscamera* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *officehub* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *skypeapp* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *getstarted* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *zunemusic* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *messaging* | remove-appxpackag
  Get-AppxPackage *windowsmaps* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *solitairecollection* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *bingfinance* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *zunevideo* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *bingnews* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *onenote* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *people* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *windowsphone* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *photos* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *windowsstore* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *bingsports* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *soundrecorder* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *bingweather* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *sway* | remove-appxpackage
  Get-AppxPackage *xboxapp* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage -name “Microsoft.BingTravel” | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage -name “Microsoft.BingFoodAndDrink” | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage -name “Microsoft.WindowsCamera” | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage -name “Microsoft.BingHealthAndFitness” | Remove-AppxPackage

  Nejde odinstalovat:
  Cortana, Edge (ten ale obcasne pouzivam, takze odinstalovat ani nechci), Windows Feedback

  Mixed Reality Portal odinstalovat taky jde a to standardni cestou, jen se tomu musi pomoct pres registry.

  • Redmarx:
   1. Ten tvůj skript je celkem nahouby 🙂
   2. Odinstalovat jde všechno, otázka je jen jakým způsobem. Rozhodně ten tvůj způsob s ps je nevhodný a neúčinný.
   3. Windows Feedback je klasická appx a jde v pohodě odinstalovat jako každá běžná appx, já ji odinstalovávám z instalačky (build 17134, revize 1):
   Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.WindowsFeedbackHub_2018.302.2011.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
   4. I cortana a Edge jde určitě odinstalovat, já jej neodinstalovávám, tak z hlavy nevím jak se to dělá, co se týče cortany tak snad jediný problém je ten, že to tvoří myslím s vyhledáváním jakoby jeden celek, takže je vhodné odebrat cortanu+vyhledávání nebo nic. Určitě jde ale edge a cortana odebrat. Teda pokud myslíš nejde vůbec, jestli myslíš klasicky jako appx tak to nejde odinstalovat proto, protože jsou to myslím inbox appx a pokud je appx inbox, tak jaksi logicky nejde odinstalovat tak jednoduše jako neinbox appx.

   • A. Proste nastrkas ty radky co jsem napsal do powershellu a ono to odinstaluje ty aplikace, takze v systemu nejsou, co vic bys chtel? Vzdyt je to tak primitivni.

    B. Cortana a Edge nejde odinstalovat pres dialog ve Windows a nejde ani pres powershell. Jasny, ze asi pujde nejak vykopat ze systemu jinak, ale taky me to netankuje, takze jsem to nezkousel.

    • a) ten tvůj výběr je nějaký poněkud zastaralý, rozhodně nesedí na rs4, navíc spíš jen něco odregistrovává a odinstalovává prd, se kukni do c:\Program Files\WindowsApps\, smaže to jen pár souborů, ne tu hlavní aplikaci z hlediska jednotlivých balíčků. Takže ty appx tam stále jsou! Když to smažeš tím způsobem, co jsem popsal s WindowsFeedbackHub v namountovaném windows, tak to sejme všechny soubory. = ten tvůj skript je nahouby. Jo, je to primitivní, jen o tom chce něco vědět 🙂
     b) cortana a edge jdou odinstalovat přes powershell, ale jsou to inbox appx s klasickými balíčky s mum, takže se odinstalovávají trošku jinak než jako klasická appx, prostě odinstaluješ jejich balíčky (stejně např. tak, jak se odinstalovává kumulativní aktualizace).

     • To že Ty něco neumíš a neznáš ještě neznamená, že to nefunguje. Prostě funguje a ten script je (což ty samozřejmě ani netušíš) pravidelně, s každou další zpraseninou od Microsoftu, aktualizován a doplňován. Že Ty se s tím rád je**š příkaz po příkazu abys o tom pak mohl psát litanie těm vemenům na Živě, je Tvůj problém, Red, já a s námi mraky dalších pracujeme prostě efektivně, takže stáhneme script, upravíme a na jeden klik máme za 10 vteřin vymalováno, Budilínku 😀

      • Udělal jsem přesně to, co napsal Redmarx: „Proste nastrkas ty radky co jsem napsal do powershellu a ono to odinstaluje ty aplikace“ a dopadlo to přesně tak jak jsem popsal. A to jsem nezkoušel jen teď (ve smyslu před reagováním na Reda), zkoušel jsem to mnohokrát (za ty roky s win 10). Rozdíl je ten, že jen čisté použití Remove-AppxPackage na online systému nefunguje dokonale, prostě to neodinstalovává komplet aplikaci, jen to provede odregistraci a tak akorát odmaže opravdu jen pár drobností, ale aplikaci ne. Já psal, jak se máš přesvědčit o to, co píšu, podíval ses do c:\Program Files\WindowsApps\? Nepodíval. Jen tu píšeš nesmysly! Na rozdíl od offline odinstalaci, kterou popisuju já, která funguje dokonale s komplet odinstalací souborů a to pouze normáně tím příkazem na odinstalaci appx.
       Jo, je sice možné, že nějaký skript je někde aktualizován, jenže Redmarx mi nedal aktuální verzi a jednak i aktuální bude fungovat stejně blbě, pokud bude na principu pouze použití Remove-AppxPackage v nainstalovaném systému. Takže to zjednoduším, myslím, že ten 1 GB tak jak Petr Urban v článku s ccleanerem (nezkoušel jsem, ale snad píše pravdu) nebo já s odinstalací v instalačce s Redem neušetříte. No jak myslíš. Dělej si co chceš. Mimochodem, já tu odinstalaci v instalačce mám taky na jeden dvojklik na skript 🙂 A taky pracuju efektivně, skript mám připravenej z minulých verzí a jen ověřuju změnu appx v novém buildu, což je vteřinová záležitost 🙂

      • No tak teď jsem zkoušel ten ccleaner a jestli je myšleno Nástoje / Odinstalovat, tak na testovacím Win 10 Home 17134 mi to fungovalo stejně blbě jako ty powershel skripty pro online „odinstalaci“.

      • Tak CCleaner nefunguje, protože k tomu účelu vůbec neslouží, ten nezvládne ani to k čemu údajně určen byl, to je logické a powershel samozřejmě funguje úplně normálně a spolehlivě, jsou-li splněny dva požadavky. A) musíš s ním umět zacházet a za B) musí být aktuální … no a protože Ty nemáš ani ahnung o čem „ten“ powershell script je (jak jsi už mnohokrát předvedl), tak nesplňuješ ani jeden z těchto požadavků a to je ten důvod, proč Ti to „funguje“ stejně blbě, jako nástroj který je určen k úplně něčemu jinému. Jsi prostě né lamička, ale korunovaná LAMA 😀

      • Zann:
       Tak tu napiš tebou použitý skript a jak ho nastavit tak, aby pouze na základě Remove-AppxPackage mazal komplet celou appx z „c:\Program Files\WindowsApps\“. Čekám.

      • Na github chodím taky a na spoustu dalších webů 🙂 Jen, na rozdíl od tebe, nepoužívám něco, co nefunguje tak jak bych si představoval, aby to fungovalo. Jestli tobě ke štěstí stačí to, že někde na githubu je skript, který ti zjednodušeně napsáno odebere ikonku appx a že jej používá spousta dalších lamiček, tak si jej klidně používej 🙂

      • Ikonku odebere tak možná Tobě, já s tím scriptem umím zacházet lamičko 😀

      • Zann:
       Tak tu napiš tebou použitý skript a jak ho nastavit tak, aby pouze na základě Remove-AppxPackage mazal komplet celou appx z „c:\Program Files\WindowsApps\“. Čekám.

     • Mas pravdu, udela to jen odregistraci te aplikace, ale soubory to na disku ponecha, tak z hlediska setreni mistem je to k nicemu. Ale mne slo predevsim o to, se tech aplikaci zbavit, abych je v systemu nemel viditelne a to mi to splnilo.

      Jinak teda jsem vlezl do te slozky WindowsApps a ty soubory jsem smazal, je to OK. Ovsem smazani tech souboru je porod. Prvne je potreba nastavit vlastnika na prihlaseneho uzivatele, potom je treba na uzivatele nahodit platny pristup a zmenit opravneni na uzivatele na uplne rizeni. A trochu me dopalilo, ze ani pak nektere z tech aplikaci nesly smazat, ale az po restartu. Tudiz pres odregistraci nektere stejne system drzi v pameti.

      Kdo ale nechce postupovat tim tvym pomerne slozitym zpusobem, tak ta odregistrace, zmena prav souboru a odmazani je take cesta, jak se toho zbavit definitivne (nebo do pristiho upgradu).

      • Tak pokud ti stačí odregistrace, tak proč ne. Ale článek se točil i okolo velikosti místa na disku.
       No já nevím jestli je takové mazání natvrdo v „c:\Program Files\WindowsApps\“ bez zjištění vlivu a nějakých závislostí dobrej nápad, já osobně bych to tak určitě nedělal 🙂
       Mnou uvedený postup není vůlbec složitý. Podle mě je to na pracnost naprosto stejné = v obou případech se prostě spustí skript. V tom mém případě je rozdíl pouze ten, že to, co je ve skriptu, aplikuju na namounotvanou instalačku, takže musím před a po mazání appx provést namountování a odmountování. A volitelně i optimize. No a pak ten skript vypadá třeba nějak takto (Místo powershellu používám na appx cmd, ale myslím, že je to jedno. Nemažu Store a WebMediaExtensions, takže ty dvě appx ve skriptu chybí. Použit install.wim s jedním indexem):
       pushd „%~dp0“
       Dism /mount-wim /wimfile:install.wim /index:1 /mountdir:mount
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.BingWeather_4.22.3254.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.DesktopAppInstaller_1.8.15011.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.GetHelp_10.1706.10441.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.Getstarted_6.9.10602.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.Messaging_2018.222.2231.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.Microsoft3DViewer_2.1803.8022.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.MicrosoftOfficeHub_2017.1219.520.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.MicrosoftSolitaireCollection_4.0.1301.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.MicrosoftStickyNotes_2.0.13.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.MSPaint_3.1803.5027.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.Office.OneNote_2015.8827.20991.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.OneConnect_4.1801.521.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.People_2018.215.110.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.Print3D_2.0.3621.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.SkypeApp_12.13.274.0_neutral_~_kzf8qxf38zg5c
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.StorePurchaseApp_11712.1801.10024.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.Wallet_2.1.18009.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.Windows.Photos_2018.18011.15918.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.WindowsAlarms_2018.302.1846.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.WindowsCalculator_2018.302.144.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.WindowsCamera_2017.1117.80.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:microsoft.windowscommunicationsapps_2015.8827.22055.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.WindowsFeedbackHub_2018.302.2011.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.WindowsMaps_2018.209.2206.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.WindowsSoundRecorder_2018.302.1842.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.Xbox.TCUI_1.11.28003.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.XboxApp_38.38.14002.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.XboxGameOverlay_1.26.6001.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.XboxGamingOverlay_1.15.1001.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.XboxIdentityProvider_12.36.15002.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.XboxSpeechToTextOverlay_1.17.29001.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.ZuneMusic_2019.17112.19011.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /Image:mount /Remove-ProvisionedAppxPackage /Packagename:Microsoft.ZuneVideo_2019.17112.19011.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe
       Dism /unmount-wim /mountdir:mount /commit
       wimlib optimize install.wim
       pause
       A jak pak vypadá obsah „c:\Program Files\WindowsApps\“ ?
       Takto:
       https://imgur.com/a/sX8ngj0
       Jak jsem psal, nemažu Store a WebMediaExtensions, kdybych mazal i to, tak i to tam není.
       A je to smazaný komplet a nevisí tam nějaký +- 1 GB navíc, nemusím řešit ty soubory, závislosti pokud by se to mazalo, nic se neaktualizuje, nejspíš se neinstaluje ani po upgradu (neověřoval jsem, protože vždy upgraduju z upravení instalačky až na jednu výjimku a myslím, že v tom výjimečnm případě se mi appx po upgradu nevrátily…).

      • to: Krakatoa

       Ta tvoje věc má podstatný nedostatek… Neřeší to situaci když už mám v ruce nainstalovaný sytém.

       A nevidím jediný důvod přidat třeba na konec po všech od registrací příkaz na smazaní odregistrovaných položek?

       Stejně musím PS spustit jako admin, a když už ho mám jako admin spuštěný tak do C:\Program Files\WindowsApps\ vlezu bez problému….

      • to: LivingLegend
       Reakce na 1. odstavec:
       Ta moje věc řeší i situaci, kdy už máš nainstalovaný systém, v jiném příspěvku jsem psal:
       „Z instalačky můžeš provádět čistou instalaci nebo upgrade. A ten upgrade můžeš dokonce provádět nejen z nižšího buildu na vyšší, ale i na ten nainstalovaný. Já například upgradoval z 16299 na 17133 (upravený, myslel jsem, že 17133 bude finálka), z 17133 na 17134 (neupravený, byl jsem ospalej a zapomněl jsem, že nemám instalačku ještě upravenou :-D), z 17134 (neupravené) na 17134 (upravenou) a všechno v pohodě.“
       Reakce na 2. odstavec:
       Ty soubory nemusí být všechno, co zůstalo v systému po té appx, v jiném příspěvku jsem psal:
       „Na rozdíl od úpravy instalačky to nemaže všechno a je i možné, že někde jě něco jinýho k té konkrétní appx, co by bylo vhodné smazat/upravit. Takže by bylo potřeba asi porovnat co se provádí v instalačce a co se ještě neprovedlo v nainstalovaném systému, což by neměl být nějaký problém. Já to nikdy nedělal, protože todle jsem nikdy nepotřeboval.“ … takže by bylo vhodné nejdřív zjistit jestli je to vše, co se má udělat, já to dělat ale nebudu, o toto konkrétně se nezajímám, když existuje způsob přes úpravu instalačky, který to řeší.

 5. Je to stále dokolečka od vydání win8. Microsoft by prostě měl udělat druhou verzi windows 10, či během instalace nabídnou volbu čistě desktop verze win10 – bez předinstalovaných aplikací, bez podpory dotykového ovládání, s uceleným správcem nastavení atd. Prostě jen čistý desktop.
  A klidně ať tuto možnost nabídnou jen u verze Pro.
  Je to jejich ostuda, že musí vznikat stránky, komunity věnujícím se tomu jak z windows udělat desktop systém. Evidentně zvítězil marketing nad zdravým rozumem.
  Jinak, ale nejsem jako někteří nějakým odpůrcem win10, nejsem blázen jako někteří abych si na nové PC instaloval win7.

  • Zkus definovat pojem blazen? Pokud je blazen ten, kdo si na novy system nainstaluje Win7, ktery mu stabilne bezi a dela vse tak jak ma, tak je naopak naprost iracionalni rikat, ze je takovy clovek blazen.
   Jnak Einstein definuje pojem silenstvi, jako neustale opakovanou cinnost, ktera vede ke stejnemu vysledku a my ocekavame, ze se vysledek zmeni. S trochou nadsazky to lze aplikovat na politiku upgradu MS, kde od prvni upgradu bylo jasne, ze tenhle styl prinese rade uzivatelu problemy a presto MS neustale pokracuje v tom samem a stale to plodi problemy uzivatelu. Takze sileny je MS a take ten, kdo ocekava, ze dany upgrade zacne probihat jednohe dne jinak aniz by MS neco od zakladu zmenil 😉

   • To s tím Einsteinem jsem neznal, ale kdyby tehdy existoval Microsoft a Windows 10, jsem přesvědčen, že vy toto pravidlo snadno aplikoval na chování Redmondu, který tvrdohlavě, systémem pokus omyl nasírá stále více a více uživatelů 😀 Oni jsou učebnicovýmn příkladem toho, že chymi se člověk učí jen a pouze dokola chybovat 😀

   • Blázen ve smyslu, že při instalaci na nové desky musíš vytvářet speciální instalačku aby fungovaly USB porty, musíš řešit problémy s špatným nastavením řízení spotřeby procesoru, se špatnou identifikscí hardwaru… s chybějícíma ovladačema na integrovaný hardware, problémy s idetifikací nvme disků…
    Další věc je děravost win7 co se týče bezpečnosti, chybějící dx12 a tak dále.
    Ano Win10 má své problémy, ale instalovat zastaralé win 7 na nový PC – lze nazvat bláznostvím.

    • Tak to se urcite neda nazvat blaznovstvim. Kdo si chce instalovat Win7 ma proto duvod a proto rad podstoupi i „zvysenou namahu“. Instalace WIn10 je z tohoto pohledu jenodussi. Problemy Win10, ktere se pravidelne co pul roku opakuji s alsim nesmyslnym upgradem, tuto namahu vice nez bohate vynahradi :))
     Co se tyce bezpecnosti..tak krome white papers, kde se to popisuje jsem to v praxi jeste nevidel :)) Win10 je uplne stejne derave, mas na nem viry uplne stejne. Z pohledu uzivatele zadny rozdil.
     D12 je jediny viditelny plus pro Win10, kdo jej nepotrebuje, nepotrebuje Win10, pokud jej nechce.

     • Ona ani ta obtiznost instalace W7 na „nepodporovanem“ hw neni tak vysoka, jako ji siddhi prezentuje. Treba asus ke svym Ryzen deskam priklada na prilozenem DVD utilitku, ktera behem instalace zcela samovolne dotaha vsechny chybejici ovladace. (je treba mit disk v mechanice a instalacku spustit z druhe mechaniky, nebo usb flash disku). Uzivatel v takovem pripade nemusi udelat vubec nic navic, proti bezne instalaci.

     • Jeste k Dx12. Sam si obcas hry rad zahraju, ale doposud jsem nenarazil na zadnou, ktera by mne zajimala a byla exkluzivne jen v Dx12. Domnivam se, ze paradoxne samotny MS zpomaluje rozsireni tohoto API svou umele vynucenou exkluzivitou pro system, ktery mnoho uzivatelu dodnes nechce. Nastesti hry, ktere uz vysly na Vulkanu ukazuji, ze to jde i jinak, lepe a dokonce multiplatformne :o)

 6. Níže uvádím vlastní seznam aplikací a balíčků, které lze bezpečně odstranit z Win 10 (1803):

  1. Aplikace přes PowerShell:
  Get-AppxPackage *3DBuilder* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *Appconnector* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *BingFinance* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *BingNews* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *BingSports* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *CandyCrushSodaSaga* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *CommsPhone* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *ConnectivityStore* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *CortanaListenUIApp* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *DVDPlayer* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *GetHelp* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *Getstarted* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *Holo* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *HoloCamera* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *HolographicFirstRun* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *HoloItemPlayerApp* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *HoloShell* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *Messaging* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *Microsoft3DViewer* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *MicrosoftOfficeHub* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *MicrosoftSolitaireCollection* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *MicrosoftStickyNotes* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *MiracastView* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *MSPaint* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *Office.OneNote* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *Office.Sway* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *OneConnect* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *People* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *Print3D* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *SecHealthUI* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *SecureAssessmentBrowser* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *SkypeApp* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *StickyNotes* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *Windows.CBSPreview* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *Windows.Cortana* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *Windows.Photos* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *WindowsAlarms* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *WindowsCamera* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *windowscommunicationsapps* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *WindowsFeedbackHub* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *WindowsMaps* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *WindowsPhone* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *WindowsReadingList* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *WindowsScan* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *WindowsSoundRecorder* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *Xbox.TCUI* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *XboxApp* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *XboxGameCallableUI* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *XboxGameOverlay* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *XboxGamingOverlay* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *XboxIdentityProvider* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *XboxSpeechToTextOverlay* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *Zune* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *ZuneMusic* | Remove-AppxPackage
  Get-AppxPackage *ZuneVideo* | Remove-AppxPackage
  ** pro některé aplikace je nutné změnit hodnotu InBox z „1“ na „0“, tj. editovat soubor StateRepository-Machine.srd v SQL editoru **

  2. Balíčky např. přes Registry Tweak Tool:
  Containers-ApplicationGuard
  HyperV
  Microsoft-Hyper-V
  Microsoft-Mobile-Sensors
  Microsoft-OneCore-Gaming
  Microsoft-OneCore-HyperV
  Microsoft-OneCore-Miracast-Transmitter
  Microsoft-PPIProjection
  Microsoft-Windows-Backup
  Microsoft-Windows-BLB-Client
  Microsoft-Windows-ContentDeliveryManager
  Microsoft-Windows-Cortana
  Microsoft-Windows-DeviceGuard
  Microsoft-Windows-Hello-Face-Resource-C
  Microsoft-Windows-Holographic-Desktop
  Microsoft-Windows-HVSI
  Microsoft-Windows-HyperV
  Microsoft-Windows-Management-SecureAssessment
  Microsoft-Windows-MobilePC
  Microsoft-Windows-OneCore-Containers-Opt
  Microsoft-Windows-OneDrive
  Microsoft-Windows-PAW-Feature
  Microsoft-Windows-RDC
  Microsoft-Windows-RecDisc
  Microsoft-Windows-RemoteAssistance
  Microsoft-Windows-RemoteDesktop
  Microsoft-Windows-RemoteFX
  Microsoft-Windows-SenseClient
  Microsoft-Windows-Skype
  Microsoft-Windows-TerminalServices
  RemoteDesktopServices-Base
  Windows-Defender

  Výše uvedenýmy kroky kompletně odstraníte např. Defender, OneDrive, funkce virtualizace a vzdálené plochy (lze řešit aplikacemi 3. stran). Před příp. odstraněním jednotlivých aplikací a balíčků si k nim dohledejte informace, aby tu pak někdo neláteřil, že mu přestalo fungovat něco, co potřebuje.

  • 1a) Už jsem to psal Redmarxovi a Zanni, „odstranění“ appx tímto způsobem v nainstalovaném systému je naprd, podívej se do: „c:\Program Files\WindowsApps\“, to neprovede odstranění appx – zjednodušeně řečeno je to odregistrace appx a zbavíš se tak akorát ikonky. Nejvhodnější způsob je odstranění appx přímo v instalačce.
   1b) Je sice hezké, že znáš rozdíl mezi inbox a neinbox appx a jak to jde změnit, jenže pokud „odstraníš“ takto appx, tak jednak platí myslím stále 1a) (akorát, že ty soubory se nacházej obvykle v jiné cestě + mají další zálohu souborů) a jednak taková appx má klasický balíček (balíčky)(s mum nebo bez mum) a s těmi jsi nic neprovedl, takže i když je taková appx odregistrovaná, systém na základě údajů o balíčcích v reghive components počítá s tím, že ty balíčky, potažmo appx, se v systému nachází a je nainstalovaná a zaregistrovaná a ten systém se nachází v nevalidním stavu – takže u inbox appx musíš řešit i ty balíčky/balíček. A další věc je ta, že pokud řešíš pouhou neregistraci, tak je to v instalačce pouhé smazání jednoho klíče v registru, naproti tomu v nainstalovaném systému je to celkem pracná věc.
   2a) K čemu Registry Tweak Tool? Mazat potřebné klíče v registru nebo v namountovaném reghive (při úpravě instalačky) jde powershell skriptem.

   • „Nejvhodnější způsob je odstranění appx přímo v instalačce.“ – Na tom se shodneme, nicméně nemíním provádět čistou instalaci s každou „výroční“ verzí WIN 10, tj. každého půl roku.

    1) Mnou uvedený postup byl pouze nástřel, ale dobře, níže uvádím, jak odstranit soubory odregistrovaných aplikací přes funkci FOR:

    for /D %%a in (‚“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*3DBuilder*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*3DBuilder*“,“C:\Windows\SystemApps\*3DBuilder*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*3DBuilder*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*3DBuilder*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*AdblockPlus*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*AdblockPlus*“,“C:\Windows\SystemApps\*AdblockPlus*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*AdblockPlus*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*AdblockPlus*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*Appconnector*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*Appconnector*“,“C:\Windows\SystemApps\*Appconnector*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*Appconnector*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*Appconnector*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*BingFinance*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*BingFinance*“,“C:\Windows\SystemApps\*BingFinance*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*BingFinance*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*BingFinance*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*BingNews*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*BingNews*“,“C:\Windows\SystemApps\*BingNews*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*BingNews*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*BingNews*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*BingSports*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*BingSports*“,“C:\Windows\SystemApps\*BingSports*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*BingSports*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*BingSports*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*CandyCrushSodaSaga*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*CandyCrushSodaSaga*“,“C:\Windows\SystemApps\*CandyCrushSodaSaga*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*CandyCrushSodaSaga*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*CandyCrushSodaSaga*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*CanonInkjetPrintUtility*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*CanonInkjetPrintUtility*“,“C:\Windows\SystemApps\*CanonInkjetPrintUtility*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*CanonInkjetPrintUtility*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*CanonInkjetPrintUtility*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*CommsPhone*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*CommsPhone*“,“C:\Windows\SystemApps\*CommsPhone*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*CommsPhone*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*CommsPhone*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*ConnectivityStore*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*ConnectivityStore*“,“C:\Windows\SystemApps\*ConnectivityStore*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*ConnectivityStore*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*ConnectivityStore*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*CortanaListenUIApp*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*CortanaListenUIApp*“,“C:\Windows\SystemApps\*CortanaListenUIApp*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*CortanaListenUIApp*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*CortanaListenUIApp*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*DVDPlayer*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*DVDPlayer*“,“C:\Windows\SystemApps\*DVDPlayer*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*DVDPlayer*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*DVDPlayer*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*GetHelp*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*GetHelp*“,“C:\Windows\SystemApps\*GetHelp*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*GetHelp*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*GetHelp*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*Getstarted*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*Getstarted*“,“C:\Windows\SystemApps\*Getstarted*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*Getstarted*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*Getstarted*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*Holo*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*Holo*“,“C:\Windows\SystemApps\*Holo*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*Holo*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*Holo*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*HoloCamera*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*HoloCamera*“,“C:\Windows\SystemApps\*HoloCamera*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*HoloCamera*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*HoloCamera*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*HolographicFirstRun*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*HolographicFirstRun*“,“C:\Windows\SystemApps\*HolographicFirstRun*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*HolographicFirstRun*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*HolographicFirstRun*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*HoloItemPlayerApp*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*HoloItemPlayerApp*“,“C:\Windows\SystemApps\*HoloItemPlayerApp*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*HoloItemPlayerApp*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*HoloItemPlayerApp*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*HoloShell*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*HoloShell*“,“C:\Windows\SystemApps\*HoloShell*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*HoloShell*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*HoloShell*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*Messaging*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*Messaging*“,“C:\Windows\SystemApps\*Messaging*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*Messaging*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*Messaging*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*Microsoft3DViewer*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*Microsoft3DViewer*“,“C:\Windows\SystemApps\*Microsoft3DViewer*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*Microsoft3DViewer*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*Microsoft3DViewer*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*MicrosoftOfficeHub*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*MicrosoftOfficeHub*“,“C:\Windows\SystemApps\*MicrosoftOfficeHub*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*MicrosoftOfficeHub*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*MicrosoftOfficeHub*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*MicrosoftSolitaireCollection*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*MicrosoftSolitaireCollection*“,“C:\Windows\SystemApps\*MicrosoftSolitaireCollection*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*MicrosoftSolitaireCollection*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*MicrosoftSolitaireCollection*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*MicrosoftStickyNotes*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*MicrosoftStickyNotes*“,“C:\Windows\SystemApps\*MicrosoftStickyNotes*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*MicrosoftStickyNotes*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*MicrosoftStickyNotes*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*MiracastView*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*MiracastView*“,“C:\Windows\SystemApps\*MiracastView*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*MiracastView*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*MiracastView*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*MSPaint*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*MSPaint*“,“C:\Windows\SystemApps\*MSPaint*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*MSPaint*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*MSPaint*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*Office.OneNote*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*Office.OneNote*“,“C:\Windows\SystemApps\*Office.OneNote*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*Office.OneNote*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*Office.OneNote*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*Office.Sway*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*Office.Sway*“,“C:\Windows\SystemApps\*Office.Sway*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*Office.Sway*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*Office.Sway*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*OneConnect*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*OneConnect*“,“C:\Windows\SystemApps\*OneConnect*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*OneConnect*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*OneConnect*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*People*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*People*“,“C:\Windows\SystemApps\*People*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*People*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*People*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*Print3D*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*Print3D*“,“C:\Windows\SystemApps\*Print3D*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*Print3D*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*Print3D*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*SecHealthUI*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*SecHealthUI*“,“C:\Windows\SystemApps\*SecHealthUI*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*SecHealthUI*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*SecHealthUI*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*SecureAssessmentBrowser*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*SecureAssessmentBrowser*“,“C:\Windows\SystemApps\*SecureAssessmentBrowser*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*SecureAssessmentBrowser*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*SecureAssessmentBrowser*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*SkypeApp*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*SkypeApp*“,“C:\Windows\SystemApps\*SkypeApp*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*SkypeApp*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*SkypeApp*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*StickyNotes*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*StickyNotes*“,“C:\Windows\SystemApps\*StickyNotes*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*StickyNotes*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*StickyNotes*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*Twitter*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*Twitter*“,“C:\Windows\SystemApps\*Twitter*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*Twitter*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*Twitter*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*Windows.Cortana*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*Windows.Cortana*“,“C:\Windows\SystemApps\*Windows.Cortana*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*Windows.Cortana*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*Windows.Cortana*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*Windows.CBSPreview*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*Windows.CBSPreview*“,“C:\Windows\SystemApps\*Windows.CBSPreview*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*Windows.CBSPreview*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*Windows.CBSPreview*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*Windows.Photos*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*Windows.Photos*“,“C:\Windows\SystemApps\*Windows.Photos*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*Windows.Photos*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*Windows.Photos*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*WindowsAlarms*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*WindowsAlarms*“,“C:\Windows\SystemApps\*WindowsAlarms*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*WindowsAlarms*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*WindowsAlarms*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*WindowsCamera*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*WindowsCamera*“,“C:\Windows\SystemApps\*WindowsCamera*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*WindowsCamera*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*WindowsCamera*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*windowscommunicationsapps*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*windowscommunicationsapps*“,“C:\Windows\SystemApps\*windowscommunicationsapps*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*windowscommunicationsapps*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*windowscommunicationsapps*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*WindowsFeedbackHub*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*WindowsFeedbackHub*“,“C:\Windows\SystemApps\*WindowsFeedbackHub*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*WindowsFeedbackHub*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*WindowsFeedbackHub*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*WindowsMaps*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*WindowsMaps*“,“C:\Windows\SystemApps\*WindowsMaps*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*WindowsMaps*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*WindowsMaps*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*WindowsPhone*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*WindowsPhone*“,“C:\Windows\SystemApps\*WindowsPhone*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*WindowsPhone*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*WindowsPhone*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*WindowsReadingList*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*WindowsReadingList*“,“C:\Windows\SystemApps\*WindowsReadingList*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*WindowsReadingList*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*WindowsReadingList*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*WindowsScan*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*WindowsScan*“,“C:\Windows\SystemApps\*WindowsScan*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*WindowsScan*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*WindowsScan*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*WindowsSoundRecorder*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*WindowsSoundRecorder*“,“C:\Windows\SystemApps\*WindowsSoundRecorder*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*WindowsSoundRecorder*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*WindowsSoundRecorder*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*Xbox.TCUI*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*Xbox.TCUI*“,“C:\Windows\SystemApps\*Xbox.TCUI*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*Xbox.TCUI*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*Xbox.TCUI*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*XboxApp*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*XboxApp*“,“C:\Windows\SystemApps\*XboxApp*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*XboxApp*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*XboxApp*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*XboxGameCallableUI*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*XboxGameCallableUI*“,“C:\Windows\SystemApps\*XboxGameCallableUI*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*XboxGameCallableUI*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*XboxGameCallableUI*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*XboxGameOverlay*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*XboxGameOverlay*“,“C:\Windows\SystemApps\*XboxGameOverlay*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*XboxGameOverlay*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*XboxGameOverlay*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*XboxGamingOverlay*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*XboxGamingOverlay*“,“C:\Windows\SystemApps\*XboxGamingOverlay*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*XboxGamingOverlay*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*XboxGamingOverlay*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*XboxIdentityProvider*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*XboxIdentityProvider*“,“C:\Windows\SystemApps\*XboxIdentityProvider*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*XboxIdentityProvider*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*XboxIdentityProvider*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*XboxSpeechToTextOverlay*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*XboxSpeechToTextOverlay*“,“C:\Windows\SystemApps\*XboxSpeechToTextOverlay*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*XboxSpeechToTextOverlay*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*XboxSpeechToTextOverlay*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*Zune*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*Zune*“,“C:\Windows\SystemApps\*Zune*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*Zune*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*Zune*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*ZuneMusic*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*ZuneMusic*“,“C:\Windows\SystemApps\*ZuneMusic*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*ZuneMusic*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*ZuneMusic*“,“C:\Windows\InfusedApps\Applications\*ZuneVideo*“,“C:\Windows\InfusedApps\Packages\*ZuneVideo*“,“C:\Windows\SystemApps\*ZuneVideo*“,“C:\Program Files\WindowsApps\*ZuneVideo*“,“C:\ProgramData\Microsoft\Windows\AppRepository\Packages\*ZuneVideo*“‚) DO RD /S /Q „%%a“

    Pokud je potřeba učinit ještě něco dalšího přes tebou zmíněný „reghive“, rozveď to prosím. Podotknu, že se mi stále jedná o úpravy v rámci již nainstalovaného OS, nikoli úpravy instalačky (install.wim).

    2) Registry Tweak Tool odstraňuje komplet balíčky, nejen údaje v registru. Způsobů je mnoho, ale tento mi vyhovuje.

    • A) Proč bys prováděl čistou instalaci? Z instalačky můžeš provádět čistou instalaci nebo upgrade. A ten upgrade můžeš dokonce provádět nejen z nižšího buildu na vyšší, ale i na ten nainstalovaný. Já například upgradoval z 16299 na 17133 (upravený, myslel jsem, že 17133 bude finálka), z 17133 na 17134 (neupravený, byl jsem ospalej a zapomněl jsem, že nemám instalačku ještě upravenou :-D), z 17134 (neupravené) na 17134 (upravenou) a všechno v pohodě. A je jedno jestli je instalačka upravená nebo ne. Jen dodávám, že instalačky jsou dostupné +- 14 dní před oficiálním uvedením, takže máš i dostatek času než se ten build dostane do wu. A jak jsem psal, není ani problém upgradovat třeba z neupraveného nainstalovaného 17134 na upravený 17134.
     B) No ten tvůj mazací FOR je něco jako spustit CCleaner s tím, že má mazat úplně všechny klíče v registru a úplně všechny soubory na disku, které mu umožní práva je smazat 😀
     C) Nemyslíš tím „Registry Tweak Tool“ náhodou „install_wim_tweak“? Jestli jo, tak to ju, ten maže myslím docela šikovně (balíčky s mum), kdysi jsem ho chvilku zkoušel a ani jsem ho ještě nesmazal, ale nepoužívám jej. Pokud ti vyhovuje, tak proč ne.
     D) No a ten reghive ti rozvedu až někdy odpo, protože teď jsem ospalej a když jsem ospalej, tak mně to moc nemyslí a abych ti vysvětlil toto, tak aspoň trošku myslet musím.

      • Ano, měl jsem na mysli install_wim_tweak, který je modifikací původního Registry Tweak Tool.

       Jinak můžeš prosím rozvést ten reghive, pokud tedy nestačí odregistrovat aplikace přes PS a následně smazat jejich soubory?

      • Tak asi nejdřív napíšu rozdělení toho všeho, pak jak se to všechno řeší v instalačce a pak jak v nainstalovaném systému (rozdíl oproti instalačce).
       Nejdřív rozdělení toho všeho:
       1) neinbox appx (obvykle ty appx, které se instalují do „c:\Program Files\WindowsApps\“), například Microsoft.Windows.Photos
       2) inbox appx (obvykle ty appx, které se instalují někam jinam). Ty mají i svůj balíček/balíčky (viz *).
       3) běžná aplikace. Ta má svůj balíček/balíčky (viz *).
       *) Balíčky se dělí na ty, které se dají standardně odinstalovat a mají v cestě „c:\Windows\servicing\Packages\“ mum a na ty, které se odinstalovat standardně nedají.
       Příkladem inbox appx s balíčky, které se dají standardně odinstalovat, je Holographic (ty balíčky obsahují i funkcionalitu Holographic).
       Příkladem inbox appx s balíčkem, který se nedá odinstalovat standardně, je SecHealthUI.
       Příkladem běžné aplikace s balíčky, které se dají standardně odinstalovat, je defender.
       Příkladem běžné aplikace s balíčkem, který se nedá standardně odinstalovat, je SmartScreen.

      • Jak se to řeší v instalačce:
       A) neinbox appx. Úplně triviálně smazáním pomocí Remove-ProvisionedAppxPackage. A co se týče online appx v nabídce start, tak úplně triviálně tak, že se upraví Start (LayoutModification.xml). Smaže to vše.
       B) inbox appx nebo běžné aplikace (obojí s balíčky, které se dají odinstalovat pomocí mum). Úplně triviálně odinstalací příslušných balíčků (smazat příslušný klíč v registru „HKLM\(načtený podregistr SOFTWARE z virtuálky)\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Component Based Servicing\Packages\(název balíčku)\Owners“ a pak balíček odstranit pomocí příkazu Remove-WindowsPackage). Smaže to vše.
       C) inbox appx nebo běžné aplikace (obojí s balíčky, které se nedají standardně odinstalovat pomocí mum). A řešit toto ručně je relativně těžké a nejde to popsat stylem udělej toto a pak tamto, jen obecně. Aby člověk zjistit jak na to, tak může testovat odinstalovávat balíčky s mum a sledovat co se při odinstalaci provádí. A pak napodobit ten postup pro to, co nemá mum. A to, co se má provádět na balíčcích bez mum, může porovnávat i s programy, které todle to provádějí (např. ntlite a ToolKit (pouze to skrz ToolKitHelper)). No a pak člověk zjistí věci, že je vhodné si udělat seznam balíčků s mum a seznam všech názvů balíčků k cestám v winsxs (to první na základě mum, cestu jsem uvedl, to druhé na základě výpisu z podregistru (reghive) COMPONENTS). Dál pak, postupovat tak, že podle názvu souborů si zjistí cestu a pak jakým balíčkům patří. Info sežene hlavně v podregistru COMPONENTS a v manifestech Windows\WinSxS\Manifests\ (manifesty se rozšifrovávají pomocí sxsexp64.exe). No a pak je to o tom všechno, co se týče odstraňovaných balíčků, prostě smazazat nebo upravit, tedy v tom podregistru COMPONENTS, v normálním registru a všechny soubory v systému a v WinSxS. A pak je to o tom to otestovat aby to odstranění neudělalo nějaký problém. Jelikož je to docela složité, tak pokud člověk nechce řešit, tak mu nezbývá než se spolehnout na nějaké vysekávací nástroje jako ntlite a nechat to bez kontroly na nich.
       Ještě poznámky:
       – načítání podregistru (reghive) se dělá pomocí regedit / HKLM / Soubor / Načíst podregistr a po úpravách nebo koukání je jej potřeba zas uvolnit (to je hned pod tím).
       – seznam všech balíčků s mum a seznam všech názvů balíčků přiřazený k cestám mužu někam uploadnout nebo dát skript, kterým si je dělám.
       – sxsexp64.exe klidně někam můžu nahodit
       … A jak to řešit v nainstalovaném systému za chvíli.

      • A jak to řešit v nainstalovaném systému:
       A) Na rozdíl od úpravy instalačky to nemaže všechno a je i možné, že někde jě něco jinýho k té konkrétní appx, co by bylo vhodné smazat/upravit. Takže by bylo potřeba asi porovnat co se provádí v instalačce a co se ještě neprovedlo v nainstalovaném systému, což by neměl být nějaký problém. Já to nikdy nedělal, protože todle jsem nikdy nepotřeboval. Nepředpokládám, že by todle to mělo info v podregistru COMPONENTS.
       B) U inbox appx nejspíš bude nejdřív potřeba provést změnu na neinbox appx, odregistrovat a pak postupovat stejně jako u instalačky.
       C) U inbox appx bude nejdřív potřeba provést změnu na neinbox appx, odregistrovat a pak postupovat stejně jako u instalačky.
       Jo a ještě dodám, že řešit A) a B) by mělo být fakt triviální. Peklo je dělat C).

 7. Petr Urban:
  „Zkusmo jsem pomocí CCleaneru odebral všechny moderní aplikace – včetně Storu, což nedoporučuji. Ještě podotýkám, že do této kategorie nespadá Edge, a OneDrive jsem již odebral předtím, jak jsem už uvedl. Jinak šly pryč všechny aplikace ze dvou výše uvedených seznamů. Kolik místa jsem tak ušetřil? Podařilo se mi uvolnit přes jeden gigabajt místa.“
  Můžu vědět jak? A kde to mělo uvolnit těch 1 GB místa? Já provedl nazkusmo ve free ccleaneru Nástoje / Odinstalovat / a Odinstalovat u všech appx a v
  „c:\Program Files\WindowsApps\“ mi to ty appx neodstranilo.

 8. A proč tak složitě. stáhnu si NTLite, otevřu ISO soubor a vyklikám si části zařízení od systému až po poslední funkci, kterou nepotřebuji, tedy čistý desktop, včetně Edge a jiných blbostí. K tomu si nastavím všechny služby, které mají fungovat, program mi tam nahodí ovladače, které bych jinak musel extra stahovat a instalovat a mám všechno v jednom. Je to otázka půl hodiny.

  • V článku se řeší neinbox appx, online appx z nabídky start a pár programů s balíčky s mum.
   A toto na instalačce jde jednoduše provést i bez ntlite.
   Pokud někdo používá ntlite, tak musí počítat s tím, že:
   a) má své mouchy, se kterýma se musí počítat. Například jde v něm odstranit HolographicFirstRun (ve free verzi a je to inbox appx), který je součástí balíčků (s mum) Holographic a celé aplikace Holographic. Jenže to odstraňování nedělá pomocí odinstalací balíčků, ale natvrdo. Takže pokud dodatečně chceš odstranit celou aplikaci Holographic pomocí odinstalace balíčků Holographic, tak to nepude, protože to prostě ntlite nabořil. Takže rozhodně nedoporučuju odstraňovat HolographicFirstRun pomocí ntlite free, ale čistě skriptem a odinstalací balíčků Holographic. To jeden z příkladů.
   b) je potřeba kontrolovat to, co dělá a jestli to dělá dobře a jestli výsledek funguje. Například tak trošku ntlite funguje stylem, jé, tento systémový klíč registru je prázdný, tak ho smažeme. Jenže ony tím můžou vzniknout problémy, jako třeba v případě klíče Run (do kterého se ukládá to, co semá spustit po spuštění OS). Tento bug jsem tvůrci programu hlásil před nedávnem a v poslední verzi (6190) je opravenej:
   https://www.ntlite.com/changelog/

 9. GitHub je jeden z mnoha mnoha GIT repozitářů, ano je momentálně největší ale je také velmi snadno zastupitelný jakýmkoliv jiným (třeba zmíněný opensource GitLab nebo GitBucket například). Pokud microsoft vývojáře něčím naštve (zpravidla nějakým omezením kterým microsoft bude protlačovat své produkty skrze odkoupený github) tak tito vývojáři jednoduše vezmou nohy naramena a budou používat jiný GIT repozitář. Vývojáři nejsou uživatelé, kteří si od MS nechají kálet třeba na hlavu, obvykle jsou velmi náchylní na to když z nich někdo zkouší dělat tupé ovce, mají rádi svou volnost a neomezené možnosti.

  • Z toho tedy automaticky předpokádám že se microsoft bude k vývojářům chovat na githubu tak aby v podstatě vůbec nic neměnil, aby jim nezavdal žádný důvod k podezření, že by snad chtěl s nimi skrze github manipulovat.

 10. Tak jsem vyzkoušel zde několikrát zmiňovaný NTLite a v nainstalovaných WIN 10 to rozj*be, co se dá. Navíc odstraněné součásti nejsou zdaleka „vykopány“ kompletně, tedy úspora max. vyšší desítky MB. Při odstranění totožných součástí přes skripty OS zůstal v pohodě, i po kontrole např. přes SFC.

 11. Ahoj, už je to tady asi mrtvý vlákno, ale přeci to zkusím s dotazem: mám PC s Win 10 (upgrade z Win7). Rád bych ho před používáním pročistil od všech nepotřebných aplikací – tak jak se to v tomto vláknu řeší. Problém je, že jste větší odborníci než já … je tu dost termínů, které nedávám. A ze zbylých útržků to neposkládám. Byl by někdo ochotný (Krakatoa, FFCZ) mi s tím pomoci? Byť třeba nějakým odkazem? Klidně udělám i úpravu instalačky … chci to mít čistý. Děkuju J.