Hlavní navigace

LG uvádí 31,5" 4K OLED monitor s HDR, chystá příchod OLED do 20–30" PC monitorů

11. 1. 2021

Sdílet

Zdroj: LG
Technologie OLED by se už konečně mola prosadit. LG teď představilo velmi pěkný profesionální monitor pro HDr video a fotky s úhlopříčkou 31,5 palce. Ale poté mají následovat další s úhlopříčkami od 20 po 30 palců, mezi kterými by konečně měly být i hráčské OLED monitory.

Na začátek virtuálního veletrhu CES 2021 je tu velmi zajímavá zpráva pro svět monitorů – nejen hráčských, ale i profesionálních a tak nějak monitorů vůbec. Letos bychom se měli dočkat pěkných pokroků v čele s příchodem OLED obrazovek do segmentu 32" stolních monitorů.

Firma LG představila dvaatřicetipalcový (přesněji 31,5") monitor Ultrafine 32EP950 OLED Pro, který má rozlišení 4K (3840 × 2160 bodů) a přináší do této kategorie OLED panel se širokým gamutem a podporou HDR.

Ultrafine 32EP950 OLED Pro

Nemáme ještě plné parametry, ale displej bude pokrývat 99 % barevného prostoru AdobeRGB pro potřeby úpravy fotografií a také 99 % prostoru DCI-P3 pro práci s HDR videem. Při té se uplatní povaha panelu OLED, kdy světlo generují samotné body a nikoliv podsvícení. Odpadá tedy starost se stmívatelnými zónami (a jejich příliš hrubou velikostí způsobující, že podsvícení prosvítá v obdélnících okolo jasných objektů). LG označuje použitou technologii marketingovým názvem OLED Pixel Dimming.

LG uvádí, že kontrast má dosahovat 1 000 000:1. To by snad přitom mohl být reálný statický kontrast (který u LCD bývá okolo 1000:1 až 1300:1 pro IPS panely a 2500:1 až 3000:1 pro VA panely), nikoliv marketingový „dynamický“ dosažený vypnutím podsvícení.

Zatím bohužel nejsou informace o maximálním jasu. Ale i s relativně nižším než 1000cd/m², jenž je dosahován u špičkových LCD, by tato obrazovka mohla mít kvalitnější HDR obraz právě díky kontrastu (kdy černá je skutečně černá).

Monitor bude jako vstupy používat DisplayPort (2×), HDMI 2.0b a také USB-C, přes které bude také schopen napájet notebooky příkonem až 90 W. Zabudovaný je i rozbočovač USB 3.0 (tři porty), užitečný právě při dokování notebooku. A zdá se, že by součástí mohl být i KVM přepínač pro klávesnici/myš.

Jde o profesionální monitor, takže pravděpodobně nebudou přítomné funkce užitečné pro hráče – jako podpora G-Sync nebo vyšší frekvence. Panel bude pravděpodobně jen 60Hz. Maximálně by se si mohlo objevit FreeSync v nějaké základní formě.

LG plánuje OLED obrazovky pro běžné PC monitory

Zatímco v noteboocích se OLED panely už trošku rozšířily, v PC jde o naprostou výjimku (až na jednotlivé pokusy jako velkoformátový herní displej Alienware, jenž vychází z televizorové technologie, malý Asus ProArt PQ22UC nebo nakonec pohřbený první pokus Dellu). Už několikrát to vypadalo, že by mohl nastat příchod této technologie do praxe, ale nedopadlo. Takže raději zachovejte určitou skepsi, byť tentokrát to vypadá o něco slibněji.

LG již oznámilo, že chystá „menší“ 42" obrazovku OLED, která by pořád byla hlavně televizní (doteď byly panely 48" a 55" až 65"), ta by měla do výroby přijít letos. Ale poté LG plánuje přijít s ještě menšími panely už nejen pro televize, ale i pro herní aplikace a osobní použití, tedy pro PC monitory. Tyto panely budou mít úhlopříčky v rozsahu 20 až 30 palců, tedy běžné rozmezí desktopových LCD. Respektive, jak ukazuje tento model UltraFine, bude tu i určitý přesah až k 31,5 palcům, což je taková horní hranice nejoblíbenějších velikostí (pokud pomineme 21:9 a superširokoúhlé monitory).

KL hlasovani

Doufejme, že se podaří a také se sníží ceny, aby panely OLED už skutečně mohly začít konkurovat běžným LCD, která stále trpí na pomalou odezvu pixelů a nízký kontrast vycházející z podstaty technologie. Na druhou stranu ale také bude třeba počkat, jak na tom tyto OLED monitory budou s životností, stárnutím (a případnými barevnými změnami) a vypalováním obrazu, což jsou zase nee zrovna malé nevýhody technologie OLED. Snad se je podařilo jakž takž zvládnout.

Galerie: OLED monitor Ultrafine 32EP950 OLED Pro

Zdroj: TFTCentral (1, 2), VideoCardz

Byl pro vás článek přínosný?