Herní OLED monitor Alienware 55 s 4K 120Hz panelem je tady: cena, datum a parametry

6

Na začátku roku jsme tu měli jednu velmi zajímavou novinku v herních monitorech – obří obrazovku s úhlopříčkou 55 palců od Alienware, odhalenou na CES 2019. Ojedinělost tohoto monitoru spočívá v tom, že nejde o LCD, nýbrž o herní zobrazovadlo už založené na technologii OLED. To otevírá cestu k perfektnímu podání černé se skvělým kontrastem, ale také k úplné eliminaci problému s odezvou tekutých krystalů a z toho plynoucímu rozmazání pohybu. Pro hráče by tedy OLED mohlo být naprostým ideálem a tato velká novinka se už brzo opravdu dostane na trh. A máme už také informaci o tom, na kolik vás vyjde.

 

OLED je tu

Monitor, který jsme dřív znali jen jako „Alienware 55“, má přesné modelové označení Alienware AW5520QF. Úhlopříčka je 55 placů, přičemž na ní bude rozlišení 4K (3840 × 2160 bodů) s obnovovací frekvencí 120 Hz. Bude tedy trošku podobný jako televizoidní (LCD) monitory řady Nvidia BFGD. Ovšem s parametry technologie OLED: statický kontrast je dle specifikací 130 000:1, s maximálním jasem 400 cd/m². Teoreticky by asi mohl mít i certifikaci DisplayHDR 400 Pure Black, ale není to potvrzené, podpora HDR by nemusela u tohoto monitoru být vůbec. Gamut je široký, je pokryto 98,5 % HDR barevného prostoru DCI-P3.

OLED monitor Alienware AW5520QF 08

Odezva je na papíře 0,5 ms (šedá-šedá), což teoreticky sice nabízejí i nejrychlejší TN monitory, ale tam bude asi reálná odezva mnohem výraznější, navíc s možnými artefakty z odezvy. Panel má obnovovací frekvenci 120 Hz a umožňuje variabilní obnovování přes FreeSync – tedy na grafikách AMD Radeon i Nvidia GeForce, které od letoška také začaly FreeSync/VESA Adaptive-Sync podporovat.

OLED monitor Alienware AW5520QF 02
OLED monitor Alienware AW5520QF (Zdroj: Tom’s Hardware)

Jako vstupy bude osazen Displayport, trojicw HDMI 2.0 a co je méně časté, audio výstup S/PDIF (pro připojení AV receiveru/audio soupravy). Ovšem zabudované jsou i 2×14W reproduktory, stejně jako čtyřportový rozbočovač USB. Kvůli televizní úhlopříčce, která vyloženě svádí k obývákovému stylu hraní, bude zřejmě součástí dodávky i dálkové ovládání. Na zadní straně monitoru je také nastavitelná RGB iluminace. Nevíme o tom, že by uměla efekt Ambilight, ale možná by způsoboval větší input lag.

Herní OLED bude v prodeji už příští měsíc

A jak už bylo řečeno, tento monitor už není jak se říká „vaporware“, což byl dlouhá léta problém OLED, které se sice dají koupit jako televize, ale ne coby monitor pro PC. Tento Alienware AW5520QF se má začít reálně prodávat 30. září. To je však datum amerického vydání, příchod do Evropy by měl trvat asi o měsíc déle, zde se má začít prodávat na konci října.

OLED monitor Alienware AW5520QF 13
OLED monitor Alienware AW5520QF

Cena je (jak asi čekáte docela) vysoká, ovšem nakonec je o něco mírnější, že jsme se obávali. Zatímco BFGD displej (LCD) HP Omen X Emperium 65 stojí 5000 dolarů, Alienware AW5520QF bude jenom za 3999 dolarů. Po připočtení DPH to s dnešním kurzem vychází na 112,5 tisíce korun. Pokud se nedostaví nějaké vady typu vypalování obrazu a pomineme velikost nehodící se pro stolní použití, mohlo by jít možná o nejlepší či nejzajímavější herní monitor vůbec.

Galerie: Herní OLED monitor Alienware AW5520QF

Herní OLED monitor Alienware 55 s 4K 120Hz panelem je tady: cena, datum a parametry
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.67%) 6 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  1. OLED panely majú fantastický obraz, žiadny efekt špinavej obrazovky, vynikajúca uniformita podsvietenia, k tomu vertical 120Hz, 4K a 55″ , paráda. Cena je ovšem stále vysoká a to i v prípade polovice.

      • DisplayHDR 1000 s OLED udělat moc nelze, protože se ten jas nedělá podsvícením, ale přímo jednotlivými body. Ale u LCD je pořád problém s prosvítáním podsvícení do tmavého bodu a zónové podsvícení je jenom obezlička, která vzhledem k velikosti zón tohle řeší jen zčásti a s artefaktama (dokud nepřijdou ty monitory které mají místo local dimmingu druhou matrici na blokování podsvícení na každý pixel, nebo třeba s polovičním rozlišením).

        OLED má ale černou de facto černou, takže kontrast je mnohem vyšší a ten HDR obraz by to mělo být schopné podat dobře s nižším jasem, než LCD. Zvlášť ty tmavší části by měly být při tom lépe podané. Proto jsou ty standardy DisplayHDR pro LCD mířené na jas 600 a 1000, ale u OLED (to je to DisplayHDR Pure Black) na 400 a 500.

  2. 55″ OLED Tv začíná na cca 30k. Takže by nějaký neherní OLED 75-120Hz snad časem mohl být za méně. Škoda, že to jde tak pomalu, koupit něco rozumného co by mělo lepší obraz je pořád dost problém, alespoň pro mě. Jak roste cena, rostou moje požadavky a ty nejsou splněny. Navíc trh s 16:9 40+“ monitory je zatraceně děravý pro consumer segment, je tam pár displejů pro firmy na prezentační účely a asi 3-4 monitory pro smrtelníky, ale jsou to dost obyčejné panely a navíc nejspíše je to jen jeden panel u všech a pak tyhle herní zrůdy za 75-200kkč. A to blbé ambilight je asi patent philipsu, nikdo jiný to nemá. Neberu ledky za monitorem, které si tam můžu přilepit sám.