Hlavní navigace

Adata XPG Gammix S70: možná nejvýkonnější NVMe SSD pro PCIe 4.0, čtení až 7400 MB/s

23. 9. 2020

Sdílet

Zdroj: Adata
Adata uvádí SSD pro rozhraní PCI Express 4.0, které jeho kapacitu využívá skoro na maximum. XPG Gammix S70 je aspoň ve čtení teď nejrychlejší disk na trhu. Je to díky novému zatím nepoužitému řadiči, možná jde o první modul s čipem Innogrit Rainier IG5236 na trhu.

V pondělí jsme informovali o novém SSD s rozhraním PCI Express 4.0 od Adata, modulu XPG Gammix S50 Lite, jenž je založený na čtyřkanálovém řadiči SiliconMotion SM2267 a ukazuje levnější a úspornější tvář SSD pro novou generaci PCIe. Dokonce by se díky nízké klidové spotřebě už měl teoreticky dát použít i v notebooku.

Adata prakticky vzápětí na to ale odhalila ještě jedno SSD, které místo toho míří na absolutní výkonnostní špičku. Tento modul nazvaný XPG Gammix S70 by pravděpodobně opět mohl být premiérou úplně nového řadiče, protože má dosáhnout ještě vyšších rychlostí než Samsung SSD 980 Pro i teď se objevující moduly s řadičem Phison E18.

První SSD s řadičem Innogrit?

Adata bohužel neuvádí, jaký řadič v tomto modulu je použitý, zda SiliconMotion SM2264, nebo třeba řadič Innogrit, který Adata předváděla na CES 2020. To je možná pravděpodobnější – Gammix S70 by mohl být ostrou verzí prototypu XPG Sage. Použitý čip v tomto modulu bude spojen s 3D NAND typu TLC (QLC asi při těchto výkonech nepřipadá v úvahu), má podporovat standard NVMe 1.4 a je vybaven mezipamětí DRAM. Moduly Gammix S70 budou dostupné v 1TB a 2TB variantě.

Výkonnostní čísla jsou zatím nejvyšší, jaké jsme u modulů M.2 viděli – tedy aspoň v sekvenčních rychlostech. Hodnot pro náhodný přístup (IOPS) bohužel ještě nemáme, protože na webu Adata zatím ještě není datasheet, v němž je firma uvádí. U zmiňovaného prototypu Sage firma slibovala 1 000 000 IOPS při čtení a 800 000 IOPS při zápisu, ale zda to platí, nevíme.

Sekvenční rychlost čtení má být až 7400 MB/s, což je pravděpodobně maximum toho, co je s rozhraním PCIe 4.0 ×4 možné. Plných 8 GB/s nelze dosáhnout kvůli režii, u PCIe 3.0 ×4 bývalo proto nejvyšší dosažené čtení u SSD 3600 MB/s. Zde máme dvojnásobek, tudíž už je SSD opět asi namáčknuté na samý strop.

I zápis je celkem rychlý, ale už ne nejrychlejší – Adata uvádí až 6400 MB/s, ale moduly s Phisonem E18 zde slibují až 6850 MB/s. Toto je pro zápis do pseudoSLC cache, přirozeně. Když ji vyčerpáte, bude zápis výrazně pomalejší (číslo až na Samsung firmy neuvádějí). I tak je to ovšem hodně vysoká hodnota, opět víceméně dvojnásobná proti nejlepším PCIe 3.0 ×4 SSD.

Adata XPG Gammix S70 07 Adata XPG Gammix S70 (Zdroj: Adata)

Použitý řadič přes zápis pomalejší než u Phisonů vypadá docela dobře, i když samozřejmě je třeba počkat, zda bude mít také dobré IOPS, latence, stabilitu a chování pod vysokou zátěží.

Na moduly XPG Gammix S70 bude pětiletá záruka. Firma zatím neuvádí garantovanou výdrž v zápisech (ta bude také v onom nedostupném datasheetu), ale asi nebude horší než u modulu Gammix S50 Lite, kde se uvádí 740 cyklů na buňku (740 TB přepisů pro 1TB modul). Moduly budou nabízené s poměrně vysokým hliníkovým pasivem, který je dutý (podélně jím může proudit vzduch skrze poměrně široké kanály)

MM_AI

Kdy přesně tyto NVMe moduly budou k dispozici v obchodech a kolik budou stát, zatím výrobce neříká.

Galerie: Adata XPG Gammix S70

Zdroje: techPowerUp, Adata

Byl pro vás článek přínosný?