Hlavní navigace

Z Air Telecomu je Nordic Telecom. Letos chce uspět v aukci, příští rok postavit LTE

15. 2. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Odteď si už nemusíte pamatovat značky jako Mobilkom, U:fon nebo Air Telecom. Čtvrtý síťový operátor dnes oznámil, že se přejmenuje na Nordic Telecom. Tím se jednak odpoutá od ne moc dobré pověsti původní firmy a jednak dá do popředí název nového majitele. Loni jej koupila skupina Nordic Investors. (Trochu matoucí je, že jedna finská společnost se rovněž jmenuje Nordic Telecom, ale budiž.)

Nordic Telecom z historického hlediska blízké vztahy s O2. Její nový šéf Libor Dočkálek před lety u „kyslíku“ pracoval. Zakladatel Nordic Investors Tomáš Otruba zase pomohl PPF získat O2 od španělské Telefóniky. Staré vazby jsou však zapomenuty, dnes chce být Nordic Telecom velkým konkurentem.

Firma dnes opětovně sdělila, že v Česku postaví čtvrtou síť LTE. Ta měla být původně už letos, Nordic však plán odsouvá. Ze své stávající CDMA přepne na LTE do jara příštího roku. Jak už jsme několikrát uváděli, tato síť bude určená jen pro pevné připojení domácností nebo internet věcí. Nordic bude vysílat v pásmu 410 MHz, což žádný z běžných mobilů nepodporuje.

Přechod na LTE pomůže zvýšit rychlosti. Momentálně je maximem až 3 Mb/s, díky LTE bude možné stahovat rychlostí až 22 Mb/s (upload bude 7 Mb/s). To jsou ovšem teoretické hodnoty. V reálu to bude méně. O kolik, to bude také záviset na kapacitě sítě. Vysílače mají v tomto pásmu velký dosah, takže k nim bude připojenou hodně uživatelů najednou. Operátor bude muset postavit více vysílačů.

Ty se budou hodit i pro případnou síť v pásmu 3,7 GHz. Nordic stále zvažuje, že se zapojí do chystané aukce, která by do Česka měla přinést tři až pět rychlých celoplošných datových sítí. Ani ty zatím nepůjde použít v mobilu.

Nordic Telecom aktuálně provozuje CDMA s 85% pokrytím populace. V této síti nabízí neomezené připojení k internetu za 298 Kč měsíčně s úvazkem na dva roky a také pevnou telefonní linku. Kromě toho přeprodává xDSL připojení k internetu a funguje i coby virtuální mobilní operátor v síti T-Mobilu.

Byl pro vás článek přínosný?